1000Kitap Logosu
İsmail Saymaz

İsmail Saymaz

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.3
1.066 Kişi
3.277
Okunma
173
Beğeni
5,7bin
Gösterim
Unvan
Türk Gazeteci,Yazar
Doğum
Rize, Türkiye, 11 Temmuz 1980
Yaşamı
Rize’de, 11 Temmuz 1980’de doğdu. Halen gazetecilik üzerine yüksek lisans eğitimini sürdürdüğü Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdi. Gazeteciliğe Rize’de başladı. Konya ve İstanbul’da yerel gazetecilik yaptı. Mayıs 2002’den beri Radikal gazetesinde muhabir olarak çalışıyor. İnsan hakkı ihlalleri, düşünce ve ifade hürriyeti üzerine haberlere imza atıyor. Saymaz, başta Erzincan Davası olmak üzere, haberleri nedeniyle yirmiye yakın davada yüz yılı aşkın hapis cezası istemiyle yargılandı. Kitapları: Postmodern Cihad / Tarikat, Siyaset, Adalet Üçgeninde Erzincan Davası (Kalkedon), Hanefi Yoldaş / Gizli Örgüt Nasıl Çökertilir? (Kalkedon), Nefret / Malatya: Bir Milli Mutabakat Cinayeti (Kalkedon), Oğlumu Öldürdünüz Arz Ederim / 12 Eylül’ün Beş Öyküsü (Postacı Yayınları) Ödülleri: İstanbul Tabipler Odası Basında Sağlık Ödülü (2009), Metin Göktepe Jüri Özel Ödülü (2010), Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Özgürlüğü Ödülü (2010), İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Ayşenur Zarakolu Basın Özgürlüğü Ödülü (2011)i Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yılın Söyleşisi Ödülü (2012), Türkiye Yayıncılar Birliği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü (2012).
Şehvetiye Tarikatı
OKUYACAKLARIMA EKLE
Kimsesizler Cumhuriyeti
OKUYACAKLARIMA EKLE
Çay Güzeli
OKUYACAKLARIMA EKLE
Tosun Bank
OKUYACAKLARIMA EKLE
Fıtrat
OKUYACAKLARIMA EKLE
Ali İsmail
OKUYACAKLARIMA EKLE
Türkiye'de IŞİD
OKUYACAKLARIMA EKLE
Balkon Sefası
OKUYACAKLARIMA EKLE
Esas Duruşta Cinayet
OKUYACAKLARIMA EKLE
Sözde Terörist
OKUYACAKLARIMA EKLE
Sıfır Tolerans
OKUYACAKLARIMA EKLE
Postmodern Cihad
OKUYACAKLARIMA EKLE
Hanefi Yoldaş
OKUYACAKLARIMA EKLE
Nefret
OKUYACAKLARIMA EKLE
•derya
Şehvetiye Tarikatı'ı inceledi.
118 syf.
·
7 günde
·
10/10 puan
Bu ülke şeyh ve dervişlerin ülkesi olamaz!
Okumadan önce şu videoya göz atmanızı öneririm. youtu.be/hpp203Za79A Özellikle imam hatiplerde okutulması gereken bir kitap. İmam hatip liselerinden mezun birisi olarak söylüyorum. İMAM HATİPLER TARİKAT YUVASIDIR! Kitabı okurken çok rahatsız oldum. Bana birçok şeyi hatırlattı. Aklıma hep ensar vakfının lisedeyken sürekli okulda mantık dışı( örneğin arapça gününü kutlamak gibi ) etkinlik düzenlemeleri, muhafazakar motorcular kulübünün( kuran eşliğinde motorsiklet süren bir dernek .d) etkinlikleri, iğrenç düşüncelere sahip ilahiyatçıların derste arkadaşlarımı etkilemeleri geldi. Farkında olmadan bende bunların içindeymişim meğer. Kitabı bitirene kadar yazar bunu hep yüzüme vurdu. Gelgelelim kitabın konusuna: Kitap, tarikatların içindeki iğrençliği, istismarları ve insanların nasıl kandırıldığını anlatıyor. Ayrıca Türkiyenin gelecek konusunda yazarın çok çarpıcı değerlendirmeleri var. Özellikle bazı siyasetçileri bazı konularda çok ciddi uyarıyor. Değerlendirmeler umarım en kısa sürede dikkate alınır. Kitapta katılmadığım düşüncelerde var. Örneğin, yazar burada tekke ve zaviyeler kanunun yenilenmesini ve diyanet tarafından denetlenirse bunların önüne geçileceğini belirtir. Buna katılmıyorum. Bence bu tür yerler toptan kapatılmalı. Sadece diyanet(tabi ıslah edilmiş bir diyanetten bahsediyorum) yeterli gelecektir. Menzil terör örgütüyle ilgili şuna değinmek istiyorum: Geçenlerde 'menzil bir terör örgütüdür' diye bir gönderi paylaştığımda buradan bir hukukçu 'o bir terör örgütü değil' demişti(sanırım engellemiş beni. Engellemeseydi ifşa ederdim) ( buldum sanırım #88297157) Kitapta da tarikatların yavaş yavaş bütün devlet kurumlarını ele geçirmeye çalıştıklarını ve amaçlarına ulaştıklarını yazmış yazar. Bu kitabı okuyunca aklıma nedense o hukukçu geldi. Günümüzde birçok kişinin bu kitabı okumaya ihtiyacı var. Kitabı okuyun ve okutun. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler. Not: Kitapta bazı sahneler gözümde canlandı. Ve burdan alıntı paylaşınca tepki aldım. (Özür diliyorum bunun için)
Şehvetiye Tarikatı
8.3/10
· 1.995 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
5
107
AYŞEGÜL KARABACAK
Şehvetiye Tarikatı'ı inceledi.
118 syf.
·
7/10 puan
Tekke ve Zaviyeler Kanunu, 1925'ten bu yana yürürlükte olduğu halde yalnızca Uğur Korunmaz ve Recep Küçük gi­bi sahte şeyhlere uygulanıyor. Bu kişiler sapkın, ahlaksız ve dolandırıcı ilan edilerek ağır cezalara çarptırılıyor, dergah­ları mühürleniyor, kurdukları polisiye yöntemlerle cemaat­ler dağıtılıyor. Oysa "merdivenaltı tasavvuf" diye tanımlanabilecek bu topluluklar, geleneksel tarikat ve cemaatlerin piyasa koşul­larındaki dönüşümünün bir sonucudur. 1980'den sonra dini eğitim alanı dışında da faaliyet göster­meye yönelen tarikat ve cemaatler 1990 ve 2000'lerden iti­baren dev bir ekonomiye hükmetmeye başladı. Tarikatlar holding, şeyhler CEO, müritler müşteri oldu.Türkiye Cumhuriyeti, laik-demokratik ve hukuk devle­ti niteliğini korumak; tarikat ve cemaatlerin devleti ele geçirmeye yönelik faaliyetlerini önlemek zorundadır. Yurttaş­lar sahte ya da gerçek, bir şeyhin dinsel, cinsel ve ekonomik istismarına karşı korunmalıdır. Türkiye; yurttaşların kera­meti kendinden menkul şeyhlere mürit yapılmasına seyirci kalmamalıdır. Aksi takdirde, Cumhuriyet'in özgür insanları, gözlerini yumarak şeyhinden şefaat dileyen bir "mürit-ulus" olarak, rabıtanın karanlığına gömülecektir.
Şehvetiye Tarikatı
8.3/10
· 1.995 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
10
Mehmet EKİ
Şehvetiye Tarikatı'ı inceledi.
118 syf.
·
Beğendi
·
7/10 puan
Kitap bilindiği üzere 6 tane sahte şeyh ve tarikat yapılanmasını anlatıyor. Ancak biz biliyoruz ki kitapta yer almayan niceleri daha var. Kitapta anlatılanlar, ifade tutanakları ve mahkeme kararları ile destekleniyor. Okurken midenizin kaldıramayacağı bölümler yer alıyor. Ancak mağdur olan insanlar siz daha okumaya utanırken, bu olayları körü körüne bağlılıkla savunmaya devam ediyorlar. Doğru düzgün sure ve ayet bilmeden, tasavvuf ilmine hakim olmadan, hatta arapça dahi bilmeden, Türkçe okuma yazmaları bile olmayan, ilkokul mezunu sahte şeyhlerin kurduğu sahte tarikatlara insanımızın nasıl kandığını anlatıyor. Bu yalanlara inanan insanlar yalnızca köylü, okumamış cahil kalmış insanlar değil, içlerinde hakim, üniversite mezunu öğretmenler ve hatta eski milletvekili bile var. Okumanızı tavsiye ederim. İnsanımızın dini ve manevi duygularının kullanılarak nasıl kolayca aldatılabileceğini görebilirsiniz. Holding haline gelmiş tarikatlardan uzak durmamız ve onlara maddi manevi menfaat sağlamamız dileğiyle...
Şehvetiye Tarikatı
8.3/10
· 1.995 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
9