Başın Öne Eğilmesin (Sabahattin Ali'nin Romanı)Hıfzı Topuz

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.429
Gösterim
Adı:
Başın Öne Eğilmesin
Alt başlık:
Sabahattin Ali'nin Romanı
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751411501
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Asla başı öne eğilmedi Sabahattin Ali´nin. Düşüncelerini yapıtlarında ve gazete yazılarında yılmadan savundu... 41 yıllık kısa yaşamı boyunca Türk edebiyatının dünya dillerine çevrilen seçkin örneklerini vermekle kalmadı, yurdu için bağımsızlık istedi, özgürlük istedi, çağdaşlaşma istedi... Bu değerlerin düşleriyle yaşadı. Bu düşlerin bedelini hapishane ve sürgünlerle geçen bir yaşamının ardında Istranca ormanlarında katledilişiyle ödeyecekti. Hıfzı Topuz bu romanda, belgelere dayanan özgün kurguyla Sabahattin Ali´nin gençlik günlerinden öldürülüşüne uzanan trajik yaşamına ayna tutuyor.
Kabul edilemez ve tarifi imkansız bir acıdır bu kitapta bahsedilenler bana göre. Sabahattin Ali' yi ve insanlık dışı bir şekilde katledilişini, döneme damgasını vuran birçok ismi, yazar, şair, aydın, düşünür, eğitimci, hukuk adamı ve onların ideolojilerini, verdikleri mücadeleleri, karşılaştıkları onca baskı ve zorluğu bazen şaşırarak bazen sinirlenerek bazen de ciddi anlamda sarsılarak okudum. Söylenecek belkide çok söz var ama ben okumanızı ve kendi yorumunuzu oluşturmanızı tavsiye ederim.
Güzel insan ve hazin sonu. Sabahattin Ali'nin Aziz Nesin, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Orhan Veli, Rıfat Ilgaz ile dostlukları. Özgürlük düşleri ve acı bedelleri... Şarkıları ve özgür ruhu kaldı geleceğe... Başın öne eğilmesin. Aldırma gönül aldırma... "Düşünüyorum o halde varımdan düşüneceksen yok olacaksına... "
Sabahattin Ali'nin kitaplarını çok beğenerek okuyorum.Onun yaşam öyküsünü de Hıfzı Topuz çok hoş bir kurguyla yazmış.Türkiye'de aydın katlinin ilk örneği olan Sabahattin Ali'nin hayatıyla birlikte Cumhuriyet dönemi İnönü dönemini ve çok partili döneme geçiş süreci hakkında da bilgiler ediniyoruz.O dönemde yaşamış bir çok önemli kişiyi de yakından tanıyorsunuz
Hıfzı Topuz ile tanışmam Çılgın Ve Özgür ile olmuştu. Eserlerine, fikirlerine, bakış açısına, mizah anlayışına hayranlık duyduğum Sabahattin Ali'yi bir de Hıfzı Topuz'un kaleminden inceleme fırsatını bana sundu bu eser. Topuz'un okuru asla sıkmayan tavrıyla, değerli Sabahattin Ali'ye yâr olmayan devrin hikayesi harmanlanınca pek çok duyguyu en derinde hissedeceğiniz bir eser çıkmış ortaya. Hem tarihî, hem siyasî, hem toplumsal, hem de Türk entelektüel algısı anlamda alınacak çok fazla ders içerdiği kanısındayım bu eserin.
Sabahattin Ali'nin kısa ama etkileyici yaşamını güzel ayrıntılarla, o döneme ışık tutan olay ve kişilerle anlatan bir roman. Onunla ilgili bilinmeyenleri öğrenebileceğiniz ve o dönemde yaşamış Türkiye'nin sanat, edebiyat, siyaset tarihinde iz bırakmış insanlarından da kesitlerin bulunduğu okunması gereken kitaplardan.
Hıfzı topuz arkadaşı Sabahattin Ali nin yaşamını, bilinmeyenlerini tüm yönleriyle aktarmış bu kitabında... Ayrıca ali nin hazin ölümü ise yürekleri burkan cinsten... Bu kitabı okuduktan sonra eserlerine bakıs acınız değişecek.. .. Herkese tavsiye ederim..
Sabahattin Ali'yi ve kitabın yazarı Hıfzı Topuz'u keşfettiğim ilk eserdi. Sabahattin Ali'nin katledilişine giden süreçte yaşadıkları roman örgüsünde dramatik bir şekilde anlatılmış.

Yıllar önce okumuştum ve uzun süre etkisinde kalmıştım. Geçen bu süreçte Sabahattin Ali'nin bütün kitaplarını okudum. Bu birikimimden sonra "Başın Öne Eğilmesin"i tekrar okuyacağım. Bu kitap 2. defa okunmayı hakkediyor çünkü.
Asla başını öne eğilmedi Sabahattin Ali 'nin . Düşüncelerini yapıtlarında ve gazetede yazılarında yılmadan savundu... 41 yıllık kısa yaşamı boyunca Türk edebiyatının dünya dillerine çevrilen seçkin örneklerini vermekle kalmadı, yurdu için bağımsızlık istedi , özgürlük istedi , çağdaşlaşma istedi ... Bu değerlerin düşleriyle yaşadı. Bu düşlerin bedelini hapishane ve sürgünlerle geçen bir yaşamın ardından İstranca ormanlarında tutuklanıp katledilişiyle ödeyecekti. ( Hıfzı Topuz "başın öne eğilmesin kitabı arka kapaktan alıntı . )
Fonda Sabahattin Ali şarkılarıyla aktı, bitti gitti adeta kitap.
Birkaç öyküsü dışında basılmış bütün eserlerini okuduğum, kalemini çok sevdiğim usta edebiyatçının hayatına tanıklık ettim usta bir tarihçinin diliyle. Harika yazmış Hıfzı Topuz.
Osman Balcıgil'den Yeşil Mürekkep'i okumuştum daha evvel. Ama detaylarıyla bildiğim bu biyografiyi bir daha okumak hiç de sıkıcı değildi. Üslup açısından bunu daha çok beğendim hatta.
Tanıştıkları ve sohbet ettikleri yer benim için çok anlamlıydı. Kaç insana nasip olur ki sevdiği yazarla sohbet edip sonra biyografisini yazabilmek.
Kitap çok çok güzeldi. Eğer okumadıysanız mutlaka okunacaklar listenize ekleyin bence.
1948 yılında öldürülen ve cinayetin üzerinden 69 sene geçmesine rağmen hala tam olarak aydınlatılamayan Sabahattin Ali cinayetini konu alıyor kitap.Hıfzı Topuz oldukça iyi bir edebiyatçı olmasına rağmen, üstelik Sabahattin Ali'yi bizzat tanıyan biri olarak dönemin şartlarını anlatmaya çalışırken Sabahattin Ali'nin derinliğini tam verememiş bu kitapta.Yine de Sabahattin Ali'nin doğumundan bile öncesinden, ailesinden başlayarak yazarın hayatını, ilk gençlik yıllarını, aşklarını, şiirlerini, kızını, dostlarını ve kavgasını detaylı bir şekilde anlatmış.Kitap bittiğinde boğazımda düğüm düğüm bir yumru kaldı.Uzun süre yutkunamadım ve gözlerim defalarca doldu.
kitabı içim ölerek okudum. hayatıma bu kadar etki etmiş bir insanın ölüme giden yolu... tuhaftır üstadı daha iyi tanıyınca, dostlarını ve aşklarını okuyunca sabahattin ali ile benzerliğime bir kez daha şaştım. üstat, sana nasıl kıydılar!
Sabahattin Ali'nin hayatının bilinmeyen yönleriyle aydınlatılmasını sağlayan muhteşem eser. Yazarın dediği gibi geriye kalan Başın Öne Eğilmesin
Dünyada bana "Ne istiyorsun?" diye sorsalar hiç düşünmeden vereceğim cevap şudur. "Anlaşılmak istiyorum." Biraz aklı başında olan hangi adama sorsalar vereceği cevap mutlaka bu olacaktır.
Ne güçtü insanlarla iletişim kurmak. En yakının seni anlamıyorsa ötekiler seni nasıl anlayacaklardı?
Halkın kültür düzeyini yükseltmek, insanları aydınlatmak, demokrasinin ne olduğunu anlatmak, sosyal ve kültürel bozuklukları su üstüne çıkarmak istiyorlardı.
Neticesiz bir aşka verdim kendimi,
Ne ufak bir temayül, ne bir iltifat gördüm...
Önünde yalvararak söylerken sevdiğimi,
Gözlerinde yüzüme inen bir tokat gördüm...

Bu bir taraflı aşkta hiç durmadan, Allahım,
Ümitsizlik sararken beynimi bir ağ gibi;
Ben yine seviyorum onu... Aman Allahım!...
Bir macera görmedim ben bu macera gibi...
Sabahattin Ali neden yurt dışına çıkmak istiyordu? Kendi kendine şöyle diyordu: Bütün kapılar bana kapandı. Tam bir çıkmazdayım. Bu ülkede yaşanmaz artık. Bu hava beni zehirleyecek. Polis peşimi bırakmıyor. Beni öldürecekler. Gençken amacım öğretmen olmaktı. Oldum, işten attılar. Dergi çıkardım, kapattılar. Mahkemelerde ve cezaevlerinde süründürdüler. Başımda daha kaç dava var! Ne olacağım belli değil. Kamyonla taşımacılık yapayım dedim olmadı. Her şey aksı gitti. Hem beş para kazanamadım. hem de borçtan kurtulamadım. Bıktım artık bu tür yaşamdan. Boğuluyorum.
Burada nasıl vakit geçirdiğimi sanıyorsun. Burada da yaşanıyor Ayşe. İnsan her yerde yaşıyor. Geceleri kitap okuyorum. Bazen diğer mahpusların yanına gidiyorum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Başın Öne Eğilmesin
Alt başlık:
Sabahattin Ali'nin Romanı
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751411501
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Asla başı öne eğilmedi Sabahattin Ali´nin. Düşüncelerini yapıtlarında ve gazete yazılarında yılmadan savundu... 41 yıllık kısa yaşamı boyunca Türk edebiyatının dünya dillerine çevrilen seçkin örneklerini vermekle kalmadı, yurdu için bağımsızlık istedi, özgürlük istedi, çağdaşlaşma istedi... Bu değerlerin düşleriyle yaşadı. Bu düşlerin bedelini hapishane ve sürgünlerle geçen bir yaşamının ardında Istranca ormanlarında katledilişiyle ödeyecekti. Hıfzı Topuz bu romanda, belgelere dayanan özgün kurguyla Sabahattin Ali´nin gençlik günlerinden öldürülüşüne uzanan trajik yaşamına ayna tutuyor.

Kitabı okuyanlar 120 okur

  • A.SEÇER
  • Hülya Beler
  • Özge Batan
  • Deniz Kıran
  • Tuncay Senyoruk
  • Mehmet Can Sönmez
  • Mersus
  • #ÜnlBki#
  • Eda Erdogan
  • Süm

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%9.5
25-34 Yaş
%38.1
35-44 Yaş
%25.4
45-54 Yaş
%17.5
55-64 Yaş
%4.8
65+ Yaş
%4.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%55.2
Erkek
%44.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.2 (13)
9
%23.3 (10)
8
%32.6 (14)
7
%14 (6)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0