Elbet Sabah Olacaktır

8,2/10  (16 Oy) · 
35 okunma  · 
5 beğeni  · 
1.274 gösterim
Özgürlük şairi Tevfik Fikret'in romanı... Tevfik Fikret aklın ve bilimin egemenliğine, aydınlanmaya ve aydınlık günlerin geleceğine inanan bir şairdir ve kendinden sonra gelen kuşaklar için dürüstlük, özveri ve sessiz direnişin simgesi olmuştur. Dağılma sürecindeki Osmanlı İmparatorluğu'nun can çekiştiği bir dönemde yaşayan şair, önce Abdülhamit'in baskıcı yönetiminin, sonra da özgürlük vaadiyle gelip aynı baskıyı devam ettiren İttihatçıların yarattığı korkunun içinde yükselen gür bir ses olur. Aşiyan'a inzivaya çekildiği yıllarda ve hastalıktan günden güne eridiği sön dönemlerinde bile hiçbir güç onu susturamaz; her fırsatta gençliğe özgürlüğü haykırır. Onun gür sesi, gelecek kuşakların yarınlara daha umutla bakmasını ve karanlığı dağıtmak için savaşması gerektiğini anlatmıştır!
seher 
23 May 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hıfzı Topuz un Şair Tevfik Fikret in hayatını anlattığı kitabıdır.Kitapta o dönem yaşamış ve şairle yolları kesişmiş insanların hayatları hakkında da bilgi alıyoruz.Ancak tarihlerde hata ve bazı cümleler tezat oluşturduğunu gördüm.
Örnek olarak ' Mehmet Rauf,o aylarda Fikret’in halasıyla tanıştı.Deli gibi aşık oldu ve evlendiler”(80) “Rauf,tıknaz,kısa boylu,kalın cam gözlüklü,sesi hiç çıkmayan çekingen bir gençti.Fikret’in halasının kızı Sermet Hanım’la evlendi”(90) cümleleri verilebilir.Dönem konularına değindiğinden de okunmasını tavsiye ederim