Kathleen E. Woodiwiss

Kathleen E. Woodiwiss

Yazar
7.9/10
57 Kişi
·
151
Okunma
·
10
Beğeni
·
1.727
Gösterim
Adı:
Kathleen E. Woodiwiss
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Alexandria, Louisiana , Abd, 3 Haziran 1939
Ölüm:
Princeton, Minnesota , Abd, 6 Temmuz 2007
Kathleen E. Woodiwiss, kızlık soyadı kathleen Erin Hogg (3 Haziran 1939 - 6 Temmuz 2007), Amerikalı yazar. The Flame and the Flower (1972) romanının yayınlanması ile tarihsel romantizm tarzına öncülük etmiştir.

On altı yaşındayken ABD Hava Kuvvetleri Teğmeni Ross Eugene Woodiwiss bir araya geldi. Ertesi yıl 20 Temmuz 1956 tarihinde evlendiler.

Romalarının tamamı, Amerikan İç Savaşı, 18. yüzyıl İngiltere ya da William Fatih zamanında Saksonya da dahil olmak üzere çeşitli geçmişlere dayanan tarihsel romantizmdendi.
"İnsan, kendini aptal durumuna düşürür. Eğer izin vermezse, başkasını bunu yapması çok zordur."
"...Utanca dayanamadıkları için hayatlarına son veren kadınlar duymuştum. Ama bence bu ahmaklıktan başka bir şey değil."
"Bir kadinin bedeni, saygi gosterilmesi gereken, onu kirleteceklere izin verilip kirletilmemesi gereken kutsal ve ozel bir seydi. Satilmasi ya da degis tokus icin kullanilacak bir malzeme olmamaliydi."
686 syf.
·8 günde·10/10
Kathleen bu romanıyla beni bir kez daha hayal kırıklığına uğratmadı. Tadı damağımda kalan bir roman oldu benim için. Baş karakterler okuduğum diğer tarihi aşk romanlarından çok farklıydı. Bu kez sevdiğinin peşinden koşan kişi bir kadın değil de erkek; tanıştığı insandan bir an önce kurtulmak isteyen ancak ondan tuhaf bir şekilde ayrı duramayan,kendi isteklerini önde tutan karakterimiz erkek değil de kız. - ki kız başta gerçekten ondan kurtulmaya çalıştı gel gör ki adam peşine takıla takıla ondan ayrılamamaya başlasa da sonra gene kurtulmaya çalıştı sonra ciddi anlamda adamın yanında durdu.-

Ben okuduğum iki romanında -İki Yabancı, İhtiras Çiçeği- çok belirgin bir son görememiştim ayrıca kötüler başta kinleniyor, nefret ediyor ama ne hikmetse sadece orada kalıyordu. Ayrıca onlar için de belirgini bir son yoktu. Bu romanda bunların hiçbirini görmemek çok rahatlatıcıydı. Aslında 686 sayfa roman için tam anlamıyla yetmiş ama sonlara doğru "Roman hala bitemedi mi?" diye söylendim. Sanırım hafiften sıkıldım ama güzelliğinden azaltmaz bu minicik pürüz.
592 syf.
·Beğendi·7/10
Tarih ve savaş. Normanlar ve saksonlar arasında geçen insan katliamı. Savaşın getirdikleri ve götürdükleri, aslında aynı olan insanların soy ve gayrimeşruluk gibi takıntılar, yaşadıkları ızdırap aslında savaşın ne kadar saçma olduğunu iyi anlatıyor. Tabi ki aşkta var. Biraz espiri biraz deyiş bol miktarda güç savaşı ve dengelerin sürekli değişmesi. Vasat bir kitap, isteyen okuyabilir.
509 syf.
·18 günde·Beğendi·9/10
Bence çok iyi bir aşk ve macera romanıydı. Akıcı anlatım ve sürükleyici bir hikaye. Ben çok beğendim. Aşk romanı sevenlere ve iyi bir aşk romanı arayanlara tavsiyemdir.
592 syf.
·Beğendi·10/10
Sanırım iki günde bitirdiğim harika kitaplardan. çok yoğun ve sürükleyici bir kitaptı. karakterler birbirlerine çok iyi uymuşlardı. Eğer aşk romanlarını seviyorsanız tam size göre :)
509 syf.
·2 günde·7/10
İhtiras Çiçeği (Birmingham Serisi 1)
Kathleen E. Woodiwiss
Yeni bir seri ile yine geldim.
@^7@ yorum olarak ne yazsam bilemedim ama sekiz yüze yakın sayfa oku oku oku sonunda bitti. Beğendim mi yani Eh ama öyle uzatılmış öyle uzatılmış ki bir an hadi artık dediğim bir kitap oldu.
Konu olarak ilgimi çekti.
Baba ve annesinin ölümünden sonra güzeller güzeli kızımız Heather amcası ve yengesinin yanında yaşamaya başlar. Tam bir işkence içinde. Yengesinin kardeşi onun bir öğretmen olarak işe başlamasını ister. Kadın ondan nefret etmekte ve onu bir cadı olarak kabul ettiği için buna izin verir. Heather umduğunu bulamaz ve adamın tacizi altında kalır kaçar ve daha kötü bir durumda kendini bulur.
Brandon bu adamı anlamadım başta acaip bir şeydi sonra tamamen değişti. Üç yüz sayfadan sonrasında adamın neden kızdan uzak durması gerektiğini ve kendine eziyetini okudum. Arada ki en güzel şey sanırım adamın sabrıydı
Neyse kitabı çok çok beğenmedim ama yine de yazarın kalemini beğendim ikinci kitabı da okumak istiyorum
592 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Hafif spoiler içerir.

Kitap gayet akıcıydı. Karakterlerin kitap içerisindeki tutum ve davranışları çok başarılı bir şekilde aktarılmıştı. Özellikle Aislinn karakteri her kadının kendisinde taşımak istediği özellikleri barındırıyordu. Ayrıca bizim ülkedeki kapağını da çok beğendim.

Ancak kitap akıcı olmasına rağmen ben baya sıkıldım okurken. Sırf bitirmek için okudum denilebilir.Bunun sebebi kitapta olaylardan çok aşırı aşk üçgenlerinin bulunmasıydı. Maşallah her gören Aisllin ve Wulgraf'a aşık olmaktan kendini alamadı.

Kitapta Aislinn'in üzerine fazlaca düşmüş yazar. Birçok okuyucunun dediği gibi "Kumru" lakabını Wulgarf'ın değil Ragnor'un kullanması pek hoş değildi.

Bana kitabın sonu aşırı saçma geldi. Hadi çocuğun Wulgarf'tan olduğu kanıtlandı ama Ragnor'un, Aislinn'e olan tecavüzünü tam olarak gerçekleştirememesi ve onun bekaretini bozanın Wulgraf olması aşırı saçma ve iyimserdi. Bence yazar çocuğun kim tarafından olduğu da belirtilmeyecekti.

Ve Wulgarf'a kitabın sonuna kadar piç denip duruldu ancak kız kardeşi kitabın sonunda aslında piç olanın kendisi ve öz erkek kardeşi olduğunu, Wulgraf'ın meşru olduğunu söylüyor gel de şimdi sinirin bozulmasın. Bu iki olay romanın bütün gerçekçiliğini aldı.

Ayrıca Gwen kızı o kadar ezdi deniliyor ama ben tam tersini gördüm. Tamam Gwen baya aşağıladı kızı ama Aislinn sürekli verdiği cevaplarla onu susturdu Gwen bunu Aislinn üzerinde başaramadı.

Bana kalırsa yazar bence Kerwick ve Haylan'ın arasındaki aşkı anlatsa daha güzel olurmuş.

Veya Aislinn ;Wulgraf ve Ragnor arasından Ragnor'u seçse ve onu adam etme çabaları anlatılsa daha beğenirdim.

Ve şu dikkatimi çekti. Ben yazarın kurduğu bazı cümleleri anlamakta zorluk çekiyorum bunun çevirmenden kaynaklandığını sanmıştım ama her kitabını aynı çevirmenin çevirmemesi sonucu sorunun yazarda olduğunu gördüm.

Yazarı ve anlattığı konuları severim ama benim en hayal kırıklığına uğradığım eseri bu kitap oldu
592 syf.
Kitaba bir şans vermelisiniz. 1066'da William’ın İngiltere’ye saldırıp Saxson'ları esir aldığı ve topraklarını ele geçirdiği dönemde geçen güzel bir aşk hikayesi. Kitap bazı yerlerde durağanlaşsa da sonunu merak ediyorsunuz. Ve belki de kitabın sonunda sizi bir sürpriz bekliyor olabilir.
696 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Tam tarihi aşk romanlarına artık biraz ara vermeliyim diye düşünürken ilaç gibi geldi.. Yazarın okuduğum ilk kitabı ama devamı gelecek.. Kalın kitaplar beni korkutmaz diyorsanız tavsiye ederim ;) keyifli okumalar..
480 syf.
Konu güzel olmasına rağmen anlatımda akmayan bir şeyler var. Sonunda şaşırıyorsunuz ama yeterli olup olmadığı tartışılır. Türk filmi seyreder edasına kapılıyorsunuz. Sonunu tahmin etmek zor olsa da daha güzel yazılabilirdi.
696 syf.
·5 günde·6/10
Bu yazari seviyorum,diger kitaplarindan farkliydi tarihi ve savas vardi.Yazarin diger kitaplarida tarihidi.Sadece bu biraz daha yakin tarihi anlatiyordu.Amerikadaki ic savasi kuzey ve guneyin kolelik donemini anlatiyor yer yer gercek olaylarda anlatiliyordu.

Yazarın biyografisi

Adı:
Kathleen E. Woodiwiss
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Alexandria, Louisiana , Abd, 3 Haziran 1939
Ölüm:
Princeton, Minnesota , Abd, 6 Temmuz 2007
Kathleen E. Woodiwiss, kızlık soyadı kathleen Erin Hogg (3 Haziran 1939 - 6 Temmuz 2007), Amerikalı yazar. The Flame and the Flower (1972) romanının yayınlanması ile tarihsel romantizm tarzına öncülük etmiştir.

On altı yaşındayken ABD Hava Kuvvetleri Teğmeni Ross Eugene Woodiwiss bir araya geldi. Ertesi yıl 20 Temmuz 1956 tarihinde evlendiler.

Romalarının tamamı, Amerikan İç Savaşı, 18. yüzyıl İngiltere ya da William Fatih zamanında Saksonya da dahil olmak üzere çeşitli geçmişlere dayanan tarihsel romantizmdendi.

Yazar istatistikleri

  • 10 okur beğendi.
  • 151 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 60 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.