Marina Fiorato

Marina Fiorato

Yazar
7.9/10
78 Kişi
·
151
Okunma
·
5
Beğeni
·
858
Gösterim
Adı:
Marina Fiorato
Unvan:
Yazar, Tasarımcı, Oyuncu ve Film Yapımcıs
Yarının ne getireceğini kimse bilemez ama umutlu ve cesur olup her şeyin yolunda gideceğine güvenmek zorundasın.
"Hz. Muhammed, Allah'ın bu dünyaya çaresi olmayan bir hastalık göndermeyeceğini söylerdi,"dedi Feyra. "Acaba bu çare hastalığın kendinde olamaz mı? "
... '' Düşünüyorum da...'' dedi Annibale, hiçbir selamlama cümlesi kurmadan, ''bir hikâyeye ihtiyacın olacak, Valnetti'nin dört hırsızı gibi; kutsal bir ağaç veya sihirli bir kuyu gibi bir şey. İnsanları senin ilacına inandıracak bir efsane. İnsanları ilaçlar değil, hikâyeler etkiler. ''
Bu hekimler üçkağıtçı ve şarlatandı. Ayrıca ,her biri diğerine göre dah çok kendini beğenmişti..
Marina Fiorato
Sayfa 12 - Arkadya yayınları
Onlar kendi kafalarından uydurdukları ilaçlarını ,tedavilerini pazarlayarak altın kazanırken bazı vatandaşlar yaşayacak ,bazılarıysa ölecekti.
Marina Fiorato
Sayfa 13 - Arkadya yayınları
Ve şehirde veba olduğu bir duyulursa, işler iyice kötüleşecek. Ölümün gölgesi insana garip şeyler yaptırır. İnsanlar kanunları tanımaz. Kendilerini sinirlenmek, çalmak, yalan söylemek zorunda hisseder ve kazanabiliyorken para kazanmak isterler.
448 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Kitabı kapağını beğenerek aldım ve uzun zamandır kitaplığımda bekletiyordum. İlk aldığımda konuyusuyla birlikte kitap da bir beklenti içerisine girdim ve ne yazık ki okuduğumda umduğumu bulamadığım için küçük çaplı bir hayal kırıklığı yaşadım. Aslında konusu güzel. Tarihi roman okumayı seviyorum fakat anlatımı bana çok eksik geldi. Karakterleri kafamda oturtmakda zorluk çektim. Dağınık bir anlatıma sahipti, konudan konuya atlamasıyla yazar, kitabın içerisine girmemi engelledi.

Konusu ise şöyle; Nurbanu sultan birgün zehirlenerek yatağa düşer, ölüm döşeğindeyken yıllardır sakladığı bir sırrı açığa çıkarır. Bu sır ise senelerdir kendisine doktorluk, hatta bazen yoldaşlık etmiş feyra’nın aslında onun kızı olduğudur. Bu sırra başlayan bir hikayeyle devam etmekte kitap. Osmanlıdan venediğe uzanan bir yolculuk... Feyra’nın iki devletin kaderini değiştirmesi ve bununla birlikte kendi hayatının da oldukça değiştiğini görüyoruz. Fena bir kitap değildi ama dediğim gibi umduğumu bulamadım. Yine de okuyunca bir şey kaybettireceğini düşünmüyorum.
448 syf.
·3 günde·6/10
Şifacı ; Venedikten Osmanlı ya gelen Cecilia Baffo ( Nurbanu Sultan ) kızı Feyra 'nın Osmanlı'dan kaçarak Venediğe gidip büyük bir savaşı ve veba salgınını önlemek için verdiği mücadeleyi anlatıyor . Konusu ilgi çekici ve güzel olmasına rağmen anlatım da çok fazla bozukluklar olduğunu düşünüyorum. Kitap Mimar Sinan eserlerini ve Mimar Sinan'ın Venedikli mimar Palladimo'ya ilham verişi gibi güzel konuları da ele alırken bir yandan da 3.Murat'ı biraz fazla kötülediklerini düşünüyorum
448 syf.
·4 günde·7/10
Yayınevi Arkadya olunca ve her zamanki gibi kitabın adı ve kapağı da albenili olunca düşünmeden alırım kitaplarını. Bu kitabı da yine aynı heveslerle aldım ve okudum. Evet kitap güzeldi fakat nedense yayın evinin okumuş olduğum bir çok kitabından gerek konusu gerek de anlatımı oldukça farklıydı. Hikaye İstanbul ile Venedik arasında tarihte yaşanmış bir çok olayın da yansıdığı ilginç ve merak uyandırıcı konuları içeriyor. Kitapta açıkçası biraz Osmanlı'yı türlü entrikalar çeviren millet olarak biraz yansıtıyor gibi geldi. Tabi bununla beraber Mimar Sinan'ın muhteşem eserlerinden övgüyle bahsetmekle beraber, Venedik'li ünlü mimar Palladimo'ya da ilham verdiğine dair ibareler var romanda. En önemli konuları olan kara ölüm dedikleri vebaya karşı verilen uğraşlar, yaşanan trajedilerle beraber aslen Venedik'li olup sonradan Nur Banu Sultan adını alan o dönemlerdeki padişahın annesi Cecillia 'ın kızı hekimlik eğitimi almış Feyra Adalet'in kaçak bir yolcu olarak gemiyle gittiği Venedik'te veba hastalığı için verdiği mücadele anlatılıyor. Tavsiye konusuna gelince tarihi roman sevenlere tabi ki tavsiye edilir.
448 syf.
Tarihi romanları seven bir okuyucu olarak Şifacı'yı beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Anlatım bozuk ve yavan geldi...Osmanlıyı ve dönemin padişahı 3. Murat'ı biraz fazla kötülemiş bence. Tarihi romanları tarafsız okumak gerektiğine inandığım halde, tarafsız olmakta zorlandım diyebilirim. Son olarak kitap kapağını ben de çok beğendim.
448 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Kitabı almadan önce yorumlara bakayım dedim. Genellikle kitap pek beğenilmemiş ve eleştiri yağmuruna tutulmuş. Ama okuduktan sonra iyiki alıp okumuşum dedim. Konusu anlatımı geçtiği dönem karakterler ... Hepsi muazzamdı benim için. Tarihi kurgu severler varsa aramızda onlara şiddetle öneririm. İyi okumalar.
448 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Kitaba tesadüf eseri rastladım. Yazar yabancı olduğu için tarihi taraflı anlatması konusunda tereddütlerim vardı ama konusu Osmanlı tarihinide kapsayınca dayanamayıp aldım. Başlarda -yazarın anlatımından olsa gerek- kişiler ve olaylar biraz karışıyor. Kitapta Venedikli Cecilia Baffo'nun (Osmanlı'nın Nurbanu Sultanı) kızı Feyra Adalet'in, annesinin ölmeden önce verdiği sırlar üzerine Venedik'e giderek büyük bir savaşı ve veba salgınını nasıl önlediği, Venedik'te yaşadıkları ve aşkı anlatılıyor. Bunların yanı sıra mahşerin dört atlısı ve Mimar Palladio'nun Mimar Sinan'dan esinlenerek yaptığı kilise ise araştırmaya değer nitelikte. Genel olarak kitap bir yerden sonra fazlasıyla akıcı ve merak uyandırıcıydı. Kurgu olmasına rağmen severek okudum.
448 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Kurgusu çok güzel bir kitap. Bu kitabı okuyacaklara tek önerim kurgu olduğunu bilerek başlamanız. Çünkü içerisinde Osmanlı zamanında yabancı ülkelerde yaşayan insanların görüşlerini de okuyacaksınız. İster istemez kültürel görelilik oluşacaktır ama sonu gerçekten çok güzel.
448 syf.
·Beğendi·10/10
Osmanlı ve Venedik arasındaki gerginlik ve Nur Banu Sultan ın hizmetlisi olan Feyra nın kızı olduğunu ona itiraf edip beraberindede büyük bir savaşı engelleme görevini son dakikalarında kendisine verir.Feyra tüm zekasını ve gücünü kullanarak annesine verdiği sözü tutmaya çalışır. Bu kitap benim tarihi romanlara bakış açımı değiştirdi.Ciltli olmasıda yanında bonusu oldu.
448 syf.
·2 günde·10/10
Hani “soluksuz” deyimi kullanılır ya bir çırpıda yapılıveren işler için,bu kitabı okumayı anlatmak için daha uygun başka bir deyim yok. Hani denize girerken “ay çok açılmayayım” dersiniz ama bir kulaç bir kulaç daha derken kendinizi denizin ortasında buluverirsiniz ya, bir cümle bir cümle daha okuyayım derken meğer bölümler bölümler derken de kitap bitmiş. Müthiş akıcıydı yazarın dili. Çevirmene -bu etkiyi bozmadığı için- ve son günlerdeki editör isyanımı duyan #ArkadyaYayınları’nın işini titizlikle yapmış editörlerine çok teşekkür ediyorum. Sıkılmadan yorulmadan okumamda etkileri çok büyük oldu.
Kitabın Arkadya olması ve kitap kapaklarının etkileyici olması kitaptan beklentiyi artırıyor ve aşağı yukarı konusu hakkında beklentiniz oluşuyor ancak Arkadya olarak sizi şaşırtıyor kitap. Ayrıca kitabın sonundaki notlardan sonra kendi yaptığınız araştırmalar sonucunda da görüyorsunuz ki kurgu ile gerçek içiçe. Bu açıdan bir döneme ayna tuttuğunu da düşünebiliriz. İstanbul-Venedik arası ilişkilerin olumsuz anlamda tırmanışa geçtiği İnebahtı savaşı sonrasındaki venedik’e 3. Murat’ın yaklaşımı,bir şehrin vebadan kasılıp kavrulması,doktorlar arasındaki görüş ayrılıkları,kişilerin beklentili ve beklentisiz iyilikleri...sonunu daha başından tahmin etseniz de kendisini okutturuyor.
Uzun söze ne hacet,442 sayfa olup 7 8 saatte bittiyse;varın gerisini siz düşünün. Ben çok severek ve beğenerek okudum. Umarım sizler de okur ve en az benim kadar keyif alırsınız. Kitapla kalın.
288 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Bir hikaye bu kadar mı güzel olur? Bir Venedik bu kadar mı güzel anlatılır? Kendimi Venedikte geziniyor gibi hissettim. Bu yazarın ustalığı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Marina Fiorato
Unvan:
Yazar, Tasarımcı, Oyuncu ve Film Yapımcıs

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 151 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 53 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.