Marina Fiorato

Marina Fiorato

Yazar
7.7/10
130 Kişi
·
317
Okunma
·
7
Beğeni
·
1.037
Gösterim
Adı:
Marina Fiorato
Unvan:
Yazar, Tasarımcı, Oyuncu ve Film Yapımcıs
İnsanları ölüme terk edilmese ne olurdu? Yanan mersin dumanında boğulmak yerine bu havayı soluyabilseler nasıl olurdu? Keşke hasta insanları uzağa götürebilse ve onları büyücülükle, hurafelerle değil de istediği şekilde, akademik hayatını adadığı tıbbi yöntemlerle tedavi edebilseydi.
Ölümsüzlüğü ve faniliği tırmandığı merdivenlerde aniden kesişmişti. Ciğerlerinden yükselen hırıltı ona altmış dokuz yaşında olduğunu hatırlattı. Yıllarca soluduğu mermer tozlarını, içinden söküp atamadıkları için ciğerlerini suçlayamazdı. Yaşanıyordu artık.
Marina Fiorato
Sayfa 299 - Arkadya Yayınları
448 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Kitabı kapağını beğenerek aldım ve uzun zamandır kitaplığımda bekletiyordum. İlk aldığımda konuyusuyla birlikte kitap da bir beklenti içerisine girdim ve ne yazık ki okuduğumda umduğumu bulamadığım için küçük çaplı bir hayal kırıklığı yaşadım. Aslında konusu güzel. Tarihi roman okumayı seviyorum fakat anlatımı bana çok eksik geldi. Karakterleri kafamda oturtmakda zorluk çektim. Dağınık bir anlatıma sahipti, konudan konuya atlamasıyla yazar, kitabın içerisine girmemi engelledi.

Konusu ise şöyle; Nurbanu sultan birgün zehirlenerek yatağa düşer, ölüm döşeğindeyken yıllardır sakladığı bir sırrı açığa çıkarır. Bu sır ise senelerdir kendisine doktorluk, hatta bazen yoldaşlık etmiş feyra’nın aslında onun kızı olduğudur. Bu sırra başlayan bir hikayeyle devam etmekte kitap. Osmanlıdan venediğe uzanan bir yolculuk... Feyra’nın iki devletin kaderini değiştirmesi ve bununla birlikte kendi hayatının da oldukça değiştiğini görüyoruz. Fena bir kitap değildi ama dediğim gibi umduğumu bulamadım. Yine de okuyunca bir şey kaybettireceğini düşünmüyorum.
448 syf.
·3 günde·6/10
Şifacı ; Venedikten Osmanlı ya gelen Cecilia Baffo ( Nurbanu Sultan ) kızı Feyra 'nın Osmanlı'dan kaçarak Venediğe gidip büyük bir savaşı ve veba salgınını önlemek için verdiği mücadeleyi anlatıyor . Konusu ilgi çekici ve güzel olmasına rağmen anlatım da çok fazla bozukluklar olduğunu düşünüyorum. Kitap Mimar Sinan eserlerini ve Mimar Sinan'ın Venedikli mimar Palladimo'ya ilham verişi gibi güzel konuları da ele alırken bir yandan da 3.Murat'ı biraz fazla kötülediklerini düşünüyorum
448 syf.
·37 günde·Beğendi·Puan vermedi
Şifacı'nın Feyra'sı 1580'lerde Osmanlı hareminde hekimlik yapan bir genç kız.Nur Banu Sultan'ın ilk kocasından kızı.Kitabın edebi bir değerini görememekle birlikte, bir yabancının gözünden Osmanlı'nın bu kadar ayrıntılı anlatılması ilginç geldi bana.
Kadının yeri, toplumsal yaşama, üretime, çalışma hayatına katılımı Osmanlılarda (o dönem için) Avrupa'dan çok daha ileride.
Kitapta Feyra üzerinden sık sık altı çiziliyor bu konunun.Venedik'te kadınların hekimlik yapması yasaklanmışken ( 1580'lerde) Osmanlıda kadın hekimler çok ünlüymüş.Beyazıt'ta Saray-ı Atik diye bilinen eski sarayda maaşla çalışan kadınlardan oluşan bir sağlık teşkilatı varmış.Saliha Hatun' adlı kadın cerrahın ameliyatlardan aldığı ücret, erkek cerrahların üç katıymış.Üstelik sadece kadınlara değil,erkeklere de hizmet veriyormuş.
Yine bu kitaptan öğrendiğime göre,aşılama Avrupa'dan çok daha önce Osmanlıda yapılıyormuş.
Öğrendiklerimi göz önüne alınca, hiçbir kitabı küçümsememek gerektiğini bir kez daha hatırladım.Yarı Venedikli olan Marina Fiorato, Manchester'da doğmuş.Oxford Üniversitesi ve Venedik Üniversitesi'nde tarih eğitimi almış.Shakespeare'in oyunları üzerine uzmanlaşmış aynı zamanda, oyunculuk ve film eleştirmenliği de yapmış.
448 syf.
#okudumbitti
#kitaptanıtım
#MarinaFiorato

Şifacı
Marina Fiorato
ARKADYA YAYINLARI
Sayfa Sayısı: 448

Dünyaya hükmeden iki güç: Venedik Cumhuriyeti ve Osmanlı İmparatorluğu.
İmparatorlukta saltanatı elinde tutan bir kadın: Nur Banu Sultan.
Ve ölüm döşeğindeyken ortaya çıkan müthiş bir sır.

Umduğumu bulamasam da sonuna kadar okudum. Konu ilginç ama hayal etmenizi zorlaştıran bir şeyler var. Beklentilerim karşılanmadı.

https://www.facebook.com/...51282/?ref=bookmarks
SihirliFlut
http://www.ukitap.com/u/SihirliFlut/
https://zebramo.com/users/323273809
448 syf.
Tarihi romanları seven bir okuyucu olarak Şifacı'yı beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Anlatım bozuk ve yavan geldi...Osmanlıyı ve dönemin padişahı 3. Murat'ı biraz fazla kötülemiş bence. Tarihi romanları tarafsız okumak gerektiğine inandığım halde, tarafsız olmakta zorlandım diyebilirim. Son olarak kitap kapağını ben de çok beğendim.
448 syf.
·4 günde·7/10
Yayınevi Arkadya olunca ve her zamanki gibi kitabın adı ve kapağı da albenili olunca düşünmeden alırım kitaplarını. Bu kitabı da yine aynı heveslerle aldım ve okudum. Evet kitap güzeldi fakat nedense yayın evinin okumuş olduğum bir çok kitabından gerek konusu gerek de anlatımı oldukça farklıydı. Hikaye İstanbul ile Venedik arasında tarihte yaşanmış bir çok olayın da yansıdığı ilginç ve merak uyandırıcı konuları içeriyor. Kitapta açıkçası biraz Osmanlı'yı türlü entrikalar çeviren millet olarak biraz yansıtıyor gibi geldi. Tabi bununla beraber Mimar Sinan'ın muhteşem eserlerinden övgüyle bahsetmekle beraber, Venedik'li ünlü mimar Palladimo'ya da ilham verdiğine dair ibareler var romanda. En önemli konuları olan kara ölüm dedikleri vebaya karşı verilen uğraşlar, yaşanan trajedilerle beraber aslen Venedik'li olup sonradan Nur Banu Sultan adını alan o dönemlerdeki padişahın annesi Cecillia 'ın kızı hekimlik eğitimi almış Feyra Adalet'in kaçak bir yolcu olarak gemiyle gittiği Venedik'te veba hastalığı için verdiği mücadele anlatılıyor. Tavsiye konusuna gelince tarihi roman sevenlere tabi ki tavsiye edilir.
448 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Kitabı almadan önce yorumlara bakayım dedim. Genellikle kitap pek beğenilmemiş ve eleştiri yağmuruna tutulmuş. Ama okuduktan sonra iyiki alıp okumuşum dedim. Konusu anlatımı geçtiği dönem karakterler ... Hepsi muazzamdı benim için. Tarihi kurgu severler varsa aramızda onlara şiddetle öneririm. İyi okumalar.
448 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Kitaba tesadüf eseri rastladım. Yazar yabancı olduğu için tarihi taraflı anlatması konusunda tereddütlerim vardı ama konusu Osmanlı tarihinide kapsayınca dayanamayıp aldım. Başlarda -yazarın anlatımından olsa gerek- kişiler ve olaylar biraz karışıyor. Kitapta Venedikli Cecilia Baffo'nun (Osmanlı'nın Nurbanu Sultanı) kızı Feyra Adalet'in, annesinin ölmeden önce verdiği sırlar üzerine Venedik'e giderek büyük bir savaşı ve veba salgınını nasıl önlediği, Venedik'te yaşadıkları ve aşkı anlatılıyor. Bunların yanı sıra mahşerin dört atlısı ve Mimar Palladio'nun Mimar Sinan'dan esinlenerek yaptığı kilise ise araştırmaya değer nitelikte. Genel olarak kitap bir yerden sonra fazlasıyla akıcı ve merak uyandırıcıydı. Kurgu olmasına rağmen severek okudum.
448 syf.
·5/10
Tarih seviyor iseniz merak uyandırıcı...Bazen kopmalar yaşamış olsamda ehh idare eder...Tam değil sanki eksik birseyler var gibi idi...Çok sevemedim anlatımı...
344 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Marina fiorato bence çok çok iyi bir yazar ve kitaplarının bu kadar az olması beni çok üzüyor. Çünkü her kitabı ayrı bir zevkle okuyorum. Bitmesin istiyorum. Öyle güzel anlatımı, öyle güzel tasvirleri var ki.. Simonetta'nın bademleri de aynen öyle. Yine bitmesini istemediğim efsane bir kitap oldu. Yer yer tarihi bilgiler vermesi ve hemen İnternete girip daha detaylı öğrenme isteği sağlayan bilgiler. Kesinlikle pişman olmayacaksınız

Yazarın biyografisi

Adı:
Marina Fiorato
Unvan:
Yazar, Tasarımcı, Oyuncu ve Film Yapımcıs

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 317 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 80 okur okuyacak.
  • 8 okur yarım bıraktı.