1000Kitap Logosu
Resim
Giuseppe Ungaretti

Giuseppe Ungaretti

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.4
27 Kişi
68
Okunma
19
Beğeni
1.378
Gösterim
Unvan
İtalyan Şair
Doğum
1888
Ölüm
İtalya, 1970
Yaşamı
24 yaşına dek İskenderiye'de yaşadı. 1912'de Sorbonne Üniversitesi'ne girdi. Öğretmenleri arasında Henri Bergson da vardı. G. Apollinaire, C. Péguy, P. Valery gibi edebiyatçılarla ve Picasso, Braque ve Léger gibi sanatçılarla tanıştı. Fransız simgeci şiirini, özellikle de Mallarmé'yi tanıması, yaşamı ve sanatı üzerinde çok etkili oldu. I. Dünya Savaşı patlak verince Fransa'yı terk ederek İtalyan ordusuna yazılan Ungaretti, savaş sırasında ilk şiir kitabını oluşturacak şiirlerini yazdı. Şiirleri, "İl porto Sepolto" (Gömülmüş Liman, 1916) adı altında yayımlandı. 1936-1942 yılları arasında Güney Afrika'ya gitti ve Brezilya'daki Sao Paulo Üniversitesi'nde İtalyan edebiyatı dersleri verdi. 1942'de İtalya'ya döndü. 1957'de emekli olana dek, Roma Üniversitesi'nde İtalyan edebiyatı öğretmenliği yaptı. Biçim ve dil konusunda Fransız simgecilerinden etkilenen Ungaretti, hermetizmin kurucusudur. Şiirlerinde uyak (kafiye) ve noktalama işaretlerini kullanmadı. Geleneksel biçimleri reddederek, şiire devrimci bir özgürlük ve yoğunluk getirdi. Sözcükleri en yalın biçimleriyle kullanmayı yeğledi. Gelecekçi şairlerin deneysel üslûbuna yaklaştı. 1919-1932 arasında yazdığı şiirlerinde daha anlaşılmaz bir dil ve daha güç kavranan simgeler kullandı. Edebiyat eleştirmeni F. Flora, "La Poesie Ermetica" (Kapalı Şiir, 1936) adı altında topladığı eleştiri yazılarında Ungaretti'nin şiirini eleştirdi ve bu yeni edebiyat hareketine adını vermiş oldu (ermetica = kapalı). Ungaretti ile birlikte, Eugenio Montale ve Salvatore Quasimodo da bu akımın temsilcileri arasındadır. Ungaretti, sözcüklerin ses ve simge (duyguların simgesi) olarak algılanmalarını sağladı. Derinlemesine işlediği duygularla ve üslûp ustalığıyla, kendinden sonraki İtalyan şiiri üzerinde son derece etkili oldu.
118 syf.
·
2 günde
İtalyanların biçimsel ve estetik açıdan şiire yeni bir solunum yolu kazandıran önemli şairlerinden birinin kitabı. Bellek ve giz kavramlarını, farklı dilsel dokunuş stilleriyle enine boyuna irdeleyen bir şair var karşımızda. Dili, oldukça farklı. Okursanız fark edeceksiniz. Uzun ve gayet güzel bir önsöz ile başlayan bu kitap, Batık Liman şiirleri ile devam ediyor. Son bölümde ise şairin, şiir üzerine yazdığı denemeler eklenmiş.
Profil
8.4/10 · 40 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
118 syf.
Heceleme tekniği ile yazdığını söyleyen şair, gerçekten çok hoş bir yapıt bırakmış. Kitabın son sayfalarında söyleşi, şiir üzerine yazdığı düz yazıları var. Özellikle Saflık ve Bellek yazısını okumanızı öneririm. İyi okumalar dilerim... UZAKLIK İşte bir adam düz İşte bir ruh ıssız bir ayna ifadesiz An olur uyanırım birleşir benim kılarım Bu seyrek iyilik doğar bana böyle ağır doğar bana Ve sürdüğünde duyarsız sönmüştür böyle.
Profil
8.4/10 · 40 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.