Mai Jia

Yazar 7,0/10 · 99 Oy · 2 kitap · 198 okunma ·  5 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

5 okur beğendi.
99 puanlama · 65 alıntı
1 haber · 1.804 gösterim
198 okur kitaplarını okudu.
111 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
17 okur kitaplarını şu anda okuyor.
7 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Mai Jia'nın Biyografisi

Yazar hakkında bilgi girilmedi.

Mai Jia'nın Kitapları Kitap Ekle

7,0/ 10  (92 Oy) ·  183 Okunma
7,0/ 10  (7 Oy) ·  15 Okunma
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
25 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gerçek şu ki hızlı okumak çok okumakla alakalıdır; ne kadar okur, ne kadar çok şey bilirseniz, bir sonraki şeyi o kadar hızlı okursunuz.

Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 154 - Martı - 2014)Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 154 - Martı - 2014)
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
25 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Deha ile deliliğin aynı madalyonun iki yüzü olduğuna her zaman inanmışımdır: Tıpkı sağ ve sol el gibidirler, ikisi de şu aynı vücuttan çıkıp farklı yolları takip ederler.

Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 382 - Martı - 2014)Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 382 - Martı - 2014)
Rabia, bir alıntı ekledi.
07 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Ne demişler, durgun sular derin akar.

Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 256 - Martı)Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 256 - Martı)
Rabia, bir alıntı ekledi.
07 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Acı tecrübelerle öğrenilen bir gerçekti.

Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 262 - Martı)Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 262 - Martı)
Rabia, bir alıntı ekledi.
07 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Çin'de insanların hiç aklından çıkarmaması gereken bir atasözü vardır. "Okyanus kovayla ölçülmez, insan bir bakışta anlaşılmaz."

Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 243 - Martı)Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 243 - Martı)
Rabia, bir alıntı ekledi.
08 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Başlangıçlar aynı zamanda sonlardır.

Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 331 - Martı)Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 331 - Martı)
Rabia, bir alıntı ekledi.
09 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Problemler bir insanın arzularının gölgesidir... Dehalar ve aptalların sorunları yoktur, onlar sadece isterler.

Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 436 - Martı)Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 436 - Martı)
Rabia, bir alıntı ekledi.
09 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Bütün duygular insanı şaşırtır ve düşünmeye sevk eder.

Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 393 - Martı)Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 393 - Martı)
Rabia, bir alıntı ekledi.
04 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Bir mucizenin ardından başka bir mucize pek sık görülmezdi.

Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 35 - Martı)Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 35 - Martı)
Rabia, bir alıntı ekledi.
07 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Bir deli hiçbir şeyden korkmaz, çünkü karşısındaki şeyin korkunç olduğunu anlamaz. Bir deha da hiçbir şeyden korkmaz, çünkü olağanüstü silahlarla donatılmış olduğunu bilir.

Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 254 - Martı)Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 254 - Martı)
Bütün Alıntıları Göster
Rabia, Deşifre Deha'yı inceledi.
09 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 7 günde

Kitap zekice yazılmış, konusu daha önce okuduklarıma benzemiyor, herkesin dediği gibi biyografi, gerilim yoktu sıkılmadım, okursanız pişman olmazsınız, özellikle değişik bir şey arıyorsanız, ben çok etkilendim okuduklarım arasında konusu değişik matematik dehasının hayatı kısacası müthiş.

Nazlı Yavuz, Deşifre Deha'yı inceledi.
28 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

Akıl her şeyi yaratacak kadar mucizevi her şeyi yıkacak kadar da tehlikeli.... On yargılarımın yıkıldığı bir kitap.Okumadan önce hiç bu kadar akıcı ve etkileyici olacağını tahmin etmiyordum. Jinzhenin gizemlı ve bir o kadar etkileyici hayatını kitaba almış yazar.. Ben okumaya başladığım andan itibaren kitabın içeriğine yazılan karakterlere hayran kaldmı.
Kitabı okumak isteyenlere tavsiyem açın o ilk sayfayı ve kitabın akıcılığına kapılıp gidin...... Sevgili Ördek yavrusunun hayatını keşfedin...

Meyrem KARADENİZ, Deşifre Deha'yı inceledi.
13 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitabın isminden kaynaklı bir beklentim vardı başladığımda. Olağanüstü bir zeka, gizemli bir çalışma alanı ve seçilen insanların yer aldığı bir grubun anlatımının ve bir çok benzer kitaptan farklılık gösteren konusunun daha doyurucu olmasını bekliyordum. Kısa sürede bitirmedim haliyle ama fikir sahibi olabilmek adına da kitabı yarım bırakmadım. Eğer merakınızı gidermek ve sabrınızı sınamak isterseniz okunabilir. Beğenen ve keyifli bulan okurlara da saygı duyuyorum. Konu daha farklı ele alınıp, yazılabilir miydi? Onu da uzmanlarının yorumuna ve değerlendirmesine bırakıyorum. Beni aşan bir durum :) Kitaplarla kalınız.

KitapKokanAdam, Deşifre Deha'yı inceledi.
14 Mar 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Yazarın gerçek bir hikayeden yola çıkarak yazdığı bu romanı bana, 1994 nobel ekonomi ödülünü alan matematik profesörü John Nash'in yaşam öyküsünün anlatıldığı Oscarlı film Akıl Oyunları'nı hatırlattığını söylebilirim..
Yazar 11 yılda tamamlamış bu kitabı, emeğe saygı diyelim ve okuyalım arkadaşlar.. ;)

Sangrariel, Deşifre Deha'yı inceledi.
08 Mar 20:53 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Haziran 1991 - Ağustos 2002 arasında kaleme alınmış. 11 yıllık emeğin hakkını veren, okurken sanki film izliyormuşçasına gözünüzde canlanan akıcı bir anlatımı var. Biraz fazla detay içerdiğini de belirtmek gerek. Biraz da, A Beautiful Mind tadında. Nihayetinde, aldığıma pişman olmadım.

Güneş İbret, Deşifre Deha'yı inceledi.
18 Tem 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 3/10 puan

Şimdi öncelikle bunun gerçek hayattan alınmış bir biyografi olduğunu belirteyim. Benim beğenmememdeki en büyük sebep bu çünkü ben kurgusal/bilimsel tarzda bir kitap bekliyordum ve doğal olarak bu beklentiyle okumaya başladım. Başlangıcı oldukça güzeldi ama asıl konudan ve asıl kahramandan bahsetmesi o kadar uzun sürdü ki o an anladım beğenmeyeceğimi. Kitabın yarısı bitmişti ama hala şu arka kapakta yazılan konuya bir türlü geçilemedi. Kitaptaki en büyük sorun baş karakter dışındaki karakterlerinde hayatlarının fazlasıyla irdelenmesiydi. Birden kitaba yeni bir kahraman geliyor ve onun da geçmişini ayrıntılı bir şekilde öğreniyoruz. Kitabın asıl amacı bir matematik dahisinin hayatını anlatmaktan çıkmış gibi geldi bana. Daha açık olması için şöyle söyleyeyim;Akıl Oyunları adlı film, ünlü matematikçi ve kriptograf olan John Nesh'in hayatını anlatıyordu. Bu kitapta da Rong Jinzhen adlı Çinli bir matematik dehasının hayatını anlatıyor. İkisinin tıpatıp aynı olmasada paralel olduğunu söyleyebilirim. Ama Jinzhen'in hayatına geçmeden önce onun soyağacındaki kişileride tanıtıyor. Ben açıkçası gereksiz buldum bu kısmı. Geçmişinden tabiki bahsedeceksin ama bu kadar ayrıntıya ne gerek vardı anlamadım. Bunun dışında kitapta Jinzhen'in üvey ablası ve onu keşfedip, kriptograf olmasını sağlayan kişinin röportajlarıda var. Bu kaynaklar doğrultusunda yazılmaya başlanmış ve bitmesi 11 yıl sürmüş. Bide kitapta takma isim olayı var. "Katil kafa","abaküs kafa","topal müdür" ,"ördek yavrusu" vb. lakaplar var. Bunlarda biraz garip geldi bana. Akıcılık yönünden fena değildi. Bir süre okutturuyor ama son kısımlara doğru artık o da bitiyor. Yani başka söyleyecek kötü ne kaldı bilmiyorum Biyografi sevenler için güzel bir alternatif olabilir ama benim gibi arka kapak yazısına kanıpta çok farklı bir şey bekliyorsanız, beklentinizi karşılayacağını düşünmüyorum.

Deha ile delilik arasındaki o ince çizgide bir matematikçi.. Kuşaktan kuşağa aktarılan bir zeka.. Günümüzde kullanılan bilgisayar teknolojisine katkısı olan bir delikanlı.. Soylu ve saygıdeğer bir aileden olan babasının gelişigüzel bir hayat süremesi sonucu rahme düşen bir bebek 'Jinzhen' .. Babası daha doğmadan önce dünyaya gözlerini yumar ve annesini ise zorlu bir doğum sonucu kaybeder.. Bundan sonra hayata tutunmaya çalışır.. N üniversitesinin sahiplerinden olan ve orada öğretim görevlisi olarak çalışan Genç Lillien yanına alır ve bir dehanın keşfedilmesi sonucunda bir çok başarılara imza atar..
Bir çok kişi tarafından beğenilmeye bilir çünkü durağan bir kitap.. Ama şahsen belirtmem gerekirse ben çok beğendim.. İnsanın yeteneğine göre bir meslek seçmesi ve bu yolda kararlı adımlarla ilerlemesinin başarılarla perçinlenmesini görüyorsunuz kitapta.. Gerçek bir yaşam öyküsü okumal isteyenlere şiddetle tavsiye ederim..

Sadık Cemre Kocak, Deşifre Deha'yı inceledi.
15 Oca 10:55 · Kitabı yarım bıraktı · 3/10 puan

Kitabımız bir araştırmacının eski bir aile hayatını araştırmasıyla başlıyor. Burada doğan bellek çok fazla kişi var ve yaptıkları ve yazdıkları çok anlamsız geldi bana. Sürekli hesaplamalar falan. Ayrıca sözelci de değilim varın siz anlayın. Yani bu tarz hesaplar okumak istesem Hawking varken seni neden okuyayım ? Açıkçası oldukça boş, gereksiz ve zaman kaybı bir kitap olmuş.
Son olarak da tamamını okuyan ve beğenen arkadaşlarımın sonsuz sabırlarını tebrik ediyorum. Haddim olmadan yanlış bir kelime kullandıysam çok özür dilerim..

Anıl Atik, Deşifre Deha'yı inceledi.
03 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 17 günde · 3/10 puan

Güzel giriş insanda merak uyandırıp kitaba bağlıyor, ancak olay kurgusu çok zayıf . Sonunda hiçbir yere varılmıyor, tarihi bir karakterin hayatı olsa yine bir nebze anlayacağım ancak oldukça başarısız bir kitap okuduğumu belirtmeliyim ne yazık ki.

Ayşegül Şahin, Deşifre Deha'yı inceledi.
 13 Tem 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · 9/10 puan

Kitabı okurken Stefan Zweig'de ne hissettiysem "tabi Zweig çok ayrı" aynı duygular olmasa da Mai Jia'da da onu az çok hissettim. Livanelide nasıl merakla kitaba sarıldıysam, nasıl internetten araştırma yaptıysam aynı metodları aynı heyecanla Mai Jia' da da uyguladım. Kitaba tam olarak roman diyemem. Biyografiye benzeyen tarafları var. Araştırma yazısı olduğu bariz belli zaten kitabı güzel yapan da buydu.
Size de olur mu bilemem, ben kitabı okurken kendimi sinema salonunda bulurum. Kafamda yarattığım oyuncular hayal gücümde adeta dans eder. Beni kendi dünyalarına çekiverir onlarla güler onlarla ağlarım. "Deşifre"deyken de belki hatırlanır ; herkesin halay konusunda dalga geçtiği bir çok konuda geyik muhabbetin yapıldığı " Flash TV" de "Gerçek Kesitler" programı vardı. Yaşanmış sahnelerin sonunda araya gerçek kahraman çıkar ve hikayeyi anlatırdı. Bu kitapta da aynı durumdan bahsedebiliriz. National' ın belgesellerinden birini izliyormuş gibide hissedebilirsiniz.
Kitabın konusundaysa ; hangi cümleyi kursam spoiler olur. Bunu istemem. Sadece fizyoloji dersinden öğrendiğim kadarıyla vücuda alınan fazla su bile zehirdir ! örneklemesini bu konu içinde söyleyebiliriz. Fazla zeki olmak da "ZEHİRDİR".
1 puan kırıyorum çünkü yazar kitapta ki isimleri biraz karışık vermis. Yarısına kadar kimin kim olduğunu anlamakta zorluk çektim.
Ellerine sağlık Mai Jio... İyi okumalar :)))

Bütün İncelemeleri Göster