Şifacı

7,8/10  (46 Oy) · 
79 okunma  · 
33 beğeni  · 
918 gösterim
Dünyaya hükmeden iki güç:
Venedik Cumhuriyeti ve Osmanlı İmparatorluğu.
İmparatorlukta saltanatı elinde tutan bir kadın: Nur Banu Sultan.
Ve ölüm döşeğindeyken ortaya çıkan müthiş bir sır.

1580'ler, Osmanlı İmparatorluğu... Haremdeki kadınları iyileştiren bir şifacı olan Feyra, bir sabah yine her zamanki gibi Topkapı Sarayı'nın yollarını arşınlayıp hareme gittiğinde, sultanı Nur Banu'nun hasta olduğunu görür. Başlangıçta bu durumu pek önemsemeyen Feyra, bir süre sonra Nur Banu'nun zehirlendiğini anlar ve Nur Banu'nun son saatlerini rahat geçirmesi için kendisine ilaç verir. Bu esnada Nur Banu Sultan, Feyra'yla yıllardır sakladığı sırrını paylaşır: Feyra, Nur Banu Sultan'ın kızıdır. Son anlarında gerçekleri dile getiren Nur Banu Sultan, ayrıca oğlu Murat'ın Venediklilere ve kendisine olan düşmanlığından bahsedip hazırladığı tuzağı anlatır. Feyra'yı uyaran Nur Banu Sultan, kendisine iki büyük devletin kaderini belirleyecek önemli bir görev verir. Hem imparatorluğun hem de Feyra'nın babasının kaderi Feyra'nın ellerindedir artık.

Eğer tarihi romanları seviyorsanız, bu kitabı okumayı denemelisiniz. Fiorato ustaca kaleme aldığı hikâyesinde heyecan verici bir biçimde güzel ve bilinmeyen bir dünya yaratmış."
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2016
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  9789759999346
 • Orijinal Adı:
  The Venetian Contract
 • Çeviri:
  Ayhan Ece Şirin
 • Yayınevi:
  Arkadya Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şeyda 
14 Nis 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Şifacı ; Venedikten Osmanlı ya gelen Cecilia Baffo ( Nurbanu Sultan ) kızı Feyra 'nın Osmanlı'dan kaçarak Venediğe gidip büyük bir savaşı ve veba salgınını önlemek için verdiği mücadeleyi anlatıyor . Konusu ilgi çekici ve güzel olmasına rağmen anlatım da çok fazla bozukluklar olduğunu düşünüyorum. Kitap Mimar Sinan eserlerini ve Mimar Sinan'ın Venedikli mimar Palladimo'ya ilham verişi gibi güzel konuları da ele alırken bir yandan da 3.Murat'ı biraz fazla kötülediklerini düşünüyorum

Nejla GÜNEŞ 
30 May 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Yayınevi Arkadya olunca ve her zamanki gibi kitabın adı ve kapağı da albenili olunca düşünmeden alırım kitaplarını. Bu kitabı da yine aynı heveslerle aldım ve okudum. Evet kitap güzeldi fakat nedense yayın evinin okumuş olduğum bir çok kitabından gerek konusu gerek de anlatımı oldukça farklıydı. Hikaye İstanbul ile Venedik arasında tarihte yaşanmış bir çok olayın da yansıdığı ilginç ve merak uyandırıcı konuları içeriyor. Kitapta açıkçası biraz Osmanlı'yı türlü entrikalar çeviren millet olarak biraz yansıtıyor gibi geldi. Tabi bununla beraber Mimar Sinan'ın muhteşem eserlerinden övgüyle bahsetmekle beraber, Venedik'li ünlü mimar Palladimo'ya da ilham verdiğine dair ibareler var romanda. En önemli konuları olan kara ölüm dedikleri vebaya karşı verilen uğraşlar, yaşanan trajedilerle beraber aslen Venedik'li olup sonradan Nur Banu Sultan adını alan o dönemlerdeki padişahın annesi Cecillia 'ın kızı hekimlik eğitimi almış Feyra Adalet'in kaçak bir yolcu olarak gemiyle gittiği Venedik'te veba hastalığı için verdiği mücadele anlatılıyor. Tavsiye konusuna gelince tarihi roman sevenlere tabi ki tavsiye edilir.

Şifacı benzeri kitaplar

SonsuzKudretHuzurundaSadeceHiç ⓔⓘⓢ 
 12 Oca 05:02 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitaba tesadüf eseri rastladım. Yazar yabancı olduğu için tarihi taraflı anlatması konusunda tereddütlerim vardı ama konusu Osmanlı tarihinide kapsayınca dayanamayıp aldım. Başlarda -yazarın anlatımından olsa gerek- kişiler ve olaylar biraz karışıyor. Kitapta Venedikli Cecilia Baffo'nun (Osmanlı'nın Nurbanu Sultanı) kızı Feyra Adalet'in, annesinin ölmeden önce verdiği sırlar üzerine Venedik'e giderek büyük bir savaşı ve veba salgınını nasıl önlediği, Venedik'te yaşadıkları ve aşkı anlatılıyor. Bunların yanı sıra mahşerin dört atlısı ve Mimar Palladio'nun Mimar Sinan'dan esinlenerek yaptığı kilise ise araştırmaya değer nitelikte. Genel olarak kitap bir yerden sonra fazlasıyla akıcı ve merak uyandırıcıydı. Kurgu olmasına rağmen severek okudum.

Tarihi romanları seven bir okuyucu olarak Şifacı'yı beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Anlatım bozuk ve yavan geldi...Osmanlıyı ve dönemin padişahı 3. Murat'ı biraz fazla kötülemiş bence. Tarihi romanları tarafsız okumak gerektiğine inandığım halde, tarafsız olmakta zorlandım diyebilirim. Son olarak kitap kapağını ben de çok beğendim.

elif bingül 
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hani “soluksuz” deyimi kullanılır ya bir çırpıda yapılıveren işler için,bu kitabı okumayı anlatmak için daha uygun başka bir deyim yok. Hani denize girerken “ay çok açılmayayım” dersiniz ama bir kulaç bir kulaç daha derken kendinizi denizin ortasında buluverirsiniz ya, bir cümle bir cümle daha okuyayım derken meğer bölümler bölümler derken de kitap bitmiş. Müthiş akıcıydı yazarın dili. Çevirmene -bu etkiyi bozmadığı için- ve son günlerdeki editör isyanımı duyan #ArkadyaYayınları’nın işini titizlikle yapmış editörlerine çok teşekkür ediyorum. Sıkılmadan yorulmadan okumamda etkileri çok büyük oldu.
Kitabın Arkadya olması ve kitap kapaklarının etkileyici olması kitaptan beklentiyi artırıyor ve aşağı yukarı konusu hakkında beklentiniz oluşuyor ancak Arkadya olarak sizi şaşırtıyor kitap. Ayrıca kitabın sonundaki notlardan sonra kendi yaptığınız araştırmalar sonucunda da görüyorsunuz ki kurgu ile gerçek içiçe. Bu açıdan bir döneme ayna tuttuğunu da düşünebiliriz. İstanbul-Venedik arası ilişkilerin olumsuz anlamda tırmanışa geçtiği İnebahtı savaşı sonrasındaki venedik’e 3. Murat’ın yaklaşımı,bir şehrin vebadan kasılıp kavrulması,doktorlar arasındaki görüş ayrılıkları,kişilerin beklentili ve beklentisiz iyilikleri...sonunu daha başından tahmin etseniz de kendisini okutturuyor.
Uzun söze ne hacet,442 sayfa olup 7 8 saatte bittiyse;varın gerisini siz düşünün. Ben çok severek ve beğenerek okudum. Umarım sizler de okur ve en az benim kadar keyif alırsınız. Kitapla kalın.

ayperisinin kitapligi 
03 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Osmanlı ve Venedik arasındaki gerginlik ve Nur Banu Sultan ın hizmetlisi olan Feyra nın kızı olduğunu ona itiraf edip beraberindede büyük bir savaşı engelleme görevini son dakikalarında kendisine verir.Feyra tüm zekasını ve gücünü kullanarak annesine verdiği sözü tutmaya çalışır. Bu kitap benim tarihi romanlara bakış açımı değiştirdi.Ciltli olmasıda yanında bonusu oldu.

Yerli Zorro(Nur) 
21 Ara 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kurgusu çok güzel bir kitap. Bu kitabı okuyacaklara tek önerim kurgu olduğunu bilerek başlamanız. Çünkü içerisinde Osmanlı zamanında yabancı ülkelerde yaşayan insanların görüşlerini de okuyacaksınız. İster istemez kültürel görelilik oluşacaktır ama sonu gerçekten çok güzel.

Gulileo 
30 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Kitabın hem konusu hem de kapağı beni çeken yanı olmuştu ve hemen alıp okumak istedim. Aslında almadan önce acaba Osmanlı Devleti'ni kötülemiş midir diye bir önyargı oluşmuştu bende. Kitabın bu önyargılarımı ne kadar yıktığı ise bir soru işareti. İlk olarak objektif bakmam gerekirse gerçekten başarılı bir eser son anlara kadar heyecanını koruyor. Beğendim fakat takıldığım yerler illaki var. Mesela bir kaç yerinde -ki bu benim polyanna düşüncem- Osmanlı Devleti'ni ve o zamanın padişahını çok kötü göstermiş. Kitapta yaşanan bütün kötü olayların nedenini o padişaha bağlamış ayrıca dinimiz hakkındaki yargıları da beni rahatsız etti. Yazar kendi açısından daha objektif yazsaymış on numara bir kitap olabilirmiş fakat takıntılı bir şekilde sürekli kötüleme aradığım için bu kitabın tadına pek varamadım. Aşk daha arka planda kalsa da aşk olmadan olmazdı tabiki o da ayrı bir güzellik katmış kitaba. Okuyacaklara tavsiyem sadece roman ve kurgu olduğunu bilip okumaları yoksa benim gibi takıntılı bir okur olup kitaptan zevk alamayabilirler..

sonay malcı 
 24 Oca 16:35 · Kitabı okudu · Beğendi

Kitap İstanbul ve Venedik arasında geçiyor. Nur banu sultanın kızı Feryaya verdiği büyük sırla kitap başlıyor. Kitap başlarda ne yalan söyliyeyim sıktı beni. Tam elimden bırakacağım sırada konu sürükleyici oldu. Gelişme ve sonuç bölümü çok güzeldi...
Ayrıca kitap kapağı içeriğini bukadar güzel özetleyebilirdi..

sevcan demirel 
14 Eki 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

uzun süredir okumak istediğim bir kitap idi.Kitaba başladığım andan itibaren elimden bırakamadım ve sayfaları soluksuz okudum nihayetinde 4 saatte kitap bitmişti.
Uzun süredir okuduğum en heyecanlı kitap oldu.kesinlikle okumanızı öneririm....

2 /

Kitaptan 7 Alıntı

Duygu Kr 
11 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yarının ne getireceğini kimse bilemez ama umutlu ve cesur olup her şeyin yolunda gideceğine güvenmek zorundasın.

Şifacı, Marina FioratoŞifacı, Marina Fiorato
Merve Görmüş 
12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

...
Bir sorunun çözümü genelde en basit olandır.

Şifacı, Marina Fiorato (Sayfa 74 - Feyra)Şifacı, Marina Fiorato (Sayfa 74 - Feyra)
SonsuzKudretHuzurundaSadeceHiç ⓔⓘⓢ 
06 Oca 06:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Hz. Muhammed, Allah'ın bu dünyaya çaresi olmayan bir hastalık göndermeyeceğini söylerdi,"dedi Feyra. "Acaba bu çare hastalığın kendinde olamaz mı? "

Şifacı, Marina Fiorato (Sayfa 294)Şifacı, Marina Fiorato (Sayfa 294)
batırtürikter 
14 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 3/10 puan

... '' Düşünüyorum da...'' dedi Annibale, hiçbir selamlama cümlesi kurmadan, ''bir hikâyeye ihtiyacın olacak, Valnetti'nin dört hırsızı gibi; kutsal bir ağaç veya sihirli bir kuyu gibi bir şey. İnsanları senin ilacına inandıracak bir efsane. İnsanları ilaçlar değil, hikâyeler etkiler. ''

Şifacı, Marina FioratoŞifacı, Marina Fiorato
batırtürikter 
14 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 3/10 puan

Bürokrasi, gerçekten, Venedik hakkındaki en yorucu şeydi.

Şifacı, Marina FioratoŞifacı, Marina Fiorato
batırtürikter 
14 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 3/10 puan

Ve şehirde veba olduğu bir duyulursa, işler iyice kötüleşecek. Ölümün gölgesi insana garip şeyler yaptırır. İnsanlar kanunları tanımaz. Kendilerini sinirlenmek, çalmak, yalan söylemek zorunda hisseder ve kazanabiliyorken para kazanmak isterler.

Şifacı, Marina FioratoŞifacı, Marina Fiorato