Ilsa J. Bick

Ilsa J. Bick

Yazar
7.9/10
94 Kişi
·
232
Okunma
·
13
Beğeni
·
2208
Gösterim
Adı:
Ilsa J. Bick
Unvan:
Yazar
Doğum:
1957
Ilsa J. Bick ,kısa öyküler, e-kitaplar ve romanlar ile ödüllü, en çok satan yazar.
Başarılı bir yazar olmadan önce Bick,Adli psikiyatristti. Ayrıca edebiyat ve film çalışmalarından mezun olmuş ve uygulamalı psikanaliz ve film üzerine geniş bir kitleyi sunmuş ve yazmıştır.
Ödülleri
2000 Geleceğin Yazarları
2003 Barnes and Noble en çok satan kitap
2005 En İyi Amerikan Gizem Stories
2010 En İyi Bilim Kurgu ve Fantaziye okunan okumaları
2011 Westchester Kurgu Ödülü
"Sen yaşadığın sürece umut vardır," dedi Jess. "Umut, bir gün daha yaşayacağım ve bu bir lütuf, diyebilmektir."
“Mücadele ettiğin zaman, geçmişi değiştirebileceğini sanıyorsun, halbuki geçmiş çoktan ölüp gitti, külleri bile kalmadı.”
631 syf.
·9/10
son sayfasındaki ters köşesi sağolsun beş puanı aldı.
bu kadar iyi çıkabileceğini itiraf etmeliyim, beklemiyordum..
kesinlikle gözden kaçmış çok başarılı bir seriye adım attığımı hissediyorum.
ve bazı yönlerden okurken 5. dalga ile ortak paydaya oturttum.
gerçi konusu dünyanın sonu olan birçok kitapta aynıdır sanırım.
ancak Küller kitabı daha önce basılmış o nedenle hafif esinlenmeyi yapan kitap 5.dalga kuvvetle muhtemel :
372 syf.
Bu kitap, İlsa J. Bick'in Küller serisinin üçüncü kitabı. Seri, elektromanyetik dalga sonrası oluşan kaotik bir dünyayı anlatıyor. İlk iki kitapta oldukça heyecanlı ve gerilimi bir şekilde ilerleyen konu, bu kitapta da heyecanını koruyor.

Fantastik ve distopya türü severlerin okuması gereken bir seri olduğunu düşünüyorum. Sıradan bir zombi kitabı kesinlikle değil. İçerisinde çokça karakter ve hepsinin de etkileyici hikâyeleri anlatılıyor zaman zaman. Ancak gerilim daima üst düzeyde tutuluyor.

Bu seride insanlar değişmiş, seçilmiş ve bağışlanmış gibi terimlere göre sınıflandırılıyor. İlk iki kitapta olduğu gibi bu kitabın sonunda da diğer kitaba dair bir merak uyandı içimde. Gerilimli ve heyecan dolu sonları seven Bick, benim için bu türdeki iyi yazarlar arasında yerini alıyor.
631 syf.
·Beğendi·9/10
Öncelikle kitaba başlamadan önce okuduğunuz ve izlediğiniz klasik zombi film, kitap ve dizileri unutun! Karşımızda bambaşka bir hikaye olduğunu göreceksiniz. Bu kitapta sanırım gerçekten dünyanın sonu geliyor ve bu beni oldukça ürküttü... Elektromanyetik bir dalganın etkisiyle dünyadaki çoğu yetişkin ölüyor. Geriye kalan çocukların ve gençlerin ise bir kısmı insanları yiyen deyim yerindeyse zombilere dönüşüyor. Ama karşımızdaki bu "Değişmiş" çocuklar bizim bildiğimiz zombiler gibi değiller... Kalan çocukların ise Değişmeyeceğinin hiç bir garantisi yok... Evrim hala devam ediyor. Kitabımız beyninde kocaman bir canavar diye adlandırdığı tümörle yaşayan kızıl saçlı kızımız Alex'in hikayesi ile başlıyor. Dünyanın sonu gelmeden önce de yeterince şey yaşamış olan Alex'in çilesi burda da bitmiyor diyebiliriz. Ve yolu Ellie ve Tom ile kesişiyor. Kitabı okurken ben bu üçlüyü çok sevmiştim. Tom bir başka zaten... Ve Alex ona aşık oluyor. Yalnız baştan söyleyeyim. Beyaz atlı prensleri unutun arkadaşlar... Bu kitapta onlar ya dönüştü ya da öldüler. Karakterlerimiz arıza ve yaralılar... Hem de gerçek anlamda... Belki de onları ayakta tutan böyle olmalarıdır ;-) Tom Afganistan'dan dönmüş bir asker... Oldukça zor zamanlar geçiriyor ama Ellie ve Alex'e kol kanat geriyor resmen... Tabii aşk üçgeninin 3.karakteri nerde diye sorduğunuzu duyar gibiyim... Kitabın sonlarına doğru Chris'le de karşılaşıyoruz. Daha fazla spoi vermemek için susuyorumm :-) Oldukça sürükleyici ve heyecanlı bir kitaptı... Yazarımızın inanılmaz bir anlatım tarzı var. Yalnız şimdiden uyarayım, bazı kısımlar oldukça ayrıntılı yazılmış, mideniz bulanabilir. Bu kitapla ilgili aldığım tek şikayet de buydu sanırım... Herkese iyi okumalar :-)
631 syf.
·Beğendi·10/10
Vay be! dediğim kitaplardandı.Kurgu,dil,olay mükemmeldi.
Konuya gelince kitap hakkında açık vermeden söyleyebileceğim şunlar ;
Bir elektromanyetik darbe dalgası geliyor. Bazı insanlar ölüyor,bazıları zombi gibi çıldırıyor,bazıları ise kurtuluyor. Bu kurtulanlardan baş kahramanımız Alex. Alex bu dalgaya yakalandığında Ellie ve Ellienin büyük babası ile mağaradaydı. Ellienin büyük babası ölüyor ve Ellie ile tek başına kalıyor...Yaşamak için sıcaklık,yiyecek ve barınak lazım.Olaylar bunun çevresinde oluşuyor. Akıcı ve merak uyandırıcı bir kitaptı.
Kesinlikle devamını bekliyorum,heyecanla. Öyle güzel bir yerde bitti ki....
631 syf.
Kitaba başlarken tereddütlerim olsa da iyiki başlamışım diyorum şu an için. Umarım serinin devamında bu fikrim değişmez. Kitapta elektromanyetik bir dalga sonrası insanların değişmesi anlatılmış. Aslında zombileri anlatıyor kitap, ancak diğer fantastik kitaplardan farkı oldukça gerçekçi bir dille yazılmış olması. Betimlemeleri güzel kullanmış yazar. Bu tür kitaplarda benim gördüğüm eksiklerden biri bu. İlk başlarda anlatım biraz mide bulandırıcı gelebilir, çünkü ayrıntılı anlatılmış olaylar. Onun dışında bu tür kitaplar okumayı seviyorsanız beğeneceğinizi düşünüyorum.
631 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Sıkılmadan okuduğum bir kitap oldu. Normalde gerilim romanlarında gerçek dışı olayları pek sevmem ama bunda akıcı ve devamıni getirmek istediğiniz bir olay işlenmiş. Devam kitabini da alır okurum. Bu tarz kitaplara fazla yer vermiyorum kitapligimda ama bu seri güzel gibi.
504 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Az önce farkettim de kitaba 14 şubatta başlamışım. Sevgililer gününü zombi kitabımla geçirmek acaip bir imaj çizmiş bana :-P En iyisi kitabımıza dönelim :-) İlk kitabı okuyanlar bilir, en son Alex'i Rule'da bırakmıştık. Alex buraya farklı umutlarla gelmişti. Belki burası ona bir yuva olacaktı, belki de aşkı burda tadacaktı ama Rule hiç de göründüğü gibi değil... Hani soğukta donmak üzereyken insana uyku sıcacık gelir, bir saniyecik uykudan birşey olmaz dersin ama o tatlı uyku seni öldürecektir. Rule da tıpkı böyle... Seni Değişmişlerden koruyor, kalacak yer veriyor, yemek veriyor ama içten içe kemiriyor sanki... Ve evrimin etkisiyle gelişmiş bir duyu kazananın sadece Alex olmadığını görüyoruz. Alex de daha fazla dayanamıyor zaten... Dışarısı Değişmişlerle kaynıyoken kasaba ve özgürlük arasında bir seçim yapıyor, sonu ölüm olacak olsa da... Bu sefer yazarımız sadece Alex'in değil, bir çok karakterin hikayesini gösteriyor bize... Gerçi çektikleri eziyetleri desek daha doğru olur. Bazı yerlerde bu erkek karakterlerin yazarın elinden çektikleri nedir yahuu dediğim zamanlar oldu. Hatta ölse en azından kurtulur, yazık yaa diye serzenişlerim de... Bir de bu kitapta iğrençliğin boyutu bir tık daha artmış, tekrar uyarayım arkadaşlar ;-) Kitabı okurken ona, buna, şuna nolucak diye kendimi paraladım zaten... Hep bir heyecan... Hep olaylar olaylar... Bu kitapta bazı kişilerde evrimin sadece fiziksel bir şey olmadığını görüyoruz. Ne zaman içindeki canavara yenilirsen, işte o zaman değişim an meselesi... Bazen kötülükte Değişmişler ve insanlar arasında bir sıralama yapamıyorsun bile... O derece sadist, hasta ruhlu karakterler karşınıza çıkıyor. Tom da bu sinirle Rule'u ezer geçer diyorum, başka bir şey de demiyorum ;-) Ben kitabı çok beğendim, merakla 3.yü bekliyorum. İyi okumalar :-)
361 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Kitabı özellikle Yürüyen Ölüler serisiyle kıyaslamak mümkün. Her iki serinin de ilk kitabını okumuş oldum. Ama diyebilirim ki Küller daha iyiydi. Akıcı ve heyecan verici bir kitap olmasına rağmen kitap daha çok 15-20 yaş arası gençlere hitap ediyor bence. Genç okurlar Alacakaranlık serisi ayarında bir seri diyebilirim.
372 syf.
Küller serisinin 3. kitabı. İlk iki kitaba göre daha zayıf kalmış. Ana karakterler olan Alex ve Tom'dan daha az, diğer karakterlerden ise daha fazla bahsedilmiş. Yine diğer kitaplara göre şaşırtma unsuru daha az kullanılmış. O nedenle bu kitabı okurken biraz sıkıldım. Gerilim eşiğinizin ne kadar düşük olduğunuza bağlı olarak okurken gerilebilirsiniz. Ancak bence seri olarak gerilim hissi vermiyor. Daha ziyade çeşitli ayrıntılar nedeniyle mide bulantısı hissi oluştu bende. Umarım son kitap daha iyidir.
504 syf.
İlk kitap Alex'in gözünden yazılmıştı. Bu kitapta ise olaylar birçok karakterin bakış açısıyla yazılmış. Bu durum kitabın başlarında biraz kafa karıştırıcı olsa da sonrasında alıştım. Hatta dünyanın sonu geldiğinde ve olaylar karşısında insanların verdiği farklı tepkileri görmek açısından yazarın bu kararının doğru olduğunu düşünüyorum. Olaylar tüm hızıyla devam ediyor, ilk kitabı okuyanlar seriye devam etmeliler.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ilsa J. Bick
Unvan:
Yazar
Doğum:
1957
Ilsa J. Bick ,kısa öyküler, e-kitaplar ve romanlar ile ödüllü, en çok satan yazar.
Başarılı bir yazar olmadan önce Bick,Adli psikiyatristti. Ayrıca edebiyat ve film çalışmalarından mezun olmuş ve uygulamalı psikanaliz ve film üzerine geniş bir kitleyi sunmuş ve yazmıştır.
Ödülleri
2000 Geleceğin Yazarları
2003 Barnes and Noble en çok satan kitap
2005 En İyi Amerikan Gizem Stories
2010 En İyi Bilim Kurgu ve Fantaziye okunan okumaları
2011 Westchester Kurgu Ödülü

Yazar istatistikleri

  • 13 okur beğendi.
  • 232 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 73 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.