Başın Öne Eğilmesin Sabahattin Ali'nin Romanı

8,6/10  (33 Oy) · 
91 okunma  · 
28 beğeni  · 
1.234 gösterim
Asla başı öne eğilmedi Sabahattin Ali´nin. Düşüncelerini yapıtlarında ve gazete yazılarında yılmadan savundu... 41 yıllık kısa yaşamı boyunca Türk edebiyatının dünya dillerine çevrilen seçkin örneklerini vermekle kalmadı, yurdu için bağımsızlık istedi, özgürlük istedi, çağdaşlaşma istedi... Bu değerlerin düşleriyle yaşadı. Bu düşlerin bedelini hapishane ve sürgünlerle geçen bir yaşamının ardında Istranca ormanlarında katledilişiyle ödeyecekti. Hıfzı Topuz bu romanda, belgelere dayanan özgün kurguyla Sabahattin Ali´nin gençlik günlerinden öldürülüşüne uzanan trajik yaşamına ayna tutuyor.
Metin Özdemir 
16 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Güzel insan ve hazin sonu. Sabahattin Ali'nin Aziz Nesin, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Orhan Veli, Rıfat Ilgaz ile dostlukları. Özgürlük düşleri ve acı bedelleri... Şarkıları ve özgür ruhu kaldı geleceğe... Başın öne eğilmesin. Aldırma gönül aldırma... "Düşünüyorum o halde varımdan düşüneceksen yok olacaksına... "

seher 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sabahattin Ali'nin kitaplarını çok beğenerek okuyorum.Onun yaşam öyküsünü de Hıfzı Topuz çok hoş bir kurguyla yazmış.Türkiye'de aydın katlinin ilk örneği olan Sabahattin Ali'nin hayatıyla birlikte Cumhuriyet dönemi İnönü dönemini ve çok partili döneme geçiş süreci hakkında da bilgiler ediniyoruz.O dönemde yaşamış bir çok önemli kişiyi de yakından tanıyorsunuz

Başın Öne Eğilmesin benzeri kitaplar

Sadık Doğan 
27 Oca 2017 · Kitabı okudu · 37 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sabahattin Ali'yi ve kitabın yazarı Hıfzı Topuz'u keşfettiğim ilk eserdi. Sabahattin Ali'nin katledilişine giden süreçte yaşadıkları roman örgüsünde dramatik bir şekilde anlatılmış.

Yıllar önce okumuştum ve uzun süre etkisinde kalmıştım. Geçen bu süreçte Sabahattin Ali'nin bütün kitaplarını okudum. Bu birikimimden sonra "Başın Öne Eğilmesin"i tekrar okuyacağım. Bu kitap 2. defa okunmayı hakkediyor çünkü.

nesrin dem 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · 25 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sabahattin Ali'nin kısa ama etkileyici yaşamını güzel ayrıntılarla, o döneme ışık tutan olay ve kişilerle anlatan bir roman. Onunla ilgili bilinmeyenleri öğrenebileceğiniz ve o dönemde yaşamış Türkiye'nin sanat, edebiyat, siyaset tarihinde iz bırakmış insanlarından da kesitlerin bulunduğu okunması gereken kitaplardan.

Lale Özgün 
04 Şub 17:14 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Asla başını öne eğilmedi Sabahattin Ali 'nin . Düşüncelerini yapıtlarında ve gazetede yazılarında yılmadan savundu... 41 yıllık kısa yaşamı boyunca Türk edebiyatının dünya dillerine çevrilen seçkin örneklerini vermekle kalmadı, yurdu için bağımsızlık istedi , özgürlük istedi , çağdaşlaşma istedi ... Bu değerlerin düşleriyle yaşadı. Bu düşlerin bedelini hapishane ve sürgünlerle geçen bir yaşamın ardından İstranca ormanlarında tutuklanıp katledilişiyle ödeyecekti. ( Hıfzı Topuz "başın öne eğilmesin kitabı arka kapaktan alıntı . )

Gamby 
21 Kas 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bana yıllar yıllar önce Sabahattin Ali'yi tanıtan kitap. Çok ilgi çekici bir hikayeyi barındırıyor. Marko Paşa'dan tutun da hapis günlerine kadar... İnsan o günün yönetimine nefret kusmak zorunda kalıyor. Anlatılan şeyler gerçekten tiksindirici boyutlar. Ali'yi seven herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.

Hıfzı topuz arkadaşı Sabahattin Ali nin yaşamını, bilinmeyenlerini tüm yönleriyle aktarmış bu kitabında... Ayrıca ali nin hazin ölümü ise yürekleri burkan cinsten... Bu kitabı okuduktan sonra eserlerine bakıs acınız değişecek.. .. Herkese tavsiye ederim..

Serdar Glmz 
28 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

1948 yılında öldürülen ve cinayetin üzerinden 69 sene geçmesine rağmen hala tam olarak aydınlatılamayan Sabahattin Ali cinayetini konu alıyor kitap.Hıfzı Topuz oldukça iyi bir edebiyatçı olmasına rağmen, üstelik Sabahattin Ali'yi bizzat tanıyan biri olarak dönemin şartlarını anlatmaya çalışırken Sabahattin Ali'nin derinliğini tam verememiş bu kitapta.Yine de Sabahattin Ali'nin doğumundan bile öncesinden, ailesinden başlayarak yazarın hayatını, ilk gençlik yıllarını, aşklarını, şiirlerini, kızını, dostlarını ve kavgasını detaylı bir şekilde anlatmış.Kitap bittiğinde boğazımda düğüm düğüm bir yumru kaldı.Uzun süre yutkunamadım ve gözlerim defalarca doldu.

Emre Çelik 
 22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sabahattin Ali'nin hayatının bilinmeyen yönleriyle aydınlatılmasını sağlayan muhteşem eser. Yazarın dediği gibi geriye kalan Başın Öne Eğilmesin

Kitaptan 73 Alıntı

Metin Özdemir 
15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dünyada bana "Ne istiyorsun?" diye sorsalar hiç düşünmeden vereceğim cevap şudur. "Anlaşılmak istiyorum." Biraz aklı başında olan hangi adama sorsalar vereceği cevap mutlaka bu olacaktır.

Başın Öne Eğilmesin, Hıfzı Topuz (Sayfa 77)Başın Öne Eğilmesin, Hıfzı Topuz (Sayfa 77)
Metin Özdemir 
16 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ne güçtü insanlarla iletişim kurmak. En yakının seni anlamıyorsa ötekiler seni nasıl anlayacaklardı?

Başın Öne Eğilmesin, Hıfzı Topuz (Sayfa 175)Başın Öne Eğilmesin, Hıfzı Topuz (Sayfa 175)
Metin Özdemir 
14 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sabahattin Ali neden yurt dışına çıkmak istiyordu? Kendi kendine şöyle diyordu: Bütün kapılar bana kapandı. Tam bir çıkmazdayım. Bu ülkede yaşanmaz artık. Bu hava beni zehirleyecek. Polis peşimi bırakmıyor. Beni öldürecekler. Gençken amacım öğretmen olmaktı. Oldum, işten attılar. Dergi çıkardım, kapattılar. Mahkemelerde ve cezaevlerinde süründürdüler. Başımda daha kaç dava var! Ne olacağım belli değil. Kamyonla taşımacılık yapayım dedim olmadı. Her şey aksı gitti. Hem beş para kazanamadım. hem de borçtan kurtulamadım. Bıktım artık bu tür yaşamdan. Boğuluyorum.

Başın Öne Eğilmesin, Hıfzı TopuzBaşın Öne Eğilmesin, Hıfzı Topuz
Metin Özdemir 
16 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dostlarımızda, kendimizde bulunmayan yücelikler aramak insafsızlıktır.

Başın Öne Eğilmesin, Hıfzı Topuz (Sayfa 88)Başın Öne Eğilmesin, Hıfzı Topuz (Sayfa 88)
Metin Özdemir 
15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Halkın kültür düzeyini yükseltmek, insanları aydınlatmak, demokrasinin ne olduğunu anlatmak, sosyal ve kültürel bozuklukları su üstüne çıkarmak istiyorlardı.

Başın Öne Eğilmesin, Hıfzı Topuz (Sayfa 46)Başın Öne Eğilmesin, Hıfzı Topuz (Sayfa 46)
Metin Özdemir 
15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Neticesiz bir aşka verdim kendimi,
Ne ufak bir temayül, ne bir iltifat gördüm...
Önünde yalvararak söylerken sevdiğimi,
Gözlerinde yüzüme inen bir tokat gördüm...

Bu bir taraflı aşkta hiç durmadan, Allahım,
Ümitsizlik sararken beynimi bir ağ gibi;
Ben yine seviyorum onu... Aman Allahım!...
Bir macera görmedim ben bu macera gibi...

Başın Öne Eğilmesin, Hıfzı Topuz (Sayfa 43)Başın Öne Eğilmesin, Hıfzı Topuz (Sayfa 43)
Metin Özdemir 
 15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Burada nasıl vakit geçirdiğimi sanıyorsun. Burada da yaşanıyor Ayşe. İnsan her yerde yaşıyor. Geceleri kitap okuyorum. Bazen diğer mahpusların yanına gidiyorum.

Başın Öne Eğilmesin, Hıfzı Topuz (Sayfa 65)Başın Öne Eğilmesin, Hıfzı Topuz (Sayfa 65)
Metin Özdemir 
15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Oysa içinden ağlamak geliyordu.Ama ağlayamıyordu. Ağlamak sanki onu çavuşun önünde zayıf düşürecekti. Ağlama özgürlüğü de yoktu.

Başın Öne Eğilmesin, Hıfzı Topuz (Sayfa 69)Başın Öne Eğilmesin, Hıfzı Topuz (Sayfa 69)
Metin Özdemir 
15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hayat ne kadar renkli, acı, tatlı hatıraları olursa o kadar çok yaşanmış olur.

Başın Öne Eğilmesin, Hıfzı Topuz (Sayfa 65)Başın Öne Eğilmesin, Hıfzı Topuz (Sayfa 65)
Metin Özdemir 
 15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bir suçsuzun göz göre göre mahkum olması gibi feci bir olaya kayıtsız kalamayacak olan mahkemenizden ne merhamet ne de hoşgörü istiyorum. İstediğim şey vermekle zorunlu bulunduğunuz adalettir."
Konya Hapishanesinde Mahpus
Ortaokul Almanca Muallimi Sabahattin Ali

Başın Öne Eğilmesin, Hıfzı TopuzBaşın Öne Eğilmesin, Hıfzı Topuz