Mario Livio

Mario Livio

Yazar
8.4/10
31 Kişi
·
60
Okunma
·
4
Beğeni
·
879
Gösterim
Adı:
Mario Livio
Unvan:
Yazar
Doğum:
Romanya, 1945
Eğitim: Weizmann Institute of Science, Kudüs İbrani Üniversitesi, Tel Aviv Üniversitesi
"Darwin 1828'de Cambrigge'e geldiğinde tutkulu bir böcek koleksiyoneri olup çıkmıştı. Bir keresinde kuru bir ağacın kabuğunu kaldırınca , iki tane karafatma bulmuş ve her birini bir eline almıştı. Fakat tam o sırada, gözüne çok ender rastlanan bir başka böcek takılmıştı. Böceklerin hiçbirini kaçırmak istemeyen Darwin bir elindeki karafatmayı ağzına attı.Darwin'in ağzındaki böcek rahatsız edici kimyasal salgılayınca böceği dışarı tükürdü ve diğer böcekleri de kaybetti. Sonu pek hoş olmasa da bu hikaye merakın karşı konulmaz cazibesine güzel bir örnektir. "
Matematiğin bir keşif mi yoksa icat mı olduğunun ne önemi var diyorsanız, '' keşif '' ile '' icat '' arasındaki farkın ne kadar önemli olduğunu gösteren başka bir soru soralım: Tanrı bir icat mı, yoksa keşif mi? Bu soruyu nasıl buldunuz? Pekala, isteseniz biraz daha kışkırtıcı olalım : Tanrı mı insanları kendi suretinde yarattı, yoksa insanlar mı Tanrı'yı kendi suretinde yarattı?
Asansörle aşağı inerken, Einstein'a, " Bu kadar çok insanın peşinde olması berbat birşey olmalı," dedim. O da bana, "Biliyor musun, aslında bu imza isteme alışkanlığı yamyamlıktan kalma bir şey," dedi. Şaşırmıştım. "Nasıl yani?" diye sordum. "Evet, eskiden insanın kanını isterlerdi, şimdiyse mürekkebini istiyorlar," dedi.
Evren, hep gözlerimizin önünde olan açık bir kitap gibidir ama onun dilini ve bu dilin yazıldığı harfleri öğrenmeden anlaşılamaz. Evren matematik diliyle yazılmıştır; harfleri üçgenler, daireler ve diğer geometrik biçimlerdir. Bunlar olmadan tek sözcüğü bile anlaşılamaz ve insan ancak karanlık bir labirentte dolanıp durur - Galileo
"John Horner'in bir üniversite diploması yoktu! Fakat bu onun dünyanın en ünlü paleontologlarından biri olmasına, "dahi bursu" olarak da bilinen MacArthur Bursu'na layık görülmesine, Jurasssic Park serisinin tüm filmlerine bilimsel danışmanlık yapmasına ve enteresan bir bulguya ulaşarak bazı dinazor türlerinin anne-babalık içgüdüsüne sahip olduğunu keşfetmesine engel olmamıştı. Bu adam ilk dinazor kemiğini sekiz yaşında bulmuş daha on üç yaşındayken kazı yaparak bir dinazor iskeleti çıkarmıştır."
320 syf.
·8/10
Metematiği sevmek gerekir veya ilgi duymak gerekir gibi düşündürse de bitirdiğimde herkes okumalı diye düşündüm.Tüm yaşamı,diğer bilimleri matematiksel düşünüşlerle açıklıyor yazar.Bilgilendirici, zaman zaman hayrete düşüren bir kitap.
320 syf.
·Puan vermedi
Bir matematikçi olarak bayıla bayıla okuduğum nadir kitaplardan , bilmediğiniz birçok şey öğrenebilir, bilginize bilgi katabilir, yanlış bildiklerinize şaşırabilirsiniz. Mario Livio gerçekten iyi iş çıkarmış , Arshimet'ten Babillerden bu ya matematiğin nasıl bilimlerin temeli olduğu harika anlatılmış . Matematik bilmek şart tâbi okumak için diye düşünüyorum .
320 syf.
·5 günde·8/10
Matematiği seviyorsanız ve tarihini merak ediyorsanız okumanızı tavsiye ederim. Matematiğin, pi sayısının temelini anlatıyor kitap. İçinde bol bol güzel bilgiler var. Aralarda şaşırabileceğiniz bilgiler.. Matematikle beraber diğer bilimleri de anlatıyor aynı zamanda. Aslında matematiği sevmenize de gerek yok sadece okuyun derim ben. İyi okumalar..
320 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Kitap gerçekten güzel , matematiğin ve Pi sayısının temelini anlatıyor. Ben beğendim size de tavsiye ederim. Matematiği sevmem ama bu kitabı okurken gerçekten beğendim.
320 syf.
·6 günde·6/10
Matematik deyince ülkece biraz uzak olduğumuz bir durum olduğu için hem bu alanı sevmek sevdirmek hemde merak duyduğum bu mühim konunun ayrıntılarını bulabileceğim bir kitap olmasını bekledim.

En önde Dan BROWN un kitap hakkındaki görüşünü okuyunca almak istedim. Yanılmışım. Pi sayısından bahsediyor ve öyle bir güzel anlatmış ki hiç ilgisi olmayanları kendine çekiyor diye hayretlerini paylaşmış... eee bunu diyen koskoca Dan BROWN olunca bizde kırmadık ve bu kitabı aldık ve okuduk. sonuç : Resmen FİYASKO .
öklit ve platondan sıyrılamamış ve newton ile Albert EİNSTEİN den çok yüzeysel bahsetmiş,
ilgi çekici ve matematikten heyecan yaratan bir bakış açısı ile okuyucuyu hayretler içinde bırakacağını umarken çok sıradan ve bir okadar yüzeysel bir çalışma yapmış.
ben şahsen kitabı kitaplığımın en nadide eserlerinin arasına koyarım diye düşünerek aldım ama hayal kırıklığı yarattı.
mısır matematiği ve geometrisi , çin ile hindistan matematiğine hiç değinmemiş... okadar yüzeysel bir çalışma yapmışki sanki asistanına hazırlatmış ve son anda kitabı yayınlamaktan pişman olmuş gibi bir olgu hissetirmedi değil. uzay zaman kavramlarından tutun sayıların mucizevi davranışlarına kadar bir çok şeyi bekliyordum ki karşıma matematiğin tarih öncesi ve sonrası aşamalarını yüzeysel anlatan bir kitap çıktı. tabi bu son derece üzücü. Mario livio nun ikinci kitabını kesinlikle alın derim çünkü alanında uzman 4 farklı sanat dalından bilim adamları ile ayrıntılı olarak bilgi aktardığı güzel bir kitap çıkardı onu alacaktım öncesinde bu kitabı çıkardığı için ben de bunu aldım. tabiki ikinci kitabında bu kadar tarihsel olgulardan bahsetmiyeceği aşikar. incelemesem de bu kitaptan sonra o kitabı okuyacağım. eğer bu kitabı almayı düşünüyorsanız almayın sonraki kitabı olan NEDEN ? Adlı kitabını okursanız gerçekten ufkunuzu açabileceğini umuyorum.
320 syf.
·12 günde·Beğendi·8/10
Matematik bilimine ve tarihine merakliysaniz gerçekten enfes bir kitap.. Genel kültür olarak da çok etkisi olur.. arşiMed pisagor vs bilim insanlarının hayatlarını ve ölümleri de gayet ilgi çekici
320 syf.
·4 günde·9/10
Mario Livio bu eserinde matematik bir keşif mi yoksa bir icat mı, onun insan zekasından tamamen bağımsız bir mevcudiyeti var mı yok mu ve eğer varsa bunun Platoncuların düşündüğü gibi soyut bir idealar dünyasında mı bulunduğu sorularına cevap aramış. Bunu da ünlü matematikçilerin tarih boyunca matematikle ilgili ortaya koydukları önemli bulguları değerlendirerek yapmaya çalışmış. Böylece eser kısa bir matematik tarihine dönüşmüş. Ben her ne kadar Pisagorcular ve Platoncular gibi matematiğin bir keşif olduğunu ve varlığını insana borçlu olmadığını düşünsem de yazar matematiğin bir keşifler ve icatlar bütünü olduğunu savunuyor. Ona göre matematikçiler kavramları icat etmiş ama kavramlar arasındaki ilişkileri keşfetmiştirler. Üçüncü görüş ise matematiğin tamamen insan zekasının ürünü olduğu ve icat edildiği görüşüdür ki buna ben okuduklarımdan yola çıkarak katılmadığımı söylemeliyim. Matematiğin tarihsel gelişimi ve bunda önemli rolleri olan ünlü matematikçiler ile ilgili bir şeyler öğrenmek isteyenlere kitabı tavsiye ederim.
278 syf.
·17 günde·9/10
lise düzeyinde matematik temeliniz varsa ve matematiği hayatımızdaki işleviyle beraber öğrenmek istiyorsanız bu kitap size göre. yazar iki kesimden bahsediyor: matematiğin her yerde karşımıza çıktığını savunanlar (bunlar matematiğin tanrı icadı olduğunu savunuyor) diğeri ise matematiğin insan icadı olduğu dolayısıyla her yerde kendimiz çıkarttığımızı savunanlar. yazar bir sürü matematikçinin görüşlerini sunuyor ve hangisinin doğru olduğunu arıyor. matematiğe biraz ilgisi olanların, çok tartışılan bir konu üzere olan bu kitabı mutlaka okumalarını öneririm

Yazarın biyografisi

Adı:
Mario Livio
Unvan:
Yazar
Doğum:
Romanya, 1945
Eğitim: Weizmann Institute of Science, Kudüs İbrani Üniversitesi, Tel Aviv Üniversitesi

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 60 okur okudu.
  • 11 okur okuyor.
  • 105 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.