Jean Carper

Jean Carper

Yazar
9.0/10
5 Kişi
·
9
Okunma
·
0
Beğeni
·
532
Gösterim
Adı:
Jean Carper
Unvan:
Gazeteci,yazar
Doğum:
New York, ABD, 3 Ocak 1932
Jean Carper
Yazar
Doğum: 3 Ocak 1932 (83 yaşında), New York, New York, ABD
Eğitim: Ohio Wesleyan Üniversitesi
Adaylıklar: James Beard Vakfı Dergi Makale Dizisi Ödülü
Gözle görülmeyen, yaygın selenyum yetersizliği, özellikle kendinizi kötü hissetmenize neden olarak ve kaygıyı arttırarak beynin faaliyetine zarar verir.
Sabah saat 9.00'da, öğleden sonra 2.00'de ve akşam 19.00'da kahve içmek, normalde gün boyu azalan canlılığınızı sürekli korumanızı sağlar.
"Kafeinin, kalite olarak, klasik bir uyarım -enerji artışı, kendini iyi hissetmek, uykusuzluk hissinin azalması, konuşkanlık, daha sosyal olmak, daha iyi konsantre olabilmek- gerçekleştiren az miktardaki kokain ve amfetamin ile aynı etkiyi üreten hafif bir psikomotor uyarıcı olduğu kesinlikle doğru."
Az bir miktar kafein bile, alarma geçmenizi sağlar, konsantrasyonu arttırır, yorgunluğu alır ve daha hızlı tepki vermenizi sağlar.
"Ve eğer serotonin oranınız daha yüksek olursa, daha az depresif, daha az tepkisel ve intihara daha az eğilimli olursunuz"
DHA tipi omega-3 balık yağı olmadan, beyninizin potansiyelini arttırmak için daha fazla sinapsis, sinir hücresine giden lif ya da alıcı yaratamazsınız.
Beyninizi en üst düzeyde çalışmasını sağlamak için, iki çok önemli kimyasal varlığın hassas bir dengede olması gerekir; omega-3 tipi balık yağı ve omega-6 tipi sebze yağları. Her birinden ne kadar yediğiniz beyninizin yapısını ve faaliyetini belirler.
"Nadiren kahvaltı yapan çocuklar, sürekli olarak kahvaltı etmeye başladıklarında, matematik notları tam bir derece arttı ve C'den B'ye yükseldi." - J. Micheal Murphy, Harvard Tıp Fakültesi
Beynindeki ve kanındaki serotonin düzeyi düşük olan birçok insanın moralinin sürekli bozuk olduğu, intihar etme riskinin yüksek olduğu, suç işleme eğiliminde olduğu, örneğin kasıtsız cinayetler işlemeye ve yangın çıkarmaya daha eğilimli olduğu belgelendi.
Beynin yapısı ve işleyişiyle ilgili bir kitap olduğunu düşünüp arka kapak yazısını okumadan almıştım ancak beynin beslenme ile olan ilişkisini ele aldığını görünce biraz bozulmuştum fakat okudukça bilmediğimiz ne kadar çok yanlış olduğunun farkına vardım. Yazar sistemli bir şekilde ve sizi ikna ederek nasıl beslenmeniz ve beyni korumanız gerektiğini çok güzel anlatmış bazı yerleri biraz fazla uzatsa da bu fazla bilgiler sizi daha çok ikna ediyor doğru beslenmeye.
Bazı insanların hiç beklemediği anda kapısını çalan, bazılarının ise ömür boyu korkusuyla yaşadığı Alzheimer, felç, bunama gibi hastalıklar, bu kitabı okuduktan ve içindeki önerileri uyguladıktan sonra hiç korkutucu gelmeyecek gibi görünüyor. Beslenme ve yaşam tarzımızın, biz farkında olmadan nasıl da beynimizi etkilediğini, faydasını bilmeden yediğimiz hangi yiyeceklerin aslında beynimize katkı sağladığını okudukça şaşıracaksınız. Verilen bilgilerin deneylerle sabit olması ve ayrıca besinlerdeki etken maddelerin metabolizmadaki işleyişleri de anlaşılır bir dille anlatılmış.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jean Carper
Unvan:
Gazeteci,yazar
Doğum:
New York, ABD, 3 Ocak 1932
Jean Carper
Yazar
Doğum: 3 Ocak 1932 (83 yaşında), New York, New York, ABD
Eğitim: Ohio Wesleyan Üniversitesi
Adaylıklar: James Beard Vakfı Dergi Makale Dizisi Ödülü

Yazar istatistikleri

  • 9 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 16 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.