1000Kitap Logosu
Justin Cronin
Justin Cronin
Justin Cronin

Justin Cronin

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.5
99 Kişi
273
Okunma
17
Beğeni
1.688
Gösterim
Unvan
Amerikalı Yazar
Doğum
New England , Amerika Birleşik Devletleri, 1962
Yaşamı
Justin Cronin New England’da doğdu. PEN/Hemingway Ödülü ile Stephen Crane Ödülü’nü kazanan Mary and O’Neil’in ve The Summer Guest’in yazarıdır. Rice Üniversitesi’nde İngilizce bölümünde ders vermektedir. Ailesiyle Houston, Texas’ta yaşıyor.
CemCBG
Hiçlikten Gelen Kız'ı inceledi.
%44 (350/788)
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Bu kitabı hiç istemeden yarıda bırakıyorum, ama neredeyse 100 sayfa okumama rağmen kitabın ikinci kısmı birincisinden o kadar farklı ki artık yapacak birşey kalmadı. Romanın 270 sayfalık ilk kısmında çok iyi kotarılmış, çok güzel anlatılan bir hikâye var. Stephen King'in Mahşer'ini de anımsatan bir kıyamet hikâyesi bu: bir virüs yayılıyor ve medeniyetler yıkılıyor. Ancak bu 270 sayfalık ilk kısım bir kaç insanın hikâyesini tamamen her birine ait hikâyeler ve psikolojilerini dört dörtlük bir üslûpla verebilme becerisiyle ikinci kısımdan ayrılıyor. Kesinlikle kalburüstü bir kalem bu, çok ilgi çekici bir üslûpla ürkütücü bir geleceği ürkütücü bir şekilde anlatıyor bize, karakterlerimiz sonradan her yeri ve herşeyi yok eden olacak felaketin ilk adımlarına bizi tanık ederken baştan sona edebiyat kokuyor sayfalar ve kitabı şaşırarak okurken bu kadar iyi bir esere denk gelebildiğim için kendimi şanslı hissediyordum açıkçası: hayvanat bahçesi bölümünün tamamı, anlatılan karakterlerin tarihlerinin ve hikâyelerinin sayfa sayfa aktığı bütün bölümler, hiçlikten gelen kız Amy'nin "ne olduğumu" sözünün sayıklandığı sayfalar kitabın gerilimini kademe kademe artırıyor, Justin Cronin bu ilk kısımda parmak ısırtacak bir yetenekle ve maharetle anlatıyor hikâyesini, açıkçası Stephen King'in mekân adı dolu eserlerine kıyasla karakterlerinin boyut kazandığı ve bu insanları umursamamızı sağlayan üslûbu kitabı okumaya değer kılıyor. Kitabın ikinci kısmı, felaketin 100 sene sonrasına götürüyor bizi. Bu kısımda mekânlar kadar karakterlerin tamamı değişiyor ve yeni bir kitap okumaya başlıyoruz açıkçası. İşte bu kısımı 100 sayfa kadar okumaya çalıştıysam da olmadı, yeni karakterler, yeni hikâyelere ısınmam mümkün olmadı ve yazarın bir şekilde ilk kısımdaki gibi iyi yazamadığını, hikâyesini iyi kuramadığını düşündüm. Okumaya devam edenler incelemelerinde eseri övmüşler. Ben de herkese öneririm.
Hiçlikten Gelen Kız
8.4/10
· 179 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
13
Sevgi Sertel
Hiçlikten Gelen Kız'ı inceledi.
788 syf.
·
61 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
“Hiçlikten gelen kız” ve “Oniki” seri kitaplarımı bitirdim ancak yorum yapamamıştım:) İlk kitap “Hiçlikten gelen kız” büyük bir bölümü oldukça sıkıcı geçti benim için. Farklı zamanları anlatıyor uzun bir süre… Kitabın yarısından sonra ilgimi çekmeye başladı diyebilirim. İkinci kitap “Oniki” den ise çok daha fazla keyif aldım… Asıl heyecan ikinci kitapta başlıyor. Kitabın Kısa özeti ise; Kitap aslında klasik Amerikan filmlerinin konusu gibi başlıyor. Nuh Projesi: ABD ordusunun elindeki büyük güç. İnsanların yaşlanmasını yavaşlatacak bilimsel bir proje. Virüsün enjekte edildiği 12 idam mahkûmu… Sonuncu ve en önemli denek: 6 yaşında, sahipsiz bir kız, Amy Bellafonte… Kanlı bir savaş sonrasında denekler laboratuvardan kaçar. Son derece güçlü, vampire benzeyen bu yaratıklar müthiş bir açlıkla, insanlığın sonunu getirebilecek virüsün dünyaya yayılmasına yol açar. Çehresi tamamen değişmiş dünyada yaşamlarını devam ettirmeye çalışan insanları büyük bir mücadele beklemektedir. Bu geceden sağ kurtulan Amy, kendisine inanan ve destekleyen bir grup insanla uzun yıllara ve geniş bir coğrafyaya uzanan destansı, soluk kesen bir yolculuğa çıkacak ve kurtuluşa giden yolda anahtar kişi olacaktır. İkinci kitabın sonu heyecan dolu bir sonla bitti. Bakalım 3. Kitap da neler olacak :) Fantastik severlere tavsiye ediyorum.
Hiçlikten Gelen Kız
8.4/10
· 179 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Kerem Bilici
Hiçlikten Gelen Kız'ı inceledi.
788 syf.
·
6 günde
·
5/10 puan
Vampirler
394 sayfada çok rahat anlatabileceğin olayları neden 788 sayfada anlatır yazar? Naif düşünürsek edebi bir kaygı, yeni bir anlatım tarzı denemesi vs diyebiliriz. Ama ben artık o kadar naif düşünemiyorum. Sayfa sayısı arttıkça fiyat ta artıyor, gelir artıyor yani. Bu sebepten ilgi çekici olayların arasına her karakterin lüzumlu lüzumsuz anılarını iç seslerini vs doldurursun ki bir taraftan da cebin dolsun. Olan gözleri kanayan okurun beynine cüzdanına olsun. Velhasıl bu kitabı beğenmedim.
Hiçlikten Gelen Kız
8.4/10
· 179 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Simay
Hiçlikten Gelen Kız'ı inceledi.
788 syf.
·
7 günde
·
10/10 puan
Sayfa sayısı ve büyüklüğü itibariyle gözümü korkutan bir kitaptı öncelikle. Yarım bırakacağımı tahmin ederek okumaya başlamıştım fakat sonuç hiç de öyle olmadı, Biraz kitap hakkındaki düşüncelerimi söylemem gerekirse; Okuduğum en ilginç romanlardan biri olmasının yanı sıra, okurken beni bu kadar ürküten başka bir roman olmadı. Film izler gibi hissettim kendimi. Konu gayet akıcıydı, ara ara karakter atlamaları yaparak ilginin dağılması engellenmişti. Ayrıca kitabı okurken " ya gerçek olsaydı ne yapardım acaba" diye sorguladım kendi kendime. Fantastik/Gerilim severlerin beğeneceğini düşünüyorum.
Hiçlikten Gelen Kız
8.4/10
· 179 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
11