Giriş Yap

Hasan Sever

Yazar
8.1
9 Kişi
Unvan
Yazar
Doğum
Elbistan, Kahramanmaraş, 6 Mayıs 1972
Yaşamı
6 Mayıs 1972 tarihinde Elbistan’da doğdu. Ankara Atatürk Lisesi ve Cumhuriyet Lisesi’nde okudu. ODTÜ İktisat fakültesine devam ederken 1995 yılında yurt dışına çıkmak zorunda kaldı. Zürich Üniversitesi’nde ekonomi okudu. İsviçre’de yayınlanan Öteki İsviçre dergisinde yazarlık ve editörlük yaptı. 2010 yılından beri e-hayalet.net politika-kültür-sanat sitesinin yöneticiliğini yapıp, aynı sitede günlük yazılar kaleme alıyor. Evli. Hare Dize adında bir kızı var.
Su Duydum
Birazcık Halil

İncelemeler

Tümünü Gör
192 syf.
·
1 günde
·
10/10 puan
“Hem bazen, hayat bize bir tesadüf yaratsın diye umut etmez miyiz?” Öncelikle sevgili yazara bana böyle bir acıyı okuttuğu için teşekkür ederim. Çünkü bazen acıyı okumak ister insan. Neden? Bilmiyorum. Sonralıkla; Kitap Cuma, Cumartesi ve Pazar olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. Üç günü değil iki ömrü okuyoruz. Ferdi ve Feride’nin hikayesi.
Su Duydum
8.2/10 · 17 okunma
Reklam
432 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Arkadaşımın önerisi ile okuduğum bir kitaptı.Sıcacık anlatımı ile hemen içine çekti beni.Hayatının kontrolünü elinde tutamayıp birkaç kez küllerinden yeniden doğan Halil'in öyküsü...Aynı zamanda biraz Anadolu'nun,biraz Almanya'da tutunmaya çalışan işçilerin,siyasi göçlerin,öğrenci hareketinin, devrimci mücadelenin de öyküsü...Aşkın, dostluğun,hapishanenin,paylaşmanın,lezzetli yemeklerin, sıcak dost sohbetlerinin eşlik ettiği renkli sofraların öyküsü...En çok da okudukça özlediğimi anladığım,en renkli yıllarımın geçtiği Ankara'nın eski kadim sokaklarında dolaşmak çok hoşuma gitti.Yıllarca oturduğum Batıkent'in yapılış aşamasına şahit olmak ,Cıkrıkçılar Yokuşu'nda gezinmek, Vedat Dolakay Parkı'nın etrafında dolaşmak, ODTÜ Devrim Stadı'na, Hacettepe Tıp Fakültesine konuk olmak oldukça keyifli idi benim için.Öyküsünden çok sıcacık karakterleri ile zihnime kazınmış, okuması oldukça keyifli bir kitaptı.Özellikle Frau Basler karakterine hayran kaldım.Yan karakterleri de oldukça güçlü verilmişti.Kitabın nostaljisine,anlatımına bayıldım.Halil de zihnime kazınan karakterler arasında yerini aldı.Bir de Almanya,Ankara,İsviçre arasında mekik dokumak,arada Konya ve Kulu'yu ziyaret etmek,Como Gölü'nün büyülü doğasında gezinmek oldukça zevkliydi.
Birazcık Halil
8.0/10 · 5 okunma
192 syf.
·
6 günde
·
Puan vermedi
Su Duydum, Hasan Sever'in yayımlanmış ikinci romanıymış.Kendisiyle tanışma kitabım oldu, Su Duydum.Politik sürgün olan Ferdi ile geride kalan sevgilisi Feride (kendi isteği ile geride kalmış) 18 yıl sonra Zurich'te karşılaşırlar.Birlikte bir hafta sonu geçirirler.Kısa bir Zurich şehir turu eşliğinde, geçmişin, kırgınlıkların, aşkın, sürgünlüğün, hesaplaşmasına girişirler.Diğer sürgünlerin hikâyelerinin de romana dahil olması nedeniyle bir dönem romanı olarak okudum kitabı.Pek çok şiir ve kitaba gönderme yapılan kitapta, anlatıcının okuyucuya (özellikle başlarda) karakterleri tanıtması, (âdeta rol kaparak) geçmiş ve bugün arasındaki gidiş gelişlere müdahil olması hoşuma gitmedi.Hüzünlü bir aşkın,hüzünlü anlatısı, Su Duydum aynı zamanda.
Su Duydum
8.2/10 · 17 okunma
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42