İsmail Keskin

İsmail Keskin

Yazar
9.3/10
4 Kişi
·
12
Okunma
·
1
Beğeni
·
1.171
Gösterim
Eskiden " Irk "la açıklanan pek çok saçmalık, artık
" Coğrafya ", " Entegrasyon " ve " Kültür " le açıklanıyor, mazeretlendirliyor.
Birçok Avrupa Ülkesi ve Amerika özetle,
" Para verelim, ömür boyu kamplarda yaşayın, yeter ki ülkemize gelmeye çalışmayın, bize ' uyum ' sağlayamaz, ' entegre ' olamazsınız. " Diyorlardı.
Bulgaristan sınırında durumu kötüydü, çünkü Bulgar sınır polisinin mültecilerin üzerine vahşi köpek saldığı ve özellikle korumasız çocukların bu saldırıda ölümcül yaralar aldıkları pek çok kez rapor edilmişti.
Oysa savaşın bir yere gittiği yoktu ve yıllarca bir mülteci kampında yaşamak kimsenin kahramanı olmayı göze alamayacağı, yazılmamış bir Kafka hikayesi gibi duruyordu.
Savaş dili,dini,ırkı ne olursa olsun her yerde aynı .Acılar ortak dil.Kitabı okurken içim acıdı...
Kaktüs Çiçeğinin Sürgünü, Soyadı Kaktüs olan bir Suriyeli ailenin Suriye iç savaş döneminde nasıl can verdiğini daha sonra herkes tarafından dışlanan Mültecilere yapılan Muameleri ve onların nasıl öldüklerini anlatıyor.
Özetle insanlık vahşetini...
Arka kapanı okuduğumda acayip cezbeden ama romanı okurken o kadar da etkilenmediğim bir kitaptı. Neden etkilenmedim yazarın dilimiydi beni sarmayan hikayenin ilgin olmamasımıydı derseniz yok hikaye gerçekten etkileyiciydi sanırım yazarın dilini çok sevemedim ben... neyse romana gelecek olursak bir savaş ve savaşta her zaman ki gibi en çok etkilenen çocuklar ve anneleri... babaları kendi ırkları savunmak için sahneye inerken evde kalmış üç çocuk ve anneler annelerinden daha olgun davranan. Bir kız çocuğu evdoksia ve kaçan binlerce anne-çocuk hepsinin tek amacı var hayatta kalmak... kaçış sırasında susturulmak için öldürülmüş bir çocuk... bunun vicdan azabı ile yaşamaya çalışan çocuklaşmış bir anne ... ve bir türk ailenin yanına sığınmaları evlatlık olarak evdoksiadan hediyeye geçiş.. öyle ince bir aile ki istersen evdoksia olarak kal kızım diyor zorlama olmaz seçim senin ... öyle işte hüzünlü bir hayat.

Yazarın biyografisi

Adı:
İsmail Keskin
Unvan:
Tarihçi Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 12 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.