Holly Bourne

Holly Bourne

Yazar
7.6/10
183 Kişi
·
507
Okunma
·
26
Beğeni
·
2.666
Gösterim
Adı:
Holly Bourne
Unvan:
Gazeteci,danışman,yazar
Kariyerine gazeteci olarak başlayan ve halen gazeteci olarak devam eden genç yazar Holly Bourne 2013 yılında yazdığı Sen Benim Diğer Yarımsın (Soulmates) kitabı ile bir anda yazarlık kariyerine hızlı bir giriş yaptı. Beklenilenin üzerinde beğeni toplayan kitap sayesinde üne kavuşan genç isim mesleği gereği kadın erkek ilişkilerinde de bir anlamda danışmanlık veren yazılar yazıyor. Bu yeteneğini kitabında da kullanan ünlü isim The Manifesto on How to be Interesting isminde ikinci kitabını da 2014 yılına yayınladı fakat beklenilen başarıyı elde edemedi.
"İnsan nasıl okumayı sevmezdi ki? Bu, gerçek yaşamın sepya tonlarından kurtulup gerçekten heyecan verici bir şeyler tecrübe etmek için tek yoldu."
“...Her sabah onu bir daha asla göremeyeceğini bilerek uyanacağını hayal et...”

nasıl bir duygu?
“Mutluyum. Beni korkutan da bu.”
“Ne demek istiyorsun?”
“Mutluluğumun bir insana bağlı olmasını istemiyorum. Bunun kimseye faydası olduğunu görmedim.”
Hayatın gerçek sınavı, her şey yolunda giderken bununla nasıl baş ettiğiniz değil; izin verirseniz sizi mahvedebilecek şeyler karşısında verdiğiniz mücadeledir.
Babamın kokusunu böylesine seviyor olmam garip birşey midir? Çok rahatlatıcı , çok tanıdık bir kokuydu bu. Ben tam bir babasının kızıyım.
Ama hayatın anlamı bu. Çoğal ve öl. İç karartıcı değil mi? Bu hayal kırıklığını örtmek için aşk fantezisini inşa etmemize şaşmamalı.
Şu anda dünyada hiçbir insanın bir başka insanı BENİM SENİ SEVDİĞİM KADAR sevmesi mümkün olamaz gibi geliyor.
http://expectokitabum.blogspot.com.tr/...lly-bourne.html#more
Kitapta bütün ergen klişelerini yaşamaya ant içmiş gibi davranan nur topu gibi bir ergenimiz var. Daha 17 yaşında ve her ergen gibi hayattan nefret ettiğini düşünüyor.
Ama bu esas kız aynı zamanda yazar olmak istiyor, hem de kitapları basılan yazarlardan. Bunun için ise insanların hakkında okumak isteyeceği kadar ilginç olması gerektiğini fark ediyor ve başlıyor bir projeye. Sonuç olarak ben Bree'yi hiç sevmedim. Kitap boyunca kendisinden nefret ettiği aşikardı ancak ben bunun için bir neden göremiyordum tabi ergenlik dışında. Okul korkunç bir yerdi, her gün kötü cadılar küçük çocukları yiyordu orada ve ben kişisel olarak lise yıllarının hayatın en güzel ve en önemli yıllarından olduğunu düşünüyorum tabi. Kısaca namı diğer esas kız pek bir şımarıktı. Kitap boyunca biraz burnu sürtülsün dedim ve buna kavuştum, mutluyum. Kitapta kötü çocuğun yaptıklarının cezasını çekmesi gerektiğinden bahsedilirken, Bree'nin de davranışlarının sorumluluğunu alması gerektiği biraz atlanıyor gibiydi. Sonuç olarak herkes büyüdü, olgunlaştı, alınması gereken dersler alındı. Öyle çok sürükleyici, heyecanlı sayılmazdı ama insanı içine çektiği bir gerçek. İlk kitapta gördüğüm sığlık yoktu ki bu mutluluk vericiydi. Tabi Bree'nin sona doğru okulda yaptığı konuşmayı yapay buldum.
Ruh ikizleri; yalnızca onlar bu büyüyü taşır. Toprağa düşen yıldırım kadar nadir gelirler dünyaya.
Ama bir araya gelip âşık olduklarında...
İşte o zaman, toprak ikiye bölünür.

Kitaba yazın başlayıp yarım bıraktım şimdi tekrar başlayıp zorlada olsa bitirdim.
Açıkçası hikaye beni çokta etkilemedi. Belki anlatım şekli belki olaylar arasındaki olay örgüsünün kopukluğu belki de sadece bana hitap etmedi bilmiyorum

Ne kadar beğenmesemde kitap bittikten sonra beni düşündüren konular oldu

- Ruh ikizi varmı?
- Kavuşamazsak mı gerçek aşk olur?

Mutlaka okuyun diyebileceğim bir kitap değil ama çok kötü de diyemem kesinlikle haksızlık etmiş olurum
Sen Benim Diğer Yarımsın , Holly Bourne'ün kaleme aldığı bir genç yetişkin kitabı gibi görünse de kesinlikle daha fazlası.Söz gelimi daha derin bir konusu olan , paranormal ögeler barındıran ve içinde bolca romantizm bulunduran bir kitap.
Kitap ana karakter Poppy'nin ağzından.Poppy on yedi yaşında , küçük bir kasabada yaşayan sıradan bir genç kız.Aslında çok da sıradan değil.İki yıldır devam eden panik ataklarıyla aniden bayılabilen bir kız ne kadar sıradan olabilirse Poppy de o kadar sıradan.Çoğu genç gibi yaşadığı yerden hiç hoşlanmayan Poppy bunu dile getirmekten asla çekinmiyor -.- Kitabın ilk elli sayfası Poppy'nin hayatından ne kadar memnun olmadığını dinleyerek çevremizi tanıdık diyebilirim.
Kitaba asıl girişimiz Poppy ve arkadaşlarının bir konsere gitmesiyle başlıyor.Arkadaşları demişken Poppy'nin ne kadar şanslı olduğunun farkına varmadığı unsurlardan bir tanesi de arkadaşları.Poppy'nin dört kişilik bir arkadaş grubu var.Bu grupta her erkeği elde edebilme yeteneği olan Ruth , aşırı utangaç Amanda , gazeteci ruhlu en iyi arkadaş profilinde Lizzie ve son olarak her şeyi eleştiren Poppy var.Her yere beraber gidiyorlar , ben takımı çok sevdim :)
Ne demiştim ? Konserde kalmıştık.Bu dörtlü yine bir konsere gidiyorlar - Poppy'nin tüm mızmızlarına rağmen - ve Poppy hayatının aşkıyla tanışıyor.
Peki ya hayatının aşkı? O nasıl biri? O Noah.Noah da diğer genç yetişkin kitap karakterleri gibi muhteşem biri.Zengin , yakışıklı , anlayışlı , nazik.Farklı olarak Noah bir gitarist.Grubuyla beraber çalıyor.Ee bu da ek puanı tabi ki :)
Gerisini anlatmak isterdim ama işler karışıyor ve bunu siz adım adım yaşamalısınız :) Ben okurken konusunu biliyordum ve inanın hiç hoş bir şey değil -.- Bu kitap için heyecanı kaçıyor.
Kitabın anlatımına gelirsek ... Genel olarak sürükleyici ve açık bir kitap.Gayet basit yazılmış.Olumsuz anlamda değil , okurken sizi yormuyor yani.Kitaba dair tek hoşuma gitmeyen şey yazarın , karakter üzerinde bırakmak istediği etkiyi aşırı üstünde durarak işlemeye çalışmasıydı.Mesela karakter sıradan olmaktan nefret etsin istemiş ya kitapta yüz yerde belirtmiş.Farklı cümleler , aynı konu.Sıkıldım okurken.Aynı şekilde kitabın geleceğine dair ipuçlarına da çok yer vermişti.Dikkatli okuyucular fark edeceklerdir zaten.Bu bölüm aralarındaki yarım bölümlerden bahsetmiyorum.Bir paragrafın içinde , bir cümle , bir kelimeden yakaladıklarımdan bahsediyorum.
Son olarak Parodi yayınlarını tebrik ediyorum.Tasarımı gerçekten harika olmuş.Ben bayıldım *-* Ayracı olsun , arka ve ön kapağı olsun , bölüm başları olsun çok özenilmiş belli.Yalnızca adı çok uzun olmuş , ona da sağlık olsun diyelim.Ellerine sağlık :)
Kısaca alın okuyun bence :) Karakterlere ilk sayfalarda alışacak ve kitabına ardından çok gözyaşı dökeceksiniz.
Kitaba arkadaş tavsiyesiyle ve önsözün beni etkilemesi nedeniyle başladım. Pek de hoşuma gittiği söylenemez. Yani kitap aşk ve 'ruh ikizi' üzerine kurulmuş ama ben ortada pek aşk, sevgi göremedim. Tutku vardı, arzu vardı, bedensel bir çekim vardı -tabi 16 yaşındaki çocuk yaştaki gençlerde ne kadarsa o kadardı işte- ama aşk yoktu. Kitapta bahsedilen o aşkı, duyguyu ben hissedemedim. Kendimi pembe dizi izler gibi hissettim ve ben pembe dizi sevmem. Her neyse kitapta pek düşündürücü bir şey yoktu. Dümdüz okuyup gidiyorsun bu yüzden de akıcı. Fakat buna rağmen bitirmekte zorluk çektim. İlk defa bir kitabı bu kadar uzun sürede okuduğumu hatırlıyorum. Ve 'ruh ikizi' olayını da pek anlayamadım çok detaya giremiyorum okumayanlar için ama bana saçma geldi. Sonuç olarak bu tarz kitapları sevenler için sürükleyici bir kitap ama ben sevemedim.
Aşk kitapları okumayı sevenlerin kesinlikle okuması gereken süper,harika ,,duygusal ,aşk dolu bi roman ilk gördüğümde sıradan aşk kitaplarından sanmıştım ama okumaya başlayınca elimden düşüremedim çok sürükleyici bir kitap.
Saat 00.19
Uyumalıyım. Erken uyanmalıyım. İcra İflas 8.30’da ama mümkün değil yetişmem. Uyuyamıyorum. E ne yapayın? Kitap okuyayım, böylece sıkılırım, gözüm yorulur, hemen uykum gelir dedim. Hata etmişim. Yanlış kitabı seçmişim ki 400 sayfa olmasına rağmen başından kalkamadım. Bittiğinde saate bir baktım 4.01. İcra iflasa yetişmek hayal olmuş. :)
Türünün diğer örnekleri gibi önyargıyla baktığım türden bir kitaptı. Bir katkısı olmayacağını biliyorsunuz. Başlamazsanız sorun yok. Ancak okumaya bir kez başladıktan sonra film tadında konusuyla bitirene kadar elden bırakabilmek maalesef mümkün olmuyor.
Gerçekleri ortaya dökmek,kendinin iyi bir yazar olduğunu kanıtlamak için 17 yaşındaki bir ergenin yaptıklarından bahsediliyor.Ama yinede kitapda verilen kuralların bir çoğu gerşektende işe yadıyor.)))
Kitap çok güzel geçiyordu. "Okuduğum en mükemmel kitap olacak." Demiştim okurken. Ama son yüz sayfa... Birden oldukça -çok- farklı bir konuya girdi. Sonu kitabı öyle mahvetti ki, hani tüm kurgu gitti. Sonla alakalı hiçbir belirti yoktu. Çok saçma bir sondu.
gerçekten çok mükemmel bir kitaptı ve kurgusu çok farklı şuana kadar bitirdiğim kitaplardan en güzeli diyebilirim ilk başlarda garip bir kurgu gibi gelse de herkes tarafından beğenilebilecek türden bir kitap umarım en kısa zamanda çoğu kişi okuma fırsatı bulur herkese tavsiye ederim
sadece ruh ikizini bulduğu için acı çeken her bir araya geldiklerinde dünya onların enerjisinden fazlasıyla etkileniyordu .el ele tutuştuklarında dünya resmen onların bir araya gelmemesini istiyormuş gibiydi poppy hiçbir gerçek aşka inanmıyordu ta ki o gelene kadar bu kitabı okumayı çook sevdim ve çokça eğlendim ve çokça güldüm bu kapı okmalı ve hayyattan zevk almalıyız

Yazarın biyografisi

Adı:
Holly Bourne
Unvan:
Gazeteci,danışman,yazar
Kariyerine gazeteci olarak başlayan ve halen gazeteci olarak devam eden genç yazar Holly Bourne 2013 yılında yazdığı Sen Benim Diğer Yarımsın (Soulmates) kitabı ile bir anda yazarlık kariyerine hızlı bir giriş yaptı. Beklenilenin üzerinde beğeni toplayan kitap sayesinde üne kavuşan genç isim mesleği gereği kadın erkek ilişkilerinde de bir anlamda danışmanlık veren yazılar yazıyor. Bu yeteneğini kitabında da kullanan ünlü isim The Manifesto on How to be Interesting isminde ikinci kitabını da 2014 yılına yayınladı fakat beklenilen başarıyı elde edemedi.

Yazar istatistikleri

  • 26 okur beğendi.
  • 507 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 191 okur okuyacak.
  • 9 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları