Kardan Adam Harry Hole Serisi 7

8,5/10  (45 Oy) · 
76 okunma  · 
42 beğeni  · 
1.819 gösterim
Yılın ilk karı yağmıştır. Jonas gece yarısı uyandığında annesini evde bulamaz. Ondan geriye sadece bir iz kalmıştır: Bahçede kendiliğinden belirmiş bir kardan adamın boynuna sarılı duran pembe bir atkı. Jonas’ın annesine hediye ettiği atkı… Dedektif Harry Hole kayıp kadınla kendisine ulaşan imzasız mektubun arasında bir bağlantı olduğundan şüphelenir. İlk araştırmanın sonucunda son on yılda on bir kadının, yılın ilk karı yağdığında kaybolduğu ortaya çıkar. Cesetleri yok eden katilin aklında korkunç bir plan vardır. Ve bu planda Harry Hole’a dehşet verici bir başrol öngörülmüştür.

“Müthiş bir polisiye: Zekice, görkemli, iyi bir temposu ve özenle işlenmiş bir olay örgüsü var.”—Newsday

“Nesbo canilerin karanlık zihinlerini gaddarca bir zevkle inceliyor ve katilleri bulmayı hiç beklemeyeceğiniz yerlere saklıyor. (…) Romanları deli gibi bağımlılık yapıyor.” —Vanity Fair
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2015
 • Sayfa Sayısı:
  504
 • ISBN:
  9786050930115
 • Orijinal Adı:
  The Snowman
 • Çeviri:
  Can Yapalak
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
fazi 
 03 Tem 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Nemesis (Harry Hole 4) ve Şeytan Yıldızı (Harry Hole 5) sonrası okuduğum üçüncü Jo Nesbo kitabıydı. Ve gerçekten ikisinden çok daha iyiydi.
Seri çevirisi yapılırken karmakarışık bir sırayla çevrildiğinden bahsetmiştim Nemesis incelememde. Dolayısıyla Harry Hole serisini sıralama olmaksızın okuyorum.
Kardan Adam, Harry Hole serisinin yedinci kitabı. En çok iz bırakan ve dikkat çekenlerinden birisi. Harry ile diğer kitaplarda tanışınca daha aşina olarak okudum. Şimdi baktığım kadarıyla ilk Harry Hole kitabı Yarasa'nın da çevirisi yapılmış kısa süre sonra onu da okuyacağım, serinin basılan diğer kitaplarını da.
Konuya gelirsek;
1980 yılı Kasım ayı ile başlayan 'kardan adam' macerası, 2004 yılı Kasım ayında 'kardan adam' tarafından kaçırıldığı düşünülen bir kadın vakası ile yeniden başlıyor. Harry'e gelen esrarengiz bir mektup ile hem eski olaylar mecburen yeniden açılacak hem de 'kardan adam' hakkındaki soruşturma genişleyerek eski kayıplar detaylı incelenecektir.
Çevirisi gayet güzel, akıcı ve kelimeler neredeyse hatasızdı. Yarasa ile okumaya başlamayanlara kesinlikle Kardan Adam ile başlamalarını ve yazarı bu kitapla tanımalarını öneriyorum..

Hüsamettin Çalışkan 
03 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hani bir solukta okudum derler ya..Benimki de aynen öyle oldu. Bitirmeden bırakamadım. Kurgu 10 numaranın da üstünde..harikulade..
2018'de filmi de çıkıyor. Hak ediyor ama..Yalnız, her kitap-film eleştirisinde olduğu gibi ben de mutlaka kitabını okumanızı önereceğim.
Harry Hole'ün ilk macerası Yarasa imiş. Bu tüyoya göre hareket edin.

Feyza 
01 Eki 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kardan Adam baştan sona gerilim ve gizem içeren,polisiye severlerin keyifle okuyacağı bir roman. Jo Nesbo'nun kitaplarını okuduysanız ya da daha doğrusu Harry Hole'u seviyorsanız bu romanı beğeneceksiniz. Şimdiye kadar okuduklarım içinden en çok Nemesis'i beğenmiş olmama rağmen Kardan Adam onu kesinlikle geçti:)
Bir polisiyenin temel özelliklerini içermesinin yanında Norveç'te geçmesi (Amerikan ve İngiliz tarzından biraz uzak) ve özellikle bu romanda birtakım hastalıklara da yer verilmesi(psikolojik, kalıtımsal vb) kitabı daha güzel hale getiriyor kesinlikle. Polisiye severlere tavsiye ederim.

Gülman Tuncer 
15 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Serinin kırılma noktası diyebilirim.Konu harika,işleyiş harika sonunu okumadan kitabı kapatmak istemiyorsunuz.Jo Nesbo okuyucunun ne istediğini ve nerde nasıl düşünebileceğini gayet iyi kestirebilen bir yazar.Bu kitabı elinize aldığınızda bırakamayacaksınız.

ibiaryu 
15 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Fazlasıyla iyi bir polisiye olmasının ötesinde kitabın kurgusu konusu anlatımı sizi bir süreliğine alıp götürüyor. Sonra ki tek düşünceniz biraz daha uzun olabilir miydi acaba diye kendinizi sorgulamaya başlıyor oluşunuz ve sonrasında ki düşünceniz ise kitabın mini bir ansiklopedi boyutlarında olduğu oluşu. Şimdi benim burada anlatmak istediğim odur ki okumaya doyamadığım bir hikaye olduğudur doğruya doğru. :)

mavi ve siyah 
12 Oca 20:21 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Polisiye ve gerilim türünün en iyi kitaplarından...
"Müthiş bir polisiye: Zekice, görkemli, iyi bir temposu ve özenle işlenmiş bir olay örgüsü var."

Halit Hasköy 
16 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Başlarda kitap o kadar etkileyici değildi. Ama sonradan güzel tahliller yapmaya başlayınca beni mest etti. Gerçekten olan merakı yazar sona iyi saklayabilmiş. Başka bir kitabını daha okur muyum? Evet kesin okurum ama acelesi yok, araya biraz sıla katalım.

serdar kara 
20 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mükemmel bir polisiye, Jo Nesbo yine iyi bir eser kaleme almış. Serinin en iyi kitaplarından biri olduğunu söyleyebilirim. Oslo'nun karlı havasını en hissettiren kitaplardan biri.

Aslı .. 
10 Oca 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Jo Nesbo'nun belki de en karmaşık ama en iyi de sayılabilecek bi' romanıydı. Karakterler, kurgu,olayların örüntüsü muhteşemdi. Son 200 sayfada kitap uçup gidiyor

Ayse 
08 Şub 02:54 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

İtiraf ediyorum kitabı yarısında korktuğum için yarım bıraktım :))). Okunası bir kitap olduğunu düşünüyorum ama cesaret edip tekrar elime alamıyorum :)

2 /

Kitaptan 6 Alıntı

fazi 
04 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Jo Nesbo - Kardan Adam
"En özgür düşünceler hep küçük gruplardan çıkar" dedi Harry.

Kardan Adam, Jo Nesbo (Sayfa 115 - Doğan Kitap , Ekim 2015 1. Basım)Kardan Adam, Jo Nesbo (Sayfa 115 - Doğan Kitap , Ekim 2015 1. Basım)
Elif Öksüz 
10 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aslında her birimiz kişilik bozuklukları yaşayan hastalıklı insanlarız. Ama ne kadar hasta olduğumuzu belirleyen şey eylemlerimiz oluyor.

Kardan Adam, Jo Nesbo (Sayfa 498)Kardan Adam, Jo Nesbo (Sayfa 498)

"Kim bilir, nedeni belki de buydu; insan biriyle o kadar yakın oluyordu ki o yakınlık sona erdiğinde yaşananlar gerçek değilmiş gibi hissediyordu; yalnızca zihninde var olduğundan kısa zamanda unutulan bir rüya gibi."

Kardan Adam, Jo Nesbo (Sayfa 75 - Doğan Kitap)Kardan Adam, Jo Nesbo (Sayfa 75 - Doğan Kitap)

"Bazen insan bir şeyi bulana kadar onu aradığını bilmez" diye cevap verdi.

Kardan Adam, Jo Nesbo (Sayfa 51 - Doğan Kitap)Kardan Adam, Jo Nesbo (Sayfa 51 - Doğan Kitap)

"Çünkü belirli bir şeyi ararken daha önemli olan başka bir şeyi kaçırman kolaylaşır.Zihnini boşalt.Onu gördüğün zaman neyi aradığını anlayacaksın."

Kardan Adam, Jo Nesbo (Sayfa 202 - Doğan Kitap)Kardan Adam, Jo Nesbo (Sayfa 202 - Doğan Kitap)

"Dünyanın yuvarlak olduğu inancına karşı gelmek, onun düz olduğuna inanmak değildir."

Kardan Adam, Jo Nesbo (Sayfa 250 - Doğan Kitap)Kardan Adam, Jo Nesbo (Sayfa 250 - Doğan Kitap)