Kansu Şarman

Kansu Şarman

Yazar
9.2/10
15 Kişi
·
33
Okunma
·
2
Beğeni
·
752
Gösterim
Adı:
Kansu Şarman
Unvan:
Türk Gazeteci ve Yazar
Doğum:
Samsun, 1969
(1969) Samsun'da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Tarih Bölümü'nde öğrenim görürken 1988'de gazeteciliğe başladı. Hürriyet gazetesinde, atv Haber Merkezi'nde ve Ulusal Basın Ajansı'nda muhabir ve editör olarak çalıştı. 1996'da, halen çalıştığı NTV'de editör olarak göreve başladı, o dönemde kurum bünyesinde yayımlanan Popüler Tarih dergisinin editörlüğünü yaptı. NTV Radyo için tarih programları hazırladı. Çeşitli dergilerdeki çok sayıda makalesinin yanı sıra, Adamlı Torpidolar - Edip Şahsuvaroğlu'nun II. Dünya Savaşı Anıları adlı bir çalışması vardır.
Bütün bunlardan bana ileride yararlı olacak pek çok ders aldım. En önemlisi de insanların acılarını paylaşmak ve insanoğlunun kusurlarına, yaptığı hatalara anlayışla davranmak oldu.
Türkiye'de herkesin milli ve dünyevi, modern ve demokratik bir terbiye alması esastır. Eğitimin milli olmasından maksat; gençleri, yaşayan bütün kurumları, düşünce ve idealleriyle milli topluma uydurmaktır. Dünyevi kelimesinden hedeflenen anlam, eğitimin laik olması, düşünceyi daraltan ve vicdan özgürlüğünü kıran her türlü dini etkiden uzak bulunmaktır. Modern deyimiyle, eğitimin, yöntemler ve teknikler bakımından en yeni bilimsel kurallara göre sürdürülmesi; demokratiklik ile de eğitim ve öğretimin bütün olanaklarından kadın-erkek tüm ulus bireylerinin eşit derecede yararlanması, serveti ve toplumdaki yeri ne olursa olsun her gencin yeteneği ve zekası derecesinde öğrenim görebilmesine hiçbir engelin konmaması düşünülmelidir.
Mustafa Necati
Bir Türk köyüne geldiğimde avcıyı ve arkadaşlarını rahat ettirmek için herkesin birbiriyle yarıştığına her zaman şahit oldum.
Konukseverlik: bu aslında onlara heyecan veren tek düşüncedir sanki. Avcıların köyden ayrılırken vermek istediği karşılığı bu yoksul ve zavallı insanların almaktan nasıl kaçındığı ise insanı çok duydulandırır.
Atatürk de, yurtdışına gidecek öğrencilere çektiği telgrafta şöyle diyordu: "Sizi birer kıvılcım olarak gönderiyorum. Volkan olup dönmelisiniz."
Eğer mümkünse gecelemek için Rum köyü yerine her zaman Türk köyünü tercih edin. En fakir Türk köyünde bile, kelimenin tam anlamıyla Şark’ın geleneksel konukseverliğini bulursunuz. Rum köyünde ise sizi azami şekilde istismar etmeye kalkarlar; hatta fişeklerinizi bile çalarlar.
"... Hayatta hiçbir zaman kafamızdaki kadar harikulade şeyler olmayacağını henüz idrak etmemiştim."
[Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali ]
Bir gün, yarım salkım üzümle bir şeftalinin pamuklar içinde sarılı olarak eczane vitrininde teşhir edildiğini görmüş, hayretle ve biraz da hasretle seyretmiştik. Muz ise sadece 16 yaşından küçüklere verilmekteydi.
Turan Kural / Tekstil Mühendisi
Bazı şeyler vardır ki bir kanunla, bir emirle, bir düdük çalarak düzeltilebilir. Ama bazı şeyler vardır ki; kanunla, emirle, milletçe omuz omuza boğuştuğumuz halde düzelmezler. Fesi atar, şapkayı giyer adam; ama alnında fesin izi vardır. Siz, sarıkla gezmeyi yasaklarsınız. Kimse sarıkla dolaşmaz ama bazı insanların başındaki görünmeyen sarıkları yok edemezsiniz. Çünkü onlar zihniyetin içindedir. Zihniyet, binlerce yılın birikimidir. O birikimi bir anda yok edemezsiniz; boğuşursunuz onunla sadece... Yeni bir zihniyet, yeni bir ahlak yerleştirinceye kadar boğuşursunuz ve sonunda muvaffak olursunuz.
Atatürk
314 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10
BİR YAŞAYIŞ SERÜVENİ
Bu kitabı bir öneri sayesinde okudum ve hayalleri doğrultusunda ilerleyen macerayı seven bir paşayla karşılaştım, Hobart Paşa. Denizciliğe ilgisi ve katıldığı abluka yarıcılık ve savaşlarla tanıdığım Hobart paşa bu işlerinin yanı sıra kısa süreli bir aşk yaşantısını da kitap da okuyoruz. Kitabın dikkat çeken bir yönü ise -köle ticareti- konusu.

Osmanlı’nın komutanlarının hem hakkını vermiş hemi de verdikleri yanlış kararların etkilerinden bahsetmiştir.
Kitabın son bölümlerinde -Osmanlı’da avcılık- ve İstanbul’un toplum hayatı hakkında “Pera Sosyetesi” başlığı altındaki fikirlerini okuyarak bu iki konu hakkındaki güzel ve eleştirel bilgilerini elde ediyoruz. Bir anı kitabı olmasına rağmen oldukça dikkat çekici ve sürükleyici.

Kitabın özetine gelicek olursak;

Kitap ilk Hobart Paşa tarafından “Sketches From My Life” adı ile kaleme alınmıştır (1886).
Hobart, ilk eğitim hayatına on yaşında sevmedigi ve ilgisi olmadığı ünlü bir okula başlayarak yapıyor. Burada bir yıllık başarısızlığı neticesinde ilgi duyduğu denizciliğe, albay rütbesine terfi etmiş kuzeni sayesinde, Kraliçe’nin Donanması’nda öğrenci olarak işe başlıyor. Denizcilik tecrübesinin başlarında hayatının ilk zorluklarıyla mücadele vermeye başlıyor. Daha sonra İspanya’da görevli İngiliz ordusuna bağlı deniz birliğine tayin ediliyor. Bu görevinde de Hobart’ın olgunlaşmasının aşamalarını yaşadığına şahit oluyoruz. Güney Amerika kıtasının en önemli şehirlerinden biri olan Buenos Aires’te yaşadığı maceraları okuyoruz kitabımızda.

Ardından Brezilya da köle ticaretine son vermek amacıyla Güney Amerika’ya gidecek bir gemiye tayin ediliyor. Bu dönemde Afrika ile Güney Amerila sahillerinde büyük ölçüde köle ticareti yapılıyordu. Zor şartlarda ve işkence görülerek sahillerden geçirilmeye çalışan köleler bazı kesim için zengin bir gelir kaynağı idi. Hobart paşa uzun süre köle tacirlerine karşı mücadele vermiştir.

Kırım Savaşı’nda Ruslara karşı savaştı bu savaştan sonra kıdemli albay rütbesine terfi edildi. Hareketli olmayı seven Hobart paşa Washington hükümetine baş kaldırmış Güney Amerikan eyaletlerine karşı uygulanan abluka yarıcılıkla ilgilenmeye başladı. Abluka yarıcılıkta kullandığı “The Don” isimli buharlı gemisiyle heyacan ve macera dolu anlar yaşayan Hobart Paşa, abluka altındaki şehirlere yardım etmesi ona ün ve para kazandırdı.

Üstlendiği bu görevler sonucunda Avrupa turu yapmaya karar veren Hobart paşa tesadüf sonucu Konstantiniyeye gider ve Osmanlı imparatoru sadrazamı Fuat Paşa’ya ziyarette bulunur. Fuat Paşa’nın teklifi üzerine Osmanlı donanmasında görev almaya başlar. İlk görevi olan Girit isyanını bastırdı ve bu sayede koramiralliğe yükseldi. Ardından Osmanlı-Rus savaşında Karadeniz donanması komutanı oldu. Osmanlı donanmasındaki askeri hayatını bu şekilde özetlemek doğru olur diye düşünüyorum.
368 syf.
·Beğendi·10/10
Hayatım boyunca okuduğum en güzel kitaplardan birisi. Türk olarak kendi askerimizin atalarımızın dedelerimizin yaşadıklarını nasıl kahramalıklar yaptığını destansı mücadelelerini o zamanların temiz anadolu insanımızın profini mükemmel bir şekilde bizlere sunan bir eser

Yazarın biyografisi

Adı:
Kansu Şarman
Unvan:
Türk Gazeteci ve Yazar
Doğum:
Samsun, 1969
(1969) Samsun'da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Tarih Bölümü'nde öğrenim görürken 1988'de gazeteciliğe başladı. Hürriyet gazetesinde, atv Haber Merkezi'nde ve Ulusal Basın Ajansı'nda muhabir ve editör olarak çalıştı. 1996'da, halen çalıştığı NTV'de editör olarak göreve başladı, o dönemde kurum bünyesinde yayımlanan Popüler Tarih dergisinin editörlüğünü yaptı. NTV Radyo için tarih programları hazırladı. Çeşitli dergilerdeki çok sayıda makalesinin yanı sıra, Adamlı Torpidolar - Edip Şahsuvaroğlu'nun II. Dünya Savaşı Anıları adlı bir çalışması vardır.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 33 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 48 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.