Hasan Arif

Hasan Arif

Yazar
7.1/10
27 Kişi
·
119
Okunma
·
2
Beğeni
·
1.806
Gösterim
"Sen yokken bir yanıyor bir donuyorum...Sen yokken bu cihanda ben dört mevsimi birden yaşıyorum..."
Hasan Arif
Sayfa 193 - Tutku Yayınevi
Veren el alan elden üstün olduğu için herkes beni kendinden üstün görmeye başladı...Oysa üstünlük bir mertebe miydi ?
Üstünlük dediğin neydi ki ?
...Kime âşık olacaksın hem?
Sen kimi seveceksin böylesi ikiyüzlü bir toplumda?
Kim seni sevecek, bu kadar karşılıksız ve çıkarsız...
Biliyorum ey sevgiye susamış güzel isim...
Sen sevgine eş bir sevgi arıyorsun...
Haykırmak istiyorsun sonsuzluklara doğru:
-Sevgim kadar saf...Sevgim kadar temiz...Sevgim kadar yüce bir sevgi istiyorum!
Bulamıyorsun!..
Hasan Arif
Sayfa 11 - Tutku Yayınevi
Dün, dün ile beraber gitti,
Ne kadar şey varsa düne ait.
Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.
Hasan Arif
Sayfa 134 - Tutku Yayınevi | Şems-i Tebrizi
"Gel,gel, her kim olursan ol gel!
Allah'a şirk koşanlardan, mecusilerden, puta tapanlardan da olsan gel!
Bizim dergâhımız ümitsizlik dergâhı değildir.
Tövbeni yüz defa bozmuş olsan bile gel!"
~Mevlana
Dünya müminin hapishanesi, ölüm hediyesi, cennet de varacağı yerdir.
Dünya kafirin cenneti, ölüm korkulu rüyası, cehennem de varacağı son duraktır. ~ Hz. Ali
Alim, cahili hemen tanır. Çünkü daha önce o da cahildi. Cahil alimi tanımaz, çünkü daha önce alim değildi. ~Hz. Ali
"Aşkı bilmeden aşk anlatılmaz.
Aşk, herkesin bildiği bir kelime...
Ama herkesin hissettiği bir duygu değil... " sade ve akıcı anlatımıyla kısa sürede keyifle okudum.
şems-i tebrizi ve mevlana arasındaki muhabbeti en güzel anlatan eserlerden biri olduğunu düşünüyorum.. okunması bizleri artı bir şeyler katacak eserlerden olduğunu ayrıca belirtmemde fayda vardır bence..
Hasan Arif hocam kitapta Hz. Şemsi Tebrizi’yi konuşturuyor. Olaylar Şemsi Tebrizi‘nin ağzından anlatılıyor. Kitaba -Aşka var mısın?- diye giriş yapmış. Bu aşk hikayesini okumak için cesaret testi yapıyor adeta. Bu bölüm beni meraklandırdı ama bu kadar abartı da noluyor dedim. İnşallah okuduğuma pişman olmam diyerek başladım okumaya. Şemsi Tebrizi kendi aşkını anlatırken okuyucuya da aşkım diye sesleniyor. Her sayfada size aşkım diye hitab ediyor. Başlarda yadırgadım hatta bırakmayı bile düşündüm ama alıştırdı kendisine mübarek (:
Şems ve Mevlana denince okuduğum uö birçok kitap arasında yer alıyor. Şems'in kendisine dair bir kitap. Bazı yerlerde dili ağır geldi fakat genel havası iyi bir kitaptı
Böyle güzel bir konuyu daha farklı bir dille anlatabileceğini düşündüm. Gereksiz aşkım, sevgilim kelimeleri güncel aşk kitaplarında yok olma duygusu verdi. Bence bu konuyu anlatmak bu kadar basit olmamalı...
"Sen yokken bir yanıyor bir donuyorum...Sen yokken bu cihanda ben dört mevsimi birden yaşıyorum...(syf 193) …"Şems-i tebrizi ve mevlana arasındaki muhabbeti en güzel anlatan eserlerden biri olduğunu düşünüyorum.. Olaylar gayet akıcı geldi zaten kısa kısa anlatımlarla sıkmayan bir kitap.Kitapla ilgili eleştirilerim; okuyucuya aşkım diye hitap etmesi ve gereksiz aşkım, sevgilim kelimeleri güncel aşk kitaplarında yok olma duygusu vererek kitabın ilahi duygusal tınısını sulandırıyor.
İslam hakkında yazılan kitaplar fantastik roman havasında olamazlar. Bu ciddi bir iştir. Nedense o kadar fazla gereksiz bilgi içeren, kaynaksız yazılmış kitap var ki.. İslami yada İslam alimleri hakkında iyi araştırma yapmadan bir kitap alırsanız eğer kitabı okurken bir Marvel senaryosu okuduğunuzu zannedebilirsiniz. İslam hakkında yazılan bir kitap gerçekten uzak, kaynaksız be sadece akıl ile yazılmış olamaz.. Bu kitabı ben, gerçekten uzaktayken çok uzun zaman önce okumuştum. O zaman hayranlıkla okuyup öneriyordum ama bugün net bir şekilde söyleyebilirim ki bu bilgi kirliliğinin içinde iyi araştırma yapmadan bu tarz kitapları okumayız. Sonuç olarak bu kitap, sizi gerçekten çok uzağa, bir ütopyaya götürebilir. O yüzden kaynaksız yazılan İslami kitapları yada kaynaksız olan İslami bilgileri araştırın.
Konu Şems i Tebrizi olunca okumadan olmaz diyerek aldım.. Olaylar gayet akıcı geldi zaten kısa kısa anlatımlarla sıkmayan bi kitap.. Tek olumsuz yanı 'aşkım' ifadesi okuyucuyu olayların içine çekmek için ifade edilmiş olabilir ama biraz fazla kullanılmış gibi geldi.. Sonuç olarak başarılı buldum..

Yazarın biyografisi

Adı:
Hasan Arif
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 119 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 42 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.