Elbet Sabah Olacaktır

8,7/10  (11 Oy) · 
22 okunma  · 
3 beğeni  · 
985 gösterim
Özgürlük şairi Tevfik Fikret'in romanı... Tevfik Fikret aklın ve bilimin egemenliğine, aydınlanmaya ve aydınlık günlerin geleceğine inanan bir şairdir ve kendinden sonra gelen kuşaklar için dürüstlük, özveri ve sessiz direnişin simgesi olmuştur. Dağılma sürecindeki Osmanlı İmparatorluğu'nun can çekiştiği bir dönemde yaşayan şair, önce Abdülhamit'in baskıcı yönetiminin, sonra da özgürlük vaadiyle gelip aynı baskıyı devam ettiren İttihatçıların yarattığı korkunun içinde yükselen gür bir ses olur. Aşiyan'a inzivaya çekildiği yıllarda ve hastalıktan günden güne eridiği sön dönemlerinde bile hiçbir güç onu susturamaz; her fırsatta gençliğe özgürlüğü haykırır. Onun gür sesi, gelecek kuşakların yarınlara daha umutla bakmasını ve karanlığı dağıtmak için savaşması gerektiğini anlatmıştır!
seher 
23 May 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hıfzı Topuz un Şair Tevfik Fikret in hayatını anlattığı kitabıdır.Kitapta o dönem yaşamış ve şairle yolları kesişmiş insanların hayatları hakkında da bilgi alıyoruz.Ancak tarihlerde hata ve bazı cümleler tezat oluşturduğunu gördüm.
Örnek olarak ' Mehmet Rauf,o aylarda Fikret’in halasıyla tanıştı.Deli gibi aşık oldu ve evlendiler”(80) “Rauf,tıknaz,kısa boylu,kalın cam gözlüklü,sesi hiç çıkmayan çekingen bir gençti.Fikret’in halasının kızı Sermet Hanım’la evlendi”(90) cümleleri verilebilir.Dönem konularına değindiğinden de okunmasını tavsiye ederim

Zeynep 
13 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tevfik Fikret'e olan hayranlığımı daha da arttırdı. Biyografi okumayı sevmememe rağmen 2 günde bitirdim. Muhteşemdi, mutlaka okunmalıdır.

Kitaptan 8 Alıntı

Ferah 
 08 Eyl 00:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Fikret Bey, neden son kitabınızda aşk şiirleri yer almadı?"
Fikret'in yanıtı şu oldu;
"Nasıl yok? Aşksız kalp olur mu? Yalnız benim şiirlerimde çıplak kadın etlerini anlatan dizeler arıyorlarsa öyle şeyler bulamazlar. Benim aşklarım romantiktir. Ben kadında dişilik değil, güzellik ararım."

Elbet Sabah Olacaktır, Hıfzı Topuz (Remzi Kitabevi)Elbet Sabah Olacaktır, Hıfzı Topuz (Remzi Kitabevi)
seher 
23 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Kadınlar,bugün yalnız,insanlığın saygın anası değil,uygarlığın koruyucusudur.Onlar hayatımızı sağlamasalar bile süslüyorlar.Uygarlığın ziyneti sanatsa sanatın da zihniyeti kadındır.Tevfik Fikret

Elbet Sabah Olacaktır, Hıfzı Topuz (Sayfa 139)Elbet Sabah Olacaktır, Hıfzı Topuz (Sayfa 139)
İlayda G. 
21 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tevfik Fikret
"Ben romantik bir aşktan yanayım. Çok şeyin aşığıyım. Doğanın, bütün insanların, iyiliklerin, erdemlerin, dürüstlüğün, özgürlüğün ve bütün güzelliklerin...  Ben yosunlu bir dereye sarkan söğütlere, gökyüzündeki pamuk bulutlarına, yavaş yavaş yükselen Ay'a da âşık olabilirim. Aşk benim ruhumdadır, içimdedir. Ben hayatın çeşitli olayları, görünüşleri ve etkileri içinde yuvarlanan bir insanım."

Elbet Sabah Olacaktır, Hıfzı Topuz (Sayfa 105)Elbet Sabah Olacaktır, Hıfzı Topuz (Sayfa 105)
seher 
23 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Anlamadım! Ne dediniz? Fikret büyük şair değil miydi?
Fikret karanlıklar içinde içinde bir nur görüp halkı o nura doğru götürmeye çalışırken sizler nerelerde idiniz?
Niçin içinizden kimse onun gibi feryat etmedi? Ben Fikret’e yetişemedim, onun sohbetlerinden yararlanamadım. Kendimi bedbaht sayarım.
Fakat onun bütün eserlerini okudum. Birçoğu ezberimdedir.
O hem büyük şair, hem de büyük insandır.”
Efendiler!Zaten parmakla gösterilecek kadar az olan büyük adamlarımızı küçültmeye kalkışmayalım M.Kemal ATATÜRK (Giriş Cümlesi)

Elbet Sabah Olacaktır, Hıfzı TopuzElbet Sabah Olacaktır, Hıfzı Topuz
İlayda G. 
21 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tevfik Fikret
Fikret'in sevgili eşi yıllar sonra şöyle diyecektir:
"Bence bir kadın için hayatta en zor şey bir sanatkârla evliliktir. Hele Fikret gibi bir sanatkârla... Genç kızlar ancak kendilerine güveniyorlarsa bir sanatçıyla evlensinler. Onların anlaşılmayan tarafları, incelikleri, hiddetleri, sinirlenmeleri vardır.

Elbet Sabah Olacaktır, Hıfzı Topuz (Sayfa 81)Elbet Sabah Olacaktır, Hıfzı Topuz (Sayfa 81)
İlayda G. 
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hayalle tıklım tıklım dolu bir havanın içinde gerçeğin nefes almasına imkân kalır mı? Artık şehvet onun için anlamsız bir kelimeden başka bir şey değildir. Suçsuz bir ruh temizliğinin taze kucağında sevgiliyle çocuklar gibi yatılabilir ve ancak hayallerle zaman geçirilebilir.

Elbet Sabah Olacaktır, Hıfzı Topuz (Sayfa 111)Elbet Sabah Olacaktır, Hıfzı Topuz (Sayfa 111)
İlayda G. 
 10 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Güç yazan, kolay okunan yazar:Tevfik Fikret
Servetifünun'cular bir akşam matbaada bir araya gelmiş sohbet ediyorlardı. Fikret o akşam işlerini erken bitirip onlardan ayrılmıştı. Halit Ziya, Cenap Şahabettin, Ali Ekrem, Hüseyin Cahit ve Mehmet Rauf uzun süre gazetenin sorunlarını tartışmayı sürdürdüler. Hepsi çeşitli olaylara değinerek Fikret'e olan hayranlıklarını anlatıyordu. Onun şiire getirdiği yenilikleri uzun uzun övdükten sonra şairin dışarıda hangi yazarlardan etkilenmiş olabileceğini konuştular. Halit Ziya şöyle dedi:
"Bence Fikret pek az okuyan bir şairdir. Fransız edebiyatının son aşamalarını izlediğine dair bir işaret göremedim. Öyle anlıyorum ki o Victor Hugo ve Lamartine'den sonra gelenleri çok seyrek ve tesadüfen okumuştur. Hele düzyazı üzerine çok sınırlı şeyler okuduğunu kendisi bana söylemişti. O kendi sanatkâr ruhunun hamurundan yoğruluyor, kendi ruhunun havasından gelen nefeslerle yükseliyor. Dışarıya bakmaya gerek görmeden bütün sanatları kendi kaynağında buluyor."
Cenap Şahabettin şunları söyledi:
"Evet Fikret'in gözleri kitaplarda değil ufuklarda dolaşıyor. Ufuklardan yorulunca kendi ruhuna dönüyor. Düşünceleri biraz duygularına ve daha çok hayallerine dayanır. Bence o kelebekler, çiçekler, dereler ve bülbüller şairi değildir. O okyanuslardan daha derin bir sanatçıdır."

Elbet Sabah Olacaktır, Hıfzı Topuz (Sayfa 106)Elbet Sabah Olacaktır, Hıfzı Topuz (Sayfa 106)