Deşifre Deha

7,2/10  (54 Oy) · 
108 okunma  · 
40 beğeni  · 
1.790 gösterim
Akıl her şeyi yaratacak kadar mucizevi, her şeyi yıkacak kadar da tehlikelidir .

Saat sabahın beşi, tarih 11 Haziran 1956. Dünyanın en önemli matematik dehalarının yetiştiği N Üniversitesi'nin unutulmaz isimleri arasına girmiş, on yıl boyunca matematik bölümünün yıldızı olan ve yapay zekânın (bilgisayarın) gelecekteki mucidi olarak görülen Jinzhen, geri dönemediği gizemli bir yolculuğa çıkar...

Sevgili Jinzhen,

Şifreler çok hassastırlar, onlara dokunan insanları sımsıkı sararlar… Bir hapishane mahkûmiyetidir; öyle ki, seni karanlık kuyuya atıp orada unutmalarını tercih edersin. Bana kulak ver ve geri dönme şansın varsa bunu hemen kullan. En küçük bir şans bile verilse kabul et. Şayet geri dönmen imkânsızsa şu nasihatimi unutma: İstediğin şifre üzerine yoğunlaş, ama asla ve asla MOR üzerinde çalışma!

"Mai Jia, Deşifre! romanıyla birçok yazarın iyi bir roman ortaya koyabilmek için takılıp kaldığı engellerin üstesinden emin ve sağlam adımlarla gelmiş. Arkasında bıraktığı ayak izleri bizleri gizli, edebi bir hazineye götürüyor."

-Won Kar-wai, The Grandmaster'ın yönetmeni

"Deşifre!'nin mükemmel bir roman olduğunu söylerken, onun olağanüstü edebi niteliğinden ve tek bir oturuşta okunan sürükleyici gerçekliğinden bahsediyorum."
-Alai-

"Kaderin mantıksızlığı, dehanın parlak ve kırılganlığı insanları geri dönülemez şekilde insanları bu romanda birbirlerine bağlıyor. Mai Jia'nın bu tuhaf ve gizemli romanı uzun süre akıllardan çıkmayacak bir insan hikâyesine bizi sürüklüyor."
-Beijing Evening News-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  9786053482376
 • Çeviri:
  Murat Sağlam
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rabia 
09 Ağu 14:47 · Kitabı okudu · 7 günde

Kitap zekice yazılmış, konusu daha önce okuduklarıma benzemiyor, herkesin dediği gibi biyografi, gerilim yoktu sıkılmadım, okursanız pişman olmazsınız, özellikle değişik bir şey arıyorsanız, ben çok etkilendim okuduklarım arasında konusu değişik matematik dehasının hayatı kısacası müthiş.

Meyrem KARADENİZ 
13 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitabın isminden kaynaklı bir beklentim vardı başladığımda. Olağanüstü bir zeka, gizemli bir çalışma alanı ve seçilen insanların yer aldığı bir grubun anlatımının ve bir çok benzer kitaptan farklılık gösteren konusunun daha doyurucu olmasını bekliyordum. Kısa sürede bitirmedim haliyle ama fikir sahibi olabilmek adına da kitabı yarım bırakmadım. Eğer merakınızı gidermek ve sabrınızı sınamak isterseniz okunabilir. Beğenen ve keyifli bulan okurlara da saygı duyuyorum. Konu daha farklı ele alınıp, yazılabilir miydi? Onu da uzmanlarının yorumuna ve değerlendirmesine bırakıyorum. Beni aşan bir durum :) Kitaplarla kalınız.

KitapKokanAdam 
14 Mar 22:57 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Yazarın gerçek bir hikayeden yola çıkarak yazdığı bu romanı bana, 1994 nobel ekonomi ödülünü alan matematik profesörü John Nash'in yaşam öyküsünün anlatıldığı Oscarlı film Akıl Oyunları'nı hatırlattığını söylebilirim..
Yazar 11 yılda tamamlamış bu kitabı, emeğe saygı diyelim ve okuyalım arkadaşlar.. ;)

Ayşegül Şahin 
 13 Tem 08:51 · Kitabı okudu · 8 günde · 9/10 puan

Kitabı okurken Stefan Zweig'de ne hissettiysem "tabi Zweig çok ayrı" aynı duygular olmasa da Mai Jia'da da onu az çok hissettim. Livanelide nasıl merakla kitaba sarıldıysam, nasıl internetten araştırma yaptıysam aynı metodları aynı heyecanla Mai Jia' da da uyguladım. Kitaba tam olarak roman diyemem. Biyografiye benzeyen tarafları var. Araştırma yazısı olduğu bariz belli zaten kitabı güzel yapan da buydu.
Size de olur mu bilemem, ben kitabı okurken kendimi sinema salonunda bulurum. Kafamda yarattığım oyuncular hayal gücümde adeta dans eder. Beni kendi dünyalarına çekiverir onlarla güler onlarla ağlarım. "Deşifre"deyken de belki hatırlanır ; herkesin halay konusunda dalga geçtiği bir çok konuda geyik muhabbetin yapıldığı " Flash TV" de "Gerçek Kesitler" programı vardı. Yaşanmış sahnelerin sonunda araya gerçek kahraman çıkar ve hikayeyi anlatırdı. Bu kitapta da aynı durumdan bahsedebiliriz. National' ın belgesellerinden birini izliyormuş gibide hissedebilirsiniz.
Kitabın konusundaysa ; hangi cümleyi kursam spoiler olur. Bunu istemem. Sadece fizyoloji dersinden öğrendiğim kadarıyla vücuda alınan fazla su bile zehirdir ! örneklemesini bu konu içinde söyleyebiliriz. Fazla zeki olmak da "ZEHİRDİR".
1 puan kırıyorum çünkü yazar kitapta ki isimleri biraz karışık vermis. Yarısına kadar kimin kim olduğunu anlamakta zorluk çektim.
Ellerine sağlık Mai Jio... İyi okumalar :)))

Neslihandemirbozan 
21 Tem 00:01 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · Puan vermedi

"Deha ile delilik aynı malzemeden yapılmıştır. Bu gerçekten hayret verici bir şey! Bu yüzden delilere hiç kotu davranmam. Çünkü deliliklerinin bir yerlerinde hazine değerinde bir şeyin gömülü olduğuna, şimdilik bu hazineye ulaşamadığımız inanırım. Onlar yerin altında gizli olup şu anda cikaramadigimiz madenlere benzerler." s.383

Glchn Dmrts 
05 Ağu 02:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ayağına bir taş değse ve sen bu tasi alıp kenara atarken birde ne göresin elmas bu tas.Iste tamda böyle gelişiyor hikaye.bir matematik dahisinin hayati anlatiliyor merakla okuyacaginiz bir kitap.unutmadan armut çiçeği pekte şifalı değilmiş.

Beyza Yuksel 
07 Ara 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitap başlarda sıkıcı gelmesine rağmen ya da elime çok alamadigimdan kaynaklanıyor olabilir kitaba devam ettiğimde gerçekten kendimi alamadım ilk defa bu tarz bir kitap okuyorum sanırım ama gerçekten beğendim ilgiyle okuduğum kitap oldu.

Meryem Kaya 
30 Mar 22:30 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Kapağı ve konusuyla ilgimi çeken bir kitap.Beklentim yüksek.Gizemli bir kitap gibi.Yorumlara baktığımda beğenenler çok beğenmiş,beğenmeyenler eksik bulmuş.Okuyup karar vereceğim.

Engineering Vibes 
19 Tem 21:14 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 6/10 puan

Bu kitapla ilgili incelememi blog sayfamda yaptım. Okumak isterseniz: http://engineeringvibes.blogspot.com.tr/...ia-kitap-yorumu.html

Güneş İbret 
18 Tem 21:09 · Kitabı okudu · 6 günde · 3/10 puan

Şimdi öncelikle bunun gerçek hayattan alınmış bir biyografi olduğunu belirteyim. Benim beğenmememdeki en büyük sebep bu çünkü ben kurgusal/bilimsel tarzda bir kitap bekliyordum ve doğal olarak bu beklentiyle okumaya başladım. Başlangıcı oldukça güzeldi ama asıl konudan ve asıl kahramandan bahsetmesi o kadar uzun sürdü ki o an anladım beğenmeyeceğimi. Kitabın yarısı bitmişti ama hala şu arka kapakta yazılan konuya bir türlü geçilemedi. Kitaptaki en büyük sorun baş karakter dışındaki karakterlerinde hayatlarının fazlasıyla irdelenmesiydi. Birden kitaba yeni bir kahraman geliyor ve onun da geçmişini ayrıntılı bir şekilde öğreniyoruz. Kitabın asıl amacı bir matematik dahisinin hayatını anlatmaktan çıkmış gibi geldi bana. Daha açık olması için şöyle söyleyeyim;Akıl Oyunları adlı film, ünlü matematikçi ve kriptograf olan John Nesh'in hayatını anlatıyordu. Bu kitapta da Rong Jinzhen adlı Çinli bir matematik dehasının hayatını anlatıyor. İkisinin tıpatıp aynı olmasada paralel olduğunu söyleyebilirim. Ama Jinzhen'in hayatına geçmeden önce onun soyağacındaki kişileride tanıtıyor. Ben açıkçası gereksiz buldum bu kısmı. Geçmişinden tabiki bahsedeceksin ama bu kadar ayrıntıya ne gerek vardı anlamadım. Bunun dışında kitapta Jinzhen'in üvey ablası ve onu keşfedip, kriptograf olmasını sağlayan kişinin röportajlarıda var. Bu kaynaklar doğrultusunda yazılmaya başlanmış ve bitmesi 11 yıl sürmüş. Bide kitapta takma isim olayı var. "Katil kafa","abaküs kafa","topal müdür" ,"ördek yavrusu" vb. lakaplar var. Bunlarda biraz garip geldi bana. Akıcılık yönünden fena değildi. Bir süre okutturuyor ama son kısımlara doğru artık o da bitiyor. Yani başka söyleyecek kötü ne kaldı bilmiyorum Biyografi sevenler için güzel bir alternatif olabilir ama benim gibi arka kapak yazısına kanıpta çok farklı bir şey bekliyorsanız, beklentinizi karşılayacağını düşünmüyorum.

2 /

Kitaptan 52 Alıntı

Sadettin TANIK 
25 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Deha ile deliliğin aynı madalyonun iki yüzü olduğuna her zaman inanmışımdır: Tıpkı sağ ve sol el gibidirler, ikisi de şu aynı vücuttan çıkıp farklı yolları takip ederler.

Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 382 - Martı - 2014)Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 382 - Martı - 2014)
Rabia 
07 Ağu 16:31 · Kitabı okudu · İnceledi

Çin'de insanların hiç aklından çıkarmaması gereken bir atasözü vardır. "Okyanus kovayla ölçülmez, insan bir bakışta anlaşılmaz."

Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 243 - Martı)Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 243 - Martı)
Rabia 
09 Ağu 13:33 · Kitabı okudu · İnceledi

Problemler bir insanın arzularının gölgesidir... Dehalar ve aptalların sorunları yoktur, onlar sadece isterler.

Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 436 - Martı)Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 436 - Martı)
Rabia 
09 Ağu 12:43 · Kitabı okudu · İnceledi

Bütün duygular insanı şaşırtır ve düşünmeye sevk eder.

Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 393 - Martı)Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 393 - Martı)
Rabia 
07 Ağu 16:49 · Kitabı okudu · İnceledi

Bir deli hiçbir şeyden korkmaz, çünkü karşısındaki şeyin korkunç olduğunu anlamaz. Bir deha da hiçbir şeyden korkmaz, çünkü olağanüstü silahlarla donatılmış olduğunu bilir.

Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 254 - Martı)Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 254 - Martı)
Rabia 
03 Ağu 12:09 · Kitabı okudu · İnceledi

Kötü haber her zaman tez ulaşır. Tecrübeyle sabittir ki, önce gelenin dediği olur.

Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 10 - Martı)Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 10 - Martı)
Rabia 
04 Ağu 12:14 · Kitabı okudu · İnceledi

Bir mucizenin ardından başka bir mucize pek sık görülmezdi.

Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 35 - Martı)Deşifre Deha, Mai Jia (Sayfa 35 - Martı)

Kitapla ilgili 1 Haber

Çin İşi Casus Romanı
Çin İşi Casus Romanı Çağdaş Çin edebiyatının uluslararası bestseller yazarlarından Mai Jia’nın Türkçeye çevrilen ilk romanı “Deşifre!”, bir matematik dehasının kuşaklar boyu süren hikâyesini casusluk fonunda okura sunuyor.