Holly Bourne

Holly Bourne

Yazar
7.5/10
289 Kişi
·
937
Okunma
·
31
Beğeni
·
3031
Gösterim
Adı:
Holly Bourne
Unvan:
Gazeteci,danışman,yazar
Kariyerine gazeteci olarak başlayan ve halen gazeteci olarak devam eden genç yazar Holly Bourne 2013 yılında yazdığı Sen Benim Diğer Yarımsın (Soulmates) kitabı ile bir anda yazarlık kariyerine hızlı bir giriş yaptı. Beklenilenin üzerinde beğeni toplayan kitap sayesinde üne kavuşan genç isim mesleği gereği kadın erkek ilişkilerinde de bir anlamda danışmanlık veren yazılar yazıyor. Bu yeteneğini kitabında da kullanan ünlü isim The Manifesto on How to be Interesting isminde ikinci kitabını da 2014 yılına yayınladı fakat beklenilen başarıyı elde edemedi.
"İnsan nasıl okumayı sevmezdi ki? Bu, gerçek yaşamın sepya tonlarından kurtulup gerçekten heyecan verici bir şeyler tecrübe etmek için tek yoldu."
“Mutluyum. Beni korkutan da bu.”
“Ne demek istiyorsun?”
“Mutluluğumun bir insana bağlı olmasını istemiyorum. Bunun kimseye faydası olduğunu görmedim.”
Hayatın gerçek sınavı, her şey yolunda giderken bununla nasıl baş ettiğiniz değil; izin verirseniz sizi mahvedebilecek şeyler karşısında verdiğiniz mücadeledir.
536 syf.
·6 günde·6/10
Ruh ikizleri; yalnızca onlar bu büyüyü taşır. Toprağa düşen yıldırım kadar nadir gelirler dünyaya.
Ama bir araya gelip âşık olduklarında...
İşte o zaman, toprak ikiye bölünür.

Kitaba yazın başlayıp yarım bıraktım şimdi tekrar başlayıp zorlada olsa bitirdim.
Açıkçası hikaye beni çokta etkilemedi. Belki anlatım şekli belki olaylar arasındaki olay örgüsünün kopukluğu belki de sadece bana hitap etmedi bilmiyorum

Ne kadar beğenmesemde kitap bittikten sonra beni düşündüren konular oldu

- Ruh ikizi varmı?
- Kavuşamazsak mı gerçek aşk olur?

Mutlaka okuyun diyebileceğim bir kitap değil ama çok kötü de diyemem kesinlikle haksızlık etmiş olurum
400 syf.
·5 günde·8/10
http://expectokitabum.blogspot.com.tr/...lly-bourne.html#more
Kitapta bütün ergen klişelerini yaşamaya ant içmiş gibi davranan nur topu gibi bir ergenimiz var. Daha 17 yaşında ve her ergen gibi hayattan nefret ettiğini düşünüyor.
Ama bu esas kız aynı zamanda yazar olmak istiyor, hem de kitapları basılan yazarlardan. Bunun için ise insanların hakkında okumak isteyeceği kadar ilginç olması gerektiğini fark ediyor ve başlıyor bir projeye. Sonuç olarak ben Bree'yi hiç sevmedim. Kitap boyunca kendisinden nefret ettiği aşikardı ancak ben bunun için bir neden göremiyordum tabi ergenlik dışında. Okul korkunç bir yerdi, her gün kötü cadılar küçük çocukları yiyordu orada ve ben kişisel olarak lise yıllarının hayatın en güzel ve en önemli yıllarından olduğunu düşünüyorum tabi. Kısaca namı diğer esas kız pek bir şımarıktı. Kitap boyunca biraz burnu sürtülsün dedim ve buna kavuştum, mutluyum. Kitapta kötü çocuğun yaptıklarının cezasını çekmesi gerektiğinden bahsedilirken, Bree'nin de davranışlarının sorumluluğunu alması gerektiği biraz atlanıyor gibiydi. Sonuç olarak herkes büyüdü, olgunlaştı, alınması gereken dersler alındı. Öyle çok sürükleyici, heyecanlı sayılmazdı ama insanı içine çektiği bir gerçek. İlk kitapta gördüğüm sığlık yoktu ki bu mutluluk vericiydi. Tabi Bree'nin sona doğru okulda yaptığı konuşmayı yapay buldum.
536 syf.
·Beğendi·8/10
Uzun bir zaman önce okuduğum yine EFSANE bi kitap. Ruh ikizini bulan iki insan ve ruhunu birbirine teslim etmiş iki yürek. Sevmenin sadece yan yanayken değil ayriyken kilometrelerce uzakta da dahil olunsa bile ruhunu asla unutmamak sende olan ve ona ait işin ruhu asla kirletmemek. Ve bir gün başkaları için ayrılmaya mecbur bırakılmak. Tüm ömrünüz boyunca sizde olan bir mektup onun ruhunu taşıyan Holly Bourne
536 syf.
·23 günde·6/10
Kitaba arkadaş tavsiyesiyle ve önsözün beni etkilemesi nedeniyle başladım. Pek de hoşuma gittiği söylenemez. Yani kitap aşk ve 'ruh ikizi' üzerine kurulmuş ama ben ortada pek aşk, sevgi göremedim. Tutku vardı, arzu vardı, bedensel bir çekim vardı -tabi 16 yaşındaki çocuk yaştaki gençlerde ne kadarsa o kadardı işte- ama aşk yoktu. Kitapta bahsedilen o aşkı, duyguyu ben hissedemedim. Kendimi pembe dizi izler gibi hissettim ve ben pembe dizi sevmem. Her neyse kitapta pek düşündürücü bir şey yoktu. Dümdüz okuyup gidiyorsun bu yüzden de akıcı. Fakat buna rağmen bitirmekte zorluk çektim. İlk defa bir kitabı bu kadar uzun sürede okuduğumu hatırlıyorum. Ve 'ruh ikizi' olayını da pek anlayamadım çok detaya giremiyorum okumayanlar için ama bana saçma geldi. Sonuç olarak bu tarz kitapları sevenler için sürükleyici bir kitap ama ben sevemedim.
536 syf.
·8/10
Sen Benim Diğer Yarımsın , Holly Bourne'ün kaleme aldığı bir genç yetişkin kitabı gibi görünse de kesinlikle daha fazlası.Söz gelimi daha derin bir konusu olan , paranormal ögeler barındıran ve içinde bolca romantizm bulunduran bir kitap.
Kitap ana karakter Poppy'nin ağzından.Poppy on yedi yaşında , küçük bir kasabada yaşayan sıradan bir genç kız.Aslında çok da sıradan değil.İki yıldır devam eden panik ataklarıyla aniden bayılabilen bir kız ne kadar sıradan olabilirse Poppy de o kadar sıradan.Çoğu genç gibi yaşadığı yerden hiç hoşlanmayan Poppy bunu dile getirmekten asla çekinmiyor -.- Kitabın ilk elli sayfası Poppy'nin hayatından ne kadar memnun olmadığını dinleyerek çevremizi tanıdık diyebilirim.
Kitaba asıl girişimiz Poppy ve arkadaşlarının bir konsere gitmesiyle başlıyor.Arkadaşları demişken Poppy'nin ne kadar şanslı olduğunun farkına varmadığı unsurlardan bir tanesi de arkadaşları.Poppy'nin dört kişilik bir arkadaş grubu var.Bu grupta her erkeği elde edebilme yeteneği olan Ruth , aşırı utangaç Amanda , gazeteci ruhlu en iyi arkadaş profilinde Lizzie ve son olarak her şeyi eleştiren Poppy var.Her yere beraber gidiyorlar , ben takımı çok sevdim :)
Ne demiştim ? Konserde kalmıştık.Bu dörtlü yine bir konsere gidiyorlar - Poppy'nin tüm mızmızlarına rağmen - ve Poppy hayatının aşkıyla tanışıyor.
Peki ya hayatının aşkı? O nasıl biri? O Noah.Noah da diğer genç yetişkin kitap karakterleri gibi muhteşem biri.Zengin , yakışıklı , anlayışlı , nazik.Farklı olarak Noah bir gitarist.Grubuyla beraber çalıyor.Ee bu da ek puanı tabi ki :)
Gerisini anlatmak isterdim ama işler karışıyor ve bunu siz adım adım yaşamalısınız :) Ben okurken konusunu biliyordum ve inanın hiç hoş bir şey değil -.- Bu kitap için heyecanı kaçıyor.
Kitabın anlatımına gelirsek ... Genel olarak sürükleyici ve açık bir kitap.Gayet basit yazılmış.Olumsuz anlamda değil , okurken sizi yormuyor yani.Kitaba dair tek hoşuma gitmeyen şey yazarın , karakter üzerinde bırakmak istediği etkiyi aşırı üstünde durarak işlemeye çalışmasıydı.Mesela karakter sıradan olmaktan nefret etsin istemiş ya kitapta yüz yerde belirtmiş.Farklı cümleler , aynı konu.Sıkıldım okurken.Aynı şekilde kitabın geleceğine dair ipuçlarına da çok yer vermişti.Dikkatli okuyucular fark edeceklerdir zaten.Bu bölüm aralarındaki yarım bölümlerden bahsetmiyorum.Bir paragrafın içinde , bir cümle , bir kelimeden yakaladıklarımdan bahsediyorum.
Son olarak Parodi yayınlarını tebrik ediyorum.Tasarımı gerçekten harika olmuş.Ben bayıldım *-* Ayracı olsun , arka ve ön kapağı olsun , bölüm başları olsun çok özenilmiş belli.Yalnızca adı çok uzun olmuş , ona da sağlık olsun diyelim.Ellerine sağlık :)
Kısaca alın okuyun bence :) Karakterlere ilk sayfalarda alışacak ve kitabına ardından çok gözyaşı dökeceksiniz.
536 syf.
·8 günde·5/10
Kitap uzun zamandır elimdeydi ve hakkında çok güzel şeyler okumuştum fakat yanıldığımı anlamam fazla uzun sürmedi.
Hikâye gerçek aşk ve ruh ikizi kavramı üstüne yazılmış fakat okumaya başladığınız ilk andan itibaren göreceğiniz tek şey 17-18 yaşındaki gençlerin cinsel içgüdüsü. Cidden, gerçek aşk bundan mı ibaret?
Yazar bu sıradan genç kurgu kitabını ruh ikizliğini de ele alarak bilimsel bir deneyle harmanlamak ve değişik bir şey ortaya çıkarmak istemiş, ne yazık ki olmamış. Baştan sona klişelerle doluydu, kız karakterin kendi ağzından hislerini söylediği cümleleri en az elli kitapta daha okumuşumdur.
Neresinden baktıysam olmadı, çarpıcı da değildi. Holly Bourne belli ki yazdığı sonla okuyucuyu sarsıp farkını ortaya koymak istemiş fakat 536 sayfa boyunca saf aşkı ele alıp bunun kıyısından bile geçemeden nasıl böyle bir şey başarılır ki? Başarısız bulduğum bir kitap olsa da birkaç günde biten, elimde sürünmeyen bir kitap oldu fakat ne kadar kült eser okusam da bu tarz kitaplarla okumayı kendine alışkanlık edinen bir insan olarak bu kitabı önermiyorum. Çok daha iyileri var.
536 syf.
·20 günde·Beğendi·Puan vermedi
Öncelikle merhaba, kitabı bana hediye eden https://1000kitap.com/mathy çok teşekkür ederimmm. Böyle hediyelerle mutlu edebilirsiniz dostlarınızı:) Ediyorsunuz da eminim.
Ruh ikizleri; yanlızca onlar bu büyüyü taşır. Toprağa düşen yıldırımlar kadar nadir gelirler dünyaya.
Poppy'nin normal klasik bir hayatı vardı fakat panik atak krizleri hariç. Klasik okul, klasik arkadaşları vardı. Ta ki o geceye kadar. Arkadaşlarıyla yeni bir grubun konserine gittiler ve orada Noah'la tanıştı. İlk başta inanmadım ama yazar pek inandırıcı, Poppy Noah'ı her gördüğünde panik atak krizleri artıyordu. Çünkü aralarında büyük bir elektriksel güç varmış. Her neyse bunlar sevgili oldu ve bunlar ne zaman bir araya geldiğinde bir felaket oluyor, ahhh düşünsenize gerçekten böyle bir şey var. Ahhh kabus gibi bir şey.p
(Buralar spoiler içerir)
Bu ruh ikizleri üzerine doktorlar çalışıyor ve ruh ikizlerini buldukları an onları ayırıyor, fakat bunları ne hikmetse ayırmıyor. Ta ki Poppy Noah'ın evine gidene kadar. Polisler harekete geçiyor bunları ayırmak için ve bunları bulup ayırıyor. Ahhh çok üzücüü. Kıtabın sonunu hiç böyle hayal etmemiştim. Özeti bu kadar. Etkileyici bir kitaptı. Bir solukta okuyacağınız türlerde. Kitabı bitirdikten sonra aklımda bir kaç soru oldu.
Gerçekten ruh ikizleri var mı?
Benim ruh ikizim kim?
Sonunda ağladım çünkü mutlu olamıyorlar.:/
Şimdiden herkese keyifli okumalar. Sizleri seviyorum. :)))
400 syf.
·1 günde·5/10
Konusu maalesef çok sıradandı. Eski Amerikan gençlik filmlerinden birinin senaryosunu okuyor gibi hissettim. Halbuki kitabın ismi ve arka kapağı oldukça ilgi çekici görünüyordu.
536 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Aşk kitapları okumayı sevenlerin kesinlikle okuması gereken süper,harika ,,duygusal ,aşk dolu bi roman ilk gördüğümde sıradan aşk kitaplarından sanmıştım ama okumaya başlayınca elimden düşüremedim çok sürükleyici bir kitap.
400 syf.
·1 günde
Saat 00.19
Uyumalıyım. Erken uyanmalıyım. İcra İflas 8.30’da ama mümkün değil yetişmem. Uyuyamıyorum. E ne yapayın? Kitap okuyayım, böylece sıkılırım, gözüm yorulur, hemen uykum gelir dedim. Hata etmişim. Yanlış kitabı seçmişim ki 400 sayfa olmasına rağmen başından kalkamadım. Bittiğinde saate bir baktım 4.01. İcra iflasa yetişmek hayal olmuş. :)
Türünün diğer örnekleri gibi önyargıyla baktığım türden bir kitaptı. Bir katkısı olmayacağını biliyorsunuz. Başlamazsanız sorun yok. Ancak okumaya bir kez başladıktan sonra film tadında konusuyla bitirene kadar elden bırakabilmek maalesef mümkün olmuyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Holly Bourne
Unvan:
Gazeteci,danışman,yazar
Kariyerine gazeteci olarak başlayan ve halen gazeteci olarak devam eden genç yazar Holly Bourne 2013 yılında yazdığı Sen Benim Diğer Yarımsın (Soulmates) kitabı ile bir anda yazarlık kariyerine hızlı bir giriş yaptı. Beklenilenin üzerinde beğeni toplayan kitap sayesinde üne kavuşan genç isim mesleği gereği kadın erkek ilişkilerinde de bir anlamda danışmanlık veren yazılar yazıyor. Bu yeteneğini kitabında da kullanan ünlü isim The Manifesto on How to be Interesting isminde ikinci kitabını da 2014 yılına yayınladı fakat beklenilen başarıyı elde edemedi.

Yazar istatistikleri

  • 31 okur beğendi.
  • 937 okur okudu.
  • 18 okur okuyor.
  • 242 okur okuyacak.
  • 13 okur yarım bıraktı.