Meyyale

8,1/10  (17 Oy) · 
63 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.002 gösterim
Hıfzı Topuz'un, çeşitli belgelerden, sandıklarda saklanan aile mektuplarından ve Pertevniyal Valide Sultan'ın 1880'lerde dikte ederek yazdırdığı "Sergüzeştname"sinden yola çıkarak kaleme aldığı bu tarihsel romanda, on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşü sırasında yaşanmış olan bazı olaylar anlatılıyor.
Romanda, Ruslar'ın Kafkasya'ya saldırıları sırasında, 40 günlük bebekken annesiyle birlikte İstanbul'a getirilen ve Saray'da Pertevniyal Valide Sultan'ın yanında büyüyen Ubıh kökenli Meyyale'nin, önce besteci Nevres Paşa, sonra da vezir Hasan Hilmi Paşa ile evlilikleri, Saray'da yaşanan gizli bir aşk serüveni, cariyelerin ve haremağalarının çileleri sergileniyor.
Pertevniyal Valide Sultan'ın 117 yıl boyunca gizil kalan ve Hıfzı Topuz tarafından ortaya çıkarılan anıları, o dönemin siyasi entrikalarını, Abdülaziz'in devrilmesi ve intiharını, Abdülhamit dönemindeki günümüzü aratmayan yolsuzlukları, baskı ve işkenceleri, yargısız infazları, şeriatçıların devrimlere ve Batılı eğitime karşı direnişlerini aydınlatıyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2010
 • Sayfa Sayısı:
  239
 • ISBN:
  9789751406279
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Birsen Erol 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Meyyâle'nin etrafında cariyelerin küçük yaşta kaçırılarak hangi işkencelerle nasıl eğitildiklerine; haremağalarının çektikleri acılara şahit oluyoruz. Bunlar ayrıntı belki ancak birinin diğerine yaşattığı bedenen ve ruhen acıları görünce pek çok şeyi sorguluyorsun; insanlıktan tarihe, dine kadar... Roman kurgu olmasina rağmen temelde belgelere dayanıyor. Bu gerçeklik de etkisinin artmasında önemli rol oynuyor. Tarih kitaplarinda düz ve alt alta maddeler, başlıklar vs şeklinde öğrenmeye çalıştığınız tarihi bir sürece de tanıklık ediyorsunuz bu anılardan yola çıkarak yazılmış kitapta.

EZGİ AYKUT 
03 Şub 13:48 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

osmanlı dönemi ailelerinden koparılan iki çoçuk amaç padişah olmadan doğumu gerçekleşen bir şehzadeye arkadaşlım etmeleridir.O dönemi gerçekten iyi bir dille acımasızlıkları ile anlatan ve resimlerle gerçekliğini göstermeye çalışan bir eserdir.

seher 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hıfzı topuz'un , çeşitli belgelerden, mektuplardan, o dönemin canlı tanıklarından dinleyerek kaleme aldığı bu tarihsel romanda;
Ruslar’ın Kafkasya’ya saldırıları sırasında, İstanbul’a göç etmek zorunda kalan Kafkas kökenli milletlere mensup kadın ve çocuklardan olan meyyalenin saraya girmesi, pertevniyal valide sultan'ın anıları, o dönemin siyasi entrikalarını, abdilaziz'in devrilmesi ve intiharını, abdülhamit döneminde yaşanan yolsuzlukları,baskı ve işkenceleri, yargısız infazları,şeriatçıların devrimlere ve batılı eğitime karşı direnişlerini anlatılıyor