Mecbure İnal Vela

Mecbure İnal VelaKalp ile Sır yazarı
Yazar
8.3/10
60 Kişi
316
Okunma
11
Beğeni
3.609
Görüntülenme

Hakkında

1963 yılında Sivas’ın Yıldızeli ilçesine bağlı Demirözü köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Sivas’ta tamamladı. Daha sonra, düzenli bir eğitim görme imkanı bulamadı. Çeşitli el becerisi kurslarına devam etti. Kur’an-ı Kerim, Tefsir, Arapça, Osmanlıca dersler aldı. İlk yazı ve şiirleri 1988 yılında çeşitli dergilerde yer almaya başladı. Bizim Aile, Kardelen, Hüner, Güneysu, Çerağ dergilerinde ve Zaman Gazetesi’nde yazı, şiir ve hikayeleri yayınlandı. Bir süre Bursa Marmara Gazetesi’nde köşe yazarı ve sayfa sorumlusu olarak aktif gazetecilik yaptı. Haziran 1989’da, Bizim Aile dergisinin düzenlendiği hikaye yarışmasında “Bütünü Bölmek” adlı hikayesiyle, 1994’te ise Esra Film’in senaryo, roman ve hikaye dallarında düzenlenmiş olduğu yarışmada “Erik Ağacımı Kestiler” adlı çocuk romanıyla ikincilik ödülleri aldı. “Sızı” adlı romanı, radyo tiyatrosuna uyarlandı
Unvan:
Yazar
Doğum:
Sivas, 1963

Okurlar

11 okur beğendi.
316 okur okudu.
5 okur okuyor.
102 okur okuyacak.
3 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
_Ben de dua ederim, yeter ki dedem rahat olsun, hem o zaman, erik ağacımın kesilmesine bile üzülmem. Babam gülümsedi, alnımı öptü . Ben öyle sevinçli, öyle mutluydum ki. Ahrete inanmak, beni hemen mutlu ettiğine göre, dünyada inanmaktan ve Allah'a güven duymaktan daha güzel bir şey olamaz.
Sayfa 110Kitabı okudu
_Dedeni böceklerin yediğini de nerden çıkardın? O öbür dünyaya gitti ve vakti gelince biz de gideceğiz.Müslümanlar öldükten sonra böceklere yem olmazlar.Allah onları yeniden diriltir ve öbür dünyada yaşamaya devam ederler. Hem de artık hiç ölmezler. Bu nasıl olur dersen, tabiatı düşün. Tabiat kışın ölüdür; kar, toprağı bir kefen gibi örter. Ama bahar geldiğinde karlar erir, bütün ağaçlar yeşerir, çimen toprağı kucaklar ve her şey yeniden canlanır. Bütün bu güzellikleri her yıl yeni baştan yaratan Allah, bizi de öldükten sonra yeniden diriltecek, bu hayattan daha güzel bir hayat yaşatacaktır. _Doğru mu baba, öbür dünya gerçekten var mı?
Sayfa 108Kitabı okudu
Reklam
"İnsan cehennemi içinde taşıyorsa,yaşadığı yer cennet olmuş ne kıymeti var?"
Sayfa 98
aynı yollardan ilerlemişiz, hâlbuki karşılaşmamız imkânsız..'
Sayfa 15 - hayat yayıncılıkKitabı okuyor
bahar iner bazen iklimine apansız, çiçeklenir elvan elvan kalp ovaları gün olur, kışı soluklar yaz ortasında bahtına kar yağar saçından evvel..'
Sayfa 6 - hayat yayıncılıkKitabı okuyor
Ölüm hep umulmadık zamanda geliyor. Zira bir gün mutlaka geleceğini bilsek de, onu hiç beklemiyoruz. Başkalarına kolayca yakıştırsak da ölümü, kendimize hiç yakıştıramıyoruz.
Mecbure İnal Vela
Mecbure İnal Vela
Öyle dualarımız vardır ki kabul edilseler daha mutsuz oluruz. Cenap Şehabettin
Aşk-ı Pervane
Aşk-ı Pervane
Reklam
Benim anlattığım dostlukta ruhlar o kadar derin uyuşmuş, karışmış kaynaşmıştır ki onları birleştiren dikişi silip süpürmüş ve artık bulamaz olmuşlardır. Monteigne
Aşk-ı Pervane
Aşk-ı Pervane

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
120 syf.
·
Puan vermedi
Erik Ağacımı Kestiler Köylerine yolculuk eden küçük bir kız, dedesine kavuşacağı günü iple çeker ve o gün kısa bir yolculuğun ardından çıka gelir. Köyde kalabalık akrabalarını görür. Ama onun gözleri, kalabalık arasında hemen dedesini arar ve görüce de koşar, dedesinin boynuna sarılır. Dede de çocukta artık mutludur birbirlerine kavuşmuşlardır.
Erik Ağacımı Kestiler
Erik Ağacımı KestilerMecbure İnal Vela · Muştu Yayınları · 201139 okunma
254 syf.
·
Puan vermedi
"İnsanlar uykudadır,ölünce uyanırlar."
"Hayatın hakiki manası,şu yaşadığımız basitlikler olmasa gerek.Bir yerlerde mühim bir şeyler eksik..." Bazen hayatımızın omuzlarımıza yüklediği ağırlığı taşımaktan yorulur,bir yerlere kaçmak,saklanmak isteriz.Kimimiz bir şiire,kimimiz bir şarkıya,doğaya,fotoğraflara,anılara sığınırız.Oysa bazen nereye gidersek gidelim,düşüncelerimiz,sorunlarımız da bizimle gelir. "Tanıyamadım.Kime gidiyorsun birader?" "Kimsesizliğe!" Ünlü kalp doktoru Ahmet Emin eşini kaybettikten sonra,şeker hastası olduğunu öğrenir.Evlatlarına söylemeden yaşadığı şehri terk eder.Memleketine gider.Köyde dedesinin arkadaşı Mümtaz dede ve torunu Reyyan'ın ona anlattıkları Ahmet Emin'in doğru yolda ilerilemesine yardımcı olur.Ahmet Emin için manevi bir yolculuk başlar.Aradığı huzuru bu köye geldikten sonra bulmuş olur. Kitapda o kadar önemli mesajlar var ki.Güzel öğütler,dini bilgiler,şiirler,şifalı bitkiler,aşk ve dostluğun bütünlüğü.Çok akıcı,alıntılarla dolu,huzur veren bir kitap.Herkese okumayı tavsiye ederim.
Kalp ile Sır
Kalp ile SırMecbure İnal Vela · Hayat Yayınları · 201379 okunma
254 syf.
9/10 puan verdi
Herkesin iyiki okumuşum dediği bi kitabı vardır. Benimde iyiki okumuşum dediğim kitaplardan birisi "Kalp ile Sır" oldu. Kitap hakkında birşeyler yazmam gerekirse kısaca şunları söyleyeyim: Kitap Mümtaz dede ve Ahmet Emin'in öğüt dolu konuşmaları ile dolu. Kıssalar ile desteklenmiş ve insana merak uyandırıcı bir konuya sahip. Roman dediğin böyle olur zaten:) Gerçekten herkese öneriyorum ve bir an önce okumalarını tavsiye ediyorum")
Kalp ile Sır
Kalp ile SırMecbure İnal Vela · Hayat Yayınları · 201379 okunma