Jean-Pierre Verdet

Jean-Pierre VerdetGökyüzü, Düzen ve Karmaşa yazarı
Yazar
8.2/10
6 Kişi
14
Okunma
0
Beğeni
984
Görüntülenme

Hakkında

Unvan:
Gökbilimci
Doğum:
Fransa, 1932

Okurlar

14 okur okudu.
1 okur okuyor.
10 okur okuyacak.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
1918’de, İspanyol gribi bir sürü Güney Amerika yerlisinin canını alınca, “ölümcül salyasını Dünya’ya akıtan” bir Güneş tutulması sorumlu tutulur bundan.
Babil’de, Ay’ın değişkenliğine dikkat edilmelidir. Çünkü büyüyen, küçülen, yok olup yeniden doğan Ay evrimin ve gelip geçiciliğin simgesidir. Her yeniay gökcisminin uykusu olarak değerlendirilirken, tutulmalardan kesin ölüm tehlikesi taşıdıkları için başka türlü korkulur. Uğursuzlukların önüne geçmek için, tutulmaların gerçekleştiği aylara göre, kimi zaman kralı çam terebentinle yıkayıp bedenini mür yağıyla kaplamak, kimi zaman da onu bir kapının arkasına yatırıp yağmur suyuyla ıslatmak, sonra da kralı yaşlı bir kadını öpmek üzere bir şölen giysisiyle giydirmek gerekir.
Reklam
Eskiden akanyıldızların (kayan yıldızların) ruhlarla ilişkili olduğuna ya da ruhun bir sureti olduğuna, kaymalarının birinin ölümüne ya da ölülerin durumunda bir değişikliğe işaret ettiğine inanılmıştır.
Çünkü ders alman gereken konuları başına vura vura öğretir Satürn.
Satürn’e gelince, solgun rengi ona zarar verir: Büyük Uğursuz Yıldız’dır o, güçsüzlüğün, talihsizliğin ve felce uğramanın simgesi…
Her yıldız bizimki kadar dolu ve insanların yaşadığı bir dünyayı yönetir. Bu dünyaların sayısı da tüm evrenin alabileceği kadar çoktur. Oysa biz küçük Güneş sistemizde ne görüyoruz ki?
Henüz kayıt yok

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
Reklam
160 syf.
7/10 puan verdi
·
5 günde okudu
Gökbilimin tarihiyle alakalı bilgileri kısa, öz, çarpıcı bir şekilde anlatan kitapta en çok sevdiğim şey kitabın müthiş görsellerle desteklenmesi oldu. Bazen görsellere dalıp diğer sayfalara geçmekte geciktiğim çok oldu. Aynı zamanda anlatılan olayların mitolojiyle desteklenmesi de ilgi çekiciydi. Kitabın son bölümü olan "tanıklıklar ve belgeler" kısmını gereksiz ve fazla uzatılmış buldum sadece. O bölümde, genel olarak kitapta anlatılan olayların zamanın kitaplarında, şiirlerinde nasıl yer ettiği anlatılmak istenmiş ama sıkıcı bulduğumu söyleyebilirim. Benim gibi gökyüzü meraklısı biriyseniz ve kadim toplulukların gökyüzüyle alakalı inançlarını merak ediyorsanız çerez bilgiler içeren okuması zevkli bir kitap. İyi okumalar şimdiden. Sevgiler.
Gökyüzü, Düzen ve Karmaşa
Gökyüzü, Düzen ve KarmaşaJean-Pierre Verdet · Yapı Kredi Yayınları · 200812 okunma
160 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Jean-Pierre Verdet- Gökyüzü Düzen ve Karmaşa Ben bu kitabı övmeye doyamadım. Hayatımda, okuduğum, el sürdüğüm faydalandığım bu kadar kısa olmasına rağmen bana şerha şerha bilgi verip hem teoloji hem kozmoloji hem mitoloji hem fizik hem edebiyat ve daha birçok şey hakkında birçok bilgiyi muazzam bir üslupla muazzam bir dizinle sunan başka kitap yok. Bu ikinci okuyuşum. Bu defa notlar alıyorum. Öğrendiklerimi detaylandırmaya çalışıyorum. Çeviri harika, görseller harika, bilgiler harika, kitap baştan sona kusursuz. Eskatoloji denilen mitlerden tutun da kuyruklu yıldız tiplerine kadar her şey var. Gökyüzünün dünyanın oluşumunda bu yana nelere konu ve efsun olduğunu tadında bir üslupla adım adım görüyorsunuz. Başta din olmak üzere tarih ve sanat tarihi, astronomi, matematik fizik, edebiyat, felsefe ve dahasının en önemli besin kaynağı gök kubbe olmuş. Kitapta yazar hepsini birden öyle güzel yedirmiş ki okumanız lazım diyorum başka bir şey diyemiyorum. Okuyun, okutun. Keyifli okumalar :)
Gökyüzü, Düzen ve Karmaşa
Gökyüzü, Düzen ve KarmaşaJean-Pierre Verdet · Yapı Kredi Yayınları · 200812 okunma