Jonas Jonasson

Jonas Jonasson

Yazar
8.1/10
12 Kişi
·
22
Okunma
·
2
Beğeni
·
581
Gösterim
Adı:
Jonas Jonasson
Unvan:
İsveçli Gazeteci, Yazar
Doğum:
Växjö, İsveç, 6 Temmuz 1961
Allan iki kardeşin sözünü keserek araya girdi ve hayatında çok yer dolaşıp dünyayı gördüğünü söyledikten sonra bunun sonunda önemli olan tek bir şey öğrenmiş olduğunu bildirdi. Dünyadaki en büyük ve çözülemeyecek gibi görünen çatışmaların hepsi bu tür tartışmalardan çıkıyordu.
'' Sen aptalsın,hayır,sen aptalsın,hayır esas aptal sensin.'' Böyle zamanlarda tek çözüm, birlikte votka içip sonrada ileriye bakmaktı.
"Hayatım yeni bir dönemece mi girmek üzere acaba?"
Adam böyle bir ihtimalin her zaman olduğunu söyledi fakat bunun Bay Karlsson'a bağlı olduğunu da ekledi.
"Güne neler olabileceğini düşünerek başlamamanın mantığını şimdi daha net anlıyorum," dedi Allan. "Sonuçta ne kadar tahmin yürütürsem yürüteyim, bu asla aklıma gelmezdi."
Macera anlamında oldukça iyi bir kitaptı. Yok canım daha ne olabilir dediğiniz anda dahası da oluyor. Fakat edebi açıdan değil de yalnızca macera kitabı olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Anlatımı gayet akıcı. Ama bazı yerlerde biraz fazla abartı olduğunu düşündüğüm oldu. Yazarın hayli ilginç bir neden-sonuç çizgisi var. Bu konu üzerine baya kafa yormuş gibi ve her olay bir şekilde birbirine bağlanıyor. Ama bazı şeyler de öylesine olur değil mi, her şeyin bir sebebi olmak zorunda değil bence. Bu konuda yazar ile bir anlaşmazlığımız vardı sanırım. Bu arada eğer dünya siyaset tarihine ilginiz varsa mutlaka çok zevk alacaksınız! Zira ben de ana karakter Allan gibi siyasetten hiç haz etmeyen biri olarak bu konuda baya zorlandığım oldu çünkü bir hayli yoğun bir dünya siyaset tarihi anlatımı vardı ama kabul etmeliyim ki sıkıcı olmadan.
Muhteşem, dolu dizgin bir macera... 100 yaşında sıkılıp camdan atlayıp terlikleri ve sabahlığı ile bir otobüse atlayan Allan'ın bugününü ve dününü anlatır. Dün yaşadıklarıyla ağzımızı açık bırakıp bir anda günümüze döndüğünde o ağzımız bir türlü kapanmaz. Kitabın filmi de mevcuttur fakat kitap kadar sürüklemez ve ayrıntıya girmez.
Edebi ve akademik kitapların arasında, dünya tarihinden en soğuk karakterlerin en absürd şekilde bir olay örgüsüyle harmanlandığı eğlenceli ve güzel bir kitaptı.
Tatilde eğlenmek isteyenlere tavsiye olunur.
Kitap Dünya'da 2 milyonun üzerinde satmış(Ön kapak)
Kitabın adı ilgimi çekti. Değişik bir adı var. Kitabın kahramanı Allan. Yüz yıllık bir ömür boyunca yaşadıklarını heyecan ve merak içinde okudum. Okuduğum en ilginç romanlardan biri.
mutlaka okuyun.
Gevrek gevrek gülmek için birebir. Dünya tarihi hakkında çok kabaca da olsa bir fikir sahibi olmak kara esprilerin anlaşılmasını sağlar. İlk kısımlar biraz yavaş yürüyor ama sonrasında kendinizi kaptırıyor, hızlıca devam etmek istiyorsunuz. Çok hoş. Allan'ın siyasetten anlamadığına, siyaset konuşulduğunda dinlemediğine bakmayın, bence fena halde siyasal önermesi olan da bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jonas Jonasson
Unvan:
İsveçli Gazeteci, Yazar
Doğum:
Växjö, İsveç, 6 Temmuz 1961

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 22 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 29 okur okuyacak.