İzmir Büyücüleri

6,1/10  (35 Oy) · 
107 okunma  · 
20 beğeni  · 
960 gösterim
Birini elde etmek istiyorsan, onu büyülemelisin! Yunanistanda 250.000 satan kitap, şimdi Türkiyede! Bundan yüz yılı aşkın bir süre önce, İzmir´de Katina adında bir genç kız yaşarmış. Bu kız bir erkeği gözüne kestirir ve ne yapar eder, sonunda onu ağına düşürürmüş.Katina tam dört yakışıklı ve zengin erkekle evlenmiş. Çünkü Katina onları ´büyü´lüyormuş; güzelliğiyle değil ama, otlarla, iksirlerle, dualar ve muskalarla... İzmir Büyücüleri, geçmiş zamanda, Türklerin, Yahudilerin, Ermenilerin, Rumların ve Levantenlerin zengini yoksulu, kadını erkeği güzeli çirkiniyle bir arada yaşadığı İzmir´de mahalle kültürünün çok renkliliği içinde, kadınların kıskançlıkla, dalavereleriyle ve en başta büyülerle örtülü o en mahrem dünyasını masal tadında anlatıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  420
 • ISBN:
  9799750402851
 • Çeviri:
  Şebnem Christakopoulos
 • Yayınevi:
  Literatür Yayıncılık Dağıtım
 • Kitabın Türü:
Zühal Uğur 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap geçmiş dönem İzmir'inde Türk, Rum ve diğer insanların ortak yaşamları hakkında fikir veriyor... Katina güzel bir kadın olmadığı halde gayet yakışıklı erkekleri elinde tutabilen bir kadın..Gerçi bunda yaptığı büyülerin de etkisi var... Okunması gayet keyifli bir kitap...

Bengi 
05 Kas 2015 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Kitabı yarım bırakmıştım.Hatırladığım kadarı ile sebebi karakter fazlalığının bir süre sonra beni bunaltmış olmasıydı ama kitaplığımda duruyor ve tekrar okumayı denemek istiyorum bir gün

Bossa nova 
25 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Kesinlikle ilerlemesi çok zor bir kitap. İzmir'in Osmanlı döneminde Ermeni, Rum, Yunan ve Türkler'in bir arada yaşadığı zamanları anlatır. Türk insanlarını aşağılayan cümleler hatta paragraflar vardır. Bunun dışında sonu çok saçma olup olaylarda kopukluklar vardır. Yazar sanki bir hevesle bu kitabı yazmaya başlamış sonra uzun bir ara verip tekrar yazmaya karar vermiş ama öncesini de unutmuş, okuma zahmetini göstermeden özensiz yazmış gibi. Daha çok "aman yeeaaa bitsin de kurtulayım şundan" havası seziliyor. Kitabı okurken "Allah'ım nolur artık bitsin" kafasında oluyorsunuz. Haberiniz olsun =)

Karakterler anlatımın tasvirleri içinde kaybolup gidiyor kim kiminle kim kimdir telaşı ile akıl yalpaliyor konu takip zorlaşıyor ama beni en çok geren ırkçı yazılan tasvir ve söylemler oldu ki Türkler yerden yere vuruluyor Rumlar övüluyor da kime göre neye göre yazarın anlatımına göre de tüm Rum kadınlarında sadakat sevgi hak getiren ve hepsi oynak..

Mehtap Poyraz 
17 Şub 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Katinanın, büyülerini değilde abartılı meşrep hayatının anlatıldığı, önceki anlatılanların kitabın ilerleyen sayfalarında yeri geldiğinde farklı farklı anlatıldığı ve nedeni anlaşılamayan, Türkleri bol bol yeren, laf sokuşturan bu nedenle de davalık olan kitap...

Melike Çevik 
09 Şub 11:41 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Farklı kültürlerden birçok insanı bir arada birden fazla olayla anlatan bir kitap akıcı fakat sıkıcıydı. Yazar tamamen kendi bakış açısıyla,Türkleri yererek yazmış. Okurken kendi kendime 'hadi canım biz Türkler hiç de böyle değiliz . Yazar abartmış ' dedim. Ama İzmir'e dair birçok şey öğretiyor. Bilinmezlerin arasından sıyrılmış bir kitap!

Edanur Sağlam Keskin 
29 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kültür açısından bakınca aa ne kadar benziyormuşuz dedirten bir kitap . Her ne kadar Türkleri kötülüyor densede , tarafsız bakış açısıyla sadece kendi gözlerinden yansıtılan düşüncelerdir. Bazı bölümlerinde kopukluk var karakter sayısı fazla fakat akıcı bir kitap .

Kitaptan 11 Alıntı

Sone 
11 Mar 20:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bükemediğin eli öpeceksin, her uzatılanı değil.

İzmir Büyücüleri, Mara Meimaridi (Sayfa 198 - Literatür yayınları)İzmir Büyücüleri, Mara Meimaridi (Sayfa 198 - Literatür yayınları)
Sone 
10 Mar 21:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Eğer seni diğer insanlardan ayıran politikaysa, uzlaşacak bir şey bulabiliyordun; ama seni diğerlerinden ayıran dinse anlaşabilmenin hiçbir yolu yoktu.

İzmir Büyücüleri, Mara Meimaridi (Sayfa 36 - Literatür yayınları)İzmir Büyücüleri, Mara Meimaridi (Sayfa 36 - Literatür yayınları)
Sone 
10 Mar 21:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Toprak, ne ölümden anlardı, ne de senin erkek ya da kadın olman fark ederdi. Alın teri ister toprak.

İzmir Büyücüleri, Mara Meimaridi (Sayfa 141 - Literatür yayınları)İzmir Büyücüleri, Mara Meimaridi (Sayfa 141 - Literatür yayınları)
Sone 
10 Mar 21:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsan aç olunca gününü yaşıyor ve geleceğe dair hayaller kuramıyor.

İzmir Büyücüleri, Mara Meimaridi (Sayfa 143 - Literatür yayınları)İzmir Büyücüleri, Mara Meimaridi (Sayfa 143 - Literatür yayınları)
Sone 
10 Mar 21:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Derler ki, açlık hırsızlığa, kavgalara, savaşlara sebep olur. Ama ben açların savaşmak için güçleri olmadığına inanıyorum.

İzmir Büyücüleri, Mara Meimaridi (Sayfa 141 - Literatür yayınları)İzmir Büyücüleri, Mara Meimaridi (Sayfa 141 - Literatür yayınları)
Sone 
11 Mar 20:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İyi ya da kötü her şey bitiyor günün birinde.

İzmir Büyücüleri, Mara Meimaridi (Sayfa 169 - Literatür yayınları)İzmir Büyücüleri, Mara Meimaridi (Sayfa 169 - Literatür yayınları)
Sone 
15 Mar 15:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hem eğer bir halkın dinine hoşgörüyle yaklaşmazsanız, onların üzerinde otorite kurmanız imkansızdır.

İzmir Büyücüleri, Mara Meimaridi (Sayfa 270 - Literatür yayınları)İzmir Büyücüleri, Mara Meimaridi (Sayfa 270 - Literatür yayınları)
Sone 
15 Mar 15:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bütün insanlar aynı. Eğer komik bir şey söylersen gülerler, onları korkutursan korkarlar, eğer vurursan canları acır. Hangi tanrıya inanırlarsa inansınlar, dünyanın neresinde ve hangi renkte olurlarsa olsunlar sonuçta vücut ve ruh aynıdır.

İzmir Büyücüleri, Mara Meimaridi (Sayfa 376 - Literatür yayınları)İzmir Büyücüleri, Mara Meimaridi (Sayfa 376 - Literatür yayınları)
Sone 
15 Mar 15:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hayat bir şarkı kadar sürüyor. Hayat şarkı gibidir. Sonra plak biter. Her şarkı başka bir şeyden bahseder. Tıpkı hayattaki her insanın birbirinden farklı olması gibi. Şarkıların birçoğu, hayat için gerekli olan aşktan bahseder. Eğer şarkı kötüyse kimsenin hoşuna gitmez ve kimse o şarkıyı bir daha söylemez. Ama eğer güzel bir şarkıysa insanlar onu yıllarca hatırlar ve söylerler.

İzmir Büyücüleri, Mara Meimaridi (Sayfa 377 - Literatür yayınları)İzmir Büyücüleri, Mara Meimaridi (Sayfa 377 - Literatür yayınları)
Derya 
01 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ne manzaraydı ama şu deniz manzarası! Asla onu seyretmekten yorulmazsın. Seni asla hayal kırıklığına uğratmaz.

İzmir Büyücüleri, Mara Meimaridiİzmir Büyücüleri, Mara Meimaridi
2 /