Jeremy Cherfas

Jeremy Cherfasİlk Şempanze yazarı
Yazar
9.0/10
3 Kişi
33
Okunma
2
Beğeni
1.120
Görüntülenme

Hakkında

Unvan:
Yazar

Okurlar

2 okur beğendi.
33 okur okudu.
4 okur okuyor.
105 okur okuyacak.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Okumalısınız. :D
Kendi kendilerine gelin güvey olanlar için vurgulamak isteriz ki erkeklerin avcılık yeteneklerinin gelişmesi, zavallı kadın ve çocukların büyük ve kuvvetli koruyucuları tarafından getirilen kırmızı et olmadan açlıktan ölecek olmalarına değil, kadınlar çocuklarını büyütmek ve de meyve, fındık, çilek vs toplamak gibi mühim işlerini yaparlarken,
Sayfa 217Kitabı okudu
İnsan dişisinin anatomisi yürümeye elverişli değildir.
İnsanın dişisi dik yürür ve aynı zamanda çocuk doğurmak zorundadır. Dik yürümek için kalçaların dar olması gerekir, ancak kolay bir doğum için de pelvisin geniş olması gerekir. Bu nedenle dişilerde hareket yeteneği ve anneliğin gereklilikleri kalçanın ve pelvisin tasarlanması bakımından çatışan talepler öne sürer. Fosil kayıtlarına dayanan hesaplamalar bize modern kadının atalarına nazaran yürümeye daha az adapte olmuş olabileceğini söyler, çünkü atalarının büyük kafalı çocuklar dünyaya getirmeleri gerekmemekteydi. Aslında bu durum kadınlar ile erkeklerin neden farklı yürüdüklerini de açıklar, çünkü modern dişinin pelvisi uzlaşma sonucunda ortaya çıkmıştır, yürümek için erkeklerden anlamlı biçimde daha az kullanışlıdır, ancak hiçbir erkeğin yapamadığını yapar ve dünyaya yeni bir insan getirebilmeyi mümkün kılar.
Sayfa 196Kitabı okudu
Reklam
Neden yeryüzünde bu kadar çok evrim karşıtı var?
Evrim gerçekte insana hiçbir ayrıcalık tanımaz, o milyonlarcasının arasında tek bir türdür, başka türlerin arasından bir tür. Moleküler saat ise insanın sıradanlığının ispatıdır. Doğru, insan kendi varlığını sorgulayabilir, Ay'a gidebilir, kendi türünden ve başka türlerden bireyleri kasti olarak öldürebilir, ancak çenesini bir yılan gibi açamaz ya da bir kartal gibi uçamaz, bir tavşan gibi üreyemez. Kendi kaderini düşünme yeteneği insanı kendisini doğanın tümünden farklı bir yere koymaya sürüklemiştir, Stephen Jay Gould'un söylediği gibi insan, kendi etrafına bir çit çekmiştir. Evrime bu denli düşmanca yaklaşılmasına yol açan ve moleküler saatin genel kabul görmemesinin nedeni kesinlikle insanın özel olması gerektiğine dair o histir. Darwin, teorisinin yaratacağı sansasyonun kesinlikle farkındaydı, ancak bu fırtınanın, onun evrimi doğal dünyanın sakinleri arasında açıklamasından değil, insanı dünyanın içerisinde açıklayıp onu dünyadan ayrı biçimde açıklamamasından kopacağını da biliyordu.
Sayfa 167Kitabı okudu
İnsan %100 oranında kuyruksuz maymundur.
İnsanın genetik materyali olan DNA'mız, şempanzelerin genetik materyali olan DNA'larından yalnızca yüzde 1'den biraz daha farklıdır. 1990'lı yıllarda bu, Albert Einstein'ın E=mc² formülü gibi bilimsel bir klişe haline gelmiştir, pek çok insan bu klişeyi biliyor, ancak pek azı gerçekten ne anlama geldiğini anlıyordu. Bu durum genellikle "insanlar yüzde 99 maymun ve sadece yüzde 1 insandır" satırlarıyla ifade ediliyordu. Ancak gerçek şudur ki, bizler yüzde yüz oranında maymunuz, diğer bir deyişle kendi adımıza bir tür değiliz. Daha ziyade kıllı kuyruksuz maymunlar, şempanzeler ve gorillerle kardeş bir türüz.
Fosil olmak isteyenler dinlesin:
Fosil olmak isteyen bir canlı için yapılabilecek en iyi şey, bir gölün ya da bir nehrin kenarında ölüme yatmaktır, böylece sel suları geriye kalanlar üzerinde çamur ve alüvyon biriktirebilir. Sonrasında yumuşak parçalar çürüdükten sonra, kimyasal değişiklikler kemikleri bir çeşit kaya karışımına dönüştürmeye başlar ve kemikler çamur ve tortuların oluşturduğu farklı kaya kalıpları içerisinde sertleşir. Kaya katmanları bu şekilde oluşabilir ve her birinde fosil kalıntılar bulunabilir.
Dünya üzerinde yaşayan hiçbir insan bir diğerinden yüzde yedi ya da sekiz oranında farklı olamaz. Bu sebeple insanların ırklara ayrılması biyolojik olarak anlamsız...
İlk Şempanze
İlk Şempanze
"Moleküler kanıtlara dayanan ilk evrim ağaçlarından biri. Walter Fitch ve Emanuel Margoliash tarafından sitokrom-c enziminin aminoasit diziliminden derlenmiştir. Bu ağaç türlerin bölünme düzenlerini gösterir ancak tarihlerini vermez -ağaçtaki rakamlar gözlemlenen farklılıkların üretilmesi için gereken genetik kod değişikliklerinin minimum sayısını verir." universe-review.ca/I10-02-distance...
İlk Şempanze
İlk Şempanze
Reklam

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
328 syf.
9/10 puan verdi
Evrimi baştan sona irdelemiyor ama yer yer genel evrim hakkında anektodlarla konuyu berraklaştırıyor. Özellikle ülkemizde herkesin herşeyi bildiği bu dönemde bilgisizliğimizi özellikle evrim hakkında; tokat gibi vuracak ve evrim konusunu size sevdireceğini düşündüğüm bir kitap. Yorumu yaparken ki kitabın okunma reytingi de bir hayli düşündürücü ve üzücü.
İlk Şempanze
İlk ŞempanzeJohn Gribbin · Alfa Yayınları · 201233 okunma