Lucy Vincent

Lucy Vincent

Yazar
6.8/10
8 Kişi
·
14
Okunma
·
2
Beğeni
·
742
Gösterim
Adı:
Lucy Vincent
Unvan:
Aşk Üzerine Nörobiyoloji Uzmanı, Yazar ve İlaç Endüstrisi İçin Danışman
Doğum:
1958
"Belki de seni görmeden önce aittim sana.
Hayatım daha biçimlenirken sözlenmişti seninkiyle;
Beklenmeyen bir karmaşada haberdar olmuştum adından
Ruhun orada saklanmıştı benimkini uyandırmak için."
Aşk insan soyunun gerçeğidir; belki hayvanlar da âşık olabilir fakat onlar bunu ifade etmek için kelimelere sahip değildir.
İnsan âşık olarak doğar. Onun ilk aşk nesnesi onu kucağına alıp sütünü ve gülücüklerini eksik etmeyen kişidir.
Yüz üzerinde gözler, kulaklar, ağız, burun, alın ve yüzün kendisi gibi birkaç ipucunun sunulduğu, vücudun bir tür reklam sayfasıdır. Aynada kendi yüzümüze sık sık baktığımızdan, bize bakan bir yüz ile kendi yüzümüz arasındaki benzerlikleri hemen saptarız ve bunu güven verici buluruz: Gerçekten de fiziksel olarak kendimize benzeyenlere daha çok güven duyarız.

* DEBRUINE, L.M., ''Facial resemblance enhances trust'', Proceedings of the Royal Society of London. Series B. Biological sciences, 269
İki insan arasındaki duygusal ilişki nöronal bağlarla kurulmuş somut bir şeydir. Sevgilinin yanında kendimizi iyi hissetmemizi sağlar, hatta o kadar ki biri diğerine ''bağımlılık'' duymaya başlar. Bu da, partnerlerden birinin noksan olması veya tamamen ayrılması durumunda bir boşluk sendromunun ortaya çıkmasına neden olur. Kurulan bu bağ nadiren yaşanan özsel bir bağdır. Bu zaten hayattaki iki ilişkiyle ilgilidir: Bizi ebeveynlerimize bağlayan ilişki ile iki aşığı birbirine bağlayan ilişki. Her iki durumda da, kurulan bağ ölüm kalım meselesidir.
200 syf.
·2 günde·7/10
Ebeveyn-çocuk ilişkisi eş ilişkisini destekler. Oksitosin aşkı bulmamıza hizmet eder. Dopamin-endorfin ikilisi bunun destekleyici parçalarıdır. Aşkın başlangıcındaki yaklaşık 3 yıl evrimsel bir alt yapıya dayanırken devamı insanın hayatını daha anlamlı/keyifli yaşama isteğine hizmet eder. Kitap bu cümlenin bilimsel olarak açıklamaya çalışıyor. Devamında da aşk ile ilgili daha toplumsal bilgiler var. "Uslu ve şehveti aşk ikisi de insana dairdir. Belirli karakter tipleriyle belirli aşk kalıplarını kıyaslar."

Yazarın biyografisi

Adı:
Lucy Vincent
Unvan:
Aşk Üzerine Nörobiyoloji Uzmanı, Yazar ve İlaç Endüstrisi İçin Danışman
Doğum:
1958

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 14 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 14 okur okuyacak.