Can Yapalak

Can Yapalak

Çevirmen
8.2/10
437 Kişi
·
847
Okunma
·
0
Beğeni
·
106
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
387 syf.
·10 günde·Beğendi·Puan vermedi
Birçok yerde ismini duyduğum Jo Nesbo’nun Harry Hole serisinin ilk kitabı olan Yarasa’yla seriye başlangıç yaptım.
Norveç’li polis Harry Hole, Sidney’de işlenen bir cinayeti araştırmak için Avusturalya’ya gönderilir. Kahramanımız kendini karmakarışık olaylar zincirinin içinde bulur.
Yazarın dili akıcı, anlaşılır. Kurgu fazla karışık geldi, olaylar kopuk kopuktu bana göre. Bazı olaylar hızlı geçti ayrıntılar olmalıydı. Kitabın yarısına kadar sıkılarak okudum neredeyse... Bir ara ‘yeter artık Holy, bir karar ver katilin kim olduğuna’ dedim :))) Sonra bir baktım bizim kahraman alkolik polis katili biliyormuş...
Daha önce John Verdon kitaplarını okumuş biri olarak Dedektif Gurney’i geçemedi benim gözümde Harry Hole:))
Fırsat bulunca bir sonraki kitabını da okumak istiyorum yazarın,Seriye devam etme kararını vermek için...
504 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Nemesis (Harry Hole 4) ve Şeytan Yıldızı (Harry Hole 5) sonrası okuduğum üçüncü Jo Nesbo kitabıydı. Ve gerçekten ikisinden çok daha iyiydi.
Seri çevirisi yapılırken karmakarışık bir sırayla çevrildiğinden bahsetmiştim Nemesis incelememde. Dolayısıyla Harry Hole serisini sıralama olmaksızın okuyorum.
Kardan Adam, Harry Hole serisinin yedinci kitabı. En çok iz bırakan ve dikkat çekenlerinden birisi. Harry ile diğer kitaplarda tanışınca daha aşina olarak okudum. Şimdi baktığım kadarıyla ilk Harry Hole kitabı Yarasa'nın da çevirisi yapılmış kısa süre sonra onu da okuyacağım, serinin basılan diğer kitaplarını da.
Konuya gelirsek;
1980 yılı Kasım ayı ile başlayan 'kardan adam' macerası, 2004 yılı Kasım ayında 'kardan adam' tarafından kaçırıldığı düşünülen bir kadın vakası ile yeniden başlıyor. Harry'e gelen esrarengiz bir mektup ile hem eski olaylar mecburen yeniden açılacak hem de 'kardan adam' hakkındaki soruşturma genişleyerek eski kayıplar detaylı incelenecektir.
Çevirisi gayet güzel, akıcı ve kelimeler neredeyse hatasızdı. Yarasa ile okumaya başlamayanlara kesinlikle Kardan Adam ile başlamalarını ve yazarı bu kitapla tanımalarını öneriyorum..
640 syf.
·118 günde
Golem ve Cin, uzun zaman önce arka kapak yazısı ve kitabın kapağından etkilenerek aldığım bir kitaptı. Bir seneyi geçti sanıyorum, aylardır da yarım duruyordu. Hazır tatile girmişken, kütüphanede gözüme batan yarım kalmış kitapları bitirmek istedim.Okunmuşlar arasına kedilerimin eşliğinde büyük bir törenle konuldu
Öncelikle çok okunmamış, incelenmemiş olduğu için yazmak istedim. Ve belirtmek istediğim bir konu da yazarın ilk kitabı olmasına rağmen çok detayla ve araştırmayla yazılmış, alt yapısında derin bir kurgu barındıran bir kitap. Bu yönden oldukça takdir edilesi. (&) Küçük bir not, ikinci kitabı bu sene Ekim ayında çıkacakmış fakat Türkçeye çevrilir mı bilmiyorum.Bildiğim kadarıyla Golem ve Cin ülkemizdeki tek kitabı yazarın.
Kitap ve karakterler, iki farklı kültür/dinin üzerine kurulmuş; Müslümanların Cin figürü (fakat bizim kültürümüzdekine benzemiyor, batı kültürü ile harmanlanmış,korkutucu değil) ve Musevilerin Golem efsanesi. Fantastik sevmeyen kişilerin okuması çok zor, zaten 600 sayfadan oluşuyor. Seviyorsanız bile bir miktar zorlayabilir, evet her karakter ve her sözün bir önemi var fakat olaylar yavaş ilerliyor. Ben yarım bırakarak okudum, zorlandım. Edebi bir anlamı yok kitabın, bu amaçla okunmamalı ama Kitap içindeki özgürlük, umut gibi kavramları kendine göre bir felsefeye oturtmuş.

Bundan sonrası ufacık detaylar içeriyor konu hakkında.

Golem, bir insanın yalnızlığını gidermek için kilden yaratılmış; güzellik, merak, zeka bahsedilmiş bir karakter,adı Havva. Amacı sahibine hizmet etmek, çok üstün bir çalışma arzusu ve yeteneği bulunuyor. Fakat Amerika'ya çıkılan yolda sahibinin ölmesi ile, sadece hizmet etmeye adanan Havva kendini biraz istemediği bir özgürlükte buluyor—ki kitapta beni en çok etkileyen şey buydu. Bir kusuru var ise Golem'in bu da zaman içerisinde kontrolden çıkması ve her şeye zarar vermesi.
Cin(Ahmet) ise ibriğe hapsedilmiş, bu ibrik senelerce aile arasında elden ele gezmiş. En sonunda bir kalaycıya tamir için veriliyor ve bu şekilde özgür kalıyor. Ateşten yapılmasının faydası ile kalaycıda çalışmaya başlıyor.
Karakterlerimizin tanışma faslı 250.sayfalara kadar gerçekleşmiyor. İki karakter birbirinden çok zıt.
Kitapta en sevdiğim olay Cin ve Fetva sahneleriydi. Fetva, Cin'e aşık oluyor ve rüyasında birlikte konuştukları sahneler çok hoşuma gitti. Ürkütücü bir his verdi.

Çok fazla detay vermek istemiyorum, uzun bir yazı oldu. Beni o kadar etkilemedi kitap ama güzel yanları vardı en önemlisi de yazarın araştırma ve kurgu için koyduğu emek. Fantastik kitapları ve efsaneleri sevenler&uzun kitap okumaktan sıkılmayacaklar için biçilmiş kaftan! İyi okumalar
720 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Harry Hole serisinin 8.kitabı leoparı keyifle okudum ...Gerilimi hiç düşmeyen ve ihanet çarklarının hiç durmadan çalıştığı enfes bir kitaptı ....Çok iyi işlenmiş ve her sorunun cevabını bulabileceğiniz sağlam bir kurgu ...Teşkilat içi hesaplaşmalar , ailede süre gelen dram , katilin kim olduğu ve en önemlisi de sebebinin ne olduğuydu ....Kalın bir kitap olmasına rağmen nasıl bittiğini anlayamayacağınız yine ve yeniden çok güzeldi ....
720 syf.
·Beğendi·10/10
Bir sahafın özellikle tavsiye etmesi üzerine kütüphaneme dahil olan ve Jo Nesbo ile tanışmama neden olan kitaptır kendileri.

Sanırım Harry Hole serisine tam ortadan bodoslama dalmış olmama neden oldu fakat bundan gocunduğum söylenemez. Çünkü ülkemizde seri öyle saçma bir sırayla basılmış ki her şekilde ortalarda bir yerlerden girecektim seriye.

Jo Nesbo sağlam bir gerilim - polisiye - suç hatta korku yazarı. (Bence) Türün takipçilerine eğer henüz denemedilerse bir doz Nesbo tavsiye ederim. Zaten sonraki dozları otomatik olarak bünye isteyecek.
387 syf.
·53 günde·Beğendi·8/10
Yine son derece heyecan yüklü kıpır kıpır bir serinin ilki Kuzey yarım küreden çıkıp Güney yarım kürede sonlanan bu sürükleyici kurguyu Nesbo kısa bir sürede bitirmenizin garantisini veriyor harika harika okuyun pişman olmayacaksınız. :))
592 syf.
·8/10
“İnsan aynı hataları tekrar tekrar yapmakta ısrar eden bir canlı türüdür”. Jo Nesbro ve en son kitabı Susuzluk. Beni takip edenler bu adama tapar derecesinde hayran olduğumu bilirler. Tüm gerilim yazarlarının hemen hemen her kitabını okuyan ben Nesbro ve kahramanı Harry Hole’u tek geçerim. Kurgusu, dehası ve akıl almaz finalleriyle Jo Nesbro bana göre sadece çok yetenekli bir yazar aynı zamanda kelimelerin de efendisi olan çok zeki bir adamdır. Bu kitaptan önce mutlaka öncekileri de okuyun ki bağlantılara yabancı kalmayın. Ve sonunda Hole kariyeri boyunca yakalayamadığı tek katille 3 yıl sonra tekrar karşı karşıya geliyor: Valentin. Ama bu sefer şartlar çok farklı, izleyiciler çok karışık ve kartlar sürprizli. Hala okumadıysanız bu adamı okuyun.
504 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
2004 yılının ilk karının düştüğü Kasım ayında kaçırılan bir kadın ve sonrasında Cinayet Masası Dedektifi'ne gelen esrarengiz bir mektupla 1980 yılına kadar uzanan “Kardan Adam” hikayesi. Yılın ilk karının düşmesinin ardından cinayet mahallerine kocaman bir kardan adam yaptığı için adı “Kardan Adam” olan bir katili bulmak için soluksuz bir macera.Muhteşem kurgusu, anlatımı,dili,hiç bitmeyen gerilimi ve heyecanı,son ana kadar katili bulmakta zorlandığınız harika bir kitap.Hani insanların okumaya doyamadığı ve hiç bitmesini istemediği kitaplar vardır ya, işte o türden bir kitap diyebilirim.Şimdiye kadar Jo Nesbo’nun kitapları arasında ben de en çok iz bırakan kitabı olduğunu çok rahatlıkla söyleyebilirim.
640 syf.
Zengin bir adamın oğlu olan Rotferd, babası öldükten sonra, mirası elinde tutamaz ve batırır. Zamanında kendisi ile evlenmek için sıraya giren kadınlar ortadan kaybolur. Her şeyi bırakıp, Newyork'a gitmeye karar verir. Ancak yalnız kalmak istemez ve büyücü olarak adı çıkan adamı ikna edip, kendisine bir golem yapmasını ister. Golemler, kilden yapılan, görünüş olarak insandan hiç farkı olmayan, ancak kendilerini sonuna kadar sahiplerine adayan ve herhangi bir tehlike karşısında ne yapacakları belli olmayan yaratıklardır. Yaşlı adam bunu yapmayı kabul eder ve yüklü bir miktar para alır. İlk defa bir adam golemde fiziksel değil de, ruhsal özellikler ister. Düşünme, sorma, muhakeme etme gibi... Yaşlı adam golemi isteğe göre şekillendirir ve teslim ettiğinde gemiden inene kadar asla açmamasını tembihler. Ancak gemide kendini iyi hissetmeyen Rotferd golemi sihirli kelimeleri söyleyerek uyandırır. Uyandırdıktan sadece birkaç dakika sonra da ölür. Golem, kendisinin ne olduğunun farkındadır, ancak ne yapacağını ve nasıl davranacağını bilemez. Çünkü birine bağlı olmadan ve emir almadan yaşamak için programlanmamıştır. Zorluk çekmeden Newyork'a gelmeyi başarır. Rabbi isimli yaşlı bir adamın onun golem olduğunu anlaması ve yardım etmesi ile sokakta kalmaktan kurtulur. Rabbi ona hayatta nasıl kalacağını öğretirken, bir işe sokmuş ve nasıl davranması gerektiğini de öğretmiştir. Ancak Rabbi'nin ölümünden sonra, golem yalnız kalır ve yine bir boşluğa düşer. Bu boşluktan onu kurtaracak ve hayatını daha kolay geçirmesini sağlayacak tek kişi vardır ve tesadüf eseri birbirleriyle karşılaşır ve görür görmez birbirlerinin farklı olduklarını anlarlar. Karşılaştığı kişi yüzyıllar önce bir büyücü tarafından bakır bir süs eşyasının içine hapsedilip, tesadüf eseri aynı bakırın bir ustaya temizletilmek üzere getirildiğinde, bakırdan çıkan cinden başkası değildir. Anlatımı, kurgusu ve olayların işleyişi çok başarılı.
Okudugum en sürükleyici kitaplardan biri ... Yazar bir seri katili öyle saklıyor ki aradıkça tam bu dediğinde o çıkmıyor ama. Kitabi okuyunca kardan adamdan korkar oldum Mutlaka okuyun !

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 847 okur okudu.
  • 29 okur okuyor.
  • 458 okur okuyacak.
  • 18 okur yarım bıraktı.