Deşifre Deha

7,6/10  (26 Oy) · 
52 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.507 gösterim
Akıl her şeyi yaratacak kadar mucizevi, her şeyi yıkacak kadar da tehlikelidir .

Saat sabahın beşi, tarih 11 Haziran 1956. Dünyanın en önemli matematik dehalarının yetiştiği N Üniversitesi'nin unutulmaz isimleri arasına girmiş, on yıl boyunca matematik bölümünün yıldızı olan ve yapay zekânın (bilgisayarın) gelecekteki mucidi olarak görülen Jinzhen, geri dönemediği gizemli bir yolculuğa çıkar...

Sevgili Jinzhen,

Şifreler çok hassastırlar, onlara dokunan insanları sımsıkı sararlar… Bir hapishane mahkûmiyetidir; öyle ki, seni karanlık kuyuya atıp orada unutmalarını tercih edersin. Bana kulak ver ve geri dönme şansın varsa bunu hemen kullan. En küçük bir şans bile verilse kabul et. Şayet geri dönmen imkânsızsa şu nasihatimi unutma: İstediğin şifre üzerine yoğunlaş, ama asla ve asla MOR üzerinde çalışma!

"Mai Jia, Deşifre! romanıyla birçok yazarın iyi bir roman ortaya koyabilmek için takılıp kaldığı engellerin üstesinden emin ve sağlam adımlarla gelmiş. Arkasında bıraktığı ayak izleri bizleri gizli, edebi bir hazineye götürüyor."

-Won Kar-wai, The Grandmaster'ın yönetmeni

"Deşifre!'nin mükemmel bir roman olduğunu söylerken, onun olağanüstü edebi niteliğinden ve tek bir oturuşta okunan sürükleyici gerçekliğinden bahsediyorum."
-Alai-

"Kaderin mantıksızlığı, dehanın parlak ve kırılganlığı insanları geri dönülemez şekilde insanları bu romanda birbirlerine bağlıyor. Mai Jia'nın bu tuhaf ve gizemli romanı uzun süre akıllardan çıkmayacak bir insan hikâyesine bizi sürüklüyor."
-Beijing Evening News-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  9786053482376
 • Çeviri:
  Murat Sağlam
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Meyrem KARADENİZ 
13 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitabın isminden kaynaklı bir beklentim vardı başladığımda. Olağanüstü bir zeka, gizemli bir çalışma alanı ve seçilen insanların yer aldığı bir grubun anlatımının ve bir çok benzer kitaptan farklılık gösteren konusunun daha doyurucu olmasını bekliyordum. Kısa sürede bitirmedim haliyle ama fikir sahibi olabilmek adına da kitabı yarım bırakmadım. Eğer merakınızı gidermek ve sabrınızı sınamak isterseniz okunabilir. Beğenen ve keyifli bulan okurlara da saygı duyuyorum. Konu daha farklı ele alınıp, yazılabilir miydi? Onu da uzmanlarının yorumuna ve değerlendirmesine bırakıyorum. Beni aşan bir durum :) Kitaplarla kalınız.

Beyza Yuksel 
07 Ara 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitap başlarda sıkıcı gelmesine rağmen ya da elime çok alamadigimdan kaynaklanıyor olabilir kitaba devam ettiğimde gerçekten kendimi alamadım ilk defa bu tarz bir kitap okuyorum sanırım ama gerçekten beğendim ilgiyle okuduğum kitap oldu.

Çağrı 
30 May 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Kitapta sevdiğim bazı filmlerin izlerini buldum: Can Dostum (Good Will Hunting), Akıl Oyunları ve Enigma. Yazarın alışkın olmadığım bir üslubu vardı. Bize müthiş bir dehanın yaşam öyküsünü çok sade ve anlaşılır bir dilde aktardığını söyleyebilirim. Sonuçta okumaya değer bir kitap çıkmış. Tavsiye ederim.

GAMZE SAYLAN 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Daha çok biyografi tarzında yazılmış bir dehanın yaşam öyküsünü anlatan ,son derece akıcı , her sayfasını merakla çevireceğiniz soluksuz okunacak bir roman

veykay 
30 Nis 2014 · Kitabı okudu · 29 günde · Beğendi · 10/10 puan

çok akıcı ve ürkütücü bir kitap.

Kitaptan 12 Alıntı

Sadettin TANIK 
25 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Deha ile deliliğin aynı madalyonun iki yüzü olduğuna her zaman inanmışımdır: Tıpkı sağ ve sol el gibidirler, ikisi de şu aynı vücuttan çıkıp farklı yolları takip ederler.

Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 382 - Martı - 2014)Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 382 - Martı - 2014)
Kezban Kırgöz 
09 Şub 17:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Düşmanını biliyorsan, kendini biliyorsundur ve girdiğin bütün savaşları kazanırsın.

Deşifre Deha, Mai JiaDeşifre Deha, Mai Jia
Kezban Kırgöz 
09 Şub 17:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Pişmanlık bir ruh halidir; hatırlamak ve beynini kulllanmak, kişinin zihnini zorlaması demektir.

Deşifre Deha, Mai JiaDeşifre Deha, Mai Jia
GAMZE SAYLAN 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Var olan her şey mantıklıdır, ama anlamlı olmak zorunda değildir"

Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 415)Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 415)
GAMZE SAYLAN 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

''Çok bilgelik çok keder doğurur, bilgi arttıkça acıda artar''

Deşifre Deha, Mai JiaDeşifre Deha, Mai Jia
Kezban Kırgöz 
09 Şub 17:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Düşünebileceğini hayal bile edemeyeceğin şeyler hakkında düşünüyorsun.

Deşifre Deha, Mai JiaDeşifre Deha, Mai Jia
GAMZE SAYLAN 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

''Şans hilebazdır: Onu göremezsiniz, ona dokunamazsınız, istediğiniz kadar kendinizden emin olun onun ne olduğunu söyleyemezsiniz. Onu anlayamazsınız ve sizi beklemez .Şans dilerseniz, size gelmez. Şans yüce ve gizemlidir. Belkide dünyadaki en gizemli şeydir.''

Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 303)Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 303)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Çin İşi Casus Romanı
Çin İşi Casus Romanı Çağdaş Çin edebiyatının uluslararası bestseller yazarlarından Mai Jia’nın Türkçeye çevrilen ilk romanı “Deşifre!”, bir matematik dehasının kuşaklar boyu süren hikâyesini casusluk fonunda okura sunuyor.