Taif'te Ölüm

9,0/10  (8 Oy) · 
40 okunma  · 
6 beğeni  · 
779 gösterim
Mithat Paşa, Batı'daki aydınlanma düşüncesi, Fransız Devrimi ve özgürlük mücadelesinden etkilenmiş bir avuç aydınla birlikte, beş yüz yıllık bir imparatorluğun artık köhnemiş zihniyetini değiştirmeyi ve çağdaş bir yönetim anlayışı getirmeyi amaçlamaktadır. Sultan Abdülhamit, Meşrutiyeti ilan etme sözüyle tahta geçmiştir. Ama asıl niyeti başkadır. Giderek artan baskıcı bir yönetimle bütün ipleri eline almaya ve kendine karşı çıkan sesleri susturmaya kararlıdır. Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküş arifesinde bu iki güç karşı karşıya gelecek ve Türk tarihinin en gerilimli mücadelesini yaşayacaklardır. Tarif' te Ölüm, çöken bir imparatorluğun çağdaşlaşma sancılarını son derece akıcı bir dille anlatırken, dönemin baş aktörlerinin bireysel trajedilerini de başarıyla gözler önüne seriyor. Romanı okurken, Mithat Paşa'nın siyasal-bireysel yaşamının, dostluklarının ve aşklarının yanı sıra, günümüzdeki demokrasi savaşının tarihimizdeki kökenleri ve bugünün siyasal ayak oyunlarına taş çıkartan saray entrikalarına da tanık olacaksınız.
Birsen Erol 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarihi bir roman Taif'te Ölüm, kurgu bir eser. Ancak tarihi gerçeklikler, fotoğraflı belgeler üzerine inşa edilmiş. Ahmet Mithat Paşa, I.Meşrutiyet'in kurucularından, Kanun-i Esasi adı verilen ilk anayasa denemesinin hazırlayıcısı bir devlet adamı, sadrazam. Abdülhamid'in baskı dönemi hakkında bilgi edinebilir, günümüzde ilişkilendirebilecek noktalar yakayabilirsiniz. Ne demişler tarih tekerrürden ibarettir.

Yusuf hara 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tarih bilmeden,Osmanlı hayranlığı içinde olanların mutlak okuması gereken bir kitap.
Abdülhamit'in istibdatı ve keyfi yönetiminin,gaddarlığının anlatıldığı ve cumhuriyet harici demode bir yönetimin tarihimizde bir hayli acı anılarının anlatıldığı bir kitap.
Hıfzı Topuz ustadan olunca kitap hemen bitiveriyor.

Kitaptan 4 Alıntı

Ezgi 
16 Ağu 15:04 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kafatasını Kanlı Sultan yok etmişti. Ama Mithat Paşa'nın kafasındaki özgürlük,eşitlik,adalet ve demokrasi düşüncelerini yok edememiş, onlar tüm gençiğe mal olmuştu.

Taif'te Ölüm, Hıfzı TopuzTaif'te Ölüm, Hıfzı Topuz
Ezgi 
16 Ağu 15:00 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yakındır Arif Ağa, Padişah'ın da defteri dürülecek, yeni güneşler doğacak bu ülkede.

Taif'te Ölüm, Hıfzı Topuz (Remzi Kitabevi)Taif'te Ölüm, Hıfzı Topuz (Remzi Kitabevi)
Ezgi 
16 Ağu 15:01 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kurduğunuz vekiller heyeti, tiyatro sahnelerinde oynayacakları oyunun ne olduğunu bilmeyen aktörlerden oluştu.

Taif'te Ölüm, Hıfzı TopuzTaif'te Ölüm, Hıfzı Topuz