Margaret  George

Margaret George

Yazar
8.3/10
17 Kişi
·
61
Okunma
·
1
Beğeni
·
805
Gösterim
Adı:
Margaret George
Unvan:
Amerikalı Tarihçi ve Tarihsel Roman Yazarı
Doğum:
Nashville, Tennessee, Amerika Birleşik Devletleri, 1943
" Eğer ulaşmak kolay olsaydı, yolun sonundaki ödül değerini yitirebilirdi..."
Margaret  George
Sayfa 4 - ARTEMİS
Birine hakaret etmek en kolayı. Zor olan hakareti duymazdan gelmek. Övgüler çabuk unutulur, hatırda asıl kalan hakaretlerdir.
Margaret  George
Sayfa 27 - ARTEMİS
İnsanlar hemen her şeyi görmezler, sadece hayal ederler ve tabii özlemini çekerler. Kafaları karışır ve bir anda sadece bunu đüşünmeye başlarlar. İnsanoğlunun özlemini çektiği şeyin, fiyatı da her zaman yüksek olur. Eğer her sabah gökkuşağı altında güne uyansaydık, bir süre sonra farkına varmazdık.
Margaret  George
Sayfa 27 - ARTEMİS
"Masallarda bile insanlar en kötü ihtimalle taşa dönüyordu. Ama burada her şey yok olup gitmişti işte. "
Bilgi en büyük silahtır. Yola koyulmuş bır düşman sürpriz olmamalıdır. Düşmanın yaklaşmakta olduğunu bilirsen, ona engel olabilirsin.
Margaret  George
Sayfa 41 - ARTEMİS
Şimdi, dedim kendi kendime, sahip olduğun tüm gücü açığa çıkarma zamanı, hatta sahip olmadığın gücü de...Ya şimdi ya hiç!
Margaret  George
Sayfa 56 - ARTEMİS
Truvalı Helen Yunan mitolojisine göre, Truva savaşına neden olan dünyanın en güzel kadını. Ayrıca Homeros'un eseri, Troya Savaşı'nı anlatan İlyada'nın da başlıca kahramanlarındandır.

Margaret George mitolojik efsaneyi, harika bir kurguyla harmanlamış. Kurgu okuyucuyu yormayan, nezih bir anlatıma sahip. Efsaneye göre: Zeus kuğu kılığına girerek, Sparta kraliçesi Leda ile birlikte olarak, Helen'in dünyaya gelmesine vesile olur. Kâhinlerin ve kehanetlerin tüm hayatına yön verecek, bir kudrete sahip olduklarından bihaber Helen.

Çocukluğu; bir süre mahkum gibi, sarayın içinde geçer. O'na surlarının dışına çıkmak yasaktır. Dokuz yaşına girdiğinde, kardeşleriyle sarayın dışında ki, Taygetus Dağı'na avlanma izniyle çıkar. Ama orası da halka kapalı bir alandır. Kardeşinin evlenme bahanesiyle, on bir yaşındayken halkın arasına karışmasıyla bütün gözler Helen'e çevrilir. Evlenme çağında olan, olmayan herkes Helen ile evlenmek ister. Fani babası taliplerine dört sene sonra, evlilik çağının geldiğini duyurmak zorunda kalır. Altı ile altmış yaş arası kırk talip.

Helen artık görünmez zincirlerinden kurtulmuş olduğunu zannede dursun, kader ağlarını örmeye başlamıştır bir kere. Bazıları kaderin değiştirilemeyeceğine inanırken, bazıları da yaşarken değiştirilebileceğine inanır. Ne zaman bir korku seli gelir de kapımızı çalarsa, işte o zaman hepimiz fıtratımız gereği, kaderimize müdahale etmeye çalışırız. Hele bir de ortada öngörülen bir kader varsa. Helen'in fani babası da olası bir savaşı önlemek adına, taliplere seçimin Helen tarafından olacağını, seçilmeyenlerin de Helen'e bağlılık yemini etmeleri gerektiğini ilan eder. Helen her ne kadar evlilik fikrine sıcak bakmasa da, talipleri arasından kız kardeşinin kayınbiraderi olan Menelaos'u seçer.

Ayaklarına prangalar takılmış gibi, yapılması gerekeni yapar ve Menelaos ile evlenir. Evli olmanın ne olduğundan bihaber Helen. Menelaos'la arasında sevgi, saygı ve adanmışlık vardır ama tutku yoktur. Ta ki on yıl sonra, Truvalı Paris Sparta'ya elçi olarak gelince hayatında tatmadığı hisleri Paris'e karşı hisseder. Paris'i tanıdıkça hayatı anlam kazanır. Bir tarafta Menelaos, diğer tarafta Paris. Helen bu ikilemde bocalarken, istemeden şahit olduğu eşinin ihanetiyle sarsılır. Birde eşinin başka bir kadından çocukları olacağını öğrenince tamamen yıkılır. Tamam Helen Paris'e aşık olmuştur ama, neredeyse birbirlerine hiç dokunmamışlardır.

Sorarım bu durumda, asıl ihanet eden kim? Hayat bazen bizi, zor tercihler yapmak durumunda bırakır. Kimileri tercih yapmamak adına, her şeyi aynı anda yürütmeye çalışır. Ama bunu herkes yapamaz. Ki yapsa bile, önünde sonunda hakikat mutlaka ortaya çıkar. Peki bu durumda Helen ne yapmalı? Menelaos'u terk ederek Paris ile Truva'ya kaçmalı mı, ya da Menelaos'un ihanetine tepkisiz kalarak olağan hayatına devam mı, etmeli?

Mitolojik hikayelerden hoşlanıyorsanız, yazarın mitolojik ögeleri doğru bir üslupla yansıttığı bu kitabı okumalısınız.
Tarihi romanlar okumak her zaman zevklidir. Pek çoğumuzun bildiği truva atıyla özdeşleşen "kaleyi içten fethetme" sözünün de doğuş hikayesi olan truva savaşının anlatıldığı son derece akıcı bir kitap, ama bu sefer bütün olaylar Helen'in gözünden aktarılıyor tüm ayrıntılarıyla. Truva filmini izleyenlerin dahi okuyabileceği bir kitap, çünkü filmde olaylar yarım bırakılmış, şehrin ele geçirildikten sonraki süreçte kahramanların başına neler geldiği bilinmemektedir. Bu kitapla truva savaşı ile ilgili bütüm ayrıntılara ve filmden aklınıza takılan bütün soruların cevabına ulaşabilirsiniz. Keyifle okunabilecek bir tuğla kitap ;)

Yazarın biyografisi

Adı:
Margaret George
Unvan:
Amerikalı Tarihçi ve Tarihsel Roman Yazarı
Doğum:
Nashville, Tennessee, Amerika Birleşik Devletleri, 1943

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 61 okur okudu.
  • 29 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.