Bir Yeniçerinin Hatıraları

5,5/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
501 gösterim
Sırp Konstantin Mihailoviç İstanbul'un fethinden iki yıl sonra, 1455 yılında, Niş yakınlarındaki köyünden Türkler tarafından alınıp başkente götürülür. Yirmi yaşındaki Mihailoviç kısa süreli bir eğitimden sonra Yeniçeri Ocağı'na kaydedilir ve Osmanlı İmparatorluğu'nun Balkan topraklarından, Ege kıyılarına ve Tuna'ya uzanan fetihlerine, başarısızlığa uğrayan Belgrad Kuşatması'na, 1458 Mora, 1461 Sinop ve 1462'de Uzun Hasan'a karşı Trabzon Seferi'ne ve daha birçok savaşa ve sefere katılır.
Mihailoviç 1463'te, bir yeniçeriyken bu kez Macarlar tarafından ele geçirilir. Özgürlüğüne kavuştuktan sonra ilkin Bohemya'ya sonra Polonya'ya geçen Mihailoviç, Osmanlı İmparatorluğu'nda bulunduğu süre zarfında yaşadıklarını yazdırır. Tam olarak hangi dilde yazdırıldığı bilinmeyen bu kroniğin bugüne kadar gelen Çek ve Leh versiyonları mevcut olmakla birlikte Sırpça olması gereken orijinali ortalıkta yoktur.

Konstantin Mihailoviç hatıratında, on yıl hizmetinde bulunduğu Osmanlıların dinsel yapılarını, kurumlarını, kuruluşundan II. Bayezid'e kadar hanedanın tarihini, kimi ikinci elden anlatıları, imparatorluğun gelenek ve göreneklerini anlatmaktadır. Mihailoviç hatıratında tüm bunların yanı sıra, Polonya ve Macaristan krallarının Osmanlılarla yapacakları muhtemel savaşlarda kullanabileceği bilgiler de yer almaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789755397542
 • Orijinal Adı:
  Memoires D'un Janissaire
 • Çeviri:
  Nuri Fudayl Kıcıroğlu
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aylin Yaşar 
 07 Oca 23:34 · Kitabı okudu · 16 günde · 8/10 puan

Kuruluş ve Fatih dönemi dahil klasik çağ siyasi ve askeri tarihine içerden ve Kafir gözüyle bakan nadide bir kaynak. Ancak eser ve yazar hakkında fazla bilgi yok eserde hatalar mevcut, bence kitap bu haliyle daha okunası oluyor çünkü doğal bir hatırat tutma kaygısının sonucu yazılmış....