Mario Livio

Mario Livio

8.3/10
12 Kişi
·
24
Okunma
·
0
Beğeni
·
784
Gösterim
Adı:
Mario Livio
Unvan:
Yazar
Doğum:
Romanya, 1945
Eğitim: Weizmann Institute of Science, Kudüs İbrani Üniversitesi, Tel Aviv Üniversitesi
....-matematik her yerdeydi ve her şeye gücü yetiyordu!Tıpkı Tanrı gibi! Ne de olsa ,bunlar ancak ilahi bir varlığa yakıştırabileceğimiz özelliklerdi.İngiliz fizikçi James Jeans (1877-1946) bir keresinde şöyle demişti:'' Kainatın mimarı mükemmel bir matematikçi olsa gerek.'' Gerçekten de görünen o ki matematik sadece evreni değil, insanoğlunun en karmaşık girişimlerini bile müthiş bir isabetle tanımlayıp açıklayabiliyor.
Başka bir deyişle Newton için Tanrı (başka birçok şeyin yanı sıra) bir matematikçiydi, üstelik sadece mecazî anlamda değil, kelimenin tam anlamıyla. Yaratıcı Tanrı matematik yasalarının hükmettiği fiziksel bir dünyayı yoktan var etmişti.
Hayatın anlamını vurgulayan şey daima ölüm, bilgiyi kıymetli kilansa her zaman cehalet olmuştur
Mario Livio
Sayfa 37 - Altın kitapları
"Açıklık bir alanda iki dinozor varsa ve bunlara iki dinozor daha katılırsa, orada dört dinozor olur! Etrafta bunu görecek hiçbir insan olmadığı ve hayvanlar ise bunu bilemeyecek kadar aptal olduğu halde!"
Mario Livio
Sayfa 22 - Martin Gardner
Metematiği sevmek gerekir veya ilgi duymak gerekir gibi düşündürse de bitirdiğimde herkes okumalı diye düşündüm.Tüm yaşamı,diğer bilimleri matematiksel düşünüşlerle açıklıyor yazar.Bilgilendirici, zaman zaman hayrete düşüren bir kitap.
Bir matematikçi olarak bayıla bayıla okuduğum nadir kitaplardan , bilmediğiniz birçok şey öğrenebilir, bilginize bilgi katabilir, yanlış bildiklerinize şaşırabilirsiniz. Mario Livio gerçekten iyi iş çıkarmış , Arshimet'ten Babillerden bu ya matematiğin nasıl bilimlerin temeli olduğu harika anlatılmış . Matematik bilmek şart tâbi okumak için diye düşünüyorum .
Kitap gerçekten güzel , matematiğin ve Pi sayısının temelini anlatıyor. Ben beğendim size de tavsiye ederim. Matematiği sevmem ama bu kitabı okurken gerçekten beğendim.
Matematiği seviyorsanız ve tarihini merak ediyorsanız okumanızı tavsiye ederim. Matematiğin, pi sayısının temelini anlatıyor kitap. İçinde bol bol güzel bilgiler var. Aralarda şaşırabileceğiniz bilgiler.. Matematikle beraber diğer bilimleri de anlatıyor aynı zamanda. Aslında matematiği sevmenize de gerek yok sadece okuyun derim ben. İyi okumalar..
Matematik bilimine ve tarihine merakliysaniz gerçekten enfes bir kitap.. Genel kültür olarak da çok etkisi olur.. arşiMed pisagor vs bilim insanlarının hayatlarını ve ölümleri de gayet ilgi çekici
lise düzeyinde matematik temeliniz varsa ve matematiği hayatımızdaki işleviyle beraber öğrenmek istiyorsanız bu kitap size göre. yazar iki kesimden bahsediyor: matematiğin her yerde karşımıza çıktığını savunanlar (bunlar matematiğin tanrı icadı olduğunu savunuyor) diğeri ise matematiğin insan icadı olduğu dolayısıyla her yerde kendimiz çıkarttığımızı savunanlar. yazar bir sürü matematikçinin görüşlerini sunuyor ve hangisinin doğru olduğunu arıyor. matematiğe biraz ilgisi olanların, çok tartışılan bir konu üzere olan bu kitabı mutlaka okumalarını öneririm

Yazarın biyografisi

Adı:
Mario Livio
Unvan:
Yazar
Doğum:
Romanya, 1945
Eğitim: Weizmann Institute of Science, Kudüs İbrani Üniversitesi, Tel Aviv Üniversitesi

Yazar istatistikleri

  • 24 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 31 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.