Murat Sağlam

Murat Sağlam

YazarÇevirmen
8.0/10
381 Kişi
·
944
Okunma
·
0
Beğeni
·
20
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Kitap zekice yazılmış, konusu daha önce okuduklarıma benzemiyor, herkesin dediği gibi biyografi, gerilim yoktu sıkılmadım, okursanız pişman olmazsınız, özellikle değişik bir şey arıyorsanız, ben çok etkilendim okuduklarım arasında konusu değişik matematik dehasının hayatı kısacası müthiş.
Akıl her şeyi yaratacak kadar mucizevi her şeyi yıkacak kadar da tehlikeli.... On yargılarımın yıkıldığı bir kitap.Okumadan önce hiç bu kadar akıcı ve etkileyici olacağını tahmin etmiyordum. Jinzhenin gizemlı ve bir o kadar etkileyici hayatını kitaba almış yazar.. Ben okumaya başladığım andan itibaren kitabın içeriğine yazılan karakterlere hayran kaldmı.
Kitabı okumak isteyenlere tavsiyem açın o ilk sayfayı ve kitabın akıcılığına kapılıp gidin...... Sevgili Ördek yavrusunun hayatını keşfedin...
Kitabın isminden kaynaklı bir beklentim vardı başladığımda. Olağanüstü bir zeka, gizemli bir çalışma alanı ve seçilen insanların yer aldığı bir grubun anlatımının ve bir çok benzer kitaptan farklılık gösteren konusunun daha doyurucu olmasını bekliyordum. Kısa sürede bitirmedim haliyle ama fikir sahibi olabilmek adına da kitabı yarım bırakmadım. Eğer merakınızı gidermek ve sabrınızı sınamak isterseniz okunabilir. Beğenen ve keyifli bulan okurlara da saygı duyuyorum. Konu daha farklı ele alınıp, yazılabilir miydi? Onu da uzmanlarının yorumuna ve değerlendirmesine bırakıyorum. Beni aşan bir durum :) Kitaplarla kalınız.
Bu kitabı hediye eden arkadaşıma bir kez daha teşekkür ederim. Felsefe, psikoloji, matematik...little little into the middle tarzında bir kitap. Beş bölümden oluşmaktadır.
Birinci bölüm "Yeşil top mu, kırmızı top mu?" Mantık ve olasılık hesaplamalarından oluşuyor. Bulmacaları gerçekten sevdim ancak çözememiş olsaydım çözümlerinden anlamam çok zor olacaktı. Çözümler kısmı havada kalmış diyemem ancak olayı dolanmaçlı anlatmış.
İkinci bölüm " Yoksa komşum bir zombi mi?" Burda algılarınızı sorguluyorsunuz. Benzer örneklermiş gibi gelsede bazen fikirleriniz bir öncekinden etkileniyor.
Üçüncü bölüm biraz ordan biraz burdan gibi. Hesap yapabileceğiniz bulmaca da var küçükken sorduğumuz "Açamayacağı kapı" sorusu da var. Birde felsefenin kisa tarihinde okuduğum deneyin çarpıtılmıșı da var.
Dördüncü bölüm grup psikolajisinden deneyler paylaşmakta. Bu bölümü inanılmaz sevdim çünkü insan psikolojisiyle ilgili güzel yönlendirmeler var.
Beşinci bölüm inançla ilgili çarpıtılmış( olayi başka bir hikayeye baglayarak) sorular var.
Felsefeyle ve insan psikolojisiyle ilgilenenlerin hoşuna gidecek bir kitap. En büyük eleştirim saçma ve kafa karıştırıcı hikayeler makulleștirilebilirdi. Matematikçilerin okumasını tavsiye ederim.
Bu kitap tam üç kere okumuş oldum, yabancı dilde okuduğumuz kitaplar ne yazık ki çevirimde ayını ismi taşımıyorlar. Bazen böyle şaşırtmaca oluyor ama olsun. kitabının sonu bildiğim halde yine de merakla ve heyecanla okudum. Artur Conan Doyle her zaman büyük zevkle okuduğum, Hayal gücüne hayran kaldığım yazarlar arasında yer alan en büyük yazarıdır.
Çok çok güzel bir seri. Filmleri ve dizisinden sonra kitaplar inanılmaz güzel geldi. Gerek konu, gerek kullanılan tarz bakımından şahane bir eser. Yazarın cümleleri kullanışı, betimlemeleri ile kat kat güzelleşiyor. Kesinlikle ve kesinlikle okunması gereken seriler arasında.
Öncelikle herkese bu kitabı rahatlıkla ve hatta şiddetle tavsiye ediyorum. Okuduğuzda bir çok fayda göreceğiniz, içeriği dolu dolu bir kitap. İyiki de elime bu kitap geçmiş ve okumuşum diyorum çünkü harika bir kitaptı. Bir insan aklı ne kadar da ileri gidebileceği, ne kadar da sınırları zorlayacak şekilde zekalığın varlığı bu kitapta karşımızda. Kitapta ilerlerken hiç bir sıkıntıya uğramadım hatta kitap sayfalarını kendiliğinden çevirttirdi. Biliyorum kitabı çok övdüm; belki biraz da abartmış olabilirim. O da şuan kitabın etkisinde kalmamdan kaynaklanıyor olabilir. Kitap gençlik kitapları gibi içinde aşk barındırmıyor. Yada en azından aşk üstüne kurgulu bir kitap değil. Zaten yazarın araştırma yollarını son bölümde anlattığı üzere gerçek bir hayat hikayesi. Çerezlik bir kitap değil aksine olgun bir kitap. Okumanızı gerçekten tavsiye ederim. Umarım sizlerde beğeneceksiniz.
Bu kitapla Starling ve Hannibal'ın hikayesinin sonuna geliyoruz. Bu sefer diğer kitaplardan farklı olarak Hannibal'ın çelikten sandığımız kişiliğine iniyor ve onunla ilgi pek çok şey öğreniyoruz.
Açıkçası diğer kitapları gibi başladı ama inanılmaz bir sonla gözümdeki değeri bir anda yere çakıldı. Acaba nasıl hem böyle bir karakter oluşturup hem de karaktere bu kadar uygun düşmeyen bir son yazabildi? Yazarın Hannibal'a biçtiği sonla birlikte Hannibal bizim için de sona ermiş oldu.
Yazarın gerçek bir hikayeden yola çıkarak yazdığı bu romanı bana, 1994 nobel ekonomi ödülünü alan matematik profesörü John Nash'in yaşam öyküsünün anlatıldığı Oscarlı film Akıl Oyunları'nı hatırlattığını söylebilirim..
Yazar 11 yılda tamamlamış bu kitabı, emeğe saygı diyelim ve okuyalım arkadaşlar.. ;)
Matrix bir bilim kurgu. Felsefi temaları da ele almış. Varoluşculuk, ve realistlik. Kafa karıştırıcı bir kitap. Henüz keşfedemedigimiz doğa üstü bir gücümüz vardır belki. Sartre, freud gibi felsefecilerin yazıları da vardır. Matrix hakkında düşündürüyor. Filmini izlemistim. Kitabi daha zengin. Mavi hapı seçip kitabı şimdilik rafa kaldiralim

Yazarın biyografisi

Adı:
Murat Sağlam
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 944 okur okudu.
  • 46 okur okuyor.
  • 637 okur okuyacak.
  • 30 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları