Einstein Bulmacası Aklınızın Sınırlarını Zorlayacak Bulmaca ve Paradokslar

8,5/10  (14 Oy) · 
49 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.555 gösterim
Einstein meşhur bulmacasını çocukken tasarlamıştı. Beş komşu ve bir balık hakkındaki bu hain problem öyle akıllıcaydı ki Einstein bu soruyu her elli kişiden yalnızca birinin çözebileceğini öne sürmüştü. Ama bu sadece başlangıç...

Bu kitapta, şimdiye dek tasarlanmış en şaşırtıcı zihin açıcılarla
karşılaşacaksınız. Üç kapıdan birini seçerken, sürpriz partinin hangi gün olacağına dair tahmin yürütürken ya da bilgisayarınıza düşen ve bir şekilde hep doğru çıkan maç tahmini e-postalarının güvenilirliğini hesaplarken gri hücreleriniz fazla mesai yapacak.

Çözümü bulmanız halinde ne kadar gururlansanız hakkınız. Ama aksi durumda lütfen sorumlu okurluğu elden bırakmayın; çözememenin verdiği sinirle fırlatılan kitap yaralayıcı olabilir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9786054729241
 • Orijinal Adı:
  Einstein's Riddle
 • Çeviri:
  Murat Sağlam
 • Yayınevi:
  Domingo Yayınevi
 • Kitabın Türü:
nazey 
04 Nis 01:42 · Kitabı okudu · 20 günde · Puan vermedi

Bir arkadaşım kendisiyle birlikte çözmem için bana da almış. Aldığım muhteşem hediyelerden biri diyebilirim.
Kitap altı bölüme bölünmüş. Birinci bölüm "Mantık ve Olasılık" Einstein'ın bulmacasıyla başlıyor. Size tavsiyem bunu çözerken süre tutmanızdır. Bir kaç kişi çözdü ve en kısa süre şimdilik on beş dakika diyebiliriz. Diğer sorular olasılık sorularından oluşuyor. Gerçekten iyi düşünmek gerekiyor çünkü aklınıza gelen "Ne var bunda?" fikri hızlı adımlar atmanıza ve yanlışa gitmenize neden oluyor.
İkinci bölüm"Akıl Yanlış Yola Sapınca" bence en etkileneceğiniz kısım bu olacak. Nedeni ön yargılarınızın detayları kaçırmanıza neden olduğunu ve sizi yanlış cevaba götürmesine nasıl izin verdiğinizi fark ediyorsunuz. Ne kadar ön yargılı değilim objektif bir insanım deseniz de...
Üçüncü bölüm "Gerçek Dünya" burada birkaç başarılı proje ve genelde aklımıza gelen bir iki durumu değerlendirdiğini söyleyebilirim. Ancak değinmeden geçemeyeceğim bir başlık var burada: Caydırıcılık Paradoksu
Bu konuda bir anımı paylaşmak istiyorum. Birkaç öğretmen arkadaşı misafir etmiştim. Sokağa çıkma yasağının yaşandığı bir şehirde her zamanki gibi konu yaşanan olaylara ve insanlara verilen ceza ve ödünlere geliyor. Ben bir insanın ya o an yaptığı yada yapacağı bir fiilden dolayı ancak ölümün makul olabileceğini söylediğimde arkadaşlar ceza içinde ölümün olması gerektiğini ve bunun en azından annelerin içlerini soğutacağını söylemişlerdi. İşte bu hikayeyi okuduğumda aklıma gelen anı buydu. Hatalıyım yada hatalılar belki doğru olan yok buna herkesin farklı bir cevabı var. Ama bu başlık altındakileri okumanızı tavsiye ederim.
Dördüncü bölüm"Hareket, sonsuzluk ve belirsizlik" bu bölümü Matematikçliler çok sevecekler. Mantık, sayılabilir sonsuzluk... konularıyla ilgili gerçekten çok güzel hikayeler var. Matematik hocalarına defalarca sorulan ok hikayesine alternatif bir hikayede bulunuyor.
Beşinci bölüm" Felsefi Bulmacalar" buradaki paradokslara hayran olmakla kaldım. Gerçekten paradoks budur diyorsunuz.
Altıncı bölüm "Dibine kadar paradoks" ikilemde kalmadığınıza pişman olabilirsiniz.
Kitapta çerez başlıkları altında kolay eğlenceli problemler de var.
Kitap bağımılık yapıyor bitirip daha çok şey öğrenmek istiyorsunuz. Ancak bana kitabı hediye eden arkadaş bana çok kızdı( itiraf edeyim biraz hevesimide kaçırttı). O kitap bitmesin diye yavaş yavaş sindire sindire okumayı tercih etti. Sorulara birkaç gün vermeyi böylece sonuna kadar sorunun ayrıntılarını tatmayı tercih etti. Onun için kitap bitmemesini gerektirecek kadar eğlenceliydi.
Şunu net söyleyebilirim; felsefe, mantık, matematik, ilginç problemlerle vb. uğraşmayı seviyorsanız gerçekten bunu okumalısınız.

Yasemin Kahveci 
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Mantık, felsefe,zihin oyunları..İçine girmeye başladığınızda daha derinlere çekiyor sizi..Her zaman doğru cevapları bulamasanız da çözüm yolları düşünmek bile son derece eğlenceli. Kendi tarzındaki kitaplardan ayırt edici özelliği kesinlikle eğlenceli olması. Gri hücreleri çalıştırmak için ideal. Okumalısınız, tavsiye ederim..

Gökhan Taşpınar 
02 Kas 2015 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

Einstein'ın ünlü matematik sorusu başta olmak üzere, birçok muhakeme, mantık ve zeka oyunlarının yeraldığı, zihnimizi farklı modellemeler kullanarak canlandırmak adına yanıbaşımızda bulundurulacak bir kitap...