Metin Aydoğan

Metin Aydoğan

Yazar
9.2/10
121 Kişi
·
326
Okunma
·
45
Beğeni
·
2.464
Gösterim
Adı:
Metin Aydoğan
Unvan:
Mimar-Yazar
Doğum:
Afyon, 1945
Metin Aydoğan, 1945'te Afyon'da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini İzmir'de, yüksek öğrenimini Trabzon'da tamamladı. 1969'da Karadeniz Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi'ni bitirdi. Yüksek öğrenimi dışında tüm yaşamını İzmir'de geçirdi. Örgütlü toplum olmayı uygarlık koşulu sayan anlayışla, değişik mesleki ve demokratik örgütlere üye oldu, yöneticilik yaptı. Çok sayıda yazı ve araştırma yayınladı, sayısız panel, konferans ve kongreye katıldı.
İnsaf ve yardım dilenmek gibi bir ilke yoktur. İnsaf ve yardım dilenciliğiyle , ulus ve devlet işleri görülemez. Millet ve devletin onuru ancak bağımsız olmakla sağlanır.
Metin Aydoğan
Sayfa 188 - Galeati Yayıncılık 90. Basım 2019
Bir milletin yüzü gülüyorsa o millet mutludur. Bir ülkede yüzü gülmeyen insanlar çoğunlukta ise, o ülkenin yöneticilerinin değiştirmek gerekli olmuş demektir.
Metin Aydoğan
Sayfa 270 - Galeati Yayıncılık 40. Basım 2019
Osmanlı bütçesi 1875 yılında, aynı bugünkü Türkiye Cumhuriyeti bütçesi gibi gelirlerinin yüzde 76'sını dış borç ödemesine ayırmıştı.
Metin Aydoğan
Sayfa 31 - Galeati Yayıncılık 40. Basım 2019
Dünya sigara devi Philip Morris, 1990 yılında İsviçre'nin çikolata ve kahve firması Jakop Suchard'ı satın aldığında İsvicre gazetesi Bund, "Isviçre'nin bir parçasını yitirdik" manşetiyle çıkmıştı.
Metin Aydoğan
Sayfa 232 - Galeati Yayıncılık 40. Basım 2019
Brezilya'da bir dönem Planlama Bakanlığı yapan Prof. Furtada :

"Uluslararası şirketler bazı egzotik ağaçlar gibidir. Bu ağaçlar belli bölgelere dikilince, bütün suyu toplar ve araziyi kurutur."
Metin Aydoğan
Sayfa 210 - 90.Basım -
Milli Eğitim Bakanlıği'nın Amerika'da burslu okuyacak öğrencileri yıllardır, 'milliyetçi ve mukaddesatçı öğrenciler içinden seçmesinin nedeni bugün daha iyi anlaşılıyor. Dışişleri Komisyonu Başkanı Kamuran İnan'a göre, Türkiye, eğitim dizgesi yüzünden, kendi içinden en çok hain çıkaran ülke durumundadır. İnan, Türkiye'den yetiştirilen hainlerin sayısının 200 bin olduğunu söylüyor.
Metin Aydoğan
Sayfa 133 - Galeati Yayıncılık 90. Basım 2019
International Financial Review adlı ekonomi dergisi, Türkiye'ye 2001 yılında,"En iyi koşullarda borç bulan ülke" ödülü verdi.
Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp ve yardımcısı Aydın Karaöz Londra'ya giderek bu ödülü aldılar."
Metin Aydoğan
Sayfa 240 - Galeati Yayıncılık 40. Basım 2019
1215'de kabul edilen Büyük Ferman, ne söylendiği gibi bir demokrasi girişimi, ne de eşitliği amaçlayan bir eylemdi. Kralın güçsüzlüğünden yararlanarak iktidardan daha çok pay almak isteyen sınıflar ittifakının, siyasi ve ekonomik istemlerine uygun düşen bir belge'yi, Kral Yurtsuz Jan'a kabul ettirmeleriydi. Kral fermanı olarak açıklanan bu belgede, " katılımcılığın" ve halkın yeri yoktu; yalnızca feodal baronların, kilisenin ve burjuvaların haklarını krala karşı teminat altına alıyordu.
256 syf.
Helen uyğarlığından, Roma'ya ve Feodal düzenden Faransız Devrimine kadar süren  bir Avrupa tarihi ve Doğu'nun Abbasi dönemiyle başlayan medeniyet süreci, Antik Çağ'dan cevirmeler yapılarak kurulan medreseler, kütüphaneler ve bilimciler tarafından ileriye taşınan bilim.
Doğu kalkınırken Batı'da Roma'nın  yıkılmasıyla kurulan Feodal sistemle gerileme gönemlerini yaratan sebep, sonuçları, bunun yanında Batı kalkınırken Doğu'nun çöküşü; Batı'nın sömürü politikaları ile Doğu milletleri'nin eğitim,ekonomi, din, kültür bozulmalarıyla günümüze kadar  kalkınamayan  ve 21. yüzyılın da yeniden kalkınmaya çalışan Çin, Hindistan, İran tarihi işlenir. Türkler'in tarihe katkıları bilim insanları, tasavvufcular ve milletlerin gelişmesinde Türklerin rolü konu edilmiş. Doğu'yu kalkındıran Antik Çağ buluşları, Batı'yı kalkındıran Doğu buluşları bugünün Doğu ve Batı devletlerinin uygarlıklarını oluşturur. Doğu ile Batı'nın uygarlık farklılıkları Doğu milletlerinin istila ettiği bölgeleri kalkındırması, Batı'nın ise sömürmesi gibi konular ağırlıklı, tabiki  tek sebep Batı'nın sömürüsü değil; Batı Feodal düzende iken Doğu'nun felsefe, din ve siyaset'e  kadar bozulmalarını irdelemiş yazar. Tarih okumayı sevenler,okurken sıkılmayacaklardır ama sevmeyenler için aynı şeyi söyleyemem. İyi okumalar...
338 syf.
Şöyle bir baktım da sitede bu kitabı benimle bir okuyan 3 kişi var...
Adından da anlaşıldığı gibi Türk Uygarlıkları'nı anlatan bir kitap.
Derin bir ayrıntıya girmiş olsa da öğrenmek için okunulacak bir kitaptı bence.
Okuyun yaniii
365 syf.
·Beğendi·10/10
Mustafa Kemal'i daha yakindan tanimama sebep olan, cok faydali bir kitap. Metin Aydogan'in "Turkiye Uzerine Notlar" kitabi ile birlikte okunnmali. Kurtulus savasi ve sonrasinda gerceklestirilen devrimler, mucizenin hayata gecirilmis en canli ornegi.
422 syf.
·Puan vermedi
1999 yılında ilk baskısını okuduğum, günümüzde de tüm yazılanların aynen geçerli olduğu kitap. Ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar yıllardır hiç değişmemiş.
422 syf.
·Beğendi·9/10
Hergün değiştirilen ülke gündemine karşı toplum hafızasını onaran, ulusal çıkarlarımıza aykırı pekçok kararın nasıl alındığını, en güvenilir görünen siyasetçilerin bile nasıl gaflet içinde olduklarını, kapitalizm ve emperyalizmin ulusal geleceğimizi elimizden hergün nasıl çaldığını bulacağınız bir eser.

Bugün ülkemizin azgelişmiş bir konumda bulunmasının altında yatan en önemli nedenleri keşfedeceksiniz.

Atatürk’ün yolunda yürüyen 1919-1938 arası Türkiye’nin yarattığı fark, sadece bugünün Türkiye’sinde değil, artık tüm dünyada daha iyi anlaşılmaya başlanmıştır.
313 syf.
·Beğendi·9/10
Türkiye açısından yakın tarihe muhteşem bir bakış açısı. Yazar yakın tarihte Türkiye'de yaşanılan olayları bir bütün çerçevesiyle anlatmış. Meraklıları için başucu kitaplarından.
338 syf.
·47 günde·Beğendi·5/10
Türklerin dünya medeniyetine yaptıklarını inceleyen güzel bir çalışma. Öntürklerden yakın tarihe kadar Türklerin devlet kurma ve devlet yönetme yeteneklerinin altında yatan nedenleri çok güzel bir şekilde anlatmış.
190 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Ülkenin geldiği durum ortada. Bundan rahatsız isek eğer, değiştirmek için her birimizin elinden bir şey gelir. Yeter ki ne yapacağımızı bilelim. Metin AYDOĞAN bu kitabında "ne yapmalı?" Sorusuna cevap veriyor. Okuyup üzerinde düşünmeli, yakın çevremizle bu kitabı ve içeriğini paylaşmalı, bu konuları etraflıca tartışmalı ve değerlendirmeli..
Derviş Öo.
Derviş Öo. Antik Çağ'dan Küreselleşmeye Yönetim Gelenekleri ve Türkler Cilt 2'i inceledi.
496 syf.
·9/10
Küreselleşmeden başlayarak tarihe, oradan siyasete, oradan da Türk uygarlığına uzanan geniş konu çerçevesi içinde, oldukça faydalı bilgileri sağlayan bir kaynak kitap niteliğinde okunması gerekmektedir bence.
312 syf.
·25 günde·Beğendi·9/10
Dış borçlanma ve yabancı ekonomik programlarla borç çıkmazına sokulmuş koca bir ülke, Türkiye, çözüm diye sorunun kaynağı yabancılara umut bağlamanın bayrağı olmuş bir isim, Kemal Derviş ve onu Türkiye'ye gönderenleri tüm yönleriyle anlatıyor. Ulusal bağımsızlığımızı tehdit eder boyuta ulaşmış, ekonomik bunalım, yabancı önerilerine gösterilen düşkünlük ve elimizden çıkan birikimlerimiz. Yabancıya, yabancı tavsiyesine, emperyalizme ve Batı'nın Türkiye'yi yavaş yavaş bitirme planlarına karşı "diş bileyerek" okuduğum bir kitap oldu. Türk Halkı, şanlı tarihinden gelen üstün özellikleriyle bu hikayenin sonunu, Batı için tekrar düş kırıklığına dönüştürecek gücü kendinde bulacaktır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Metin Aydoğan
Unvan:
Mimar-Yazar
Doğum:
Afyon, 1945
Metin Aydoğan, 1945'te Afyon'da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini İzmir'de, yüksek öğrenimini Trabzon'da tamamladı. 1969'da Karadeniz Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi'ni bitirdi. Yüksek öğrenimi dışında tüm yaşamını İzmir'de geçirdi. Örgütlü toplum olmayı uygarlık koşulu sayan anlayışla, değişik mesleki ve demokratik örgütlere üye oldu, yöneticilik yaptı. Çok sayıda yazı ve araştırma yayınladı, sayısız panel, konferans ve kongreye katıldı.

Yazar istatistikleri

  • 45 okur beğendi.
  • 326 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 331 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.