Geri Bildirim
Julianne MacLean

Julianne MacLean

7.6/10
77 Kişi
·
155
Okunma
·
11
Beğeni
·
2.224
Gösterim
Adı:
Julianne MacLean
Unvan:
Kanadalı Yazar
E.V. Mitchell ismiyle de roman yazmaktadır.
Birini istediğin kadar uzaktan yargılayabilirsin ama hiçbir zaman neyi neden yaptığını bilemezsin.
Tanıdığın düşman tanımadığın dosttan iyidir, dedi kendi kendine.
Eğer bu gün öleceksem ölürüm ama bu hayattan asla savaşmadan ayrılmayacağım.
Bir insanın ölümü dünya üzerinde dalga etkisi yaratırdı.Bazıları o kayıp sebebiyle acı acı çekip yas tutardı ya da sadece Tanrı'nın bilebileceği şekillerde etkilenirlerdi.
Bir İskoç tarihi aşk romanı daha bitti. Bu tür romanlarda erkek karakterin şablondan şaşmaması büyük önem taşıyan husus. Bu grubu diğer tarihi aşk romanlarından ayıran ince ayrıntı erkek karakterlerin insan üstü fiziksel özellikler taşımasında yatıyor bence. Bu romanda da bu ayrıntı sıkça ve oldukça net bir şekilde verilmişti. Yine bir kale yine klanlar arası bir husumet ve yine ruhen kırılgan bir yapıya sahip olsa da sergilediği tavırlar itibariyle en yiğit erkeklere taş çıkartacak cinsten bir kadın karakter...Gwendolen ile Aslan Angus'un hikayesi.
Detayları roman özetinde bulabileceğiniz için kişisel değerlendirmeme dosdoğru geçiş yapacağım. Hikayenin akışı ve işlenişinde aceleciliğin olmaması güzeldi. Beni takip edenler biliyor detay severlerdenim. Kahramanlarımızın karşılaşması daha ilk andan olduğu için acaba diğeri nerede karşısına çıkacak derdine düşmüyorsunuz. Takıldığım özellikle iki nokta vardı ki puanımı düşürmeme özellikle bunların neden olduğunu belirtmek zorundayım.Öncelikle duygusuz, vahşi, acımasız, kindar... Angus'un Gwendolen'i ışık hızında gönlünün kraliçesi yapıp çizilen mizacına taban tabana zıt bir şekilde evbeyi halini alışı tat kaçırıcıydı. Ama bundan daha sinir bozucu olan yan ise o kapılara sığmayan, neredeyse kükreme şeklinde konuşan, bir yan bakışı ile insanları titreten güya ruhsuz adamın Gwendolen'e "yavrum" diye seslenişiydi ki bu kelimeyi buna benzer birkaç kelime ile birlikte roman boyunca sıkça kullandığındaki irkilmemi varın artık siz tahmin edin.

Bunlar benim alacağım keyfi kaçırmaz diyorsanız güzelce bir romandı "yeminimi bozana kadar". Karakter tayfası bu tarz bir roman için kısıtlı olsa da iyi tasvir edilmişlerdi. Mekan detaylarına çok fazla girerek okuyucu boğulmamış ama hayal edebilmeye yetecek kadarı da dile getirilmişti. Sona birkaç yıl sonraya ait bir şeyler eklenebilirdi ama bu büyük bir eksik de değildi.

Okuyacaklara iyi okumalar dilemekten başka söylenecek bir şey kalmadı:)
Kitabın erkek karakterine karşı bir önyargıyla başlamıştım, serinin ilk kitabında hiç sevemedim nedense. Bu kitapta biraz olsun önyargılarımı yok etti diyebilirim Angus. Ancak yine de kişiliği tam olarak oturmamış kaba saba bir adamla karşı karşıyayız özellikle de kitabın ilk kısımlarında. Kadın karakter hoşuma gitti güçlü ve sadık bir kadın Gwendolen. Bu tarz kitaplarda nefretten nasıl bu kadar kolay aşk duygusuna geçebiliyorlar anlayamıyorum doğrusu. O yüzden çok da gerçekçi gelemiyor ve duyguyu geçiremiyor okuyucuya. Yine de severek okudum bir günde bitirdim. Şimdi serinin diğer kitabı Çapkın Lanchlan'ın hikayesine geçme zamanı...
Aslında puan olarak 1 hak eden bir roman ancak yazarın kurgusu güzel oluğundan 2 verdim. Ben bu kadar iğrenç bir çiftle karşılaşmadım. Kız kendini akıllı sanan ahmağın teki, adamsa neymiş efendim zamanında birini sevmiş sonra öldüğü için sözde bunalıma girmiş bu bunalımı kadınlarla atlatan şaklabanın teki. Adamın ailesi de ayrı uyuz. Kitapta sadece kurgu ve kapağı sevdim diyebilirim. Ancak bunlar bile kitabı okuduktan sonra içimi rahatlatan özellikler değil. Okuduktan sonra hemen çöpe giden bir kitap oldu. Yazara bir şans daha vermeye değmez.
Catherine ve Lachlan'ın aşkı anlatılıyor.
Catherin, 3 yıl önce hafızasını kaybetmiş ve hiç bir şey hatırlamıyor. Arada sırada bazı rüyalar görüyor ama ne olduğunu anlayamıyor. Bir gün şatolarının bahçesinde bir İskoç askeri Ona yaklaşıyor ve Ona Raonaid diye hitap ediyor. Bu yakışıklı İskoç'u hatırlamıyor. Ama acaba geçmişini öğrenebilir mi? diye merak ediyor ve Onunla bir maceraya atılıyor.
Lachlan Catherine gördüğü gibi Onun Raonaid olduğunu sanıyor. Ona 3 yıl önce büyü yapan ve kadınlardan uzak durmasını sağlayan lanetleyen kadın. Tek istediği Raonaid'in laneti kaldırması. Ama Catherine hafızasını kaybettiğini söylüyor. İlk başlar da Ona inanmıyor ama sonra acaba mı diyor. Çünkü Raonaid'e benzemiyor bu kadın. Dış görünüş olarak aynı ama huy olarak çok farklı. 3 yıldır lanet yüzünden kadınlardan uzak duran Lachlan Catherine'den uzak durmakta çok zorlanıyor. Çünkü Catherine'i çok arzuluyor. Hem çok nefret ettiği kadın hem de çok arzuladığı kadın Catherin... Acaba doğru mu söylüyor? Gerçekten hiç bir şey hatırlamıyor mu?
Catherin de Lachlan'dan çok etkileniyor ve lanete rağmen O da Ondan uzak duramıyor. Sonunda daha lanet kalmadan ateş ile barut birleşiyor.
Devamını size bırakıyorum. İyi okumalar...
Gizem yüklü bir kitap...
Kurgusu yoğun kitaplardan bir kafamı kaldırıp eğlenceli vakit geçireyim dediğim zamanlarda tarihi aşk romanları bana ilaç gibi geliyor. Bu romanda Wilson kardeşlerin en küçüğü Adele'in hikayesi anlatılıyor. Her zaman doğru hareket eden, hayatında taşkınlığa hiç yer vermeyen, söz dinleyen, mükemmel insan abidesi Adele'i de yoldan çıkaracak biri varmış meğer, Alcester Baronu Damien Renshaw! Bir tarihi aşktan bekleneni veren, samimi ve kolay okunur bir kitap. Bu serinin kapaklarını ayrı sevdim yalnız.
Okurken diğer karakterleri hatırlayınca farkettim ki serinin diğer kitaplarını da okumuşum önceden. Ama bağımsız da rahatlıkla okunabilir. "Yan Benimle" okurken heyecanlandıran, merak ettiren, sonuna kadar acaba gerçekler neler? dedirten konusuyla ve bir o kadar da kurgusuyla enteresan bir kitap. Ben okuduğum için mutlu oldum. Güzel vakit geçirtiyor size de tavsiye ederim
Bu kitap bence serinin en güzel kitabıydı. Epey gizemli ve tahmin edilmesi zor olay kurgusuyla sayfaları hızlı hızlı çevirdim. Özellikle Catherine ve Raonaid'in arasındaki bağ ortaya çıkana kadar tam bir bilmeceydi olanlar. Lachlan'ın bağlanma sorununun temelini de öğrendiğim için ona kızamadım. Hatta 3 kitap içindeki en kibar ve kadın ruhundan anlayan adam olduğu için ekstra sempatimi bile kazandı :) Güzel bir aşk hikayesi ve mutlu son... Tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Julianne MacLean
Unvan:
Kanadalı Yazar
E.V. Mitchell ismiyle de roman yazmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 11 okur beğendi.
  • 155 okur okudu.
  • 61 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.