Mary E. Pearson

Mary E. Pearson

Yazar
7.4/10
31 Kişi
·
41
Okunma
·
1
Beğeni
·
965
Gösterim
Adı:
Mary E. Pearson
Unvan:
Ameriklı Yazar
Doğum:
Güney Kaliforniya, ABD, 14 Ağustos 1955
Mary E. Pearson (doğum tarihi: 14 Ağustos 1955) Amerikalı bir yazar. En genç yetişkin kurgucusu olarak bilinir.

''A Room on Lorelei Street'' adlı kitabı, kurgusu için 2006 Altın Uçurtma Ödülü kazandı. ''The Adoration of Jenna Fox'' adlı kitabı Andre Norton Ödülü için finalist olmuş ve bir film haline getirilmiştir.
”Hem içerdeki hem dışardaki düşmana,
Hazırlıklı olmalıyız.
Ve sonsuza kadar sürmeli,
Kalbimin kız,
Ruhumun erkek kardeşleri,
Kanımın kanı, canımın canı ailem,
İlelebet.”
Belki de hepimizin içinde karanlık bir yer vardır, karanlık düşüncelerin ve daha karanlık hayallerin yaşadığı bir yer, ama bu bizim kim olduğumuzu belirlemez.
”Mantık kuralları, ağaç tepelerine kadar uzanacak kuleler inşa ederler. Güven kuralları ise kulelerini yıldızlardan yükseklere çıkarırlar.”
Bir hayali gerçekleştirmek yıllar sürebilir.O gerçekleşen hayali yıkmak için ise saniyenin onda biri yeterlidir.
536 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Kitapta 3 karakterimiz var. Prenses,prens ve katil.. Yani lia, Kaden ve rafe.. Fakat kitabın yarısına kadar katille prens hangisi öğrenemiyoruz.. Bu beni biraz gıcık etmiş olabilir. :) ayrıca gönlümden geçende olmadı :(.. Ancak beğendim kitabı. Devamını sabırsızlıkla bekliyorum..
Herkese keyifli okumalar..
320 syf.
·6 günde·9/10
Böyle bir kitap ismi, kitap kapağı ve kitap arkası yazısından sonra hiç ummadığım bir hikaye bulmak benim için şaşırtıcı oldu. Hem de güzel bir şaşırma. Sıradan bir aşk ve dram hikayesi okuyacağımı sanarak başladığım bu kitap, beni bir güzel bir konuyla, hayal edilen bir geleceğe sürükledi. Konunun ve bazı ayrıntılarının gerçekten çok hoşuma gittiğini söyleyebilirim. Ancak böylesi merak ettirici bir konu için, kitabın dili çok basit kalmış. Çevirmenden mi yoksa yazardan mı olduğunu anlamadığım karmaşıklık kitabı okurken insanı yoruyor. Kitabın yarısını geçtikten sonra ise olaylar öyle bir hal alıyor ki, olumsuz yaptığınız her yorumdan sizi vazgeçiriyor.
Serinin ikinci kitabı olduğunu, kitaba başladıktan sonra fark ettim. Ancak hikayenin başka bir bölümünü anlattığı ve geçmişi de gerekli çerçeveler içerisinde açıklayarak verdiği için sıkıntı duymadan okudum. Hem ilk kitabı hem de sonra gelen kitabı okuma hevesi içerisinde kitabı bitirdim. İnsan olmaya dair güzel nokta atışları vardı. Locke ile karakteristik olarak çok ortak noktamız olduğunu keşfetmek beni kitaba daha çok bağladı. Geleceğin, (şimdilik) hayal edilen dünyasını okumak isteyenler için tavsiye edebileceğim bir kitaptı.
Tarih tekerrür etmesin diye, bir bir geçmeli hikayeler babadan oğlua anadan kıza, tarih ve gerçek sonsuza dek gömülür sulara yalnızca bir neslin olanlara gözlerini kapamasıyla..
Hayatımda okuduğum en sıkıcı kitap Aldatıcı Öpücük'tü herhalde. Sanki yazar kitabi özellikle sürükleyici olmaması için bilerek boyle yazmıştı. Yani eleştirilen en kotu wattpad kitapları bile bu kitaptan daha akıcıdır.

343 sayfa boyunca kelimenin tam anlamıyla aci çektim. Kitabi yarim bırakmamak için elimden geleni yaptım ama birakin macerayi aksiyonu, olay bile yoktu kitabin içinde. Hic kimseye onermiyorum. Hatta gördüğünüz yerde kaçın bu kitaptan :)
320 syf.
·Puan vermedi
2 arkadaş bir kaza geçirir ve bilinçleri alınıp yeniden şekillendirilir.hatiralari acıyla karışık hayalleri programlı.bir gün herşeyin farkına varip bu oyundan kurtulmak isterler.akıcı güzel bir kitap.ama elinizde varsa sırada başka kitaplar bu biraz daha bekleyebilir sırasını.
320 syf.
·1 günde·8/10
Öncelikle Açlık Oyunları ile çok benzer bir anlatım tarzına sahip olduğunu söylemeliyim. Böylesi bir bilim kurgu kitabının nasıl olup da keşfedilmediğini; zaten kapağına ve ismine bakarak anlayabilirsiniz. Böyle mi olmalıydı? Diye sormadan edemiyorsunuz. Sonuç olarak gerçekten çok güzel bir seriydi. Daha fazla uzaması zorlama olurmuş ve tadında bırakılmış... Yine de ilk kitabı daha çok beğendiğimi söylemeliyim.
536 syf.
·4 günde·7/10
Cilt kapaklı ve kapak baskısı özenerek hazırlanmış.Üstelikte indirimde olunca tanımadığım bir yazar da olsa,kitaplığımdaki yerini aldı.Kitabın başlangıcında Kralın kızını düğüne hazırlıyorlar.Sırtına kınayla kocaman taç takmış bir aslan dövmesi yapılır.Düğünde de Damadı yüceltmek amaçlı sırtı v yaka dövmenin görüleceği şekilde gelinlik hazırlanır.Fakat Kıral'ın kızı damadı istemediğinden bir arkadaşıyla ormanlık alana kaçar.534 sayfalık kitabın sonunda ise....Sonu yok.Son sayfada birinci kitabın sonu yazıyor.
304 syf.
·2 günde·9/10
Hayata Uyanmak (ya da özgün adı ile The Adoration of Jenna Fox), geçtiğimiz Mart ayında tesadüfen karşılaştığım bir kitap indiriminde arka kapak yazısından etkilenip kitaplığıma eklediğim kitaplardan biriydi. Açıkçası kitabı aldığımda beni böylesine bir kurgunun beklediğini hiç hayal etmemiştim. Sevgili yazarımız Mary Pearson, gerek yarattığı kurgu gerekse kitabı kaleme alırken kullandığı akıcı dili ile beni fazlasıyla etkilemeyi başardı. Bu roman kesinlikle arka kapak yazısından çok daha fazlasını içeriyor. Tıpkı ana karakterimiz Jenna Fox'un bir isimden, ona söylenenlerden çok daha fazlası olduğu gibi...

Kitabın konusuna kısaca değinecek olursam; karakterimiz Jenna Fox, anne karnında üç aydan daha uzun süre yaşayamayıp anne karnında iken ölen iki kardeşinden sonra dünyaya geldiği için ailesinin mücizesi ve gözbebeğidir. Bu nedenle daha anne karnında iken her ânı özenle kayıt altına alınmıştır. Taa ki on altıncı yaş gününe kadar... On altıncı yaş gününden sonrası ise yaşanamamış, komada geçmiş bir süreci içermektedir. Geçirdiği trafik kazası sonucunda vücudunun büyük bir kısmında ciddi yanıklar meydana gelen ve hayata yeniden dönmesine imkansız gözüyle bakılan karakterimiz bir gün mucizevi bir şekilde hayata gözlerini yeniden açtığında kim olduğunu hatırlamayacaktır. O komadayken geçen süreçte birçok değişim olmuştur. Fakat karakterimiz hiçbir şeyi hatırlamadığı için bu değişimlerin yeteri kadar farkında değildir. Hafızasını yeniden kazanması için kayda alınmış videolarını izlerken karakterimiz kimliğine, eski Jenna'ya dair bir şeyleri hatırlayabilmenin ötesinde parçaları birleştirerek yeni hayatının arkasındaki gizemle yüzleşecektir. Çünkü kazadan tam on sekiz ay sonra hayata gözlerini yeniden açması aslında ailesinin Jenna'ya inandırmaya çalıştıkları bir mucizevi olay değil, bir mucizeden çok daha fazlasıdır.

Hayata Uyanmak, sayfalarını her çevirişinizde heyecan dozunun artarak iliklerinize kadar işleyeceği bir roman olmasının yanı sıra aynı zamanda Jenna Fox chronicles serisinin ilk kitabıdır. Kitabın üç kitaplık bir seri olması beni bir hayli mutlu etti diyebilirim. Böylesine sürükleyici bir hikâyenin devam edecek olması oldukça heyecan verici. Seri ile ilgili yaptığım araştırma sonucunda ikinci kitabının da ( Umuda Dokunmak) Nemesis yayınlarından çıkmış olduğunu öğrendim. Fakat üçüncü kitabın çevirisi ile ilgili henüz bilgi edinemedim. Bu konu ile ilgili bilgi sahibi olanlar bana ulaşabilirse çok mutlu olurum. Bu güzel seriyi mutlaka okuyup tamamlamayı düşünüyor ve bu tür kitaplar okumayı sevenlere de okumalarını tavsiye ediyorum :)
304 syf.
·10/10
İnanılmaz güzeldi! Kitap; geçirdiği kaza sonrası, 1 yıl süren komadan yeni çıkmış bir kızın hayatını konu alıyor. Kendisine verilen, küçüklüğünden itibaren kaydedilen videoları izlemeye başlıyor ve biz de onunla beraber geçmişine bir göz atma şansı buluyoruz. Tabii içten içe, bunun yalnızca bir kazadan ibaret olmadığını da hissettiriyor ve elbette merak uyandırıyor. Çünkü tüm yaşananlar, yakın bir gelecekte; teknolojinin akıl almaz şekilde geliştiği bir dönemde geçiyor. Tarz olarak, bilim kurgu diyebiliriz. Aslında bu hikâye, iki kitaplık bir seriden oluşuyormuş ki; ben bunu ikinci kitaba başlayıp, yarıladıktan sonra fark ettim. Ee ama yayıncı da bir zahmet üzerine birinci, ikinci kitap diye yazsaymış; bize malum mu olacak? Neyse artık ikinci kitabı öylece bırakıp, önce bunu okudum. Tabii bu yüzden bazı şeyleri önceden biliyor oldum ama yapacak bir şey yok.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mary E. Pearson
Unvan:
Ameriklı Yazar
Doğum:
Güney Kaliforniya, ABD, 14 Ağustos 1955
Mary E. Pearson (doğum tarihi: 14 Ağustos 1955) Amerikalı bir yazar. En genç yetişkin kurgucusu olarak bilinir.

''A Room on Lorelei Street'' adlı kitabı, kurgusu için 2006 Altın Uçurtma Ödülü kazandı. ''The Adoration of Jenna Fox'' adlı kitabı Andre Norton Ödülü için finalist olmuş ve bir film haline getirilmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 41 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 47 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.