Konstantin Mihailoviç

Konstantin Mihailoviç

Yazar
6.0/10
6 Kişi
·
11
Okunma
·
0
Beğeni
·
480
Gösterim
Adı:
Konstantin Mihailoviç
Unvan:
Osmanlı Ordusunda Görevli Sırp Yeniçeri
Gazalardan sonra Fatih Sultan Mehmed, Defterdarı Titrek Sinan'a hazineyi saymasını ve bu parayla, hiçbir toprak fethetmeden ve hiçbir vergi gelmeden, ne kadar adamı ne kadar süreyle besleyebileceğini hesaplamasını emretti. Sultanın emri üzerine, defterdar dört hafta boyunca hesap yaptı ve padişaha arz etti: " Hürmetli Sultanım; on yılda, atının nalından miğferine kadar, yani tüm masraflarıyla, dört yüz bin adamı himayenizde barındırabilirsiniz."
"Padişahım( F.S.Mehmed) Papa'nın bizim üzerimize tüm Hristiyanlarla gelmek istediği pek uzun zamandır dillerde. Amma velakin bir domuza eyer vurmuş olsaydı bile çok uzun zaman önce gelirlerdi. İşte bu sebebten gavurların üzerimize geldiğine dair haberlerden tedirgin olmaksızın başladığınız işe devam edin."
Kuruluş ve Fatih dönemi dahil klasik çağ siyasi ve askeri tarihine içerden ve Kafir gözüyle bakan nadide bir kaynak. Ancak eser ve yazar hakkında fazla bilgi yok eserde hatalar mevcut, bence kitap bu haliyle daha okunası oluyor çünkü doğal bir hatırat tutma kaygısının sonucu yazılmış....
Devşirme bir yeniçeri olan Konstantin Mihailoviç'in Osmanlı ordusunda yer aldığı zaman zarfında yaşadıkları ve duyduklarını kağıda döktüğü Bir Yeniçerinin Hatıraları tarihten bir belgeye dayanmayan kesitler sunuyor.. Konular içinde özellikle duyumlardan aktarılan kısımlarda çokça ve bariz hataların bulunması söylenenlerin güvenilirliğini tartışılır hale getirirken çokça bilgi bulunmayan bazı hadiselerde detaylara değinilmiş olmasının da tarihimiz açısından çok değerli olduğunu söylememiz gerekir.. Bu hatıratta özellikle tarihimizde çok az bilgi bulunan bazı hususlarda önemli referans noktaları bulunuyor.. Ancak ince detayları yakalamak için yeterli tarihi bilgiye de sahip olmak gerekiyor..

Yazarın biyografisi

Adı:
Konstantin Mihailoviç
Unvan:
Osmanlı Ordusunda Görevli Sırp Yeniçeri

Yazar istatistikleri

  • 11 okur okudu.
  • 8 okur okuyacak.