Harvey Levenstein

Harvey Levenstein

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
334
Gösterim
Ev kadınları beyaz unu seviyordu, çünkü beyaz oluşunu saf ve lekesiz olma fikriyle bağdaştırıyordu.
1902 yılında bir ABD hükümet görevlisi bilim adamı,tembelliğe de mikropların neden olduğunu iddia etmişti.
Maalesef bu E.coli bakterisi sadece sığır midelerindeki asitlere dayanıklı değildi; biz insanların midesindeki asitlere karşı da dirençliydi ve eğer kana karışacak olurlarsa insanı öldürebilirdi de.Özellikle böbrekleri vuruyordu ve en çok da genç ve yaşlı insanlar için tehlikeliydi.
Birinci Dünya Savaşı sırasında ordu mensupları arasında tercih edilen içecek kahveyken, İkinci Dünya Savaşı'nda askerler sütü tercih etmişti.
Uzmanlar bir şeylerin sağlık açısından sonuçları konusunda halkın tümünü korkutmaya çalışmaktadır; sözünü ettikleri sağlık sorunları toplumun küçük bir azınlığını ilgilendiren bir sorundur.
Coca-Cola'nın formülünde başlangıçta bulunan kokain on yıllar önce çıkarılmıştı, bu maddeden hiç iz kalmamıştı.
1.Dünya Savaşı'ndan önce orta sınıftan erkeklerin temel gıdası et ve kızarmış patatesti.Hem kadınlar hem de erkekler bulabildikleri en beyaz ekmekleri yiyorlardı, tam tahıllı ekmek türlerini ise "fakir ekmeği" olarak nitelendirip küçümsüyorlardı.
Sığırlara son işlem aşamasında, sindirim sistemlerinin doğal olarak hazmedeceği taze çayır otları yerine "mısır" yedirme uygulaması hayvanların midelerinde yeni asitlerin oluşmasına sebep olmuştu.Bu asitlere karşı dirençli yeni E.coli bakterileri gelişmeye başladı, daha sonra hayvan dışkılarıyla dışarı atılıyordu.Hayvanların yaşamının son ayları çok büyük çayırlarda geçtiği ve hayvanlar dizlerine kadar dışkıya bulaştığı için E.coli mikropları dışkıdan kolaylıkla hayvanların deri ve midelerine geri dönebiliyordu.
288 syf.
·34 günde·Puan vermedi
Kitap 11 bölümden oluşuyor.Ve bu 11 bölümde de pek çok bilgi öğreniyor, düzeni sorguluyor ve şarlatanların toplumu nasıl kandırdığına şahit oluyorsunuz.
Aslında yazarın da dediği gibi, çarpıca olan yıllar boyunca sağlıklı gıdalarla ilgili fikirlerin geçirdiği büyük değişimler.Margarinler "kalp sağlığına uygun" olarak adlandırılırken günümüzde en büyük günahkarlardan biri.Aynı durum tereyağı,yumurta için de geçerli.Peki nasıl oluyor da bir besin hakkındaki görüşler 180 derece değişebiliyor?İşte kitapta bunlardan bahsediliyor.
Aslında pek çok durumun sebebi "maddi çıkar".Amerikan Kalp Derneği gibi yetkili bir kurumun kolesterol düşürücü ilaç üreten firmayla anlaşma yapması ve onu önermesinden tutun da sırf biraz daha para kazanmak uğruna bilim insanlarının, halkı nasıl yanlış bilgilendirdiğini görmek, beni bir sağlık çalışanı olarak derinden etkiledi.
Bu kitabı okuduktan sonra artık sağlık sektörüne daha da dikkatli ve ciddi bir şekilde yaklaşacağım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Harvey Levenstein

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 12 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.