Adı:
Deşifre Deha
Baskı tarihi:
Ocak 2014
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053482376
Kitabın türü:
Çeviri:
Murat Sağlam
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Akıl her şeyi yaratacak kadar mucizevi, her şeyi yıkacak kadar da tehlikelidir .

Saat sabahın beşi, tarih 11 Haziran 1956. Dünyanın en önemli matematik dehalarının yetiştiği N Üniversitesi'nin unutulmaz isimleri arasına girmiş, on yıl boyunca matematik bölümünün yıldızı olan ve yapay zekânın (bilgisayarın) gelecekteki mucidi olarak görülen Jinzhen, geri dönemediği gizemli bir yolculuğa çıkar...

Sevgili Jinzhen,

Şifreler çok hassastırlar, onlara dokunan insanları sımsıkı sararlar… Bir hapishane mahkûmiyetidir; öyle ki, seni karanlık kuyuya atıp orada unutmalarını tercih edersin. Bana kulak ver ve geri dönme şansın varsa bunu hemen kullan. En küçük bir şans bile verilse kabul et. Şayet geri dönmen imkânsızsa şu nasihatimi unutma: İstediğin şifre üzerine yoğunlaş, ama asla ve asla MOR üzerinde çalışma!

"Mai Jia, Deşifre! romanıyla birçok yazarın iyi bir roman ortaya koyabilmek için takılıp kaldığı engellerin üstesinden emin ve sağlam adımlarla gelmiş. Arkasında bıraktığı ayak izleri bizleri gizli, edebi bir hazineye götürüyor."

-Won Kar-wai, The Grandmaster'ın yönetmeni

"Deşifre!'nin mükemmel bir roman olduğunu söylerken, onun olağanüstü edebi niteliğinden ve tek bir oturuşta okunan sürükleyici gerçekliğinden bahsediyorum."
-Alai-

"Kaderin mantıksızlığı, dehanın parlak ve kırılganlığı insanları geri dönülemez şekilde insanları bu romanda birbirlerine bağlıyor. Mai Jia'nın bu tuhaf ve gizemli romanı uzun süre akıllardan çıkmayacak bir insan hikâyesine bizi sürüklüyor."
-Beijing Evening News-
(Tanıtım Bülteninden)
Kitap zekice yazılmış, konusu daha önce okuduklarıma benzemiyor, herkesin dediği gibi biyografi, gerilim yoktu sıkılmadım, okursanız pişman olmazsınız, özellikle değişik bir şey arıyorsanız, ben çok etkilendim okuduklarım arasında konusu değişik matematik dehasının hayatı kısacası müthiş.
Kitabın isminden kaynaklı bir beklentim vardı başladığımda. Olağanüstü bir zeka, gizemli bir çalışma alanı ve seçilen insanların yer aldığı bir grubun anlatımının ve bir çok benzer kitaptan farklılık gösteren konusunun daha doyurucu olmasını bekliyordum. Kısa sürede bitirmedim haliyle ama fikir sahibi olabilmek adına da kitabı yarım bırakmadım. Eğer merakınızı gidermek ve sabrınızı sınamak isterseniz okunabilir. Beğenen ve keyifli bulan okurlara da saygı duyuyorum. Konu daha farklı ele alınıp, yazılabilir miydi? Onu da uzmanlarının yorumuna ve değerlendirmesine bırakıyorum. Beni aşan bir durum :) Kitaplarla kalınız.
Yazarın gerçek bir hikayeden yola çıkarak yazdığı bu romanı bana, 1994 nobel ekonomi ödülünü alan matematik profesörü John Nash'in yaşam öyküsünün anlatıldığı Oscarlı film Akıl Oyunları'nı hatırlattığını söylebilirim..
Yazar 11 yılda tamamlamış bu kitabı, emeğe saygı diyelim ve okuyalım arkadaşlar.. ;)
Öncelikle herkese bu kitabı rahatlıkla ve hatta şiddetle tavsiye ediyorum. Okuduğuzda bir çok fayda göreceğiniz, içeriği dolu dolu bir kitap. İyiki de elime bu kitap geçmiş ve okumuşum diyorum çünkü harika bir kitaptı. Bir insan aklı ne kadar da ileri gidebileceği, ne kadar da sınırları zorlayacak şekilde zekalığın varlığı bu kitapta karşımızda. Kitapta ilerlerken hiç bir sıkıntıya uğramadım hatta kitap sayfalarını kendiliğinden çevirttirdi. Biliyorum kitabı çok övdüm; belki biraz da abartmış olabilirim. O da şuan kitabın etkisinde kalmamdan kaynaklanıyor olabilir. Kitap gençlik kitapları gibi içinde aşk barındırmıyor. Yada en azından aşk üstüne kurgulu bir kitap değil. Zaten yazarın araştırma yollarını son bölümde anlattığı üzere gerçek bir hayat hikayesi. Çerezlik bir kitap değil aksine olgun bir kitap. Okumanızı gerçekten tavsiye ederim. Umarım sizlerde beğeneceksiniz.
Deşifre Deha
Mai Jia uzun dönemler Çin istihbaratında çalışmış olan başarılı yazar Deşifreyi tam on yılda tamamlamıştır.
Gerçek bir yaşam öyküsü tadında olup bizi Jinzhen'nin zekası ve narinliğiyle büyüleyen bu kitabı oldukça kısa bir sürede bitirdiğimi söylemeliyim.
Uzun araştırmalar olay örgülerinin mantığa uygunluğu ve detaylı analizlerin sonucu
akıcı bir dille birleşince film izlermişcesine keyif aldım.
2 küçük alıntıyla incelememi sonlandırıyorum.
1.Zaten dehalar camın birçok özelliğine sahipti ; bir taştan çok farklı olarak hassas nadir ve kırılgandırlar. Bir taşda kırılabilirdi,ama bir cam gibi tuzla buz olmazdı en fazla yüzeyi ya da köşesi kırılırdı
2.Matematikte pozitif sonsuzlar ve negatif sonsuzlar vardır, bir anlamda bir dehanın pozitif sonsuz iken delinin veya bir aptalın negatif sonsuzluğu temsil ettiğini söyleyebilirsiniz.
Haziran 1991 - Ağustos 2002 arasında kaleme alınmış. 11 yıllık emeğin hakkını veren, okurken sanki film izliyormuşçasına gözünüzde canlanan akıcı bir anlatımı var. Biraz fazla detay içerdiğini de belirtmek gerek. Biraz da, A Beautiful Mind tadında. Nihayetinde, aldığıma pişman olmadım.
Kitabımız bir araştırmacının eski bir aile hayatını araştırmasıyla başlıyor. Burada doğan bellek çok fazla kişi var ve yaptıkları ve yazdıkları çok anlamsız geldi bana. Sürekli hesaplamalar falan. Ayrıca sözelci de değilim varın siz anlayın. Yani bu tarz hesaplar okumak istesem Hawking varken seni neden okuyayım ? Açıkçası oldukça boş, gereksiz ve zaman kaybı bir kitap olmuş.
Son olarak da tamamını okuyan ve beğenen arkadaşlarımın sonsuz sabırlarını tebrik ediyorum. Haddim olmadan yanlış bir kelime kullandıysam çok özür dilerim..
Şimdi öncelikle bunun gerçek hayattan alınmış bir biyografi olduğunu belirteyim. Benim beğenmememdeki en büyük sebep bu çünkü ben kurgusal/bilimsel tarzda bir kitap bekliyordum ve doğal olarak bu beklentiyle okumaya başladım. Başlangıcı oldukça güzeldi ama asıl konudan ve asıl kahramandan bahsetmesi o kadar uzun sürdü ki o an anladım beğenmeyeceğimi. Kitabın yarısı bitmişti ama hala şu arka kapakta yazılan konuya bir türlü geçilemedi. Kitaptaki en büyük sorun baş karakter dışındaki karakterlerinde hayatlarının fazlasıyla irdelenmesiydi. Birden kitaba yeni bir kahraman geliyor ve onun da geçmişini ayrıntılı bir şekilde öğreniyoruz. Kitabın asıl amacı bir matematik dahisinin hayatını anlatmaktan çıkmış gibi geldi bana. Daha açık olması için şöyle söyleyeyim;Akıl Oyunları adlı film, ünlü matematikçi ve kriptograf olan John Nesh'in hayatını anlatıyordu. Bu kitapta da Rong Jinzhen adlı Çinli bir matematik dehasının hayatını anlatıyor. İkisinin tıpatıp aynı olmasada paralel olduğunu söyleyebilirim. Ama Jinzhen'in hayatına geçmeden önce onun soyağacındaki kişileride tanıtıyor. Ben açıkçası gereksiz buldum bu kısmı. Geçmişinden tabiki bahsedeceksin ama bu kadar ayrıntıya ne gerek vardı anlamadım. Bunun dışında kitapta Jinzhen'in üvey ablası ve onu keşfedip, kriptograf olmasını sağlayan kişinin röportajlarıda var. Bu kaynaklar doğrultusunda yazılmaya başlanmış ve bitmesi 11 yıl sürmüş. Bide kitapta takma isim olayı var. "Katil kafa","abaküs kafa","topal müdür" ,"ördek yavrusu" vb. lakaplar var. Bunlarda biraz garip geldi bana. Akıcılık yönünden fena değildi. Bir süre okutturuyor ama son kısımlara doğru artık o da bitiyor. Yani başka söyleyecek kötü ne kaldı bilmiyorum Biyografi sevenler için güzel bir alternatif olabilir ama benim gibi arka kapak yazısına kanıpta çok farklı bir şey bekliyorsanız, beklentinizi karşılayacağını düşünmüyorum.
Güzel giriş insanda merak uyandırıp kitaba bağlıyor, ancak olay kurgusu çok zayıf . Sonunda hiçbir yere varılmıyor, tarihi bir karakterin hayatı olsa yine bir nebze anlayacağım ancak oldukça başarısız bir kitap okuduğumu belirtmeliyim ne yazık ki.
Dünyanın en önemli matemetik dehalarından olan Jinzhen'in hikayesi.Biyografi uzun zaman okumak istediğim için seçtiklerimdendi. Matematiğe hiç bir yakınlığı olmayan biri olarak bir matematikçi okumak benim için oldukça zorluydu.
Deha ile delilik arasındaki o ince çizgide bir matematikçi.. Kuşaktan kuşağa aktarılan bir zeka.. Günümüzde kullanılan bilgisayar teknolojisine katkısı olan bir delikanlı.. Soylu ve saygıdeğer bir aileden olan babasının gelişigüzel bir hayat süremesi sonucu rahme düşen bir bebek 'Jinzhen' .. Babası daha doğmadan önce dünyaya gözlerini yumar ve annesini ise zorlu bir doğum sonucu kaybeder.. Bundan sonra hayata tutunmaya çalışır.. N üniversitesinin sahiplerinden olan ve orada öğretim görevlisi olarak çalışan Genç Lillien yanına alır ve bir dehanın keşfedilmesi sonucunda bir çok başarılara imza atar..
Bir çok kişi tarafından beğenilmeye bilir çünkü durağan bir kitap.. Ama şahsen belirtmem gerekirse ben çok beğendim.. İnsanın yeteneğine göre bir meslek seçmesi ve bu yolda kararlı adımlarla ilerlemesinin başarılarla perçinlenmesini görüyorsunuz kitapta.. Gerçek bir yaşam öyküsü okumal isteyenlere şiddetle tavsiye ederim..
Hiç tanımadığı bir adam tarafından (kitapta bu adamdan Bay Yabancı olarak söz ediliyor) büyütülen ve o öldükten sonra, mektupla emanet ettiği ünlu bir matematik okulu sahibi tarafından alınan bir çocuk, bu çocuğun dahi özellikleri ve devlet tarafından bu dehanın alınıp, kriptografi denilen birime götürülüp, kriptograf olarak çalıştırılmasının anlatıldığı bir kitap. Yıllar sonra sadece bir kez kardeş gibi büyüdüğü kadınü kurtarmak için ortaya çıkar ve yine kaybolur. Bütün hayatını birimde geçirir. Yıllardır kırılamayan Mor şifreyi kırar ve çok kısa sürede amirlik statüsüne gelir. Ancak eski öğretmeninin onu yanlış yönlendirdiğinden, yıllar önce sifreyi kırabilecek tek kişi olarak kendisini görüp, ilgisini yapay zekâya yönlendirdiğinden habersizdir. Siyah şifre karşısına çıktığında, iki şifreyi de oluşturanın aynı öğretmen olduğunu öğrenemeden başına bir felâket gelir ve ölene dek defter arayan bir adam olarak kalır.
Gerçek şu ki hızlı okumak çok okumakla alakalıdır; ne kadar okur, ne kadar çok şey bilirseniz, bir sonraki şeyi o kadar hızlı okursunuz.
Mai Jia
Sayfa 154 - Martı - 2014
Deha ile deliliğin aynı madalyonun iki yüzü olduğuna her zaman inanmışımdır: Tıpkı sağ ve sol el gibidirler, ikisi de şu aynı vücuttan çıkıp farklı yolları takip ederler.
Mai Jia
Sayfa 382 - Martı - 2014
Çin'de insanların hiç aklından çıkarmaması gereken bir atasözü vardır. "Okyanus kovayla ölçülmez, insan bir bakışta anlaşılmaz."
Mai Jia
Sayfa 243 - Martı
Problemler bir insanın arzularının gölgesidir... Dehalar ve aptalların sorunları yoktur, onlar sadece isterler.
Mai Jia
Sayfa 436 - Martı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Deşifre Deha
Baskı tarihi:
Ocak 2014
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053482376
Kitabın türü:
Çeviri:
Murat Sağlam
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Akıl her şeyi yaratacak kadar mucizevi, her şeyi yıkacak kadar da tehlikelidir .

Saat sabahın beşi, tarih 11 Haziran 1956. Dünyanın en önemli matematik dehalarının yetiştiği N Üniversitesi'nin unutulmaz isimleri arasına girmiş, on yıl boyunca matematik bölümünün yıldızı olan ve yapay zekânın (bilgisayarın) gelecekteki mucidi olarak görülen Jinzhen, geri dönemediği gizemli bir yolculuğa çıkar...

Sevgili Jinzhen,

Şifreler çok hassastırlar, onlara dokunan insanları sımsıkı sararlar… Bir hapishane mahkûmiyetidir; öyle ki, seni karanlık kuyuya atıp orada unutmalarını tercih edersin. Bana kulak ver ve geri dönme şansın varsa bunu hemen kullan. En küçük bir şans bile verilse kabul et. Şayet geri dönmen imkânsızsa şu nasihatimi unutma: İstediğin şifre üzerine yoğunlaş, ama asla ve asla MOR üzerinde çalışma!

"Mai Jia, Deşifre! romanıyla birçok yazarın iyi bir roman ortaya koyabilmek için takılıp kaldığı engellerin üstesinden emin ve sağlam adımlarla gelmiş. Arkasında bıraktığı ayak izleri bizleri gizli, edebi bir hazineye götürüyor."

-Won Kar-wai, The Grandmaster'ın yönetmeni

"Deşifre!'nin mükemmel bir roman olduğunu söylerken, onun olağanüstü edebi niteliğinden ve tek bir oturuşta okunan sürükleyici gerçekliğinden bahsediyorum."
-Alai-

"Kaderin mantıksızlığı, dehanın parlak ve kırılganlığı insanları geri dönülemez şekilde insanları bu romanda birbirlerine bağlıyor. Mai Jia'nın bu tuhaf ve gizemli romanı uzun süre akıllardan çıkmayacak bir insan hikâyesine bizi sürüklüyor."
-Beijing Evening News-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 255 okur

  • Diş Perisi
  • Göksu
  • Merve
  • Seren Kocaman
  • Mustafa Gören
  • Evrim Günyeli
  • Sevim Duloğlu
  • Ramazan Hırkalı
  • ÖZNUR ÇOKASLAN
  • Filiz Kaynak

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%11
14-17 Yaş
%19.2
18-24 Yaş
%19.2
25-34 Yaş
%19.2
35-44 Yaş
%24.7
45-54 Yaş
%4.1
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%68.1
Erkek
%31.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%15.7 (17)
9
%16.7 (18)
8
%16.7 (18)
7
%13.9 (15)
6
%12 (13)
5
%7.4 (8)
4
%3.7 (4)
3
%5.6 (6)
2
%4.6 (5)
1
%3.7 (4)

Kitabın sıralamaları