Jeremy Stangroom

Jeremy Stangroom

Yazar
7.8/10
40 Kişi
·
121
Okunma
·
5
Beğeni
·
933
Gösterim
Adı:
Jeremy Stangroom
Unvan:
İngiliz Yazar, Editör ve Web Sitesi Tasarımcısı.
Bir olaya ne kadar çok insan şahit oluyorsa, içlerinden birinin müdahale etme ihtimali o kadar az olur.
Tanrı'nın iyiliği ile dünyanın zalimliği arasındaki bu aşikar çelişkiye genellikle kötülük problemi adı veriliyor.
Toplumun nasil sekillenmesi gerektigine dair fikirleri olan herhangi biri eger insan dogasinin Darwinci cercevesini anlarsa, toplumu sekillendirmek icin daha iyi bir sansa sahip olacaktir.
Eger dunyayi daha iyiye giden yolda degistirmek istiyorsak yapabilecegimiz en iyi sey cahilligin degil hakikatin bize rehberlik etmesine izin vermektir.
Yaşlı kral, iki oğlundan hangisine krallığını bıralacağını belirlemek için bir görev vermeye karar veriyor. Çocuklarına, kimin atı tepedeki kiliseye en son ulaşırsa o kral olacak, diyor.
Küçük oğlu ata atladığı gibi dörtnala kiliseye gidiyor. Kral sözünü tutuyor ve krallığı ona bırakıyor.
Niçin?
Her zaman ki akşamlarından birinde Ted ve Alice birlikte oturma odasındalar. Ted bir dvd seyrederken Alice Zaman Yolcusunun Karısı adlı kitabı okumaktadır. Birden elektrikler kesilir. Ted sinirlenir ve uyumak üzere yatak odasına gider. Fakat Alice peşinden gitmez. Zifiri karanlıkta, hiçbir yapay ışık kullanmadan okumaya devam eder.
Nasıl?
Bu kitabı hediye eden arkadaşıma bir kez daha teşekkür ederim. Felsefe, psikoloji, matematik...little little into the middle tarzında bir kitap. Beş bölümden oluşmaktadır.
Birinci bölüm "Yeşil top mu, kırmızı top mu?" Mantık ve olasılık hesaplamalarından oluşuyor. Bulmacaları gerçekten sevdim ancak çözememiş olsaydım çözümlerinden anlamam çok zor olacaktı. Çözümler kısmı havada kalmış diyemem ancak olayı dolanmaçlı anlatmış.
İkinci bölüm " Yoksa komşum bir zombi mi?" Burda algılarınızı sorguluyorsunuz. Benzer örneklermiş gibi gelsede bazen fikirleriniz bir öncekinden etkileniyor.
Üçüncü bölüm biraz ordan biraz burdan gibi. Hesap yapabileceğiniz bulmaca da var küçükken sorduğumuz "Açamayacağı kapı" sorusu da var. Birde felsefenin kisa tarihinde okuduğum deneyin çarpıtılmıșı da var.
Dördüncü bölüm grup psikolajisinden deneyler paylaşmakta. Bu bölümü inanılmaz sevdim çünkü insan psikolojisiyle ilgili güzel yönlendirmeler var.
Beşinci bölüm inançla ilgili çarpıtılmış( olayi başka bir hikayeye baglayarak) sorular var.
Felsefeyle ve insan psikolojisiyle ilgilenenlerin hoşuna gidecek bir kitap. En büyük eleştirim saçma ve kafa karıştırıcı hikayeler makulleștirilebilirdi. Matematikçilerin okumasını tavsiye ederim.
Bir arkadaşım kendisiyle birlikte çözmem için bana da almış. Aldığım muhteşem hediyelerden biri diyebilirim.
Kitap altı bölüme bölünmüş. Birinci bölüm "Mantık ve Olasılık" Einstein'ın bulmacasıyla başlıyor. Size tavsiyem bunu çözerken süre tutmanızdır. Bir kaç kişi çözdü ve en kısa süre şimdilik on beş dakika diyebiliriz. Diğer sorular olasılık sorularından oluşuyor. Gerçekten iyi düşünmek gerekiyor çünkü aklınıza gelen "Ne var bunda?" fikri hızlı adımlar atmanıza ve yanlışa gitmenize neden oluyor.
İkinci bölüm"Akıl Yanlış Yola Sapınca" bence en etkileneceğiniz kısım bu olacak. Nedeni ön yargılarınızın detayları kaçırmanıza neden olduğunu ve sizi yanlış cevaba götürmesine nasıl izin verdiğinizi fark ediyorsunuz. Ne kadar ön yargılı değilim objektif bir insanım deseniz de...
Üçüncü bölüm "Gerçek Dünya" burada birkaç başarılı proje ve genelde aklımıza gelen bir iki durumu değerlendirdiğini söyleyebilirim. Ancak değinmeden geçemeyeceğim bir başlık var burada: Caydırıcılık Paradoksu
Bu konuda bir anımı paylaşmak istiyorum. Birkaç öğretmen arkadaşı misafir etmiştim. Sokağa çıkma yasağının yaşandığı bir şehirde her zamanki gibi konu yaşanan olaylara ve insanlara verilen ceza ve ödünlere geliyor. Ben bir insanın ya o an yaptığı yada yapacağı bir fiilden dolayı ancak ölümün makul olabileceğini söylediğimde arkadaşlar ceza içinde ölümün olması gerektiğini ve bunun en azından annelerin içlerini soğutacağını söylemişlerdi. İşte bu hikayeyi okuduğumda aklıma gelen anı buydu. Hatalıyım yada hatalılar belki doğru olan yok buna herkesin farklı bir cevabı var. Ama bu başlık altındakileri okumanızı tavsiye ederim.
Dördüncü bölüm"Hareket, sonsuzluk ve belirsizlik" bu bölümü Matematikçliler çok sevecekler. Mantık, sayılabilir sonsuzluk... konularıyla ilgili gerçekten çok güzel hikayeler var. Matematik hocalarına defalarca sorulan ok hikayesine alternatif bir hikayede bulunuyor.
Beşinci bölüm" Felsefi Bulmacalar" buradaki paradokslara hayran olmakla kaldım. Gerçekten paradoks budur diyorsunuz.
Altıncı bölüm "Dibine kadar paradoks" ikilemde kalmadığınıza pişman olabilirsiniz.
Kitapta çerez başlıkları altında kolay eğlenceli problemler de var.
Kitap bağımılık yapıyor bitirip daha çok şey öğrenmek istiyorsunuz. Ancak bana kitabı hediye eden arkadaş bana çok kızdı( itiraf edeyim biraz hevesimide kaçırttı). O kitap bitmesin diye yavaş yavaş sindire sindire okumayı tercih etti. Sorulara birkaç gün vermeyi böylece sonuna kadar sorunun ayrıntılarını tatmayı tercih etti. Onun için kitap bitmemesini gerektirecek kadar eğlenceliydi.
Şunu net söyleyebilirim; felsefe, mantık, matematik, ilginç problemlerle vb. uğraşmayı seviyorsanız gerçekten bunu okumalısınız.
Einstein'ın ünlü matematik sorusu başta olmak üzere, birçok muhakeme, mantık ve zeka oyunlarının yeraldığı, zihnimizi farklı modellemeler kullanarak canlandırmak adına yanıbaşımızda bulundurulacak bir kitap...
Mantık, felsefe,zihin oyunları..İçine girmeye başladığınızda daha derinlere çekiyor sizi..Her zaman doğru cevapları bulamasanız da çözüm yolları düşünmek bile son derece eğlenceli. Kendi tarzındaki kitaplardan ayırt edici özelliği kesinlikle eğlenceli olması. Gri hücreleri çalıştırmak için ideal. Okumalısınız, tavsiye ederim..
Felsefeyi severim ama bu kitap bana "ağır" geldi. Kitabın adı sempatik gelmişti arka kapak ilgimi çekmişti ama onlarca kavram arasında kayboldum...
Çerez soruları pek tatmin edici değildi ama çok işime yarayan bilgiler de edindim.Hele bir sayfa var ki odadakiler kitabı görüp o sayfayı okur diye yırtmayı bile düşündüm o sayfayı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jeremy Stangroom
Unvan:
İngiliz Yazar, Editör ve Web Sitesi Tasarımcısı.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 121 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 86 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.