Mario Livio

Mario Livio

Yazar
8.4/10
19 Kişi
·
40
Okunma
·
0
Beğeni
·
815
Gösterim
Adı:
Mario Livio
Unvan:
Yazar
Doğum:
Romanya, 1945
Eğitim: Weizmann Institute of Science, Kudüs İbrani Üniversitesi, Tel Aviv Üniversitesi
"Darwin 1828'de Cambrigge'e geldiğinde tutkulu bir böcek koleksiyoneri olup çıkmıştı. Bir keresinde kuru bir ağacın kabuğunu kaldırınca , iki tane karafatma bulmuş ve her birini bir eline almıştı. Fakat tam o sırada, gözüne çok ender rastlanan bir başka böcek takılmıştı. Böceklerin hiçbirini kaçırmak istemeyen Darwin bir elindeki karafatmayı ağzına attı.Darwin'in ağzındaki böcek rahatsız edici kimyasal salgılayınca böceği dışarı tükürdü ve diğer böcekleri de kaybetti. Sonu pek hoş olmasa da bu hikaye merakın karşı konulmaz cazibesine güzel bir örnektir. "
"John Horner'in bir üniversite diploması yoktu! Fakat bu onun dünyanın en ünlü paleontologlarından biri olmasına, "dahi bursu" olarak da bilinen MacArthur Bursu'na layık görülmesine, Jurasssic Park serisinin tüm filmlerine bilimsel danışmanlık yapmasına ve enteresan bir bulguya ulaşarak bazı dinazor türlerinin anne-babalık içgüdüsüne sahip olduğunu keşfetmesine engel olmamıştı. Bu adam ilk dinazor kemiğini sekiz yaşında bulmuş daha on üç yaşındayken kazı yaparak bir dinazor iskeleti çıkarmıştır."
Önemli olan,sormaktan asla vazgeçmemektir.Merak kendi varoluş nedenine sahiptir.İnsan sonsuzluğun ve yaşamın sırlarını,hakikatın harikulade nizamını düşününce dehşete kapılmadan edemez.Her gün bu büyük esrarın sadece küçük bir zerresinİ anlamaya çalışmak bile yeterlidir
Mario Livio
Sayfa 153 - İnkilap Kitapevi
....-matematik her yerdeydi ve her şeye gücü yetiyordu!Tıpkı Tanrı gibi! Ne de olsa ,bunlar ancak ilahi bir varlığa yakıştırabileceğimiz özelliklerdi.İngiliz fizikçi James Jeans (1877-1946) bir keresinde şöyle demişti:'' Kainatın mimarı mükemmel bir matematikçi olsa gerek.'' Gerçekten de görünen o ki matematik sadece evreni değil, insanoğlunun en karmaşık girişimlerini bile müthiş bir isabetle tanımlayıp açıklayabiliyor.
Başka bir deyişle Newton için Tanrı (başka birçok şeyin yanı sıra) bir matematikçiydi, üstelik sadece mecazî anlamda değil, kelimenin tam anlamıyla. Yaratıcı Tanrı matematik yasalarının hükmettiği fiziksel bir dünyayı yoktan var etmişti.
Hayatın anlamını vurgulayan şey daima ölüm, bilgiyi kıymetli kilansa her zaman cehalet olmuştur
Mario Livio
Sayfa 37 - Altın kitapları
320 syf.
·8/10
Metematiği sevmek gerekir veya ilgi duymak gerekir gibi düşündürse de bitirdiğimde herkes okumalı diye düşündüm.Tüm yaşamı,diğer bilimleri matematiksel düşünüşlerle açıklıyor yazar.Bilgilendirici, zaman zaman hayrete düşüren bir kitap.
320 syf.
·Puan vermedi
Bir matematikçi olarak bayıla bayıla okuduğum nadir kitaplardan , bilmediğiniz birçok şey öğrenebilir, bilginize bilgi katabilir, yanlış bildiklerinize şaşırabilirsiniz. Mario Livio gerçekten iyi iş çıkarmış , Arshimet'ten Babillerden bu ya matematiğin nasıl bilimlerin temeli olduğu harika anlatılmış . Matematik bilmek şart tâbi okumak için diye düşünüyorum .
320 syf.
·6 günde·6/10
Matematik deyince ülkece biraz uzak olduğumuz bir durum olduğu için hem bu alanı sevmek sevdirmek hemde merak duyduğum bu mühim konunun ayrıntılarını bulabileceğim bir kitap olmasını bekledim.

En önde Dan BROWN un kitap hakkındaki görüşünü okuyunca almak istedim. Yanılmışım. Pi sayısından bahsediyor ve öyle bir güzel anlatmış ki hiç ilgisi olmayanları kendine çekiyor diye hayretlerini paylaşmış... eee bunu diyen koskoca Dan BROWN olunca bizde kırmadık ve bu kitabı aldık ve okuduk. sonuç : Resmen FİYASKO .
öklit ve platondan sıyrılamamış ve newton ile Albert EİNSTEİN den çok yüzeysel bahsetmiş,
ilgi çekici ve matematikten heyecan yaratan bir bakış açısı ile okuyucuyu hayretler içinde bırakacağını umarken çok sıradan ve bir okadar yüzeysel bir çalışma yapmış.
ben şahsen kitabı kitaplığımın en nadide eserlerinin arasına koyarım diye düşünerek aldım ama hayal kırıklığı yarattı.
mısır matematiği ve geometrisi , çin ile hindistan matematiğine hiç değinmemiş... okadar yüzeysel bir çalışma yapmışki sanki asistanına hazırlatmış ve son anda kitabı yayınlamaktan pişman olmuş gibi bir olgu hissetirmedi değil. uzay zaman kavramlarından tutun sayıların mucizevi davranışlarına kadar bir çok şeyi bekliyordum ki karşıma matematiğin tarih öncesi ve sonrası aşamalarını yüzeysel anlatan bir kitap çıktı. tabi bu son derece üzücü. Mario livio nun ikinci kitabını kesinlikle alın derim çünkü alanında uzman 4 farklı sanat dalından bilim adamları ile ayrıntılı olarak bilgi aktardığı güzel bir kitap çıkardı onu alacaktım öncesinde bu kitabı çıkardığı için ben de bunu aldım. tabiki ikinci kitabında bu kadar tarihsel olgulardan bahsetmiyeceği aşikar. incelemesem de bu kitaptan sonra o kitabı okuyacağım. eğer bu kitabı almayı düşünüyorsanız almayın sonraki kitabı olan NEDEN ? Adlı kitabını okursanız gerçekten ufkunuzu açabileceğini umuyorum.
320 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Kitap gerçekten güzel , matematiğin ve Pi sayısının temelini anlatıyor. Ben beğendim size de tavsiye ederim. Matematiği sevmem ama bu kitabı okurken gerçekten beğendim.
320 syf.
·5 günde·8/10
Matematiği seviyorsanız ve tarihini merak ediyorsanız okumanızı tavsiye ederim. Matematiğin, pi sayısının temelini anlatıyor kitap. İçinde bol bol güzel bilgiler var. Aralarda şaşırabileceğiniz bilgiler.. Matematikle beraber diğer bilimleri de anlatıyor aynı zamanda. Aslında matematiği sevmenize de gerek yok sadece okuyun derim ben. İyi okumalar..
320 syf.
·12 günde·Beğendi·8/10
Matematik bilimine ve tarihine merakliysaniz gerçekten enfes bir kitap.. Genel kültür olarak da çok etkisi olur.. arşiMed pisagor vs bilim insanlarının hayatlarını ve ölümleri de gayet ilgi çekici
278 syf.
·17 günde·9/10
lise düzeyinde matematik temeliniz varsa ve matematiği hayatımızdaki işleviyle beraber öğrenmek istiyorsanız bu kitap size göre. yazar iki kesimden bahsediyor: matematiğin her yerde karşımıza çıktığını savunanlar (bunlar matematiğin tanrı icadı olduğunu savunuyor) diğeri ise matematiğin insan icadı olduğu dolayısıyla her yerde kendimiz çıkarttığımızı savunanlar. yazar bir sürü matematikçinin görüşlerini sunuyor ve hangisinin doğru olduğunu arıyor. matematiğe biraz ilgisi olanların, çok tartışılan bir konu üzere olan bu kitabı mutlaka okumalarını öneririm

Yazarın biyografisi

Adı:
Mario Livio
Unvan:
Yazar
Doğum:
Romanya, 1945
Eğitim: Weizmann Institute of Science, Kudüs İbrani Üniversitesi, Tel Aviv Üniversitesi

Yazar istatistikleri

  • 40 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 52 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.