Giriş Yap

İlhan Selçuk

Yazar
8.4
187 Kişi
Unvan
Türk Gazeteci, Yazar
Doğum
İstanbul, 11 Mart 1925
Ölüm
İstanbul, 21 Haziran 2010
Yaşamı
İlhan Selçuk, (d. 11 Mart 1925, İstanbul – ö. 21 Haziran 2010, İstanbul) Türk gazeteci, yazar. Düzenli gazetecilik kariyerine 1961'de Akşam'da başladı; aynı yıl Tanin'e oradan Vatan'a geçti; ertesi yıl Nadir Nadi'nin çağrısı üzerine Cumhuriyet gazetesinde yazmaya başladı. İlhan Selçuk, 12 Mart Muhtırası'ndan sonra "9 Mart Cuntası" içerisinde yer almak savıyla tutuklandı ve Ziverbey Köşkü'nde işkence gördü. 21 Mart 2008 tarihinde saat sabah 04:30 sıralarında Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alındı ve iki gün sorgulandıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 21 Haziran 2010 tarihinde ölen yazar, Hacıbektaş ilçesindeki "Yıldızlar Mezarlığı"na defnedildi.

İncelemeler

Tümünü Gör
162 syf.
·
2 günde
Faşizme karşı birleşmeyenler, faşizmin zindanlarında buluşurlar.
İlhan Selçuk, 12 mart'ta muhtıra vererek darbe yapan Faik Türün ve çok sonradan Devrimci Sol Örgütünce öldürülen Memduh Üskünturk tarafından kurulmuş işkence merkezi Ziverbey Köşkünde işkence gören bir çok aydından sadece bir tanesidir . Kendisi köşkte işkence gördüğünü ifadesinde akrostiş yöntemiyle yerleştirir. Akrostiş yöntemi ile yerleştirdiği "İŞKENCE ALTINDAYIM" ifadesi mahkemeye verilmemiş, fakat bu ifade yıllar sonra içindeki şifre bilinmeden Nazlı Ilıcak tarafından "Tercüman" gazetesinde yayınlanmıştır. Böylece Nazlı "hanımefendi" de ilk defa mesleğinin hakkını vermiş , istemeden de olsa :)) Faşizmin uşaklarının ilerici aydınlara, yazarlara yaptıkları vahşeti okudukça, faşizmden bir kez daha nefret ettim . Türkiye’nin karanlık tarihinin en somut örneklerinden biri olan Ziverbey Köşkü'nde olanları yaşamış birinden okuyalım, okuyalım ki Köşk'lerden, Konak'lardan ,Saray'lardan hayir gelmediğini görelim....
Ziverbey Köşkü
8.5/10 · 109 okunma
·
4 yorumun tümünü gör
Reklam
162 syf.
·
2 günde
·
10/10 puan
İlhan Selçuk, Türkiye'de ne zaman faşist yönetimler avlanmaya çıksa ilk akla gelen yurtseverlerden, Atatürkçülerden biri. Öyle ki hiç atlanmamis. Gerek 12 Mart cuntası, Türk tarihin görüp görebileceği en iyi anayasa olan 1960 anayasasını parçalama misyonu vardı, gerek 12 Eylül faşistleri, gerekse şimdiki takiyeci mollalar az cektirmediler İlhan abimize. Kendisi Cumhuriyet gazetesinde uzun yıllar pencere adlı köşesinden yurtseverlere seslendi. Ziverbey köşkü, 12 Mart cuntasının elebasilarindan,1. Ordu komutanının kendi cellatlarinin ifadesiyle binlerce kişiyi işkenceden geçirdiği bir mesken. (İsme gerek duymadım) İşkence detaylarına girmiyorum, artık herkes öğrendi, neler yaşatıldığıni. Birçok kez yazdım, tekrarlayayim, bir insan bir insana neden işkence yapar? Kısaca süreci anlatayım, İlhan Selçuk bir gün evinden alınıyor, bir ay süreyle Ziverbey köşkünde işkenceden geçiriliyor. Hatta şöyle bir ifadesi var. "Ben tanınmış biri olduğum için, kamuoyunda bilinen biri olduğum için, işkenceden sonra ilaçlı pansuman yapıyorlardı." Gelin tanınmamış birini siz düşünün. Bir ay sonra verdiği ifadenin tesiriyle olsa gerek , serbest bırakıliyor. Ancak başka bir davadan iki ay kitliyorlar. Bu bir ay boyunca ailesi dahil kimse ne olduğunu bilmiyor. Yaşayıp yaşamadığını bile. Verdiği ifade oldukça akıllıca, zekice yazılmış, bu da sürpriz olsun. Ziverbey köşkü, işte bu bir ay süren işkenceyi ve sonrasını anlatan bir belge yapıt. Meraklısına öneririm.
Ziverbey Köşkü
8.5/10 · 109 okunma
·
1 yorumun tümünü gör
158 syf.
·
17 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Bu kitabı her atatürkçüyüm diyen insan bence okumalı. Herkes Atatürk’ü seviyorum diye ortada gezer ama hiç kimse onun çizdiği yoldan gitmek istemiyor maalesef bunun nedeni nedir bir türlü anlamıyorum. Zaten yazarımız da bundan üzülerek bahsediyor. Eğitim ve kültür seferberliği bunca yıl Atatürkçülüğe uygun biçimde yürütülseydi, okuma yazma bilmeyen yurttaşımız kalmazdı. Diye sitemde bulunuyor . Gerçekten de öyle eğer çizdiği yoldan devam etseydik onu gerçekten anlasaydık şimdi bu Bu halde kesinlikle olmazdık diye düşünüyorum. Çünkü bu ülkede Atatürkçülük var ama aslında yok. Herşeyin içini boşalttığımız gibi onunda içini boşalttık ne yazık ki! Kitabı okumanızı tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim. 
Atatürkçülüğün Alfabesi
0.0/10 · 8 okunma
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42