Meral Demir

Meral DemirSöğüt yazarı
Yazar
8.2/10
23 Kişi
95
Okunma
44
Beğeni
20,5bin
Görüntülenme

Hakkında

70‘li yılların ikizler burcunu işaret ettiği günlerden biridir, Meral Demir’in dünyadaki geri sayımının ilk nefesi… Ve başlangıcın “gong” sesini ilk defa Karabük‘te duyumsar, Bursalı eğitimci-şair-yazar... İlk kitabı, “NERESİ GÜZEL 15 YAŞIN?” için, -Bunun içinde aşk var mı aşk? -!... -E niçin yazdınız o zaman? …suskunluğunu YA/SAKLI SARM/AŞIK'la bozan şair diyor ki: “Şiirlerin duvar diplerindeki güllerin dikenleriydi elimi kanatan…G(k)ülleri savurdum akan damlacıklarla, dizelerde (ş)ahlandılar… Yaz dediler, yazdım… Tarihsel mizanda zerre olur mu, bilinmez… Aşkın karnını kim doyurabilmiş ki?İşte tadını söz taşından, tuzunu göz yaşından katıkladığım aşım… “YA/SAKLI SARM/AŞIK” Bir kaşık da siz tatmaya, ne dersiniz?” Arka Kapak Yazısı Zamana yapıştırılmış Bir fotoğrafım sadece… Yandıkça etrafını hoş kokularla süsleyen, tütsü misali… Dumanım, ya zamanlardan öte, ya var oluştan önce…
Unvan:
Eğitimci-Şair-Yorumcu-Sunucu Yazar
Doğum:
1970

Okurlar

44 okur beğendi.
95 okur okudu.
1 okur okuyor.
129 okur okuyacak.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
“Babaannem der ki; Varı varlık eden de sensin, yoku yokluk eden de.. Kamburu dağ, topalı bağ sineyi sağ selamet eden de.. Senden gayri her şey, herkes bir rüya Ayağındaki taşa, omuzundaki başa etrafındaki telaşa sen ne kadar anlam yüklersen o kadar vardır bağıra bağıra “varım” dese de güya Sev kızım.. Gözlerinin altındaki halkaları, umuduna sallanan baltaları da sev.. Yüzünün solan rengini saçının kırılan telini de sev.. “Bugün ben de doğdum” diyen alnındaki çizgiyi diline yarım yamalak mandallanan ezgiyi de sev..”
Babaannem derdi ki: "Ağzının tadı yoksa, ve bir öküz oturmuş gibi hissediyorsan sırtına, bir çay demle kızım... Doldur üç bardak... Biri sağlığına biri varlığına biri yandığına olsun... Birini hemen içeceksin sıcak sıcak... Birini ılık ılık.. Bırak diğeri soğusun... Sen nasıl olsa hangisine niyet ettiğini yudumlarken düşünür durursun..."
Reklam
Babaannem derdi ki: "Yoksa yanımda biri alıp elime kahvemi, açarım perdeleri… Şöyle bir döner ağaçlara, balkondaki kedilere, dallardaki kuşlara, yaprakları çisil çisil okşayan damlalara baktığım yerde görmeyi umduğum her ne varsa, onlara… Bir yudum bana… Bir yudum yanımda olmayanlara… Sonra fısıldarım: "Ferah kahveniz olsun emi…" Kim demiş “Tatsız, tuzsuzdur yalnızın kahvesi”…? Bazen sadece kendinsindir kızım telvenin bahanesi…”
Babaannem der ki: ''Seni kör kütük sevenlerden kork kızım'' ''Çünkü en esaslı düşmanlar onlardan çıkar... Sana ne körü ne kütüğü lazım...''
Babaannem der ki: “Yürek acısını, sadece yüreği olanlar, bir yürekte can bulanlar yüreği, kendinden g/ayrı bir yürek için vuranlar bilir...”
Babaannem derdi ki: "Her evin bir kalburu olmalı kızım... Kimi zaman dertleri süzmek için, kimi zaman fertleri çizmek için, Kimi zaman üstündekileri, kimi zaman altındakileri görmek için... Eeee kalburla su taşımaktır değmeyenlere emek vermek... Kullanmayı iyi bileceksin, yaşamın dibeğinde kalbura dönmemek için..
Meral Demir
Meral Demir
babaannem derdi ki: "ağzının tadı yoksa ve bir öküz oturmuş gibi hissediyorsan sırtına, bir çay demle kızım..." doldur üç bardak... biri sağlığına biri varlığına biri yandığına olsun... birini hemen içeceksin sıcak sıcak... birini ılık ılık.. bırak diğeri soğusun... sen nasıl olsa hangisine niyet ettiğini yudumlarken düşünür durursun..."
Meral Demir
Meral Demir
Reklam
Babaannem derdi ki: "Yarını, yarenini iyi seç kızım.. İtle yatan bitle kalkar.. Gerekirse yalnızlıktan korkma; Sadece kendine tıngırdat yaşamın telini.. Dostun postu eskimez de Ederinden fazla değer verdiğin, Yüzünün astarını çabuk yırtar."
Meral Demir
Meral Demir

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
146 syf.
7/10 puan verdi
·
6 saatte okudu
Kitap bağımlılık yaptı diyebilirim. Hem acaba bir sonraki sayfada nasıl bir şiir var diye merak ettim hem de kitabı bitirmek istemedim. Kitabı bir günde okudum. İçindeki her şiir için çok güzeldi diyemem fakat özellikle bir kaç şiir beni benden aldı, aklımı ve kalbimi başka yerlere götürdü.
Söğüt 2
Söğüt 2Meral Demir · İkinci Adam Yayınları · 201523 okunma
166 syf.
·
Puan vermedi
·
18 günde okudu
O kadar çok okumak istiyorum ki Söğüt 1/ 2 ve 3çü fakat Türkiye’de yaşamadığım için alamıyorum, ordayken aramıştım ama bulamamıştım. Türkiye’de yaşayanlara okumadığım halde öneriyorum 1K da paylaşılan 29alıntısını okudum sadece ve bayıldım.
Söğüt
SöğütMeral Demir · İkinci Adam Yayınları · 201436 okunma
·
Puan vermedi
Dünya barışı için bütün politikacıları öl*ürün. Halklar birbirleriyle anlaşır zaten. Dünya barışı için bütün politikacıları öl*ürün. Halklar birbirleriyle anlaşır zaten. Dünya barışı için bütün politikacıları öl*ürün. Halklar birbirleriyle anlaşır.
Nar
NarMeral Demir · İkinci Adam Yayınları · 20127 okunma