J. R. R. Tolkien John Ronald Reuel Tolkien

Yazar 9,1/10 · 2866 Oy · 29 kitap · 0 okunma ·  1337 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  J. R. R. Tolkien
 • Yazarın Tam Adı:
  John Ronald Reuel Tolkien
 • Unvan:
  İngiliz Yazar, Şair, Filolog ve Profesör Unvanlı Akademisyen
 • Doğum:
  Güney Afrika 3 Ocak 1892
 • Ölüm:
  Dorset, İngiltere, 2 Eylül 1973
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

1.337 okur beğendi.
2.866 puanlama · 693 alıntı
15 haber · 20.327 gösterim
0 okur kitaplarını okudu.
0 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
0 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

J. R. R. Tolkien'in Biyografisi

John Ronald Reuel Tolkien (3 Ocak 1892 - 2 Eylül 1973), İngiliz yazar, şair, filolog ve profesör unvanlı akademisyen. Uzmanlık alanı Anglo-Saxon Dili ve Edebiyatıdır. Hobbit, Yüzüklerin Efendisi ve Silmarillion gibi fantastik kurgu eserleriyle tanınır.

Hayatı
İngiliz sömürgesi olan Güney Afrika'nın Bloemfontein şehrinde doğdu. Ronald'ın babası Arthur Tolkien banka müdürü idi. İngiltere Birminghamlı olan aile kendilerine yeni bir hayat kurmak amacıyla Güney Afrika'ya yerleşmişti. Fakat iklimin getirdiği olmusuzluklar kısa zamanda anne Mabel'i Ronald'i ve küçük kardeş Hilary'i de alıp İngiltere'ye dönmeye itti. Aile bir süre sonra baba Arthur'un da dönmesi ile eski günlerine kavuşmayı umuyordu. Fakat 15 Şubat 1896'da Güney Afrika'dan Arthur'un ölüm haberi geldi. Bunun üzerine Mabel çocukları alıp küçük bir köy olan Sarehole'a yerleşti. Bu köy Ronald'da derin etkiler bırakacak, ömrünün kısa bir süresini burada geçirmesine rağmen hayallerinde yarattığı Hobbit diyarı Shire ile defalarca Sarehole'u ziyaret edecekti. Sarehole'da Tolkien'i etkileyen sadece yemyeşil doğa değildi. Köy yakınındaki Moseley Bataklığı, kardeşi Hillary ile her zaman oynamaya gittikleri Cole Bank Road değirmeni ve devamlı kendilerini kovaladığı için "Beyaz Ogr" adını taktıkları değirmencinin oğlu da Ronald üzerinde derin izler bıraktı.

Ronald, Birmingham'daki King Edward's Okulu'na başlayınca aile bir kez daha taşınmak zorunda kaldı. Ronald yeni taşındıkları Olver Road'a yakın olan St. Philips okuluna verildi. Bir yıl sonra burs kazanınca tekrar King Edward's Okulu'na dönen Ronald birkaç yıl sonra (1904 yılında) da şeker hastalığı yüzünden annesi Mabel'i kaybetti. Bunun üzerine çocuklar teyzeleri Beatrice'in yanına gitti ve Peder Francis Morgan'ın gözetimine verildi. King Edward's Okulu'nda iken Ronald'ın dillere büyük yatkınlığı olduğu ortaya çıktı ve bu dönemde Ronald kendine ait bir dil tasarlamaya başladı. Böylece Elf dillerinin temelleri atıldı.

Çocukluktan delikanlılık yıllarına geçerken oturdukları Birmingham kentinde Ronald'ı etkileyen iki büyük yapı vardı. 29 metrelik Perrott's Folly kulesi o yıllara göre olağanüstü büyüklüğü ile Ronald'ın beynine kazınmıştı. 1758 yılında John Perrott tarafından yapılan bu kule tuhaf mimarisi ile "Perrott'un divaneliği" ismini almıştı. Hemen bu kulenin yanında ise bir başka kule vardı. Ve bu iki kule daha sonra yazacağı Yüzüklerin Efendisi için esin kaynağı oldu. Ronald'ın gençlik yıllarına dair bir diğer önemli not ise Gamgee ismi ile o yıllarda tanışmış olmasıdır. Bu yerel pamuk markası Gamgee, Ronald'ı etkilemiş olmalı ki Frodo'nun sadık dostu Sam'e bu soyadını vermiştir.

16 yaşındayken hayatını değiştirecek bir olay oldu ve hayattaki tek gerçek aşkı olan Edith ile tanıştı. Fakat Peder Morgan iki gencin görüşmelerini yasakladı. 1911 yılında Tolkien klasik diller eğitimi almak için Exeter Koleji'ne gitti ve 21 yaşını doldurduğunda hiçbir zaman unutamadığı Edith'i buldu (Söylenir ki Edith ormanda dolaştıkları bir gün onun için dans etmiş ve bu dans genç Tolkien'i çok etkilemiştir). Gençler 22 Mart 1916'da evlendiler. Üstelik Tolkien onu ikinci kez bulduğunda Edith bir başkası ile nişanlıydı.
Bu arada I. Dünya Savaşı başlamıştır. Kısa bir süre sonra Tolkien de orduya katıldı ve Fransa cephesinde savaştı. İki yakın dostunu bu savaşta kaybeden Tolkien çok yakınında patlayan bir bomba yüzünden İngiltere'ye geri döndü. Fakat savaş bu genç insan üzerinde unutulmaz etkiler bırakmıştır. Savaş bittiğinde Oxford English Dictionary'de iş bulan Tolkien, savaştan döndükten sonra hayatının büyük bir kısmını Oxford'da geçirdi. 1945 yılında Oxford'da profesör olmasına kadar geçen zaman içerisinde 4 çocuk sahibi oldu. Bu süre içerisinde devasa hayal dünyası Orta Dünya'yı oluşturmaya devam edti. Bir çeviri olan ilk kitabı Sir Gawain and The Green Knight yayınlandı. Entelektüel bir topluluk olan "Inklings"i yakın dostu C.S. Lewis ile kurdu ve 1937 yılında Hobbit'i yayınldı. Roman hem olumlu hem de olumsuz tepkiler aldı. Bazıları, Oxford'da profesör olan Tolkien'den nasıl olup da bir masal kitabı çıktığını sorduyordu. Ama olumsuz eleştiriler bir işe yaramadı ve Hobbit kısa zamanda popüler oldu.

Hobbit, aslında, Yüzüklerin Efendisi serisinin başlangıcıdır. Orta Dünya ilk kez bu kitapta okuyucuların karşısına çıkar. Bundan sonra Tolkien Yüzüklerin Efendisi (The Lord Of The Rings) için çalışmaya başlar.
29 Kasım 1971'de karısı Edith vefat eder. Tolkien bunun üzerine sadece iki yıl yaşayabilir ve 2 Eylül 1973'de Kraliçe'den krallığın en önemli nişanlarından biri olan Commander of the Order of the British Empire (CBE) ünvanını almasından kısa bir süre sonra 81 yaşında İngiltere'nin Bournemouth şehrinde ölür.

J. R. R. Tolkien'in Kitapları Kitap Ekle

8,9/ 10  (604 Oy) ·  1.549 Okunma
5. Yüzüklerin Efendisi (Tek Cilt Özel Basım)
9,5/ 10  (241 Oy) ·  738 Okunma
9,2/ 10  (241 Oy) ·  568 Okunma
7,8/ 10  (68 Oy) ·  180 Okunma
7,3/ 10  (15 Oy) ·  56 Okunma
8,8/ 10  (24 Oy) ·  37 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Seda, bir alıntı ekledi.
28 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Yaşayanların bir çoğu ölümü hak ediyor ve ölenlerin bir kısmı da yaşamayı hak ediyor. Yaşamı onlara verebilir misin? O halde hak, hukuk adına ölüm buyurmakta çok acele etme; çünkü en bilge olanlar bile her şeyin sonunu göremez."

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. TolkienYüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien
Ali Yalçın, bir alıntı ekledi.
15 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"On dakikan kaldı. Koşman gerekecek," dedi Gandalf.
"Ama-" dedi Bilbo.
"Ona zaman yok," dedi büyücü,
"Ama-" dedi Bilbo yine.
"Ona da zaman yok! Koş bakalım!"

Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 47)Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 47)
Mithril / Loki, bir alıntı ekledi.
13 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Fantastik
Harikaları aceleye getirerek berbat etme!

Yüzüklerin Efendisi, J. R. R. Tolkien (Sayfa 740)Yüzüklerin Efendisi, J. R. R. Tolkien (Sayfa 740)
Göknur Şahin Sarı, bir alıntı ekledi.
22 Oca 19:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Nedense her güzel şey kısa ömürlü oluyor ve sanırım geriye, onları yaparken yaşadığımız güzel anların hatırası kalıyor sadece.

Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 120 - İthaki)Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 120 - İthaki)
Can Burak Özer, bir alıntı ekledi.
28 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Gerçi artık bu yaralar yetmeli: Dünya, savaşlar olmadan da yeterince acılara ve talihsizliklere sahip."

Yüzüklerin Efendisi - III - Kralın Dönüşü, J. R. R. Tolkien (Sayfa 264)Yüzüklerin Efendisi - III - Kralın Dönüşü, J. R. R. Tolkien (Sayfa 264)
Göknur Şahin Sarı, bir alıntı ekledi.
 29 Oca 15:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Köklerini kayaların arasına sal; böylelikle rüzgar tüm yapraklarını koparıp alsa bile sen ona karşı durmayı başarırsın.

Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 349 - İthaki)Bitmemiş Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 349 - İthaki)
Göknur Şahin Sarı, bir alıntı ekledi.
02 Şub 23:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Vadilerin kulakları vardır, bazı elflerin ise fazlasıyla şen dilleri. İyi geceler!

Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 76 - İthaki)Hobbit, J. R. R. Tolkien (Sayfa 76 - İthaki)
Bütün Alıntıları Göster

J. R. R. Tolkien ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Gençliğimiz bu tür kitaplar okumalı, Alacakaranlık gibi seriler değil.

Ölümünün 42. Yıldönümünde Fantastik Kurgu Ustası J. R. R. Tolkien'den 17 Muhteşem Alıntı
http://onedio.com/...sem-alintilar-578343

Hiç bir yazar değerlendirilirken yaşam koşullarından, geçmişinden ve birikiminden ayrı tutularak değerlendirilemez.. Bir dil bilimci oluşunun avantajını kullanarak en ince ayrıntılarına kadar yepyeni bir dünyanın türlerini, ekolojisini, tarihini oluşturmak, edebiyatta yeni bir sayfa açmak ancak önünde eğilinecek bir dahinin işi. Yaşadığı döneme ilişkin sağduyusu ise bugün bile örnek alınması gereken cinsten.

Edebiyat dünyasında çağ açan yazar, tam bir dahi. Kendi zamanının koşullarında, ölmekte olan bir dil öğreniyor, savaş ortamında ulus kavramını güçlendirmek için ortak mitoloji oluşturuyor ve yeni bir dil ile yeni bir tür yaratıyor. Yazarı daha iyi tanımak isteyenler için önerim National Geographic tarafından hazırlanmış olan belgeseli izlemeleri...

Tolkien gibi bir yazarı yorumlamak bana düşmez.Yüzüklerin efendisi gibi bir eseri yaratmak kolay değil.Arkadaşlarımdan Tolkien'in dil bilimcisi olduğu öğrendim.Araştırınca kitaptaki her ırka ait bir dil oluşturmuş, bu dillerin de lehçelerine ayırmıştır.Garip bir adam okumaya değer bir adam.

O sadece yazmadı. İçinde yaşayan halkları, kültürleri, dilleriyle tepeden tırnağa kurgu bir dünya yarattı. Üstelik eserlerinin önemli bir kısmını kaleme aldığında, bizim toplumumuzda dünyadan elini eteğini çekerek ölümü bekleyenlerin yaşındaydı. Günümüz edebiyatına virüs misali yayılan saçma sapan fantastik kurgular yerine gençlere okutulması gereken en başlıca yazarlardan biridir. Her ne kadar genelde olduğu gibi ölümünün ardından kıymeti anlaşılanlardan olsa da, eserleri, insanlık var olduğu müddetçe okunmaya devam edecek olan ender yazarlardandır.