Jean - François Solnon

Jean - François Solnon

Yazar
7.3/10
4 Kişi
·
10
Okunma
·
0
Beğeni
·
482
Gösterim
Adı:
Jean - François Solnon
Unvan:
Fransız Yazar ve Tarihçi
Doğum:
1947
Türkler hakkındaki söylem sürekli değişiyordu: Bir savaş hazırlığına girilmişse, insan soyunun en kötü örneği haline geliyorlardı; Osmanlı sarayıyla iş yapma isteği bu ön yargıları yumuşatıyordu; İstanbul'da ikamet eden yabancıların gözlemleri ise Batı Avrupa'da geliştirilen bu ön yargılardan genellikle uzaktı. Onların gaddarlığından ürkülüyor, ama güçlerine ve "sağlam disiplin" lerine saygı duyuyorlardı. Fatih Sultan Mehmed'den Kanunî Sultan Süleyman'a varıncaya dek, kendilerinden korkulan ve ya hayranlık duyulan Türk'ler, Hristiyan âleminin saplantılı merak konusu olmayı sürdürdüler.
"Konstaninopolis, Yeni Roma, Peygamber'in vaat ettiği gibi düşecekti. Fatih Sultan Mehmet'in herhangi bir kuşkusu yoktu. İnsan yirmi bir yaşında kuşku duymaz."
Venedik'in sözde deniz üstünlüğüne hiç kanmayan Fransız Joachim du Bellay onlarla şöyle alay ediyordu:

Denizle evlenmeye giden su ihtiyar boynuzlular
Onlar kocalık ederken, Türkler de denizle zina yapar.
Osmanlı İmparatorluğu her türlü dış temasa düşman, her türlü etkiye karşı korunaklı, kapalı bir kutu olarak yaşamadı. Tam tersine, bağrında yaşayan boyun eğitilmiş halklar -- örneğin Ortodoks Rumlar--ve başka yerlerden gelmiş insanlar --esirler, Yahudiler, dönmeler--, İslam topraklarında gayrimüslimlerin --Hristiyanlar ve Yahudiler-- dinsel özgürlüğüne ve konuşulan dillerin Osmanlı şehirlerini Babil kulesine dönüştüren çokluğuna duyarlı Batılı seyyahları şaşırtan o kozmopolit karakteri imparatorluğa kazandırıyordu.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jean - François Solnon
Unvan:
Fransız Yazar ve Tarihçi
Doğum:
1947

Yazar istatistikleri

  • 10 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 19 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.