1000Kitap Logosu
John Grisham
John Grisham
John Grisham

John Grisham

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.0
402 Kişi
1.288
Okunma
84
Beğeni
5,3bin
Gösterim
Unvan
Amerikalı Avukat, Politikacı ve Yazar
Doğum
Jonesboro , Arkansas , Amerika Birleşik Devletleri, 8 Şubat 1955
Yaşamı
John Grisham, 8 Şubat 1955 tarihinde Jonosboro, Arkansas'ta doğdu. Babasının işi nedeniyle sıkça taşınmak zorunda kalan Grisham bir süre Mississippi'de de yaşamıştır. 1981 yılında Mississippi State Üniversitesi'ndeki eğitimini tamamlar ve aynı yıl içinde Renee Johnes ile evlenir. Siyasi açıdan girişimler yapan ve aynı zamanda avukat olarak çalışan Grisham, 1983 yılında Mississippi House of Representatives'e seçilir. Aynı dönemde hiç bir zaman bitmeyecek iki kitap yazmaya başlar. Bir yıl sonra üçüncü bir kitabı yazmaya başlar, ancak onu 1986 yılında bitirir. Kitabın adı "Jüri" idi. Zorlu bir yayınevi arayışından sonra Nisan ayında Wynwood Press kitabı yayınlamaya kabul eder. Bir yılda sadece 5000 adedi satan kitap, yazmayı bırakmak için yine de bir sebep oluşturmuyordu. 1988 yılında piyasaya çıkan "Şirket" adlı kitabı ise büyük bir başarıydı. Paramount Pictures kitabı senaryolaştırmak için $ 600.000 ödedi. Bu romandan sonra her kitabı başarı kazanacaktı. Yılın yarısını yazmakla geçiren Grisham, diğer yarısını da oğulunun basketbol takımı ile ilgilenmekle geçirir. Medyadan fazla hoşlanmıyor, sakin yaşamayı tercih ediyor ve inançlı bir baptist'tir.
Emrah Tly
Davet'i inceledi.
320 syf.
·
6 günde
·
10/10 puan
Gizemli mi gizemli heyecanlı mı heyecanlı !!!
Eveet eveeet tekrardan herkese merhabalar :) Yeni bir yazar, yeni bir kitap ve yeni bir macera olarak başladığım bu serüven biraz muamma havasında başlasa da kitap ilk sayfalardan itibaren kendi içine öyle bir çekiyor ki insan sonraki sayfalarda neler olacak merakıyla ve heyecanıyla kitabı elinden bırakamıyor. Mesela ben bu incelemeyi yazdığım gün içinde kitaba olan merakım sebebiyle 170 sayfa okuyarak bu kitabı bitirdim. Çünkü az önce ifade ettiğim gibi heyecan, merak, gizem ve akıcılık ve ne ararsan var bu kitapta. Bu kitap vesilesi ile John grisham adlı yazar ile tanışmanın mutluluğu içerisindeyim aynı zamanda. İçerikten bahsedecek olursam eğer şöyle bir düşünün bakalım bir üniversite de hukuk profesörü olarak görev yaparken size bir mektup geliyor ve mektupta, babanız kendisine ait olan mirası siz ve kardeşiniz arasında paylaştırma amacıyla size bir davette bulunuyor. Siz de mecburiyetten oraya gidiyorsunuz ve babanızın yaşlılık nedeniyle ve var olan kronik hastalıklar sebebiyle vefat ettiğini acı bir şekilde öğreniyorsunuz. Sonra da kardeşiniz eve gelmeden önce yaklaşık 3 milyon dolar para buluyorsunuz ve bunu kardeşiniz geldiğinde ona bildirmeden bir çözüm üretmeye çalışıyorsunuz. İşte olayın püf noktasını para oluşturuyor. Bu para yüzünden başınıza çeşitli belaların geldiğini ve bir türlü huzur bulamadığınızı, çözümü de paranın nereden geldiğini araştırmaya başlayarak bulmaya çalışıyorsunuz. Ve olaylar sizi sürekli bir gizemden gizeme koşuşturuyor ve okurken sürekli bir heyecan içinde olduğunuzu fark etmenize bile ve kendi kendinize bir dedektif gibi sorular sormanıza ve olaylara sebep olunan faktörleri tahmin etmeye yönelik görüşler sunmanıza sebep olacak bir kitap. ##Ancak, beklenen aile buluşması gerçekleşemeden, baba ardında korkunç bir sır bırakarak ölür. Bu sırrı bir tek büyük oğlan bilmektedir. Ve belki biri daha.## Gerçekten ben okurken çok beğendim size de kesinlikle tavsiye ederim. Özellikle gizem tarzında kitap okuyanlara şiddetle tavsiye edilir. İyi okumalar dilerim :)
Davet
7.5/10
· 28 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Suzan gündüz
Vurguncu'yu inceledi.
384 syf.
·
Puan vermedi
#okudumbitti #JohnGrısham #Vurguncu #383sayfa #HaziranAyı7ciKitap "Eğer ellerinde hiç kanıt olmadan beni on yıl hapiste tutuyorlarsa, alnıma 'HÜKÜM GİYMİŞ SUÇLU' damgası vurulduktan sonra başıma neler gelebileceğini sen düşün artık"... Diye başlayan ve bu hikaye nereye varacak merakı ile hızlıca okunacak bir polisiye macera... Okurken zekanın yanlış ellerde nasılda harcanıp boşa gidebileceğini tanıklık ederek üzüldüm doğrusu. Tertemiz bir avukat iken işlemediğiniz bir suçtan dolayı hapse atılsaydınız ne yapardınız? Valla kitabın sonunda insan şöyle bir ohh olsun size diyor... Ömrünüzden çalınan 5 yılın (aslında 10 yıl ama zekası sayesinde 5ci yılda kurtuluyor.. Bu spoi değil çünkü hikaye asıl burdan sonra başlıyor) karşılığı ne kadar eder? Buna fiyat biçilebilir mi? Alıntılar spoi içermiyor ve aslında bu sorulara verilebilecek cevapları netleştirecek nitelikte. Özellikle ilk iki alıntı.. Öyleyse alıntılarla devam edelim.. "Ağlamak üzereyken kendimi hücremin yalnızlığına dar attım.. Cezaevlerinde çok gözyaşı dökülür ama kimseye gösterilmez" "Cezaevlerinde insan uzun süre kalınca çeşit çeşit zalimlikle karşılaşır.. Bunlardan biri sevdikleriniz ve dış dünya tarafından yavaş yavaş unutulmaktır" Masumsunuz ama buna babanızı bile inandıramıyorsunuz. Ne acı.. "Uyuşturucu işinde mutlu bir son beklentisi içinde olamazsınız" "Beyazların dünyasında siyah olmanın nasıl bir şey olduğunu açıklamaya kalkıyorum ama bazı şeylerin bir yemek süresinde açıklanamayacağını fark edip susuyorum"
Vurguncu
9.0/10
· 24 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5