Adı:
Golem ve Cin
Baskı tarihi:
Mart 2014
Sayfa sayısı:
640
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050919233
Kitabın türü:
Çeviri:
Can Yapalak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Korkunç güçlere sahip bir büyücü tarafından, yalnızlık çeken bir adam için kilden yapılmış bir golem...

Ve bin yıllık esaretinden uyanan bir cin... Bu iki olağanüstü varlığın yolu 1899 yılında New York'ta kesişir. Farklı olmaktır onların kaderi... Hikâyeleri herkes gibidir aslında, kendini farklı ve yalnız hisseden her insan gibi...

Ve tehlike, onlar için sadece bir adım ötededir hep.

Golem ve Cin iki ayrı kültürün efsanelerinden besleniyor ve zengin anlatımı sayesinde okuru ilk sayfadan itibaren içine alıyor. 2013 yılının en iyi kitapları listelerini altüst eden bu roman Türkiye'de de çok sevilecek.
(Tanıtım Bülteninden)
640 syf.
·118 günde
Golem ve Cin, uzun zaman önce arka kapak yazısı ve kitabın kapağından etkilenerek aldığım bir kitaptı. Bir seneyi geçti sanıyorum, aylardır da yarım duruyordu. Hazır tatile girmişken, kütüphanede gözüme batan yarım kalmış kitapları bitirmek istedim.Okunmuşlar arasına kedilerimin eşliğinde büyük bir törenle konuldu
Öncelikle çok okunmamış, incelenmemiş olduğu için yazmak istedim. Ve belirtmek istediğim bir konu da yazarın ilk kitabı olmasına rağmen çok detayla ve araştırmayla yazılmış, alt yapısında derin bir kurgu barındıran bir kitap. Bu yönden oldukça takdir edilesi. (&) Küçük bir not, ikinci kitabı bu sene Ekim ayında çıkacakmış fakat Türkçeye çevrilir mı bilmiyorum.Bildiğim kadarıyla Golem ve Cin ülkemizdeki tek kitabı yazarın.
Kitap ve karakterler, iki farklı kültür/dinin üzerine kurulmuş; Müslümanların Cin figürü (fakat bizim kültürümüzdekine benzemiyor, batı kültürü ile harmanlanmış,korkutucu değil) ve Musevilerin Golem efsanesi. Fantastik sevmeyen kişilerin okuması çok zor, zaten 600 sayfadan oluşuyor. Seviyorsanız bile bir miktar zorlayabilir, evet her karakter ve her sözün bir önemi var fakat olaylar yavaş ilerliyor. Ben yarım bırakarak okudum, zorlandım. Edebi bir anlamı yok kitabın, bu amaçla okunmamalı ama Kitap içindeki özgürlük, umut gibi kavramları kendine göre bir felsefeye oturtmuş.

Bundan sonrası ufacık detaylar içeriyor konu hakkında.

Golem, bir insanın yalnızlığını gidermek için kilden yaratılmış; güzellik, merak, zeka bahsedilmiş bir karakter,adı Havva. Amacı sahibine hizmet etmek, çok üstün bir çalışma arzusu ve yeteneği bulunuyor. Fakat Amerika'ya çıkılan yolda sahibinin ölmesi ile, sadece hizmet etmeye adanan Havva kendini biraz istemediği bir özgürlükte buluyor—ki kitapta beni en çok etkileyen şey buydu. Bir kusuru var ise Golem'in bu da zaman içerisinde kontrolden çıkması ve her şeye zarar vermesi.
Cin(Ahmet) ise ibriğe hapsedilmiş, bu ibrik senelerce aile arasında elden ele gezmiş. En sonunda bir kalaycıya tamir için veriliyor ve bu şekilde özgür kalıyor. Ateşten yapılmasının faydası ile kalaycıda çalışmaya başlıyor.
Karakterlerimizin tanışma faslı 250.sayfalara kadar gerçekleşmiyor. İki karakter birbirinden çok zıt.
Kitapta en sevdiğim olay Cin ve Fetva sahneleriydi. Fetva, Cin'e aşık oluyor ve rüyasında birlikte konuştukları sahneler çok hoşuma gitti. Ürkütücü bir his verdi.

Çok fazla detay vermek istemiyorum, uzun bir yazı oldu. Beni o kadar etkilemedi kitap ama güzel yanları vardı en önemlisi de yazarın araştırma ve kurgu için koyduğu emek. Fantastik kitapları ve efsaneleri sevenler&uzun kitap okumaktan sıkılmayacaklar için biçilmiş kaftan! İyi okumalar
640 syf.
·Beğendi·10/10
Hayatımda okuduğum en ilginç ve meraklandırıcı romanlardan biri Golem ve Cin'dir. Öncelikle kitabın yazarını tebrik etmek gerekir. Bu kitapta yazılanlar çok ciddi bir araştırmanın emeğidir. İslam ve Yahudi kültüründeki iki motifi okyanus ötesinde buluşturup bize harika bir roman olarak sunmuştur. 2 günde bitirmiştim bu arada, acayip sarıyor, iyi okumalar:)
640 syf.
·7/10
kitabın kurgusal olarak güzel bir kitap ana karakterlerden cinin duygusal gelgitlerini çok yansıtmamış biraz daha yüzeysel geçmiş gibi geldi ama golem karakterini çok güzel betimlemiş ismini de ayrı bir incelikle seçmiş akıcılık konusunda sıkıntı çekilmeyecek kitaplardan biri edebi bir tat yerine yeni karakterlerle tanışmak için okunması gereken güzel bir kitap
640 syf.
·Beğendi·9/10
Tatildeyken okuduğum ve çok zevk aldığım bir kitaptı. Sizi edebi terimler yormayan adeta bir film izler gibi akıcı ve yalın bir dili var. Fantastik kitap sevenlerin eminim çok hoşuna gidecektir. Kahramanlarımız bir cin ve bir golem...Bu iki farklı varlığın hayatı anlama ve insanlar gibi olabilme çabası sizin kendi yaşamınızı da sorgulamaya götürecek zaman zaman....
640 syf.
·9/10
Doğrusunu isterseniz sizlere bu kadar müthiş bir kitabın yorumunu yapacağım için acayip heyecanlıyım :)
Kitabın tanıtımı yapıldığından beri konusu beni öyle içine çekmişti ki kitap çıkar çıkmaz hemen almıştım. 32 lira bayıldım yani yanlış olmasın -_- ( d&r'da daha sonra 9,90 düşmesi ise hiç hoş değildi hani!)
Yazar iki farklı kültürü öyle güzel harmanlayıp, ortak bir paydada buluşturmuş ki.. Kendisini ne kadar övsem az kalır.
Yalnızlığı canına tak eden Otto, Yehudah Schaalman'a gidip kendisine kilden kadın yapmasını söyler. Nasıl özelliklere sahip olması gerektiğini belirtir. Ve Golem bu şekilde doğar. Ama o daha önce yaratılan diğer Golem'ler gibi değildir.. Otto, müstakbel gelini ile gemiye atlar ve rüyalar ülkesi Amerika'da yeni bir başlangıç arayışına çıkar. Ancak gemide Golem'i canlandırdıktan kısa bir süre sonra ölür. Ve böylece Golem, sahipsiz bir şekilde Amerika topraklarına ayak basar. Herkes onu dul olarak görüp üzülürken aslında o daha birkaç gün önce canlanan tabiri caizse bir bebektir. Kısa bir olay sonunda Haham Rabbi ile tanışır ve hayatını bir şekilde rayına oturtmaya başlar.
Gelelim diğer karakterimize. Bin yıldır bir ibriğe hapsedilmiş bir cin. Ama nasıl hapsedildiğini hatırlamaz. Ve kalaycı sayesinde ibrikten kurtulur ve yine onun sayesinde o da gözlerini açtığı bu yeni dünyaya ayak uydurmaya çalışır..
Ve ikilimiz birbirleriyle karşılaşır.. Haa sanmayın öyle pat diye birbirlerine çarpıp karşılaşıyor ve aşık oluyorlar. Asla! Yazar olayları o kadar harika bir şekilde işlemiş ki kitabın başlarında karşılaşabileceklerini düşünen ben bile yazarın karşılaşmalarını uzatmasına hak verdim..
Kitap bu seneki favori kitaplarımdan biri oldu. Bitmemesi için gerçekten çok uğraştım. Dedim hergün bir bölüm oku, araya kitap sok.. Ama maalesef bitti yine de :/
Yazar döktürmüş resmen. Deborah Harkness'ten sonra bu sene bir muhteşem yazar daha keşfetmenin keyfini yaşıyorum. Birde düşünün bu kitap yazarın ilk kitabı hani! Ne kadar özenle, titizlikle hazırlandığı o kadar belli ki..
Kitabın sadece 2 karakter üzerinde dönmemesi ise kitabı daha cazip kılan şeylerden biriydi. Yani bir sürü yan karakter vardı ve siz okuduktan sonra hiçbirisi için 'ee keşke bunu yazmasaymış, bu karakteri eklemesi saçma olmuş' gibi bir cümle kurmazsınız..
Unutmadan eklemek lazım. Çevirmene de özeni için ayrı bir teşekkür ediyorum. Ah ah son zamanlarda öyle berbat çeviriler okuyoruz ki sadece hızlı kitap basayım daha çok para kazanayım kafasında olan yayınevleri yüzünden..
Demem odur ki okuyun kesinlikle, tavsiye ederim!!
640 syf.
·9 günde
bu kitaptan aklımda kalan başarılı bir olay örgüsüyle işlendiği oldu. çok fazla karakter yoktu yalnız yine de yoğundu. golem ve cin merkeze alınarak alt metinde inanç, doğruluk, aşk sadakat gibi kavramlar sorgulanıyor. beni çok etkilemedi kitap. yazarın anlatımını olağanüstü bulmadım. yer yer konuyu uzattığı da olmuş
640 syf.
·Beğendi·10/10
Helene Wecker - Golem ve Cin
Sayfa sayısı:640
Tür:Roman, Fantastik
▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫
Korkunç güçlere sahip bir büyücü tarafından, yalnızlık çeken bir adam için kilden yapılmış bir golem...

Ve bin yıllık esaretinden uyanan bir cin... Bu iki olağanüstü varlığın yolu 1899 yılında New York'ta kesişir. Farklı olmaktır onların kaderi... Hikâyeleri herkes gibidir aslında, kendini farklı ve yalnız hisseden her insan gibi...

Ve tehlike, onlar için sadece bir adım ötededir hep.

Golem ve Cin iki ayrı kültürün efsanelerinden besleniyor ve zengin anlatımı sayesinde okuru ilk sayfadan itibaren içine alıyor. 2013 yılının en iyi kitapları listelerini altüst eden bu roman Türkiye'de de çok sevilecek.
▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫
Kitap yalnız bir adamın, lanetli (sayılır) bir büyücüden bir golem istemesiyle başlıyor. Adam golemi çıktıkları gemi yolculuğu sırasında uyandırıyor ancak, belki dakikalardır hayatta olan golem ne olduğunu anlayamadan sahipsiz kalıyor ve koca dünyayla bir başına savaşmak zorunda kalıyor. Diğer tarafta da yıllarca bir testide hapsolmuş bir cin, testiden çıktığında içinde bulunduğu dünya hakkında hiç bir fikri yok, cinin de bu şekilde özgürlüğe kavuşması ve bu iki doğaüstü yaratığın yollarının kesişmesi üzerine harika bir kitap. Biraz kalın ama eğer bu tarz kitapları seviyor iseniz tek solukta okunabilir benim sadece bir gün sürdü okumam. Yazarın bilgisi bayrak astıran cinstendi kitap boyunca, Süleyman'ın cinleri kullanışından bambaşka güzel detaylara. Fantastik olmasına karşı, uçarı olmayan bir kitap. Farklı olma çabalarıyla beyni yormadan ve buna çabalamadan farklı olmayı başarabilmiş yazar. Beklentimin üstündeydi, farklı dinlerin kültür potporisi, oturmuş karakter geçmişleri, masalsı anlatımın konuya verdiği esrarengiz hava ve çok güzel detaylarıyla bayılarak okudum kısacası. Spoiler vermemek çok zor o yüzden genel üzerinden bayıldım, harika diyebiliyorum affola. Tavsiyemdir.

İyi Okumalar!

#books #book #bookstagram #bookie #bookish #booking #golemvecin #helenewecker #dk #doğankitap #kitap #read #okumahalleri
640 syf.
·1 günde·9/10
Yahudilerin mistik dünyasına ait golem efsanesi ile İslam inancında yer alan cin efsanesini nefes kesici bir kurgu ile harmanlayıp masalsı bir anlatım ile aktarmış yazar. Elizabeth Kostova`nın Tarihçi romanından sonra okuduğum en güzel efsane ve tarih temalı romandı.
640 syf.
·13 günde
Ortaokuldan sonra ilk defa fantastik türde bir kitap okudum.Günlük işlerimden vs. dolayı 10 günden fazla sürede okumuş olsam da açıkçası kitap beni içine almayı başardı.Benim için keyifli bir okuma oldu. Güzel bir hikaye arıyorsanız okumanızı tavsiye ederim. Ama yoğun duygular ve düşünceler dolu kitap arıyorsanız bunu kendinizi dinlendirmek istediğiniz bir zamana saklayın derim.
640 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Kolay okunan iyi bir kitaptı. Kitapta iki farklı dinden ögeler birleştirilmiş ve bunu yaparken iki farklı kültür de anlatılmış. Cinler direk kurandaki haliyle değil daha ziyade batıya da ulaşan binbir gece masallarındaki cinlere benziyor. Ayrıca dünyayı hayatı anlamaya çalışırken golemle birlikte dünyayı tanıyor yer yer tanrıyı dini de sorguluyoruz.

http://kanvekuller.blogspot.com.tr/...ne-golem-ve-cin.html
640 syf.
·6 günde·8/10
Beğenerek okuduğum bir kitaptı.Golem Cin'e karşı çok soğuktu çoğu yerde tamam insan değilsin ama mahkeme duvarı olmana da gerek yok.Cin'in hikayesini ilgiyle ve severek okudum favori karakterim Cin :-) Kitabı bitirince sanki bitmemiş başka kitapta devam edecek gibi hissettim.Bakalım araştırıcam...
640 syf.
·9 günde
Kitabi okumadan önce golem hakkında bir bilgim yoktu, bu sayede golemle ilgili mitolojileri araştırarak bilgi sahibi oldum. Fantastik ve büyülü öğeler barındıran ve mitolojiden beslenen sıradışı bir kitap. Sayfa sayısı çok olmasına rağmen okurken olay akışlarının aksamadan birbirine bağlanması, bir çırpıda okunmasına olanak tanıyor. Edebi bir yetkinlik aramaksızın hoş vakit geçirmek adına okunabilecek güzel bir kitaplardan biri.
Niye anlamıyorsun? İnsanların kötülük yapması bir nedene değil, ufacık bir mazerete bakar!
Helene Wecker
Sayfa 250 - Doğan Kitap
Bazen insanlar sırf sahip olamadıkları için bir şeyleri istiyorlar. Herkes elindekini paylaşmayı teklif etse bile, sadece kendilerinin olmayan payı isterler herhalde.
Sonra günün birinde bizi anladığını düşündüğümüz biriyle karşılaşırız. Onun yüzü gülünce bir anlığına da olsa yalnızlığımızı unuturuz.
Kaçırdığın bir nokta var, o da yalnızlık. Etrafımız ne kadar kalabalık olursa olsun hepimiz öyle ya da böyle yalnız varlıklarız.
Adem'le Havva utanarak çıplaklıklarını gizlemek için saklandılar. Kabil kardeşini kıskandı, sonunda isyan etti ve onu vahşice öldürdü.
Bu insanların hayatları, arzularını başkalarından gizleyen etrafındaki insanların hayatlarından ne kadar da farklıydı. Rabbi'nin ona dediklerini hatırladı sonra : İnsanları düşüncelerine göre değil, yaptıklarına göre yargılamalıydı...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Golem ve Cin
Baskı tarihi:
Mart 2014
Sayfa sayısı:
640
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050919233
Kitabın türü:
Çeviri:
Can Yapalak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Korkunç güçlere sahip bir büyücü tarafından, yalnızlık çeken bir adam için kilden yapılmış bir golem...

Ve bin yıllık esaretinden uyanan bir cin... Bu iki olağanüstü varlığın yolu 1899 yılında New York'ta kesişir. Farklı olmaktır onların kaderi... Hikâyeleri herkes gibidir aslında, kendini farklı ve yalnız hisseden her insan gibi...

Ve tehlike, onlar için sadece bir adım ötededir hep.

Golem ve Cin iki ayrı kültürün efsanelerinden besleniyor ve zengin anlatımı sayesinde okuru ilk sayfadan itibaren içine alıyor. 2013 yılının en iyi kitapları listelerini altüst eden bu roman Türkiye'de de çok sevilecek.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 117 okur

  • Elif
  • Esila Çağlak
  • Ticktock
  • ÖZLEM TANE
  • Gülin
  • Duygu Demircioğlu
  • Gamze Kurt Şahin
  • Gizem İstif
  • Nihan Şahin
  • Emine Demirkan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.9
14-17 Yaş
%3.7
18-24 Yaş
%25.9
25-34 Yaş
%35.2
35-44 Yaş
%25.9
45-54 Yaş
%5.6
55-64 Yaş
%1.9
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%80
Erkek
%20

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.1 (14)
9
%27.6 (16)
8
%20.7 (12)
7
%13.8 (8)
6
%5.2 (3)
5
%5.2 (3)
4
%3.4 (2)
3
%0
2
%0
1
%0