Helene Wecker

Helene Wecker

Yazar
8.2/10
91 Kişi
·
207
Okunma
·
6
Beğeni
·
1281
Gösterim
Adı:
Helene Wecker
Unvan:
Yazar
Doğum:
Chicago
Helene Wecker Chicago’da doğdu. Minnesota’da Carleton College’ı bitirdikten sonra Columbia Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi gördü. Golem ve Cin yazarın ilk kitabıdır.
"Ama bence bazen insanlar sırf sahip olmadıkları için bir şeyleri istiyorlar.
Herkes elindekini paylaşmayı teklif etse bile, sadece kendilerinin olmayan payı isterler herhalde."
Helene Wecker
Sayfa 310 - Doğan Kitap
İçinde belirsiz ve neredeyse umursamaz bir şeyin büyüdüğünü hissetti. Bu şey yüzünü gösterip açığa çıktığında, binaları bile yıkacak güce sahip olacağının farkındaydı.
Bazen insanlar sırf sahip olamadıkları için bir şeyleri istiyorlar. Herkes elindekini paylaşmayı teklif etse bile, sadece kendilerinin olmayan payı isterler herhalde.
Sonra günün birinde bizi anladığını düşündüğümüz biriyle karşılaşırız. Onun yüzü gülünce bir anlığına da olsa yalnızlığımızı unuturuz.
640 syf.
·118 günde
Golem ve Cin, uzun zaman önce arka kapak yazısı ve kitabın kapağından etkilenerek aldığım bir kitaptı. Bir seneyi geçti sanıyorum, aylardır da yarım duruyordu. Hazır tatile girmişken, kütüphanede gözüme batan yarım kalmış kitapları bitirmek istedim.Okunmuşlar arasına kedilerimin eşliğinde büyük bir törenle konuldu
Öncelikle çok okunmamış, incelenmemiş olduğu için yazmak istedim. Ve belirtmek istediğim bir konu da yazarın ilk kitabı olmasına rağmen çok detayla ve araştırmayla yazılmış, alt yapısında derin bir kurgu barındıran bir kitap. Bu yönden oldukça takdir edilesi. (&) Küçük bir not, ikinci kitabı bu sene Ekim ayında çıkacakmış fakat Türkçeye çevrilir mı bilmiyorum.Bildiğim kadarıyla Golem ve Cin ülkemizdeki tek kitabı yazarın.
Kitap ve karakterler, iki farklı kültür/dinin üzerine kurulmuş; Müslümanların Cin figürü (fakat bizim kültürümüzdekine benzemiyor, batı kültürü ile harmanlanmış,korkutucu değil) ve Musevilerin Golem efsanesi. Fantastik sevmeyen kişilerin okuması çok zor, zaten 600 sayfadan oluşuyor. Seviyorsanız bile bir miktar zorlayabilir, evet her karakter ve her sözün bir önemi var fakat olaylar yavaş ilerliyor. Ben yarım bırakarak okudum, zorlandım. Edebi bir anlamı yok kitabın, bu amaçla okunmamalı ama Kitap içindeki özgürlük, umut gibi kavramları kendine göre bir felsefeye oturtmuş.

Bundan sonrası ufacık detaylar içeriyor konu hakkında.

Golem, bir insanın yalnızlığını gidermek için kilden yaratılmış; güzellik, merak, zeka bahsedilmiş bir karakter,adı Havva. Amacı sahibine hizmet etmek, çok üstün bir çalışma arzusu ve yeteneği bulunuyor. Fakat Amerika'ya çıkılan yolda sahibinin ölmesi ile, sadece hizmet etmeye adanan Havva kendini biraz istemediği bir özgürlükte buluyor—ki kitapta beni en çok etkileyen şey buydu. Bir kusuru var ise Golem'in bu da zaman içerisinde kontrolden çıkması ve her şeye zarar vermesi.
Cin(Ahmet) ise ibriğe hapsedilmiş, bu ibrik senelerce aile arasında elden ele gezmiş. En sonunda bir kalaycıya tamir için veriliyor ve bu şekilde özgür kalıyor. Ateşten yapılmasının faydası ile kalaycıda çalışmaya başlıyor.
Karakterlerimizin tanışma faslı 250.sayfalara kadar gerçekleşmiyor. İki karakter birbirinden çok zıt.
Kitapta en sevdiğim olay Cin ve Fetva sahneleriydi. Fetva, Cin'e aşık oluyor ve rüyasında birlikte konuştukları sahneler çok hoşuma gitti. Ürkütücü bir his verdi.

Çok fazla detay vermek istemiyorum, uzun bir yazı oldu. Beni o kadar etkilemedi kitap ama güzel yanları vardı en önemlisi de yazarın araştırma ve kurgu için koyduğu emek. Fantastik kitapları ve efsaneleri sevenler&uzun kitap okumaktan sıkılmayacaklar için biçilmiş kaftan! İyi okumalar
640 syf.
·10 günde·10/10
Bir golem ve bir cinin hikayesi.
Bu dünyaya ait olmayan iki varlığın yaşamlarının tesadüfen kesişmesi sonucu yaşanan, olaylar döngüsü öyle akıcı ve samimi bir dilde ele alınmış ki; okurken büyülenmemeniz gerçekten imkansız.
Ben çok sevdim, eğer fantastik eserler okumayı seviyorsanız, sizin de seveceğinizden eminim.
640 syf.
Zengin bir adamın oğlu olan Rotferd, babası öldükten sonra, mirası elinde tutamaz ve batırır. Zamanında kendisi ile evlenmek için sıraya giren kadınlar ortadan kaybolur. Her şeyi bırakıp, Newyork'a gitmeye karar verir. Ancak yalnız kalmak istemez ve büyücü olarak adı çıkan adamı ikna edip, kendisine bir golem yapmasını ister. Golemler, kilden yapılan, görünüş olarak insandan hiç farkı olmayan, ancak kendilerini sonuna kadar sahiplerine adayan ve herhangi bir tehlike karşısında ne yapacakları belli olmayan yaratıklardır. Yaşlı adam bunu yapmayı kabul eder ve yüklü bir miktar para alır. İlk defa bir adam golemde fiziksel değil de, ruhsal özellikler ister. Düşünme, sorma, muhakeme etme gibi... Yaşlı adam golemi isteğe göre şekillendirir ve teslim ettiğinde gemiden inene kadar asla açmamasını tembihler. Ancak gemide kendini iyi hissetmeyen Rotferd golemi sihirli kelimeleri söyleyerek uyandırır. Uyandırdıktan sadece birkaç dakika sonra da ölür. Golem, kendisinin ne olduğunun farkındadır, ancak ne yapacağını ve nasıl davranacağını bilemez. Çünkü birine bağlı olmadan ve emir almadan yaşamak için programlanmamıştır. Zorluk çekmeden Newyork'a gelmeyi başarır. Rabbi isimli yaşlı bir adamın onun golem olduğunu anlaması ve yardım etmesi ile sokakta kalmaktan kurtulur. Rabbi ona hayatta nasıl kalacağını öğretirken, bir işe sokmuş ve nasıl davranması gerektiğini de öğretmiştir. Ancak Rabbi'nin ölümünden sonra, golem yalnız kalır ve yine bir boşluğa düşer. Bu boşluktan onu kurtaracak ve hayatını daha kolay geçirmesini sağlayacak tek kişi vardır ve tesadüf eseri birbirleriyle karşılaşır ve görür görmez birbirlerinin farklı olduklarını anlarlar. Karşılaştığı kişi yüzyıllar önce bir büyücü tarafından bakır bir süs eşyasının içine hapsedilip, tesadüf eseri aynı bakırın bir ustaya temizletilmek üzere getirildiğinde, bakırdan çıkan cinden başkası değildir. Anlatımı, kurgusu ve olayların işleyişi çok başarılı.
640 syf.
·Beğendi·10/10
Hayatımda okuduğum en ilginç ve meraklandırıcı romanlardan biri Golem ve Cin'dir. Öncelikle kitabın yazarını tebrik etmek gerekir. Bu kitapta yazılanlar çok ciddi bir araştırmanın emeğidir. İslam ve Yahudi kültüründeki iki motifi okyanus ötesinde buluşturup bize harika bir roman olarak sunmuştur. 2 günde bitirmiştim bu arada, acayip sarıyor, iyi okumalar:)
640 syf.
·7/10
kitabın kurgusal olarak güzel bir kitap ana karakterlerden cinin duygusal gelgitlerini çok yansıtmamış biraz daha yüzeysel geçmiş gibi geldi ama golem karakterini çok güzel betimlemiş ismini de ayrı bir incelikle seçmiş akıcılık konusunda sıkıntı çekilmeyecek kitaplardan biri edebi bir tat yerine yeni karakterlerle tanışmak için okunması gereken güzel bir kitap
640 syf.
·Beğendi·9/10
Tatildeyken okuduğum ve çok zevk aldığım bir kitaptı. Sizi edebi terimler yormayan adeta bir film izler gibi akıcı ve yalın bir dili var. Fantastik kitap sevenlerin eminim çok hoşuna gidecektir. Kahramanlarımız bir cin ve bir golem...Bu iki farklı varlığın hayatı anlama ve insanlar gibi olabilme çabası sizin kendi yaşamınızı da sorgulamaya götürecek zaman zaman....
640 syf.
·9/10
Doğrusunu isterseniz sizlere bu kadar müthiş bir kitabın yorumunu yapacağım için acayip heyecanlıyım :)
Kitabın tanıtımı yapıldığından beri konusu beni öyle içine çekmişti ki kitap çıkar çıkmaz hemen almıştım. 32 lira bayıldım yani yanlış olmasın -_- ( d&r'da daha sonra 9,90 düşmesi ise hiç hoş değildi hani!)
Yazar iki farklı kültürü öyle güzel harmanlayıp, ortak bir paydada buluşturmuş ki.. Kendisini ne kadar övsem az kalır.
Yalnızlığı canına tak eden Otto, Yehudah Schaalman'a gidip kendisine kilden kadın yapmasını söyler. Nasıl özelliklere sahip olması gerektiğini belirtir. Ve Golem bu şekilde doğar. Ama o daha önce yaratılan diğer Golem'ler gibi değildir.. Otto, müstakbel gelini ile gemiye atlar ve rüyalar ülkesi Amerika'da yeni bir başlangıç arayışına çıkar. Ancak gemide Golem'i canlandırdıktan kısa bir süre sonra ölür. Ve böylece Golem, sahipsiz bir şekilde Amerika topraklarına ayak basar. Herkes onu dul olarak görüp üzülürken aslında o daha birkaç gün önce canlanan tabiri caizse bir bebektir. Kısa bir olay sonunda Haham Rabbi ile tanışır ve hayatını bir şekilde rayına oturtmaya başlar.
Gelelim diğer karakterimize. Bin yıldır bir ibriğe hapsedilmiş bir cin. Ama nasıl hapsedildiğini hatırlamaz. Ve kalaycı sayesinde ibrikten kurtulur ve yine onun sayesinde o da gözlerini açtığı bu yeni dünyaya ayak uydurmaya çalışır..
Ve ikilimiz birbirleriyle karşılaşır.. Haa sanmayın öyle pat diye birbirlerine çarpıp karşılaşıyor ve aşık oluyorlar. Asla! Yazar olayları o kadar harika bir şekilde işlemiş ki kitabın başlarında karşılaşabileceklerini düşünen ben bile yazarın karşılaşmalarını uzatmasına hak verdim..
Kitap bu seneki favori kitaplarımdan biri oldu. Bitmemesi için gerçekten çok uğraştım. Dedim hergün bir bölüm oku, araya kitap sok.. Ama maalesef bitti yine de :/
Yazar döktürmüş resmen. Deborah Harkness'ten sonra bu sene bir muhteşem yazar daha keşfetmenin keyfini yaşıyorum. Birde düşünün bu kitap yazarın ilk kitabı hani! Ne kadar özenle, titizlikle hazırlandığı o kadar belli ki..
Kitabın sadece 2 karakter üzerinde dönmemesi ise kitabı daha cazip kılan şeylerden biriydi. Yani bir sürü yan karakter vardı ve siz okuduktan sonra hiçbirisi için 'ee keşke bunu yazmasaymış, bu karakteri eklemesi saçma olmuş' gibi bir cümle kurmazsınız..
Unutmadan eklemek lazım. Çevirmene de özeni için ayrı bir teşekkür ediyorum. Ah ah son zamanlarda öyle berbat çeviriler okuyoruz ki sadece hızlı kitap basayım daha çok para kazanayım kafasında olan yayınevleri yüzünden..
Demem odur ki okuyun kesinlikle, tavsiye ederim!!
592 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Herkese selammm arkadaşlar, uzun zamandır yaklaşık iki senedir kitaplığımda olan ve okumayı çok istediğim fakat bir türlü elim gitmeyen golem ve cin kitabını sonunda okudum ve keşke daha önce okusaymışım dedim kitabı daha farklı hayal ediyordum fakat beklediğimden daha iyi bir kitap çıktı özellikle cin ve Fetvayı okuduğum kısımlardan çok keyif aldım, golem ve cin karakterinden cin ahmeti okumak daha keyifli idi. Gerçekten konu üzerinde araştırma yapılıp yazılmış bir kitap olduğunu okurken fark ediyorsunuz. Farklı olmamın zorluklarını iki masalsı karakterle anca böyle iyi anlatılabilirdi diye düşünüyorum beni üzen tek şey ikinci kitabın hala ülkemizde olmaması eğer olurda çıkarsa ilk alıcaklardan biriyim bence okuyun pişman olmassınız. Herkese iyi okumalar :)
640 syf.
·9 günde
bu kitaptan aklımda kalan başarılı bir olay örgüsüyle işlendiği oldu. çok fazla karakter yoktu yalnız yine de yoğundu. golem ve cin merkeze alınarak alt metinde inanç, doğruluk, aşk sadakat gibi kavramlar sorgulanıyor. beni çok etkilemedi kitap. yazarın anlatımını olağanüstü bulmadım. yer yer konuyu uzattığı da olmuş
640 syf.
·1 günde·9/10
Yahudilerin mistik dünyasına ait golem efsanesi ile İslam inancında yer alan cin efsanesini nefes kesici bir kurgu ile harmanlayıp masalsı bir anlatım ile aktarmış yazar. Elizabeth Kostova`nın Tarihçi romanından sonra okuduğum en güzel efsane ve tarih temalı romandı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Helene Wecker
Unvan:
Yazar
Doğum:
Chicago
Helene Wecker Chicago’da doğdu. Minnesota’da Carleton College’ı bitirdikten sonra Columbia Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi gördü. Golem ve Cin yazarın ilk kitabıdır.

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 207 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 122 okur okuyacak.
  • 14 okur yarım bıraktı.