Mara Meimaridi

Mara Meimaridi

Yazar
6.6/10
82 Kişi
·
269
Okunma
·
4
Beğeni
·
1181
Gösterim
Adı:
Mara Meimaridi
Unvan:
Yunanlı Yazar,akademisyen
Mara Meimaridi Yunanistan'da 2001 yılında yayınlanan ilk romanı İzmir Büyücüleri ile ülkesinde ve pek çok başka ülkede üne kavuşmuş bir Yunanlı kadın yazardır. Aslen antropoloji konusunda Atina Üniversitesi'nde öğretim görevlisidir.
Kastella'da doğmuş ve büyümüştür. İlk olarak Atina Üniversitesi Felsefe Bölümü'nü bitirmiştir. Öğrenciliğinde bazı arkeolojik kazılarda görev almış, aynı zamanda turizm rehberliği okulundan mezun olmuştur. Paris’te Sorbonne Üniversitesi'nde Arkeoloji üzerine yüksek lisans yaparken biyoloji ve tıp antropolojisi ile de ilgilenmiştir. Fransa Jussieu - Ecole de Medicine de Saints Peres tıp okulundan iyi derecelerle mezun olmuştur. Yunanistan’a döndükten sonra Avdira kazılarına katılarak iskelet yapılarını incelemiştir. Çocuk sağlığı, Aya Sofya Çocuk Hastanesi Pedagoji Bölümü gibi çocuk sağlığıyla ilgili yerlerde uzun süre çalışmıştır. En önemli araştırması olan 'Çocuk gelişiminde etnik kalıplar' Yunanistan'da bugün halen çocuk sağlığıyla ilgili kitaplarda kaynak olarak kullanılmaktadır. Atina Üniversitesi'nde Radyoloji araştırması yaparak 'Yunan çocuklarının gelişme karakterleri' adlı tezini hazırlamıştır. Birçok araştırması tıp dergilerinde yayınlanmıştır. Son yıllarda öncelikle beslenme alanında yazılar yazarken, bir taraftan da UMD Amerikan Üniversitesi'nde evrenbilimi ve astrofizik eğitimine devam etmektedir.
İlk romanı İzmir Büyücüleri 19. yüzyıl sonlarının kozmopolit İzmir'inde yaşamış Katina adlı bir Rum kızının bir Türk kadınından öğrendiği büyü yöntemlerini kullanarak art arda erkekleri ağına düşürüşünü ve zenginleşmesini anlatmaktadır. Kitap Yunanistan'da televizyona da uyarlanarak dizi olarak yayınlanmaya başlamıştır. Kitabın Türkçe çevirisi de 2004 yılı içinde Türkiye'de hayli sükse yapmıştır.
İzmir Büyücüleri'nin Türklüğü aşağılayıcı ifadeler içerdiği gerekçesiyle 2005 Aralığında Türk Ceza Kanunu 301. Maddesi çerçevesinde kitabın Türkiye'deki yayıncısı Literatür Yayınevi Yayın Yönetmeni Abdullah Yılmaz aleyhine Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir dava açılmıştır.
Eğer seni diğer insanlardan ayıran politikaysa, uzlaşacak bir şey bulabiliyordun; ama seni diğerlerinden ayıran dinse anlaşabilmenin hiçbir yolu yoktu.
Mara Meimaridi
Sayfa 36 - Literatür yayınları
Toprak, ne ölümden anlardı, ne de senin erkek ya da kadın olman fark ederdi. Alın teri ister toprak.
Mara Meimaridi
Sayfa 141 - Literatür yayınları
Derler ki, açlık hırsızlığa, kavgalara, savaşlara sebep olur. Ama ben açların savaşmak için güçleri olmadığına inanıyorum.
Mara Meimaridi
Sayfa 141 - Literatür yayınları
Hem eğer bir halkın dinine hoşgörüyle yaklaşmazsanız, onların üzerinde otorite kurmanız imkansızdır.
Mara Meimaridi
Sayfa 270 - Literatür yayınları
Bütün insanlar aynı. Eğer komik bir şey söylersen gülerler, onları korkutursan korkarlar, eğer vurursan canları acır. Hangi tanrıya inanırlarsa inansınlar, dünyanın neresinde ve hangi renkte olurlarsa olsunlar sonuçta vücut ve ruh aynıdır.
Mara Meimaridi
Sayfa 376 - Literatür yayınları
Hayat bir şarkı kadar sürüyor. Hayat şarkı gibidir. Sonra plak biter. Her şarkı başka bir şeyden bahseder. Tıpkı hayattaki her insanın birbirinden farklı olması gibi. Şarkıların birçoğu, hayat için gerekli olan aşktan bahseder. Eğer şarkı kötüyse kimsenin hoşuna gitmez ve kimse o şarkıyı bir daha söylemez. Ama eğer güzel bir şarkıysa insanlar onu yıllarca hatırlar ve söylerler.
Mara Meimaridi
Sayfa 377 - Literatür yayınları
420 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap geçmiş dönem İzmir'inde Türk, Rum ve diğer insanların ortak yaşamları hakkında fikir veriyor... Katina güzel bir kadın olmadığı halde gayet yakışıklı erkekleri elinde tutabilen bir kadın..Gerçi bunda yaptığı büyülerin de etkisi var... Okunması gayet keyifli bir kitap...
420 syf.
·Beğendi·6/10
19. Yüzyılın ikinci yarısında İzmir’de Yunan ailelerinin entrikalarını ve şaşaalı yaşantıları anlatan bir roman.
Özünde tarzımdan çok uzak bir kitap olmasına rağmen yazarının bir Antropolog olması o yıllardaki İzmir yaşantısı hakkında fikir vermektedir.
Satır aralarında Türk ailelerinin kendi toprağında nasıl fakir bir yaşantı sürdüğü, bizim olan topraklarda Yunanlıların bizi nasıl hor gördüğünü ve küçümsediğini anlayabiliyorsun.
Yazı dili itibari açısından da az kitap okuyanlar için iyi bir tercih olmayabilir.
420 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Kitabın kapağını açmamla kitabın büyüsüne kapıldım. Hatta kitap isminin hakkını öyle bir veriyor ki; "kitabın sonunda birkaç büyü öğrenirim kesin." deyiveriyorsunuz :D Şaka bir yana, isminden de anlaşıldığı üzere izmirde yaşaya katina adında bir büyücünün hayatı anlatılmakta. Maria adında ki yeğenine miras bıraktığı büyü defterleri ve günlükler sayesinde katinanın her sayfada daha çok heycanlandıran geçmişi gün yüzüne çıkmış oldu. Konusuyla insanı kendine bağlamasını bir yana bırakırsak anlatımında ciddi sorunlar vardı ya da bana öyle geldi. Hikayenin kimi ağzında anlatıldığını kestirmek çok zor oluyordu. Ama onun dışında çok güzel, sürükleyici bir romandı.
420 syf.
·3 günde
Kitabın genelde Türk düşmanı olduğu söyleniyor. Bunun en önemli sebebi o dönem İzmirindeki Türk mahallelerinin fakir ve pislik içerisinde olduğunu söylemesi. Buna tepki duyabiliriz. Ama tepki duyan kişilerin bunu araştırması gerekiyor. Bu yorumlar Türk düşmanlığından mı ileri geliyor? O dönem İzmirin kenar mahallelerini mi anlatıyor.
Kaldı ki yazarımız o donemdeki Türk zenginlerden o şekilde bahsetmiyor. Ve zaten evlendiklerinden bazıları Türk.
Bir diğer eleştiri noktası da çok fazla karakter olması bunu diyenler bir de Yüzyıllık Yalnızlık kitabını okusun :) Sıkıldım bitiremedim korkunçtu dağınıktı diyenleri anlamıyorum. Ve bazen bazı noktalar da anlaşılmamış gibi geliyor.
En basiti romanda teyzesinin sandığını bulan kişi yazarımız. Teyzesinin adı Katina. Ve Katina teyzesinin gerçekten el aldığı büyücü kadın da bir Türk. Kitap o dönem İzmiri'nin yaşantısını insanın gözünün önünde canlandırıyor. Şimdiye kadar yorum yapan herkesin atladığı bir nokta var. Katina belki istediklerinden bazılarını elde etti ama çok büyük bedeller de ödedi.
Hırsları açısından 17 yaşındaki halinden ileri gidemedi . Ve Atartiti ana da bunun altını çiziyor. Öğrendiklerinin getirdiği potansiyeli sadece dar alandaki çıkarları için kullandı.
Kitabı yarım bırakmıştım.Hatırladığım kadarı ile sebebi karakter fazlalığının bir süre sonra beni bunaltmış olmasıydı ama kitaplığımda duruyor ve tekrar okumayı denemek istiyorum bir gün
420 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Yaşamına Kapadokya'da başlayıp çocuk yaşta geldiği İzmir'de acı tatlı bir ömür sürdüren Katina'nın bitmek bilmeyen hikayesidir bu. Bitmek bilmez evet, çünkü Katina da annesi de tam bir Anadolu büyücüsüdür. Zengin bir koca bulmak için, durumlarını korumak için, daha da güçlenmek için türlü türlü büyüler yaparlar. Öncelikle 19.yüzyıl sonlarında İzmir'in Rum-Yahudi-Türk mahallelerinde gezdiriyor bizi Bayan Meimaridi, sonra 20.yüzyıl İzmir'inin zengin muhitlerine gidiyoruz. Yazarın ara sıra İzmir nefreti ayyuka çıksa da, bunu görmezden gelirsek, çok çok çok güzel bir kitaptı! Başlarda karakterlerin çokluğu beni epey zorladı ama iyi ki sıkılıp bırakmamışım diyorum şimdi. Vaktinizin olduğu bir dönemde okumanızı tavsiye ederim. =)
420 syf.
·1/10
Katinanın, büyülerini değilde abartılı meşrep hayatının anlatıldığı, önceki anlatılanların kitabın ilerleyen sayfalarında yeri geldiğinde farklı farklı anlatıldığı ve nedeni anlaşılamayan, Türkleri bol bol yeren, laf sokuşturan bu nedenle de davalık olan kitap...
420 syf.
·Beğendi·8/10
Kültür açısından bakınca aa ne kadar benziyormuşuz dedirten bir kitap . Her ne kadar Türkleri kötülüyor densede , tarafsız bakış açısıyla sadece kendi gözlerinden yansıtılan düşüncelerdir. Bazı bölümlerinde kopukluk var karakter sayısı fazla fakat akıcı bir kitap .
420 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Kesinlikle ilerlemesi çok zor bir kitap. İzmir'in Osmanlı döneminde Ermeni, Rum, Yunan ve Türkler'in bir arada yaşadığı zamanları anlatır. Türk insanlarını aşağılayan cümleler hatta paragraflar vardır. Bunun dışında sonu çok saçma olup olaylarda kopukluklar vardır. Yazar sanki bir hevesle bu kitabı yazmaya başlamış sonra uzun bir ara verip tekrar yazmaya karar vermiş ama öncesini de unutmuş, okuma zahmetini göstermeden özensiz yazmış gibi. Daha çok "aman yeeaaa bitsin de kurtulayım şundan" havası seziliyor. Kitabı okurken "Allah'ım nolur artık bitsin" kafasında oluyorsunuz. Haberiniz olsun =)
420 syf.
Karakterler anlatımın tasvirleri içinde kaybolup gidiyor kim kiminle kim kimdir telaşı ile akıl yalpaliyor konu takip zorlaşıyor ama beni en çok geren ırkçı yazılan tasvir ve söylemler oldu ki Türkler yerden yere vuruluyor Rumlar övüluyor da kime göre neye göre yazarın anlatımına göre de tüm Rum kadınlarında sadakat sevgi hak getiren ve hepsi oynak..

Yazarın biyografisi

Adı:
Mara Meimaridi
Unvan:
Yunanlı Yazar,akademisyen
Mara Meimaridi Yunanistan'da 2001 yılında yayınlanan ilk romanı İzmir Büyücüleri ile ülkesinde ve pek çok başka ülkede üne kavuşmuş bir Yunanlı kadın yazardır. Aslen antropoloji konusunda Atina Üniversitesi'nde öğretim görevlisidir.
Kastella'da doğmuş ve büyümüştür. İlk olarak Atina Üniversitesi Felsefe Bölümü'nü bitirmiştir. Öğrenciliğinde bazı arkeolojik kazılarda görev almış, aynı zamanda turizm rehberliği okulundan mezun olmuştur. Paris’te Sorbonne Üniversitesi'nde Arkeoloji üzerine yüksek lisans yaparken biyoloji ve tıp antropolojisi ile de ilgilenmiştir. Fransa Jussieu - Ecole de Medicine de Saints Peres tıp okulundan iyi derecelerle mezun olmuştur. Yunanistan’a döndükten sonra Avdira kazılarına katılarak iskelet yapılarını incelemiştir. Çocuk sağlığı, Aya Sofya Çocuk Hastanesi Pedagoji Bölümü gibi çocuk sağlığıyla ilgili yerlerde uzun süre çalışmıştır. En önemli araştırması olan 'Çocuk gelişiminde etnik kalıplar' Yunanistan'da bugün halen çocuk sağlığıyla ilgili kitaplarda kaynak olarak kullanılmaktadır. Atina Üniversitesi'nde Radyoloji araştırması yaparak 'Yunan çocuklarının gelişme karakterleri' adlı tezini hazırlamıştır. Birçok araştırması tıp dergilerinde yayınlanmıştır. Son yıllarda öncelikle beslenme alanında yazılar yazarken, bir taraftan da UMD Amerikan Üniversitesi'nde evrenbilimi ve astrofizik eğitimine devam etmektedir.
İlk romanı İzmir Büyücüleri 19. yüzyıl sonlarının kozmopolit İzmir'inde yaşamış Katina adlı bir Rum kızının bir Türk kadınından öğrendiği büyü yöntemlerini kullanarak art arda erkekleri ağına düşürüşünü ve zenginleşmesini anlatmaktadır. Kitap Yunanistan'da televizyona da uyarlanarak dizi olarak yayınlanmaya başlamıştır. Kitabın Türkçe çevirisi de 2004 yılı içinde Türkiye'de hayli sükse yapmıştır.
İzmir Büyücüleri'nin Türklüğü aşağılayıcı ifadeler içerdiği gerekçesiyle 2005 Aralığında Türk Ceza Kanunu 301. Maddesi çerçevesinde kitabın Türkiye'deki yayıncısı Literatür Yayınevi Yayın Yönetmeni Abdullah Yılmaz aleyhine Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir dava açılmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 269 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 61 okur okuyacak.
  • 14 okur yarım bıraktı.