Milli Mücadelede Çamlıca'nın Üç Gülü

8,3/10  (24 Oy) · 
86 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.077 gösterim
"Biz Çamlıca'nın üç gülüyüz, Aşk bahçesinin bülbülüyüz, Dillerde gezer söyleniriz, Gamsız yaşarız eğleniriz..." Yesârî Âsım Arsoy'un bu ünlü şarkısına konu olan Çamlıcalı üç kız kardeş, Milli Mücadele yıllarında İstanbul'daki gizli direniş örgütleriyle işbirliği yapmışlar; İngilizlerden ve Fransızlardan önemli bilgiler sızdırarak, düşman kontrolünde bulunan silah depolarının boşaltılıp Anadolu'ya silah sevk edilmesinde görev alarak direnişe büyük katkıda bulunmuşlardır. Hıfzı Topuz, romanında bu üç genç kızın gizli kalmış heyecan dolu yaşamlarını ve aşklarını gün ışığına çıkarıyor. Anılara ve belgelere dayanarak kaleme aldığı romanda yazar, Çamlıcalı kızların yaşadıklarından yola çıkarak, Kurtuluş Savaşı'nın çok az değinilen yeraltı örgütlerini ve ajanlarını, gerçek bir halk hareketinin unutulmuş kahramanlarını anlatıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2002
 • Sayfa Sayısı:
  287
 • ISBN:
  9789751408945
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Yonca YAVUZ AKÇAY 
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

üç genç kızın gizli kalmış heyecan dolu yaşamlarını ve aşklarını gün ışığına çıkaran bu kitap anılara ve belgelere dayanarak Çamlıcalı kızların yaşadıklarından yola çıkarak Kurtuluş Savaşı'nın çok az değinilen yer altı örgütlerini ve ajanlarını gerçek bir halk hareketinin unutulmuş kahramanlarını ele alıyor. Elbette okunası bir kitap.

seher 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yazarın Milli Mücadele yıllarındaki gerçek olay ve kişilere, belgelere dayandırılmaya çalışarak kaleme aldığı bu eser, Kurtuluş Savaşı’nın yalnızca cephedeki askerlerimizle değil, Milli Mücadele sırasında kadın, erkek, genç, yaşlı demeden kocaman bir ülkenin birlik olup nelerin altından kalktığını, neleri göğüslediğini ve sonunda zafere nasıl ulaştıklarını anlatmaktadır.

Nurten Ulaba 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir solukta okuduğum kitaplardan biri.Kurtuluş Savaşı sırasında bir köşkte yaşayan ailenin üç kızının, anne ve babanın ( kuvay-i milliye ve yabancı dernekler) hangi yararlı ve zararlı örgütün yanında yer aldığını anlatıyor. İbret almak açısından mutlaka okunmalıdır.

Yağmur Koçak 
22 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Milli Mücadele yıllarında, cesur ve zeki "Üç Gül'ün" direnişe olan yardımını en heyecanlı yanlarıyla anlatan Hıfzı Topuz'un, okuyanları cesaretlendirecek muhteşem romanı. Diğer romanlarının da ne kadar kaliteli olduğunun göstergesidir.

Kitaptan 2 Alıntı

Sadettin TANIK 
10 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"... Bugün günün ağardığını nasıl görüyorsam, bütün Doğu milletlerinin de uyanışını öyle görüyorum. Bu milletler bütün güçlüklere, bütün engellere karşın zaferi kazanacaklardır. Sömürgecilik ve emperyalizm yeryüzünden yok olacak ve yerlerine uluslar arasında hiçbir renk, din ve ırk ayrımı gözetmeyen yeni bir uyum ve işbirliği çağı egemen olacaktır."
Mustafa Kemal

Milli Mücadelede Çamlıca'nın Üç Gülü, Hıfzı TopuzMilli Mücadelede Çamlıca'nın Üç Gülü, Hıfzı Topuz
Deryslckela 
28 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İşgal günü Şehzadebaşı Karakolunda altı Türk askeri öldürülmüş,devlet daireleri denetim altına alınmıştı. İşgalciler İstanbul'da dilediklerini tutukluyor ve hükümete her istediklerini yaptırıyorlardı.

Ya Vahdettin ne yapıyordu o gün? Mebuslar Meclisi'nin seçtiği üçkişilik bir heyeti sarayında kabul ediyordu. Hüseyin Rauf (Orbay),Hoca Vehbi Efendi'den oluşan heteyin üyeleri Sultan'a,''Milletin mücadeleye kararlı olduğunu ve sonuna kadar savaşacaklarını,''söylediler.Vahdettin ise şöyle dedi:
İngiizler isterse yarın Ankara'ya gidebilirler.Bir millet var, koyun sürüsü. Ona bir çoban gerek, o da benim.

Milli Mücadelede Çamlıca'nın Üç Gülü, Hıfzı TopuzMilli Mücadelede Çamlıca'nın Üç Gülü, Hıfzı Topuz