H.A.L. Craig

H.A.L. Craig

Yazar
7.1/10
20 Kişi
·
68
Okunma
·
2
Beğeni
·
1.139
Gösterim
Adı:
H.A.L. Craig
Unvan:
Gazeteci, Yazar
Doğum:
Cork Kontluğu, İrlanda, 28 Ekim 1921
Ölüm:
Roma, İtalya, 23 Ekim 1978
İslâm, eşi benzeri olmayan Allah'ın iradesine teslim olmaktır. İslâm her ırk, sınıf ve renkten insana iyilikte bulunmaktır. İslâm'da herkes eşittir.
Hakikatin başını gösterdiği yerde, insanların sanki hayatlarına canavar girmiş gibi o başı kesmek için koşuşturmaları nahoş bir gerçek. Hakikat her daim ilkin bir düşman olarak görülmüş, kin ve alayla saldırıya uğramıştır.
Bir savaş kimin haklı olduğuna karar vermez, yalnızca kimin hayatta kaldığını haber verir.
H.A.L. Craig
Sayfa 129 - İnsan Yayınları
Tüm insanlar hayatlarını ve duraklarını bilgileri olmaksızın alırlar; kimse kapısını seçmez; hiç kimse "buraya giriyorum" diyemez. İnsanın kısmeti budur.
Muhammed (a.s.) bize tüm insanların , ırkların, renklerin, statülerin Allah huzurunda eşit olduğunu öğretiyor.
H.A.L. Craig
Sayfa 19 - İnsan Yayınları
152 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10
Bu inceleme, yaptığım ilk inceleme. Bir hatamız olursa affola :).

İlk bakışta kitap iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Bilal'in köleliğinden ,vahye şahit olmasından, ilk ezanın okunmasından vs. konular Bilâl'in ağzından anlatılıyor. Bu bölümde beni en çok eykileyen yer Bilâl-i Habeşî'nin işkence gördüğü yerdir. Muhakkak O'nun o anda Cenab-ı Hakk'ı çok güzel anmasından kaynaklanmaktadır:

"Allah'ı yüksek sesle, bildiğim tek şekilde ve bildiğim tek ismiyle andığımı hatırlıyorum: 'Tek Allah'. Ben on binlerce kişiyi namaza çağıran Bilal, o vakit hiçbir dua bilmiyordum. Yine de O'nun adını andım, O da kalbimde bana cevap verdi. Kırbaç altında çığlık atmadım, nefesimi Allah için tuttum. Onların merhametini rica etmedim, yalnızca O'nunkini istedim. "


İkinci bölümde tarihten sayfalar başlığı altında sekiz ayrı başlık bulunmaktadır. Efendimizin savaşları, Uhud günü, Ebu Süfyan'ın teslim oluşu, Kabe'ye nasıl tırmandığı v.s. yine Bilâl'in dilinden anlatılmış konular. Bu bölümde de en çok etkilendiğim yer Hz.Muhammed'in (s.a.v.) vefatı ve Hz. Ömer'in (r.a.) tepkisiydi.


Genel olarak yazar konuları çok yüzeysel anlatmasına ve çevirisinde bazı problemleri olmasına rağmen İslam'ı çok güzel ifadelerle bize aktarıyor. Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kitap :)
152 syf.
·16 günde·6/10
Kitapta Hz. Bilal gözünden olaylar ve Hz. Muhammed anlatılıyor.Otobiyografik görünümlü roman diyebiliriz sanırım.

Yazarı H.A.L.Craig'in müslüman olup olmadığı bilinmiyor ama meşhur ''Çağrı'' ve ''Çöl Aslanı:Ömer Muhtar'' filmlerinin de senaristliğini yapmış olmasından yola çıkarak İslam'a çok çok yakın olduğunu söyleyebiliriz. Kitabında da İslam'ın güzelliklerini ifade etmekten kaçınmamış.

Aslında İslami bir alanda yazıldığı için Hz. Bilal'in dilinden anlatırcasına yazılması biraz tehlikeli.Erişilen kaynaklar dışında yazarın hayal gücü ile sürükleyiciliği sağlandığı için bu konuda rahatsız olduğumu ifade etmeliyim.
Eleştirel okumaktan uzak olan bir kesim var; bu durumda okuduğu kitapları tamamen doğru bilgilerin derlenmiş hali olarak görebilecekleri için böyle kitaplar biraz riskli diye düşünüyorum. Ama o dönemin ütopik olmadığını bizim gibi insanların o dönemlerden geçtiğini hissettirebildiği için yani İslam'ın hayatın içinden olduğunu hatırlattığı için de faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Üsluba gelirsek; betimlemelerle zenginleştirilmiş, kimi yerde hüzne boğuyor ama okurken akışın garip hale geldiği yerler mevcut.
Çeviride yer yer sıkıntılar olduğunu da söylemek gerek.

Velhasıl, kitabı okurken bazı rahatsızlıklar üzerimde hep bulunsa da genele bakınca okunabilecek bir kitap diyebilirim.
152 syf.
·9 günde·Beğendi·Puan vermedi
Efendimiz zamanını okumak büyük keyifdi.. Anlık da olsa, hayalen o zaman da yaşamak çok güzeldi.. Kitap akıcıydı.
Tavsiye ederim..
159 syf.
·2 günde·8/10
Bir zamanlar köle olan İslam'ın ilk müezzini Bilal'in ağzından; kendi hayatı, nasıl Müslüman olduğu, Hz. Muhammed'in hayatı, İslamın yayılışı, ilk Müslümanların çektiği zorluklar vb. kısa ve sade bir şekilde anlatılmış.

Kahraman bakış açısıyla yazıldığı için okunması kolay olsa da çeviriden kaynaklı olsa gerek bazı yerleri anlaşılamıyor.
152 syf.
·Puan vermedi
Alışılmışın dışına çıkılmış. Daha önce de farklı yazarlar tarafından defalarca yazılmış, islamın doğuş dönemini ele alıyor ama diğer kitaplardan çok farklı. Olaylar o anlara tanıklık etmiş bir kişi ağzından yazılıyor. Sürükleyici bir biyografi.
152 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Tartışmakta olan sesleri işittim :Ümeyye nin ve bilmediğim birinin daha ılımlı sesi. Gözlerimi açmaya çalıştım ,ama tepede olan güneş kör etti beni...
152 syf.
·Puan vermedi
Bazı bölümleri inandırıcılıktan uzak olsa da severek , merakla okunan bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
H.A.L. Craig
Unvan:
Gazeteci, Yazar
Doğum:
Cork Kontluğu, İrlanda, 28 Ekim 1921
Ölüm:
Roma, İtalya, 23 Ekim 1978

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 68 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 18 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.