Mai Jia

Mai Jia

Yazar
7.2/10
185 Kişi
·
533
Okunma
·
9
Beğeni
·
2129
Gösterim
Adı:
Mai Jia
Unvan:
Yazar
Doğum:
Çin, 1964
Gerçek şu ki hızlı okumak çok okumakla alakalıdır; ne kadar okur, ne kadar çok şey bilirseniz, bir sonraki şeyi o kadar hızlı okursunuz.
Mai Jia
Sayfa 154 - Martı - 2014
Deha ile deliliğin aynı madalyonun iki yüzü olduğuna her zaman inanmışımdır: Tıpkı sağ ve sol el gibidirler, ikisi de şu aynı vücuttan çıkıp farklı yolları takip ederler.
Mai Jia
Sayfa 382 - Martı - 2014
Çin'de insanların hiç aklından çıkarmaması gereken bir atasözü vardır. "Okyanus kovayla ölçülmez, insan bir bakışta anlaşılmaz."
Mai Jia
Sayfa 243 - Martı
Problemler bir insanın arzularının gölgesidir... Dehalar ve aptalların sorunları yoktur, onlar sadece isterler.
Mai Jia
Sayfa 436 - Martı
448 syf.
·Beğendi·9/10
> Bugün günlerden Perşembe ve yağmurlu bir Ankara sabahında, tarihi Roma hamamlarına yapmış olduğum kısa bir ziyaret sonrası gene iş yerimdeyim. Seçim sonrası ülkemizin üzerinde, havaya hâkim olan tedirginlik hala devam etmekte ve bunun vermiş olduğu ekonomik durgunluk (ki bu yıllardır söz konusu) beni gene bir şeyler karalamaya itti diyebilirim. Sabah sabah nereden aldıysam bu ilhamı, ben de bilmiyorum arkadaş. Esti mi esiyor işte! Neyse, bugün sizler ile hep birlikte güzel bir kitabı daha inceleyeceğiz ve umarım bu kitabı sizlere hoş bir dille anlatabilirim. Kahvemiz, çayımız hazır mı? Eh, hadi o zaman başlayalım. :)

> Mai Jia'nın ilk kez 2002 yılında Çin'de piyasaya çıkan Deşifre Deha adlı romanı, 2014 yılında Murat Sağlam tarafından ülkemiz diline çevrilmiş ve Martı Yayınları tarafından yayımlanmıştır. Kendi ülkesinin gizli servisinde, casusların ve kod (şifre) kırıcıların yanında profesyonel olarak faal olan Mai, sonrasında bu bilgi birikimi ve deneyimlerini kalemi aracılığı ile edebiyata kurgulayarak, ticaretin yolunu da keşfetmiş gibi görünüyor. Hayao Miyazaki'nin Mart 2014 yılında gösterime giren “Rüzgâr Yükseliyor” filmini izleyenler, Mai Jia'nın "Deşifre" adlı kitabını okurken, 20. yüzyılın ortalarında Doğu Asya'nın alt üst oluşunu, ayaklanmalar esnasında neler yaşandığını az çok anımsayacaktır. Ana karakterimiz Rong Jizhen, yalnız ve izole bir çocukluk dönemi geçirmektedir. Gizli bir askeri üstte şifreleme bölümüne dâhil ve izole edilmiş bir yabancıdır adeta. Mai Jia (asıl adı Jiang Benhu), 17 yılını Halk Kurtuluş Ordusu'nun istihbarat biriminde geçirdi ve yayıncılarına göre; kendisini çocukluğunda o kadar izole edilmiş hissettiğinden, günlük tutmaya başladı. Bu dramatik yabancılaşmanın ve izolasyonun etkisi altında tutmakta olduğu günlüklerde kendisini kaybetti ve toplamda 36 ciltlik bir günlük ortaya çıktı. Ve işte kendisi hakkında geçenleri de Deşifre adlı eseri kanıtlar niteliktedir. Gerçek bir hayat hikâyesinden yola çıkılarak kaleme alınan bu kitapta, kendisini yakından tanıyan ve onun kaderinin değişmesinde rol alan insanlarla olan konuşmalarından anekdotlar da bulunmaktadır.

> Yayıncılarının belirttiği gibi, Jia, usta bir şekilde birbirine karıştırılmış nesirleri (düzyazı sanatını) okurlarına edebi bir tutumla harmanlayarak sunmaktadır. Hatta onun için aralarında; "Mai Jia, dünyanın hiç duymadığı popüler bir yazar olabilir." diyenler bile olmuştur. Bu cümlenin hırpalanmış anlamını çözebilmek için, Mai Jia'nın romanlarının Çin'de çok iyi sattığını ve hem televizyon hem de film uyarlamalarına da ayrıca ilham verdiğini iyi bilmek gerekir.

> Mai Jia, her ne kadar gerilime el atan bir yazar olarak tanınsa da, aksiyon dolu bir kitabın sayfasını açmayı düşünen bir okuyucu için bir hayal kırıklığı olabilir. Bakın bu son yazdığımı dikkate alın lütfen! Kitabın merak uyandıran bir konusu var gibi görünse de, aşırı aksiyon ve macera bekleyenlerinizin merakını karşılamayabilir. Mesela burada bir parantez açmak ve gene farklı bir film ile konuya değinmek isterim. Morten Tyldum’un 2014 yılı gösterime giren Enigma (The Imitation Game) adlı filmini izleyenleriniz olmuştur diye düşünüyorum. Tesadüfe bakar mısınız? Miyazaki'nin filmi de 2014’te gösterime girmişti. İlginç, şimdi fark ettim. Tesadüfler üst üste gelince illa altında bir şey ararım. Neyse, bununla sonra kişisel olarak ilgilenirim. Tyldum’un filminden de bileceğiniz üzere, Enigma 2. Dünya Savaşı sırasında Almanların şifreli haberleşmelerinin kodlarını çözen Alan Turing'in Nazileri durdurma başarısını anlatılıyor. Bu arada, Enigma’yı, filmi değil, Enigma’nın kendisini bilmeyenleri muhakkak araştırmaya ve cihaz üzerine beyaz perdeye aktarılan birçok filmi izlemeye davet ediyorum ve evet, şu bir gerçektir ki; eğer bu şeytani kodlama sistemi çözülemeseydi, İngiltere ve Amerika okyanusta ve denizlerde çok zayiat verecek ve belki de bu savaşı kaybedeceklerdi. O filmlerden de tahmin edeceğiniz gibi, mesele matematik ve kriptoloji üzerine dönüyor. Anlayacağınız, bol bol aksiyon yerine, bol bol şifreler ve kodlar ile haşır neşir olacağız. :) Ayrıca, yazar kendisini “mesleğinde yabancılaşma yaşayan insanlar” dan birisi olarak tanımlamayı tercih etmektedir.


Kitaba Dair:

> Hikâyemiz, 19. yüzyılda, Güney Çin'deki zengin tuz tüccarı Rong ailesinin tarihi ve ailenin genç üyesi Rong Zilai'yinin, ABD’de yaşamakta olan bir ustadan hayallerini yorumlama sanatını öğrenmesi adına ABD'ye gönderilmesi ile başlıyor. Bir amaç uğruna onca yola katlanan Zilai başına geleceklerden habersizdir ve ailede erken vuku bulan bir ölüm Zilai’nin bu seyahatini gereksiz kılar. Hayata dair gayesi yarım kalan Zilai bunun yerine matematik okur, yedi yıl sonra Çin'e dönerek, ülkenin tanınmış eğitim kurumlarından birisi haline dönüşecek bir üniversite kurar. Rong ailesinin refah seviyesi düştükçe ve ortadan kalktıkça, matematik konusundaki ünleri daha da artmaktadır. Okul, alışılmadık bir şekilde kadınları kabul etmektedir ve matematiksel olarak yetenekli bir takım Rong kadınları, özellikle de, doğum esnasında kaybettiği oğlunu doğururken mükemmel kariyeri kesilen "Abaküs Kafa" Rong’da bunlara dâhildir. Bayan Rong’un kariyerinin en parlak yıllarının başlangıcı sayılacak eğitim sürecinde gayrimeşru hamile kalması ve çocuğunu doğururken hayata veda etmesi, oğlunu bekleyecek zorlu yılların habercisidir. Bu üzücü hadise sonrasında hayatta annesi olmadan devam etmesi gereken bu çocuğa, daha baştan “Katil Kafa” lakabı yakıştırılır ve kendisinin bizi sürükleyecek hayat öyküsü de burada başlar. (Son günlerde baş gösteren “SPOILER AVCILARI”nın kurbanı olmamak adına burada içeriğe dur diyoruz!)

> Milyon hatta milyarlarca şifre ile dolu olan bir ormana girdiğinizde, bu size sayısız tuzağı bünyesinde barındıran bir ormanda yürümek gibi gelir ve atmış olduğunu her bir adımda, bu tuzaklardan birine düşme ve tekrar dışarı çıkmama riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

> Mai, bu edebi eserinde kendisine çok yer verdiğini açıkça kabul etmiştir. Kendisinin çocukken otistik eğilimler gösterdiğini ve arkadaş edinmekte çok zorlandığını da itiraf eden yazarın, ailesinin kötü olan şöhretinin onun sorunlara zaten ne tür bir katkısı olabilirdi?! "Kültür devrimi (1966-76)" sırasında büyüyen babası sağcı bir aktivistti ve "yasadışı mesleğe karışmış bir annenin", ailenin düşük statüsünden dolayı Mai, alay konusu oluyor ve bir nevi mahalle baskısına maruz kalıyordu. Böylece, yazar günlüklerinin kendisinin tek arkadaşı, yoldaşı tesellisi olduğunu ve biriken atmak için gerekli olan "basınç valfi" olduğunu itiraf etti. Kendisi 12 yaşından 33 yaşına kadar günlük tutmayı alışkanlığını sürdürdü. Bu alışkanlığın her ne kadar yazar olarak kendisinin gelişiminde ona çok yardımcı olduğunu iddia etse de, sosyal becerilerinin gelişiminde ona yardımcı olmadığını da dile getirmiştir. Eğer size anlattıklarım buraya kadar dikkatinizi çektiyse, o zaman yazarın kitabı ve kendisi hakkında olanların bundan sonrası sizde. Benden şimdilik bu kadar dostlar. :)

Dip not: Deşifre, biz okurları içine çekebilecek ve dikkatimizi sonuna kadar tutabilecek türde karmaşık ve dikkatlice kaleme alınmış olan bir hayat hikâyesidir.

Şimdiden keyifli okumalar dilerim arkadaşlar.

Bir sonraki kitap yorumu ve değerlendirmesin de görüşmek dileğiyle. Esen kalınız!

~ A.Y. ~
448 syf.
·7 günde
Kitap zekice yazılmış, konusu daha önce okuduklarıma benzemiyor, herkesin dediği gibi biyografi, gerilim yoktu sıkılmadım, okursanız pişman olmazsınız, özellikle değişik bir şey arıyorsanız, ben çok etkilendim okuduklarım arasında konusu değişik matematik dehasının hayatı kısacası müthiş.
448 syf.
·8/10
"Akıl her şeyi yaratacak kadar mucizevi, her şeyi yıkacak kadar da tehlikelidir"

bu yazı beni her defasında etkilemiştir. sayın çin-şi mai jia'nın yazdığı, bir matematik dehasının yaşam öyküsünü anlatan roman, kitabı okurken aklıma can dostum, enigma ve akıl oyunları gibi filmler geldi. ayrıca, gerilim türünden ziyade bir biyografi olduğunu söylemek daha doğru olur diye düşünüyorum. N Üniversitesi'nin unutulmaz isimleri arasına girmiş, on yıl boyunca matematik bölümünün yıldızı olan ve yapay zekânın (bilgisayarın) gelecekteki mucidi olarak görülen Jinzhen, geri dönemediği gizemli bir yolculuğuna çıkartıyor bizi ünlü matematikçi Rong Jinzhen'in hayatından bahsediyor. Küçüklüğünden beri aile ortamı tatmamış bu küçük çocuk o kadar zeki ki günümüzde var olan matematik formüllerini hiç bilmeden ve kimseden yardım almadan bulmaya çalışması gayreti ile karşı karşıya çıkıyoruz... Ve kriptolojiyle tanışmasıyla nasıl bir dehanın deliye dönüştüğünü görmüş oluyoruz muazzam! hem gerçek hikaye hem kriptoloji. Mükemmel bir eser ortaya çıkmış kitapta bu konuyla alakalı bilgilere sahip olan insanlar hayatta olmadığı için yer verilmemesi beni çok üzdü.. bir solukta okuduğum romanı tekrar tekrar okuyup incelemeden geçmeden olmaz dedim. yazarın ilk romanı oldugu söyleniyor ama 10 yıllık bir süreçte tamamlanmış olay örgüsü cok iyi toplanmış kitapta sürükleyici bir anlatımı var. eğer kriptografi, şifreler, matematik, gizem gibi şeylerin tutkunuysanız okumanızı tavsiye ederim. iyi okumalar dilerim
#okudumbitti.
448 syf.
·4 günde·Beğendi
Hadi ama..
Edebiyat ve bilim daha nasıl mükemmel bir şekilde birleştirilebilir ki.?.
Yerinde yapılan teşbihler
Kıvamında ve boğmayan betimlemeler...
Ve..
Muazzam bir zeka; hani, karakterin zekasına mı hayret edeyim, yazarın bunu tasarı haline getirip zekice bir uslüp ile romana aksettirmesine mi hayret edeyim bilemedim..
Kendini (afedersiniz) aptal hissettiren bir kitap, ne var ki gerçekler acıdır.

İtiraf etmeliyim son bölümde yazarla diyaloğa gireceğimi hiç tahmin etmemiştim. Sanki son bölüme gelince yazar karşınızda bir koltuğa oturmuş eli çenesinde son satırları okumanızı sabırla beklerken gözlerinizin içine bakıyor.
Evet evet yazarla göz göze geliyorsunuz.
Hani son cümleler bitse de düşüncelerini söylese diye size bakıyor.

Ne var ki son bilgilendirmeleri verirken yazarın “isterseniz bu kısmı okumayın” uyarısına şaşırsam da okuduktan sonra hak verdim.

En başta da söylediğim gibi bilim ve edebiyatın mükemmel birleşimi -belki ben bu konsepti beğendiğim için fazla abartıyorum- ama sonuç:

Okumaya değer..
448 syf.
·6 günde·7/10
Yazarın gerçek bir hikayeden yola çıkarak yazdığı bu romanı bana, 1994 nobel ekonomi ödülünü alan matematik profesörü John Nash'in yaşam öyküsünün anlatıldığı Oscarlı film Akıl Oyunları'nı hatırlattığını söylebilirim..
Yazar 11 yılda tamamlamış bu kitabı, emeğe saygı diyelim ve okuyalım arkadaşlar.. ;)
448 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Öncelikle herkese bu kitabı rahatlıkla ve hatta şiddetle tavsiye ediyorum. Okuduğuzda bir çok fayda göreceğiniz, içeriği dolu dolu bir kitap. İyiki de elime bu kitap geçmiş ve okumuşum diyorum çünkü harika bir kitaptı. Bir insan aklı ne kadar da ileri gidebileceği, ne kadar da sınırları zorlayacak şekilde zekalığın varlığı bu kitapta karşımızda. Kitapta ilerlerken hiç bir sıkıntıya uğramadım hatta kitap sayfalarını kendiliğinden çevirttirdi. Biliyorum kitabı çok övdüm; belki biraz da abartmış olabilirim. O da şuan kitabın etkisinde kalmamdan kaynaklanıyor olabilir. Kitap gençlik kitapları gibi içinde aşk barındırmıyor. Yada en azından aşk üstüne kurgulu bir kitap değil. Zaten yazarın araştırma yollarını son bölümde anlattığı üzere gerçek bir hayat hikayesi. Çerezlik bir kitap değil aksine olgun bir kitap. Okumanızı gerçekten tavsiye ederim. Umarım sizlerde beğeneceksiniz.
448 syf.
·19 günde·10/10
Başlarda çok sıkıldığım bir eser olmasına rağmen merakla okuyup bitirdim... Araştırmaya yönelttiğini fark ettiğimde, daha da zevkle okudum... Eğer hafızam beni yanıltmıyorsa ilk kez bir Çin Edebiyatı okudum... Sanırım tek olmayacak ;)
448 syf.
·91 günde·Puan vermedi
Rong Jinzhen in Mor şifresini kırmaya çalıştığı ve sonunda kırabilecek mi düşüncesiyle bir de bunun Siyah ı var şifre çözücüler kriptografi olarak adlandırılıyor ve deha esrarengiz bir anlatımıyla okumayı tavsiye ederim...
448 syf.
Hiç tanımadığı bir adam tarafından (kitapta bu adamdan Bay Yabancı olarak söz ediliyor) büyütülen ve o öldükten sonra, mektupla emanet ettiği ünlu bir matematik okulu sahibi tarafından alınan bir çocuk, bu çocuğun dahi özellikleri ve devlet tarafından bu dehanın alınıp, kriptografi denilen birime götürülüp, kriptograf olarak çalıştırılmasının anlatıldığı bir kitap. Yıllar sonra sadece bir kez kardeş gibi büyüdüğü kadınü kurtarmak için ortaya çıkar ve yine kaybolur. Bütün hayatını birimde geçirir. Yıllardır kırılamayan Mor şifreyi kırar ve çok kısa sürede amirlik statüsüne gelir. Ancak eski öğretmeninin onu yanlış yönlendirdiğinden, yıllar önce sifreyi kırabilecek tek kişi olarak kendisini görüp, ilgisini yapay zekâya yönlendirdiğinden habersizdir. Siyah şifre karşısına çıktığında, iki şifreyi de oluşturanın aynı öğretmen olduğunu öğrenemeden başına bir felâket gelir ve ölene dek defter arayan bir adam olarak kalır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mai Jia
Unvan:
Yazar
Doğum:
Çin, 1964

Yazar istatistikleri

  • 9 okur beğendi.
  • 533 okur okudu.
  • 28 okur okuyor.
  • 187 okur okuyacak.
  • 22 okur yarım bıraktı.