Where She Went (If I Stay, Book 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.569
Gösterim
Adı:
Where She Went
Alt başlık:
If I Stay, Book 2
Baskı tarihi:
5 Nisan 2011
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780525422945
Dil:
İngilizce
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Dutton Juvenile Publishing
Baskılar:
Sen Gittiğinde
Where She Went
It's been three years since the devastating accident . . . three years since Mia walked out of Adam's life forever.
Now living on opposite coasts, Mia is Juilliard's rising star and Adam is LA tabloid fodder, thanks to his new rock star status and celebrity girlfriend. When Adam gets stuck in New York by himself, chance brings the couple together again, for one last night. As they explore the city that has become Mia's home, Adam and Mia revisit the past and open their hearts to the future - and each other.

Told from Adam's point of view in the spare, lyrical prose that defined If I Stay, Where She Went explores the devastation of grief, the promise of new hope, and the flame of rekindled romance.
Sen Gittiğinde

Eğer Yaşarsam benim çok sevdiğim, filmine bayıldığım bir kitap olmuştu. Sen Gittiğinde de ise kazadan 3 yıl sonrasına gidiyoruz ve Adam'ın bakış açısıyla okuyoruz. Merak etmeyin, ilk kitaptaki gibi yine geçmişten kesitler vardı.

Bu kitap diğerine göre daha yavaştı. Sayfa; 120'den sonra kitap benim için çok hızlandı. Ama öncesi ise felaketti.

Kitapta en sevdiğim şey; Adam'ın cümlelerinin kırgınlık dolu olmasıydı. Duygu çok güzel yansıtılmıştı. Ve keşke Shooting Star gerçek bir grup olsaydı.

Mia'yı ilk başta yargılarken sonradan empati kurdum. Kazada tüm sevdiklerini kaybediyorsun. Herkes üstüne titriyor. Fazla şefkat insanı üzer.

Kitabın sonunu çok sevdim. Alınan karar çok tatlı ve mantıklıydı...

Kitap hakkında diyebileceğim çok fazla şey yok. Tavsiye ederim...
Eğer yaşarsamda hepimiz Mia'nın acısını kendi acımız gibi yaşamış, kaybına ortak olmuş ve tüm zorluklara rağmen yaşamasını ummuştuk. Serinin ilk romanı belkide en merak uyandıran kafanızda bir sürü soru işareti bırakacak şekilde sonlanmıştı.

Sen gittiğinde de ise Gayle Forman bunu affetirecek bir başlangıç yapmış. Aşkları ile farklı iki dünyanın insanı olan adam ve Mia'yı olaydan üç yıl sonraki yeni hayatlarında görüyoruz. Ama bu kez olayları bize Adam anlatıyor. Hala Mia'nin onu neden terk ettiğini bile bilmiyor.Eskiye göre hayatı fazla görkemli ikinci albümüyle aranan adam haline geliyor. Ünlü bir oyuncu ile birlikte Los Angeles'da yaşıyor, listeleri kasıp kavuran şarkılar yazmış olsa bile müzik artık onu mutlu etmiyor.

Aslında hikâyemiz Adamın bir röportajda Mia'nin adını duyup agresiflesmesi ile başlıyor. Menajerininde onayı ile gününü New York'da kafa dağıtmaya karar veriyor. Buradaki cümlelerine bakınca yalnızlığını mutsuzlugunu ve özlemini yakından görüyoruz ve inanin bu kalp kırıcı. Bizim gördüğümüz sert görüntünün yeni imajın altında yatanları okuyunca tüm duygular içinize işliyor.

Tesadüf budur ya Mia'nin konser afişine görüyor ve ama bunun kötü bir fikir olduğuna kendini inandıracak fırsatı olmadan kendini bilet gişesinde buluyor. Oradaki giseci kıza söylediği basit gibi gelen cümlenin derinliğinde kurtulmak da kolay olmuyor. İşte o an geçmişe Mia'nin en kötü günlerine dönüyoruz. Tüm acıları zihninde yeniden canlandırıyor ve acılar şu yüzüne çıkıyor. Konser bitimi Adam gidecekken Mia onu yanına çağırın olayların rengi değişiyor. Mia Adam'a New York'a veda gezisinde eşlik etmesini istediğinde tüm yolculuk boyunca her şeyi bir kenara bırakıp sonunda gerçekten konuşuyorlar ve burada merakımızı dindiren duygu yüklü cevaplar alıyoruz. Mia'nin değişiminin ve sürprizinin beni oldukça şaşırttığını da eklemeliyim.

Kitabın sonu aslında umduğum harika finali bana veremedi. Ama yinede bu hikayenin de sonunu gereksiz uzatmalara gerek görülmeden sade bir şekilde bitmesiyle yetiniyorum.

Sen Gittiğinde kitabından geriye bolca gözyaşı derin bir nefes ve onlarca alıntı kalıyor....
Güzel bir kitaptı bu sefer aşk üzerinde durulmuştu ama olsun yine de vıcık vıcık bir aşk yoktu o Yüzden beni sıkmadı
Birinci kitap zaten dramla doluydu, ikinci kitabın da adından anlaşılıyor zaten dram olacağı ama yine de sanki dozu fazla kaçmış. Neden derseniz? Yani Mia karakteri açısından çok zor geçmiş yıllar ama yinede ayakları üzerinde durabilmiş buna karşılık daha rahat bir hayat geçirip sadece terkedilmişlikle başa çıkamayan Adam karakteri biraz fazla hırpalanmış, öyle ki bir yerden sonra gerçekciliğini kaybediyor. Olsun yinede kitap güzelliğinden bir şey kaybetmemiş sadece beklentisi yüksek olanlar ufak çaplı bir hayal kırıklığı yaşayabilir zira mutlu son biraz geç geliyor.
'Eğer Yaşarsam' bir mucizeyi anlatmak için yazılmışsa eğer 'Sen Gittiğinde' de bir çöküşü anlatmak için yazılmış; Mia'sız Adam neler yaşadı, neler yaptı.. Fakat bir devam kitabı olmasına rağmen zoraki olarak yazılmış hissini verdi bana bu kitap. Sondan sonra olanları anlatmak mecburiyetindeymiş gibi. 200'lü sayfalara gelene kadar kitabın yazılma amacını sorguladım, bunun gerekli olup olmadığını. Sona yaklaşınca biraz anlam kazanmaya başladı ve hikayenin iki muhatabından da olayları okuyunca 'hmm demek büyük acılar yaşayan insanlar çok sevdikleri insanları kendilerine olan öfkelerini dindirmek ya da kendilerinden kaçmak için arkalarında bırakalabiliyorlar' hissini verebildi. Yani 'bir duyguyu' bana yaşatabildi.

Sen Gittiğinde benim için tamamen hayal kırıklığı oldu.. Bu, kitapla ilgili beklentimin yüksek olmasından kaynaklı bir hayal kırıklığı değil. Yani ilk kitabı okuduğumda bana birçok duyguyu yaşatabilmişti, karakterleri hissetmiştim ama ikinci kitap çok boş geldi. Tek başına bu kitabı ele aldığımda kötü yazılmadığını, akıcı olduğunu söyleyebilirim ama kesinlikle bir devam kitabı için beklediğim ölçüde yazılmamış.
İlk kitapta, o kırgınlığı içinizde hissedebiliyordunuz, duygu muhteşem yansıtılmıştı ve elinizde olmadan empati kuruyordunuz. Ama 2. kitap, tıpkı korktuğum gibiydi. Tek bir günü anlatan bir kitaptı, bir gününü kitap yapmış gibi, daha büyük ve geniş çaplı bir şey bekliyordum ister istemez.

Bu sefer de Adam'ın kırgınlığı içimizi burkuyordu ama içeriği, Adam'ın fanları ve konserine gelen kadınlarla yaşadıklarının ayrıntılarını bilmemiz o kadar gerekmiyordu sanki ya?

Eğer bu kitapta o kısımlar biraz daha azaltılsaydı her yaşa uygun olabilirdi. Ama bu haliyle 2. kitap benden onay alamadı.

Shooting Star'ın şarkı sözleri, sonuna kadar övgüyü hakediyordu ve gerçek olsa kesinlikle takip edeceğim bir grup olurdu.
Kitabı tam olarak anlayamadım dersem doğru olur. İlk 100 sayfa harikaydı baya umutluydum ama sonrasında öyle bir sıkıldım ki kitaptan bitse artık dedirtti bana. İlk kitap ile ALAKASI YOK. 1. Kitaba hayran kalmıştım. 3. Kitabını da büyük ihtimalle almayacağım. Kısacası Hayal kırıklığına uğradım, çok umutluydum bu kitaptan :(
İtiraf etmeliyim ki ilk kitaba nazaran Sen Gittiğinde daha güzeldi. Adam'ın çelişkili ve duygusal ruh halini çok iyi yansıttığını düşünüyorum yazarın. Yine de bazı yönleriyle -bu da yazardan kaynaklı- hikayeyi tamamen sevemedim. Belki başka bir yazar, daha derinlikli bir kalemle çok daha iyi bir boyuta taşınabilirdi bu öykü.
Kitap bittiğinde en büyük hayal kırıklığım Adam'ın şarkılarını dinleyememek oldu. Keşke hayali bir grup olmasaymış...
Spoti Bulunabilir! Böylelikle #kitapserisi yorumum gelmiş bulunmakta! İki kitapdan oluşan bu serinin ikinci kitabı olan Sen Gittiğinde, bu sefer birinci kitabın aksine oğlan karakterden anlatılıyor. Adam 'ın Mia'dan sonra ki 3 yılı hayallerinde ki gibi geçmesi üzerine müzik gurubu ününe kavuşur ve Adam hayalini kurduğu yerlere gelir. Yalnız bir tek eksik bütün güzel şeyleri sönük bir hal almasına yetiyordu. Mia 'nın olmayışı Adam'ı baya yıpratmıştı. Okurken bu yönden dolayı sıkıldım. Bir de şu var Adam'ın tam da istediği yere gelmesini anladım da, Mia'nın da hayalini kurduğu yere gelmesi biraz fazla "pembe bulut" etkisi oluşturdu bende. Gerçekçiliği biraz yok gibiydi. Tamam tabi ki istedikleri yerlere gelebilirler, eğer yeterince çaba gösterirlerse. Ama ne bileyim...en azından hayallerini kurdukları şeylerde biraz fark olabilirdi.
Mia'nın komadan çıkmasından sonra Adam'ı bırakması da nankörlük gibi geldi bana. Biraz okuyunca hak verebilirsiniz Mia'ya da, muhakkak hak verenleriniz olmuştur.
Ah! Uzattım da uzattım. Sonuç olarak ben Sen Gittiğinde 'yi beğenmedim, sevmedim dostlar!
İyi güzel kitap okumak istiyorum meraj edıyorm sen gittinya ben cok guzelşearım falan sgısırkö yaa nflfşs×mmkkckxkxkxxkxkxkdkxxkkxkxkxxkkxxkkxkxkxkxxkxkxkxk(₺(kkkkkkkskdkxkxkxosspssssskskxkxkxkxkxxkccockckcckkckxoxxo
İlk kitaba göre yazar dilini geliştirmiş diye düşünüyorum. Adam'ın yaşadığı psikolojik durumları gayet iyi yansıttı okurken keyif aldım ama kitabın bazı yerlerinde sıkıldım. Ayrıca bana Before Sunset filmini hatırlattı izleyenler bilir. Hmm sonuç olarak dil olarak 1. kitaptan daha iyi ama konu olarak iyi diyemeyeceğim. 3. kitabın geleceğini buradaki yorumlardan öğrendim oysaki ben bitti hikaye diyordum. 3. kitapta evli mutlu çocukluya bağlarsa birden klişe haline gelecektir umarım yazar bu hatayı yapmaz.
Öylesine yazılmış bir kitap gibi gelmişti, pek hatırlamıyorum şuan kitabı, hatırladığım tek şey beni tatmin etmediği. Zaman kaybı asla değil fakat ilk kitaptan sonra okumaya fazla gerek yok bence, üzüyor biraz.
''Biliyorum birilerinden nefret etmem gerekiyordu ve hayatta en çok sevdiğim kişi sen olduğun için kabak senin başına patladı. ''
"Benden nefret ettiğini söylemiştin."
"Biliyorum. Birilerinden nefret etmem gerekiyordu ve hayatta en çok sevdiğim kişi sen olduğun için kabak senin başına patladı."
Gayle Forman
Sayfa 236 - Pegasus Yayınları
Yolunu şaşıran kader, Mia'yı geçmişimizin bir parçası yapmıştı ve biz, ondan kalan küçük birer kırıntıydık sadece.
Geçmişin asla kaybolmadığını söyleyen her kimse, bu sözü yanlış söylemişti. Asıl kaybolan, heyecanı yitirilen şey gelecekti. Bu gece baştan sona yanlıştı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Where She Went
Alt başlık:
If I Stay, Book 2
Baskı tarihi:
5 Nisan 2011
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780525422945
Dil:
İngilizce
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Dutton Juvenile Publishing
Baskılar:
Sen Gittiğinde
Where She Went
It's been three years since the devastating accident . . . three years since Mia walked out of Adam's life forever.
Now living on opposite coasts, Mia is Juilliard's rising star and Adam is LA tabloid fodder, thanks to his new rock star status and celebrity girlfriend. When Adam gets stuck in New York by himself, chance brings the couple together again, for one last night. As they explore the city that has become Mia's home, Adam and Mia revisit the past and open their hearts to the future - and each other.

Told from Adam's point of view in the spare, lyrical prose that defined If I Stay, Where She Went explores the devastation of grief, the promise of new hope, and the flame of rekindled romance.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 3 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0