Nemesis Harry Hole Serisi 4

7,8/10  (32 Oy) · 
63 okunma  · 
26 beğeni  · 
1.022 gösterim
İntikam arındırır…

İskandinav polisiyesinin bir numarası olarak kabul edilen, ünlü Norveçli yazar Jo Nesbo’nun dünyada yankı uyandıran
Nemesis adlı romanı bir banka soygunuyla başlıyor.
Soyguncu, bir banka çalışanını öldürüp ardında en ufak bir iz bırakmadan ortadan kaybolur. Klasik bir polis olmanın çok ötesindeki kahramanımız Harry Hole olayı yeni ortağı Beate Lönn ile birlikte incelemeye başlar. İkili, soygunun kayıtlı olduğu videoları izler, fakat kayda değer bir ipucu elde edemez.
Harry kendisiyle ısrarla görüşmek isteyen eski sevgilisi ressam Anna’yla buluşur. Geceyi kadının evinde geçirir ve ertesi gün kendi yatağında uyanır. Fakat bir sorun vardır:
Harry geceye dair tek bir şey hatırlamaz. Anna’nın kendini vurduğu, cesedinin dairesinde bulunduğu haberini alır. Anna ile buluşmasını ekip arkadaşlarından gizler. Dava bir intihar
olarak ele alınır ve kapanır. Fakat arry, Anna’nın intihar edebileceğini düşünmemektedir.
Harry vakayı kendi başına çözmeye karar vermişken bir e-mail alır. E-maili gönderen kişi Harry’nin geceyi Anna’yla geçirdiğinden haberdardır ve Harry’yle bir oyun oynamak niyetindedir. Bir yandan o gece gerçekten ne olduğunu bulup adını temize çıkarmak, diğer yandan da sürmekte olan banka soygunlarının arkasındaki kişinin kimliğini keşfetmek zorundadır Harry.
Kitapları dünyada 15 milyondan fazla satan ve 40’tan fazla dile çevrilen Jo Nesbo Nemesis romanı ile 2010 yılında Edgar Ödülü’ne aday oldu, 2002 yılında ise William Nygaard Ödülü’nü kazandı. Guardian’da Avrupa’nın en büyük polisiye
yazarı olarak anılan Nesbo, Norveç’te bugüne kadar kitapları en çok satmış olan yazar.
Nemesis’te, bazı kusurları olan ama sempatik ve zeki polis Harry Hole’un gizemli maceraları heyecan dozu yüksek bir tempoyla anlatılıyor. Harry Hole, eleştirmenler tarafından “21. yüzyılın yalnız ve en kurt dedektifl erinden biri” olarak değerlendiriliyor. Hole’un etrafında şekillenen yüksek gerilimli ve adım adım ilerleyen macera, okuru içindeki dönemeçler sayesinde son sayfaya kadar gerilim içinde tutmayı başarıyor.

“Nesbo’nun hikâye anlatma becerisi benzersiz.“
USA Today

“Harika bir roman. Girift, insanı içine alan bir olay örgüsü… zarif bir basitlik. Artık dilimize çevrilmiş çok sayıda İskandinav polisiye yazarı var ama Nesbo kendi başına bir sınıf oluşturuyor.”
The Evening Standard

“Polisler arasında keskin bir rekabet ve müthiş temposuyla çok zevkli bir okuma ve peşinde koşulacak heyecan verici bir yazar sunuyor.”
Financial Times

“Yüksek gerilim, yıldırım hızı, kusurlu ama nihayetinde sempatik başkahraman:
Nemesis’te hepsi var.“
Bookpage

Harry Hole hakkında alıntılar “Harry Hole bir polis, ayyaş ve yalnız kurt olarak tümüyle inandırıcı.”
The Daily Telegraph

“Hole’da bir kurgusal dedektifte olması gereken her şey var.”
Times Literary Supplement
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  516
 • ISBN:
  9786050912333
 • Orijinal Adı:
  Nemesis
 • Çeviri:
  Dost Körpe
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Esma Tezgi 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Yazar kurguyu gerçekten güzel hazırlamıştı ve kitapta tempo hiç düşmedi, olaylar güzel bir akışta ve bol gizemli bir şekilde gelişti. Ben katili tahmin etmiştim kitabın en başında ancak bu kitabı okurken bir sorun teşkil etmedi, olaylar kitapta güzel bir şekilde geliştiği için tahminim kitabın tadını kaçırmadı. Kitaptaki karakterleri de sevdim, yazar hepsini güzel bir biçimde kurgulamıştı, Raskol, Beate gibi bazı karakterler de özellikle ilgilimi çekti, okurken büyük keyif aldım.

Nemesis genel olarak güzel bir polisiyeydi, iç içe olay örgüsüyle ve yazarın kendine özgü yazım tarzıyla okuması oldukça keyifliydi. Norveç sokaklarında olmak da ayrı bir güzel oluyor bence.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/2016/08/nemesis.html

fazi 
10 Şub 01:38 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 6/10 puan

Jo Nesbo'nun okuduğum ilk romanı Nemesis. Yazarın tarzı biraz değişik.. Jean Christophe Grange'a benzetenlerin olduğunu okudum ancak ben bir benzerlik göremedim.. Ayrıca kitabın Türkiye'de çevirilerinin sıralaması da eksik. Yani Nemesis, Harry Hole serisine ait dördüncü kitap. Birinci ve ikinci kitabın çevirileri yapılmamış. Bu nedenle biraz havada kalıyor karakterin özellikleri.. Bunun dışında, çeviri gayet iyi yapılmış ve kitap da polisiye sevenler için okunulası bir roman olmuş.. Bankalarda yapılan soygunlar ve soyguncunun bir delil bırakmadan ortadan kaybolmasıyla başlayan roman, Harry'nin eski kız arkadaşının öldürülmesiyle daha da karmaşık hale gelir.. Harry hem cinayeti hem de soygunu çözmek için farklı yollar deneyecektir.. Serinin üç kitabını daha aldım merakla okumayı bekliyorum.

Dalga Özdem 
01 Ağu 2013 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

Jo Nesbo'nu Nemesis kitabı polisiye romanların zirvesinde olan romandır. Akıcı ve sürükleyici bir romandır. Jo Nesbo polisiye türünün zirvesine çıkmıştır. Jo Nesbo'nun romanlarını herkese öneriyorum. Jo Nesbo dahice yazdığı polisiye - macera romanları okumayan kalmayacak. Bu romanı okuduktan sonra Jo Nesbo'nun yazarlığına ve zekasına hayran kalacaksınız. Bu romanı herkese öneriyorum. Özelliklede macera düşkünü olan okurlara öneriyorum. İyi okurlar...

Göknur Şahin Sarı 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Konusu sizi tamamen sarıyor ve elinizden bırakamıyorsunuz. Sıkı bir polise okumak istiyorsanız harika bir olay örgüsüyle Nemesis bir baş yapıt.

serdar kara 
13 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bence en iyi Jo Nesbo kitaplarından biri. Kitabın sonuna kadar heyecanın bir an bile eksik olmadığı, zeka örülü kurgusuyla bir polisiye başyapıtı. Olumsuz eleştirilere kulak asmayın. Jo Nesbo'nun çok iyi bir polisiye yazarı oluğunu zaten bütün dünyadaki tirajı kanıtlar niteliktedir.

Kitaptan 21 Alıntı

Esma Tezgi 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İnsanın ölmesi, başına gelebilecek en kötü şey değildir. En kötüsü, yaşama sebebini yitirmektir.

Nemesis, Jo NesboNemesis, Jo Nesbo
fazi 
08 Şub 01:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Jo Nesbo - Nemesis
"İntihar başlı başına bir intikam eylemidir çoğunlukla. Seni hayal kırıklığına uğratmış insanların suçluluk duymalarını istersin."

Nemesis, Jo Nesbo (Doğan Kitap)Nemesis, Jo Nesbo (Doğan Kitap)
Esma Tezgi 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kadınlar güç peşinde koşan, savaşın ve zafer kutlamalarının ötesini düşünen, mantıklı planlamacılardır. Ve kurbanların zayıflıklarını görmekte doğuştan yetenekli olduklarından, ne zaman ve nasıl darbe indirmeleri gerektiğini içgüdüsel olarak bilirler. Ne zaman durmaları gerektiğini de.

Nemesis, Jo NesboNemesis, Jo Nesbo
Esma Tezgi 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Sorduğun sorular için asla özür dileme; sormadığın sorular için özür dile.

Nemesis, Jo NesboNemesis, Jo Nesbo
Tuncay YILDIRIM 
06 Mar 18:58 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İntikam, intikam, intikam. İnsanoğlunun intikam alan tek canlı türü olduğunu biliyor muydun?

Nemesis, Jo Nesbo (Sayfa 109)Nemesis, Jo Nesbo (Sayfa 109)
Esma Tezgi 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Zulüm görmemizle sağ kalmamızın sebebi aynı. Biz farklıyız ve farklı olmak istiyoruz.

Nemesis, Jo NesboNemesis, Jo Nesbo
Esma Tezgi 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir insanı çok severseniz, sizi sevebilmesi anlaşılmaz geliyor. Oysa tam tersi olmalıydı, değil mi?

Nemesis, Jo NesboNemesis, Jo Nesbo
3 /